Γενικά Πρώτος μου Παπαγάλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paco
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Paco

PB New Member
Εγγραφή
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
4
Καλημέρα σας,
Έχω αποφασίσει εδώ και καιρό να πάρω για κατοικίδιο τον πρώτο μου παπαγάλο
Έχω ήδη γάτες, σκυλιά, (και ένα καναρίνι στο παρελθόν) και αποφάσισα πως ήρθε η ώρα για έναν παπαγάλο.
Παρόλαυτα θα ήθελα την βοήθεια σας
Οι ώρες εργασίας μου είναι 8:30-14:00 και 17:00-21:00, καθημερινά εκτός από το ΣΚ.
Το αναφέρω διότι έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα ότι οι παπαγάλοι χρειάζονται χρόνο να περνάς μαζί τους, και δεν γνωρίζω εάν επαρκεί ο ελεύθερος χρόνος που διαθέτω
Και εδώ είναι το ερώτημα μου...
Εάν πιστεύετε εσείς οι ήδη ιδιοκτήτες παπαγάλων πως φτάνει ο χρόνος για να ασχολούμαι μαζί του, ποιο είδος παπαγάλου θα μου προτείνατε? (Διαθέτω έως 200€ για τον παπαγάλο + ότι άλλα έξοδα χρειαστεί, πχ κλουβί κλπ)... Σκεφτόμουν για κοκατίλ ή Σενεγάλης...
 
Καλωσήρθατε στο φόρουμ.
Οι παπαγάλοι χρειάζονται 12-14 ώρες συνεχόμενου ύπνου καθημερινά, τουλάχιστον 2-3 ώρες ελεύθεροι στο σπίτι για άσκηση και αλληλεπίδραση σε ασφαλή χώρο, πολλές ώρες ακόμα παρέας (όσες ωρες είναι ξύπνιοι θεωρητικά, αλλά εστω ενα μεγαλο μέρος) και ιδανικά εναν φίλο ιδιου είδους. Επιπλέον αρπακτικά κατοικίδια οπως σκυλάκια γατάκια δεν πρεπει να είναι ποτε στον ίδιο χωρο που ειναι ελεύθερος ο παπαγάλος, το κλουβί θα πρέπει να είναι απρόσιτο για αυτά (ιδιαίτερα οι γάτες μπορούν να ανέβουν παντου και να κάνουν μοιραία ζημιά ακομη και με μια τυχαία νυχιά) και με ασφάλεια σε χωριστό χωρο οταν λείπετε. Τα βίντεο που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο πουλιών μαζί με σαρκοφάγα είναι δυστυχώς επικίνδυνα παραπλανητικά, τα ατυχηματα-δυστυχήματα ειναι δυστυχως εξαιρετικά συχνα...
Λαμβάνοντας υπόψιν αυτά, μου φαίνεται δυστυχώς αδύνατο να έχετε παπαγάλο με σωστους όρους σε αυτή την φάση... Εαν κάποια στιγμή αλλάξει το ωράριο σας και έχετε χωριστούς χώρους για τα υπόλοιπα ζωάκια ίσως τότε.

Ειναι γενικά περίπλοκα και απαιτητικά κατοικίδια.
 
@myr καλησπέρα σας!
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Τα άλλα κατοικίδια δεν είναι πρόβλημα διότι βρίσκονται εκτός σπιτιού μέρα νύχτα... Το πρόβλημα δυστυχώς είναι το ωράριο, και αυτό είναι που με προβλημάτιζε. Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας. Να έχετε μια θα καλή εβδομάδα
 
Μια χαρά ωράριο έχεις. Εγώ έχω rainbow lorikeet εδώ και 1 χρόνο και δεν το έχω μετανιώσει στιγμή, τις ώρες που λείπω μπορεί να της αφήνω την τηλεόραση ανοιχτή και το σαββατοκύριακο που έχω ρεπό παιρνώ χρόνο μαζί της. Είναι αξιαγάπητο ζώο και η δικιά μου μιλάει παίζει και είναι δραστήρια. Αν της έχεις και ένα πάρκο θα ήταν το καλύτερο. Το πάρκο μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου με ξύλα και απλά να βάλεις παιχνιδάκια.
Επίσης ζούνε περίπου 15-20 χρόνια.
 

Συνημμένα

  • received_1293130011265545.webp
    received_1293130011265545.webp
    145,4 KB · Προβολές: 19
  • received_241614881618126.webp
    received_241614881618126.webp
    168,3 KB · Προβολές: 19
Το ωραριο σου δεν φαινεται να ειναι ιδανικο χωρις να θελω να σε απογοητευσω....θα ειναι κριμα να παρεις εναν παπαγαλο ο οποιος απο οτι φαινεται πιθανον τελικα να μεινει κλειστος κ μονος σε ενα κλουβι!😔Προσωπικη μου γνωμη....φιλικα παντα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Mixalis Sot Καλησπέρα Μιχάλη, ναι δυστυχώς δεν θα κινηθώ για παπαγάλο προς το παρόν... Συμφωνώ μαζί σου, δεν θέλω να πάρω έναν και να τον έχω κλεισμένο σχεδόν όλη την ημέρα... Εάν αλλάξει το ωράριο εργασίας μου στο μέλλον, τότε θα το σκεφτώ. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!
 
Back
Top