Φροντίδα Πρώτη φορά καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sooru
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Διαμετρο πατηθρας στρογγυλης (ειτς ξυλινη ειτε πλαστικη)10-12 εκ. Επισης πρεπει να απεχουν αρκετα απο τα καγκελα γιατι ο φιλος σου θα αποκτησει στραβη ουρα (στριβοντας "βρισκει" στα πλαϊνα καγκελα).

Προτεινω να μην τον εχεις στο δωματιο σου. Πρεπει να ειναι σε σταθερο ησυχο μερος που δεν αναβοσβηνουν φωτα σε διαφορες ωρες. Επισης για λογους υγειας καλο θα ηταν να μην κοιμασαι μαζι του.

Οσο για την αυγοθηκη.. Δοκιμασε να την βγαλεις και να δεις τι θα κανει. Δε βλεπω προβλημα με τ να καθεται εκει αν θελει βεβαια.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, θα τις λάβω υπόψιν μου.

Τώρα για τη θέση του, θα ήθελα κι εγώ να μην τον έχω στο δωμάτιο μου αλλά δυστυχώς είναι το μόνο δωμάτιο που δεν ανοιγοκλείνουν φώτα αλλά και μπαλκονόπορτες τόσο συχνά και δεν επηρεάζεται και από την υγρασία καθώς στο σπίτι έχουμε σαλοκουζίνα και στην αρχή που τον είχα στο σαλόνι δεν έβρισκε ησυχία ο καημένος γιατί ανοιγόκλειναν φώτα και έπαιζε η τηλεόραση πολύ συχνά. Έξω επίσης δεν μπορώ να τον αφήσω γιατί έχουμε περισταστικά τα τσιμπάνε τα καναρίνια αλλα πουλιά εδώ Το μόνο που μπορώ να κάνω δυστυχώς είναι να τον καθαρίζω καθημερινά και να του βάζω κάθε μέρα την μπανιέρα του την οποία ευτυχώς τη δέχεται και κάνει με χαρά μπάνιο και ευτυχώς το δωμάτιο είναι σχετικά μεγάλο και με πολύ χαμηλό και μπορώ και τον απομονώνω με κουρτινούλες. :/
 
Εγω για το δικο σου καλο στο λεω, αλλα και για το δικο του. Ισως επρεπε να εχεις μεριμνησει για προστασια απο τα αρπακτικα στο κλουβι, και να μεινει μονιμα εξω. Μπορεις να βρεις ή καλυτερα να φτιαξεις προστατευτικο απο τα αρπακτικα και απο ρευματα αερα. Ειμαι σιγουρη οτι ο φιλος σου θα το εκτιμουσε! Και εγω μεσα τα ειχα, και απο τη μερα που τα εβγαλα εξω δεν το "βουλωνουν" να πω την αληθεια.
 
Έξω επίσης δεν μπορώ να τον αφήσω γιατί έχουμε περισταστικά τα τσιμπάνε τα καναρίνια αλλα πουλιά εδώ
Αν θες μια απλή και εύκολη λύση, έστω μέχρι να βάλεις κάτι πιο μόνιμο δοκίμασε να βάλεις μια σίτα απωθεί τα κουνούπια και τα αρπακτικά δε τα βλέπουν εύκολα ούτε μπορούν να βάλουν τα νύχια τους μέσα
 

Συνημμένα

  • rsz_20151028_082933.webp
    rsz_20151028_082933.webp
    92,8 KB · Προβολές: 54
  • Like
Αντιδράσεις: Sooru
Κατανοώ ότι το είπατε για καλό μου, δεν το πήρα στραβα, μην ανησυχείτε απλώς κι εγω δεν ήξερα πού να τον βάλω τον καημένο.

Πολύ καλή ιδέα αυτό με την σίτα, κ. Γιάννη, ευχαριστώ πάρα πολύ. Αν βρω μία παρόμοια και τον βγάλω έξω τώρα που συνήθισε στη ζέστη φοβάμαι μη μου αρρωστήσει. Πώς θα γίνει πιο ομαλή η μετάβαση;
 
Ενα παραδειγμα απο το δικο μου προστατευτικο ειναι κουνελοσυρμα ντυμενο με ναύλον.

Ισως πρεπει μια σχετικα ζεστη μερα, να ανοιξεις το παραθυρο αλλα να μην ειναι σε ρευμα, ετσι ωστε σταδιακα να πεσει η θερμοκρασια του δωματιου και να βγει εξω πιο ομαλα. Αν δεν το καταφερεις πιστευω θα πρεπει να ξεχειμωνιασει μεσα.
 
Κατανοώ ότι το είπατε για καλό μου, δεν το πήρα στραβα, μην ανησυχείτε απλώς κι εγω δεν ήξερα πού να τον βάλω τον καημένο.
Πώς θα γίνει πιο ομαλή η μετάβαση;
Τα πουλιά είναι φτιαγμένα για να ζουν έξω, δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο νομίζουμε, το μέσα-έξω τους κάνει κακό. Απλά κάνε αυτό που προτείνει η @Myra διάλεξε μια περίοδο με καλές μέρες και προσοχή να μην έχει ρεύματα αέρα εκεί που θα το βάλεις. Καλύτερα σε μια γωνία σκεπαστή από πάνω!
 
@Myra και @Γιάννης 1982 καλά τα λέτε, απλά νομίζω πως για φέτος έχει αργήσει να τον βγάλει έξω.. Θα έπρεπε ο μικρός να είναι από τον Σεπτέμβρη έξω και να συνηθίζει. Τώρα αν βγει απότομα έξω από τη ζεστούλα του σπιτιού το πιο πιθανό να κρυώσει... Καλό θα ήταν πλέον να βγει από Μάρτη (και αν βοηθάει ο καιρός) έξω...
 
Αν βρω μία παρόμοια και τον βγάλω έξω τώρα που συνήθισε στη ζέστη φοβάμαι μη μου αρρωστήσει. Πώς θα γίνει πιο ομαλή η μετάβαση;
Έχεις ακόμη περιθώριο...
Μια δυο μέρες θα τον βάζεις μέσα για το βράδυ και την ημέρα θα βρίσκεται στο χώρο του και στη συνέχεια μόνιμα έξω.
Γιατί όπως σωστά λέει κι ο Γιάννης
Τα πουλιά είναι φτιαγμένα για να ζουν έξω, δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο νομίζουμε, το μέσα-έξω τους κάνει κακό. Απλά κάνε αυτό που προτείνει η @Myra διάλεξε μια περίοδο με καλές μέρες και προσοχή να μην έχει ρεύματα αέρα εκεί που θα το βάλεις. Καλύτερα σε μια γωνία σκεπαστή από πάνω!
Αν μάλιστα ντύσεις τις πλευρές του κλουβιού (εκτός της μπροστινής με κάποιο διαφανές υλικό (πχ. Νάιλον) θα έχεις και μειωμένα ρεύματα αέρα αλλά και λιγότερα σπόρια στο πάτωμα του μπαλκονιού.
Θα προσαρμοστεί σχετικά εύκολα.
 
Έχεις ακόμη περιθώριο...
Μια δυο μέρες θα τον βάζεις μέσα για το βράδυ και την ημέρα θα βρίσκεται στο χώρο του και στη συνέχεια μόνιμα έξω.
Γιατί όπως σωστά λέει κι ο Γιάννης
Βρε Γιάννη μου συγγνώμη, μέσα στα σπίτια μας έχουμε 20-25 βαθμούς, ενώ έξω πλέον έχει το πολύ 15 βαθμούς, και πόσο μάλλον Θεσσαλονίκη που μένει η κοπέλα. Θεωρείς πως 5 βαθμοί διαφορά είναι λίγο και πως θα προσαρμοστεί το καναρινάκι; Όσο και νάυλον να βάλει, οι διακυμάνσεις της θερμοκρασίας και το μέσα-έξω δεν κάνουν καλό. Εσύ είσαι υπερμάχος της άποψης αυτής. Θα κοιμάται με τουλάχιστον 22 βαθμούς και θα βγαίνει έξω το πρωί και θα έχει 14 (στην καλύτερη)... Δε θα ήθελα να είμαι στη θέση του.. Θεωρώ πως τα καναρίνια είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί και έστω και 3 βαθμοί διαφορά μπορεί να τα αρρωστήσουν. Ναι τα καναρίνια είναι για να ζουν έξω αλλά πρέπει να έχουν προσαρμόσει το πτέρωμα τους από την πτερόροια και μετά.. Η πτερόροια έχει τελειώσει εδώ και μήνες και έχουμε Νοέμβρη πια.. Δεν είναι καιρός για προσαρμογές και για πειράματα. Ας βγάλει το χειμώνα μέσα στο σπίτι και από Μάρτη Απρίλη μπορεί να βγει έξω. Συγγνώμη που επιμένω, αλλά μου κάνει εντύπωση που εσύ λες να βγάλει το καναρινάκι μια τέτοια εποχή (που ακόμα και εμείς οι άνθρωποι αρρωσταίνουμε από τον μουρλόκαιρο) έξω... Καλό μήνα να έχουμε κιόλας!
 
Αλικη εξαρταυαι τον καιρο. Αν προσαρμοσει σταδιακα την εσωτερικη θερμοκρασια με την εξωτερικβ οπως προτεινα δε θα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα. Εβγαλα τα δικα μου πριν μιαμιση εβδομαδα εξω, σε σχετικα ζεστη ημερα και προσαρμοστηκαν μια χαρα. Ενταξει, δεν ειναι και θεσσαλονικη εδω, αλλα ειχε κρυωσει ο καιρος.

Επειδη τα πουλια ηταν ολο το καλοκαιρι μεσα στο σπιτι, λιγο πριν τα βγαλω εξω ενισχυσα την τροφη τους. Και τωρα 1 2 φορες την εβδομαδα τρωνε ενισχυμενα για να ειμαι σιγουρη οτι θα αντεξουν. Ε ολη μερα τραγουδανε...

Δεν προτειναμε να το πεταξει εξω. Αλλα να πεσει η θερμοκρασια του δωματιου και να τ βγαλει σε καλο καιρο στη λιακαδα (εγω προτεινω και απο την πρωτη μερα εντελως εξω αρκει να βγει απο το πρωι) και ετσι να μεινει σιγα σιγα στη διακυμανση της θερμοκρασιας την ημερα. Ισως και να προλαβει.
 
Αν προσαρμοσει σταδιακα την εσωτερικη θερμοκρασια με την εξωτερικβ οπως προτεινα δε θα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα.
Αυτό σημαίνει σιγά σιγά να μειώνει την θέρμανση στο σπίτι της εεε; 😛

Επειδη τα πουλια ηταν ολο το καλοκαιρι μεσα στο σπιτι, λιγο πριν τα βγαλω εξω ενισχυσα την τροφη τους. Και τωρα 1 2 φορες την εβδομαδα τρωνε ενισχυμενα για να ειμαι σιγουρη οτι θα αντεξουν. Ε ολη μερα τραγουδανε...

Δεν προτειναμε να το πεταξει εξω. Αλλα να πεσει η θερμοκρασια του δωματιου και να τ βγαλει σε καλο καιρο στη λιακαδα (εγω προτεινω και απο την πρωτη μερα εντελως εξω αρκει να βγει απο το πρωι) και ετσι να μεινει σιγα σιγα στη διακυμανση της θερμοκρασιας την ημερα. Ισως και να προλαβει.
Επιμένω γιατί το καναρινάκι πέρασε πτερόροια μέσα στο σπίτι... Αν περνούσε πτερόροια έξω θα συνήθιζε στις εξωτερικές συνθήκες, το φτέρωμα το καινούργιο θα ήταν πιο "δυνατό" για να αντέχει τις θερμοκρασίες του εξωτερικού περιβάλλοντος και μετά ακόμα και με χιόνια δε θα καταλάβαινε τίποτα. Γι αυτό και με βλέπεις τόσο αρνητική. Όλα αυτά τα πολύ σωστά που λες (ενίσχυση διατροφής, όχι μέσα-έξω αλλά κατευθείαν έξω κτλ) θα μπορούσε να τα ακολουθήσει το πολύ μέχρι αρχές Νοεμβρίου κατά τη γνώμη μου... Με τον μουρλόκαιρο που κάνει, με τα μποφόρια και το κρύο που έχει πλέον (και μιλάμε και για Θεσσαλονίκη), διαφωνώ να κάνει τέτοια πειράματα... Εδώ εμείς βρε και αρρωσταίνουμε, δε θα επηρεάσει η αλλαγή στις συνθήκες περιβάλλοντος ένα μικρό καναρινάκι που έχει περάσει πτερόροια μέσα στο σπίτι;
 
Θα έπρεπε να σχεδιάσει από νωρίς τη διαμονή τους και να απέφευγε τις λύσεις ανάγκης που αναφέρω...
Όμως οι καιρικές συνθήκες της εποχής που διανύουμε είναι καλές και μπορούν άνετα να φιλοξενήσουν τα φιλαράκια μας.
Οι απότομες διακυμάνσεις των θερμοκρασιών ακόμη και μέσα στο χειμώνα δεν περιορίζονται @alicedros στους 5 βαθμούς... αλλά σε κάποιες περιπτώσεις και σε διπλάσιες τιμές.
Η φύση έχει το χρόνο και μπορεί να δημιουργήσει όλες τις άμυνες που χρειάζονται για να επιβιώσουν τα πουλιά σωστά το χειμώνα που έρχεται.
 
@misalouris ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε! Γι αυτό είναι τα φόρουμ! Η @Sooru θα αποφασίσει τι θα κάνει με το καναρινάκι της! 👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το καναρινάκι το έβαλα μέσα 10-12 Οκτωβρίου όταν, ενώ προσπάθησα να το έχω σε μέρος χωρίς ρεύματα στο μπαλκόνι και δεν είχε και κρυώσει και τόσο ο καιρός, κρυολόγησε. Μας χορήγησαν κάποιες σταγόνες για μία εβδομάδα και συνήλθε ο μικρός μας ευτυχώς χωρίς προβλήματα. Για την ώρα συζητώ με τον πατέρα μου πού θα μπορούσαμε να τον τοποθετήσουμε και τι θα χρειαστούμε για να μην έχει προβλήματα αν κι εκείνος επιμένει να μην το επιχειρήσουμε αυτό το διάστημα με την υγρασία που έχει. Ευχαριστώ όμως για το ενδιαφέρον όλων σας.

Πάντως χάρηκα γιατί σήμερα μας κελάηδησε για πρώτη φορά για κανα 10', λίγο άτσαλα μεν αλλά καμία σχέση με τα μικρά κελαηδίσματα που έβγαζε ως τώρα.
 
Γράφω μετά από καιρό εδώ για να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας. Τον φίλο μου τελικά δεν τον είχα βγάλει έξω γιατί τη μέρα που ετοιμαζόμουν να το κάνω μας είπε ο κύριος που μένει πιο δίπλα ότι του έφαγαν το δικό του και φοβήθηκα μην επιστρέψουν για θήραμα. Πιστεύω όμως ότι κι εγώ και το πουλάκι προσαρμοστήκαμε πλέον, βρήκα κι ένα καλό pet shop και μου έδωσαν αρκετές συμβουλές.

Ο μικρός μας έχει αποκτήσει καλό πρόγραμμα, κάθε μέρα 5 παρά 10 (σήμερα έπεσε 5 και 10 ξενύχτια!) σαν να έχει ρολόι μέσα του πέφτει για ύπνο και 8 παρά 10 το πρωί ξυπνάει και να τύχει καμιά μέρα και ξυπνήσω πιο αργά με το που βλέπει ότι σηκώνομαι αρχίζει το κελάηδημα. Επίσης με έχει συνηθίσει που τον καθαρίζω και είναι πολύ ήσυχος, μόλις βάζω το χέρι μέσα ανάλογα με το τι θέλω να κάνω να καθαρίσω, να του βάλω τη μπανιέρα ή να του δώσω λιχουδιά ξέρει που να πάει. Μου κάνει εντύπωση που κάθε φορά που παίρνει τη λιχουδιά του μόλις τη πλησιάσει αφήνει πάντα ένα τσίου σαν να λέει ευχαριστώ πριν δαγκώσει. Τρελαίνεται για μπάνιο και συνήθως άμα ξεχαστώ να του βάλω τον καταλαβαίνω γιατί χοροπηδάει στο κάτω το κλαδί που του βάζω δίπλα την μπανιέρα κι αρχίσει απαιτητικό τσιρτσίρμα. Μια μέρα είχα δουλειά εκείνη την ώρα και επειδή με είδε μέσα και δεν του έβαζα την μπανιέρα πήγε και έχωσε το κεφάλι του στην ποτίστρα του ο μπαγάσας και γενικά κάνει πολλά νάζια. Πλέον έχουμε αποκτήσει ακόμα ένα πουλάκι, δεν τα έχω πολύ κοντά για να μη βλέπουν το ένα το άλλο αλλά όταν έρχεται η ώρα να τα καθαρίσω άμα πάρω τον άλλον πρώτο επειδή η θέση του είναι απέναντι από τον πάγκο πιάνει με το ένα πόδι το κάγκελο και αρχίζει να τσιρτσιριζει ενώ άμα πάρω πρώτα αυτόν δεν δίνει τόση σημασία.

Τον δεύτερο μικρό μας μας τον έδωσαν δώρο και είναι λίγο πιο άγριο και μικρούλι ακόμα, δε με έχει συνηθίσει αλλά όσο πάει φαίνεται να ταράζεται λιγότερο όταν έρχεται να καθαρισω το κλουβί ή να του αλλάξω νερό.
 
Τον δεύτερο μικρό μας μας τον έδωσαν δώρο και είναι λίγο πιο άγριο και μικρούλι ακόμα, δε με έχει συνηθίσει αλλά όσο πάει φαίνεται να ταράζεται λιγότερο όταν έρχεται να καθαρισω το κλουβί ή να του αλλάξω νερό.
Μπράβο, τον βρήκες το δρόμο σου! Θα διαβάζεις πολλά και θα ρωτάς περισσότερα αλλά στο τέλος τα "ζυγιάζεις" και αποφασίζεις! Μην ανησυχείς για το νέο μέλος θα συνηθίσει κι αυτό!
 
Back
Top