Γενικά Πτερόρροια στα παπαγαλάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
25.696
γειά σας καλό μήνα,
δεν έχω γράψει τελευταία κάτι στο φόρουμ παρόλο που "μπαίνω" και διαβάζω, γιατί δυστυχώς το ένα από τα δύο παπαγαλάκια μου δεν τα κατάφερε με το πρόβλημα που είχε και παρ΄όλο που το πήγα στο γιατρό, αντιβιώσεις κλπ τίποτα.
προ καιρού τελικά αποφάσισα να πάρω άλλο γιατί αυτό που είχε μείνει έκανε κάτι περίεργα, έμπαινε στην ταϊστρα και καθόταν και σκέφτηκα προτιμότερο να έχει παρέα.
δεν γνωρίζω κάν τελικά τα φύλα των δύο τους, γιατί αλλάζουν συνέχεια χρώματα οι μύτες, πάντως είναι φιλικά μεταξύ τους, ξύνονται, φιλιούνται και κάνουν παρέα οπότε δεν με νοιάζει, θα δούμε το φυλο.
εδώ και 10-15μέρες, χάνουν πολλά πάρα πολλά πούπουλα και ελάχιστα προς καθόλου φτερά.
διάβασα εδώ και τους χορηγώ bogena multi vit, 5σταγόνες στο νερό(έχω κάπως μεγάλη ποτίστρα όχι την κλασσική).
αναρρωτιέμαι αν είναι φυσικό να έχουν αυτή την εποχή πτερόρροια, αν πρέπει να τους δίνω και κάτι άλλο.
μπάνιο δεν πλησιάζουν, παρ ότι το βάζω.
Επίσης το νέο, που είναι πιο μεγαλόσωμο εγγλέζικο μου είπαν, κοιμάται και κατά την διάρκεια της ημέρας, κυρίως μεσημερι. Συμβαίνει; Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές
 
Μηπως τα χεις καπου πολυ ζεστα γι αυτο και ξεκινησα παο τωρα την πτερροροια; Αν τα χεις κοντα σε κανα καλοριφερ απομακρυνε τα απο εκει.Βαζε τους μπανιο καθημερινα κι ας μην κανουν. Στο νερο βαζε τους την πολυβιταμινη που αναφερεις.Αν δεις μεσα στο κουτακι της βιταμινης υπαρχουν οδηγειες για την ποσοτητα.

Δοσολογια:
Mικροι και μεσαιοι παπαγαλοι:3-5 σταγονες στο νερο η στην αυγοτροφη μιας ταιστρας. Μεγαλοι παπαγαλοι 5-7 σταγονες. Για πολλα πτηνα:2 κουταλακια του τσαγιου σε 1 λιτρο νερο.
 
σ ευχαριστώ πολύ, όχι σε καλοριφέρ, κανα δυο φορές σιδέρωσα κοντά στο κλουβί, μήπως αυτό? το άλλο που κοιμάται τα μεσημέρια; λέει κάτι; ή συμβαίνει;
 
Τι ηλικια εχουν;
Αν θυμαμαι σωστα τα ενηλικα Budgies περνουν πτερορροια 2-3 φορες το χρονο απ'οτι ειχα διαβασει οποτε αυτο μπορει να ειναι φυσιολογικο. Επισης αυτα προερχονται απο μια χωρα που εχει αναποδα τις εποχες απο εμας.
Πουπουλα εννοεις τα ασπρα χνουδωτα εσωτερικα σωστα; Νομιζω πως ξεκινουν να αλλαζουν αυτα και αργοτερα τα φτερα αλλαζουν λιγο πιο εντονα απότι στην αρχη της πτερορροιας.
 
δεν ξέρω την ακριβή ηλικία τους, πάντως φαίνοται μικρότερα του έτους.
ναι πούπουλα λέω τα άσπρα εσωτερικά το πιο χνουδωτά. Βέβαια να πω οτι είναι δύσπιστα με τις τροφές και δεν δοκιμάζουν φρούτα και λαχανικά, όπως τα βάζω τα πετάω με αποτέλεσμα να έχουν μονότονη διατροφή.
 
Αν θυμαμαι σωστα τα ενηλικα Budgies περνουν πτερορροια 2-3 φορες το χρονο απ'οτι ειχα διαβασει οποτε αυτο μπορει να ειναι φυσιολογικο.
Πόσο φυσιολογικό μπορεί να είναι το να χάνουν πούπουλα (χνούδια) σε καθημερινή βάση και όλον τον χρόνο, όλες τις εποχές;
Στα δικά μου (και στα δύο ζευγάρια) συμβαίνει αυτό.
Ειδικά το ζευγάρι Τζίτζι-Τζιτζίκα δεν έχει σταματήσει να χάνει καθημερινώς πούπουλα από τις 20/05/08 έως και σήμερα.
Το έχω ξαναγράψει και δεν είναι αστείο. Άν τα μάζευα θα είχα γεμίσει 2 στρώματα διπλού κρεββατιού.
Γιατί συμβαίνει αυτό?
Μήπως επειδή η διάρκεια φωτισμού (τεχνητός φωτισμός με μικρή λάμπα νέον) στα κλουβιά τους (8.30 πμ. έως 10.30 μμ.) είναι όλον τον χρόνο η ίδια;
Μήπως αυτός είναι και ο λόγος που Τζίτζι και Τζιτζίκα δεν ζευγαρώνουν;
Άν έβαζα τα κλουβιά κοντά στο παράθυρο, χωρίς τεχνητό φωτισμό, πιστεύεται πως θα λύνονταν τα προβλήματα;
Είναι τώρα ώρα 7.00 περίπου το απόγευμα και από τις 6.30 ήδη, ακόμη και κοντά στο παράθυρο είναι σκοτεινά. Είμαι στα 3 μέτρα περίπου μακρυά από το παράθυρο και χρειάζομαι να ανάψω το φωτιστικό γραφείου για να δώ τα πλήκτρα του πληκτρολογίου😡
 
Πόσο φυσιολογικό μπορεί να είναι το να χάνουν πούπουλα (χνούδια) σε καθημερινή βάση και όλον τον χρόνο, όλες τις εποχές;
Στα δικά μου (και στα δύο ζευγάρια) συμβαίνει αυτό.
Ειδικά το ζευγάρι Τζίτζι-Τζιτζίκα δεν έχει σταματήσει να χάνει καθημερινώς πούπουλα από τις 20/05/08 έως και σήμερα.
Το έχω ξαναγράψει και δεν είναι αστείο. Άν τα μάζευα θα είχα γεμίσει 2 στρώματα διπλού κρεββατιού.
Γιατί συμβαίνει αυτό?
Μήπως επειδή η διάρκεια φωτισμού (τεχνητός φωτισμός με μικρή λάμπα νέον) στα κλουβιά τους (8.30 πμ. έως 10.30 μμ.) είναι όλον τον χρόνο η ίδια;
Μήπως αυτός είναι και ο λόγος που Τζίτζι και Τζιτζίκα δεν ζευγαρώνουν;
Άν έβαζα τα κλουβιά κοντά στο παράθυρο, χωρίς τεχνητό φωτισμό, πιστεύεται πως θα λύνονταν τα προβλήματα;
Είναι τώρα ώρα 7.00 περίπου το απόγευμα και από τις 6.30 ήδη, ακόμη και κοντά στο παράθυρο είναι σκοτεινά. Είμαι στα 3 μέτρα περίπου μακρυά από το παράθυρο και χρειάζομαι να ανάψω το φωτιστικό γραφείου για να δώ τα πλήκτρα του πληκτρολογίου😡

Απ'οτι εχω διαβασει ειναι απολυτα φυσιολογικο να χανουν καποια ελαχιστα πουπουλα η φτερα σε ολη τη διαρκεια του ετους. Και επισης απ'οσο θυμαμαι και τα δικα μου ετσι εκαναν.
 
Απ'οτι εχω διαβασει ειναι απολυτα φυσιολογικο να χανουν καποια ελαχιστα πουπουλα η φτερα σε ολη τη διαρκεια του ετους. Και επισης απ'οσο θυμαμαι και τα δικα μου ετσι εκαναν.
Εντάξει τότε, σ'ευχαριστώ Ανέστη
 
Back
Top