Ασθένειες Πτώση φτερών ή κάτι άλλο

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Γεια σας παιδια!:DΟταν αγορασα την θυληκια τα φτερα της ηταν σε ασχημη κατασταση, φθαρμενα. Τοτε ο πετσοπας μου ειπε ουι ειναι ταλαιπωρημενη απ την μεταφορα της απο το εξωτερικο. Σε λιγο καιρο θα βγαλει καινουρια. Τωρα λοιπον παρατηρησα οτι της εχουν πεσει αρκετα φτερα, η κοιλια της φαινεται φουσκωμενη και εχει κατι σαν τρυπα. Δηλ.σε ενα σημειο εχει κατι μαυρο που φαινεται να ειναι σαν ανοιγμα. Δεν ξερω αν καταλαβαινετε αλλα πρεπει να ανησυχω;☹

Η βοηθεια σας θα μοπυ ηταν πολυτιμη!
Ευχαριστω:)
 
Kωνσταντίνε γειά σου, μήπως είναι εύκολο να ανεβάσεις φωτογραφία; Είναι απαραίτητη για πιθανή - σωστή; (τηλε)διάγνωση, η οποία βεβαίως δεν αντικαθιστά την, μετά από εξέταση, γνώμη πτηνιάτρου, για ένα τόσο σοβαρό -όπως το περιγράφεις- περιστατικό!
 
Ανεστη ειναι στο φτερωμα αυτο το μαυρο! Επισης οι κοτσιλιες της ειναι υγρες εδω και μερες και το φτερωμα της δεν εχει πολυ ογκο! Ξεχωριζω δηλ. Το σχημα του σωματος της! Αχ αγχωθηκα τωρα!☹
 
Κωνσταντινε το καλυτερο πιστευω θα ηταν να τη δει γιατρος οπως σου εγραψα και προηγουμενως. Ετσι θα εισαι σιγουρος για το τι συμβαινει και θα μπορεσει να το αντιμετωπισει.
 
Κωνσταντινε δεν ειναι μια η "μαυρη τρυπα" στο φτερωμα αλλα αρκετες και μικρες. Αλλα αυτο που ειπες οτι φαινεται αδυνατισμενη και οι κουτσουλιες νερουλες ειναι αυτο που προβληματιζει περισσοτερο πιστευω και δηλωνει οτι κατι δεν παει καλα περισσοτερο απο τα φτερα.
 
παιδια ευχαριστω πολυ ολους αυριο θα κλεισω ραντεβου εδω
ΑΚΡΙΒΟΣ
ΑΧΙΛΛΕΑΣ
ΘΙΣΒΗΣ 1
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
2105720761
τι λετε;
 
Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα. Ηθελα να σας ενημερωσω για το τι εγινε τελικα με το αρρωστο μου Lovebird. Την πηγα στον πτηνιατρο και μου ειπε οτι δεν εχει τιποτα απλα ενα κρυωμα! Να σταματισω να της δινω φρουτα και λαχανικα, μονο φρυγανια. Πτερρορια δεν περναει. Μηπως ηταν λιγο ασχετος(ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΚΑΚΙΑ ΕΝΝΟΙΑ)γιατι κατω απο τις φτερουγες της δεν υπαρχει ουτε ενα πουπουλο(σχεδον);
 
Ευχαριστω που με συμπονας αλλα λιγο περιεργο δεν ειναι να βλεπω το πτηνο μου(ας μην το πω πουλι μου μηπως γινει καμια παρεξηγηση)να ειναι σε ασχημη κατασταση και ο γιατρος να μου λεει τετοια πραγματα και να μην μου δινει και φαρμακο;
 
Κωνσταντίνε έχεις απόλυτο δίκιο να προβληματίζεσαι! Ανέβασε φωτογραφίες από ότι σε ανησυχεί! Για να το πω ... Κομψά, δεν είναι πολλοί κτηνίατροι ειδικευμένοι στα Πτηνά! Τα πιό έμπειρα μέλη όταν τις δουν θα σου πουν γνώμες και αναλόγως πράττεις! Εδώ εμείς ενδιαφερόμαστε για την υγεία τους!
 
Κωνσταντίνε έχεις απόλυτο δίκιο να προβληματίζεσαι! Ανέβασε φωτογραφίες από ότι σε ανησυχεί! Για να το πω ... Κομψά, δεν είναι πολλοί κτηνίατροι ειδικευμένοι στα Πτηνά! Τα πιό έμπειρα μέλη όταν τις δουν θα σου πουν γνώμες και αναλόγως πράττεις! Εδώ εμείς ενδιαφερόμαστε για την υγεία τους!

Σίγουρα υπάρχουν κτηνίατροι που δεν έχουν κάνει μεταπτυχιακά στην πτηνιατρική (στο εξωτερικό), δεν σημαίνει όμως αυτό οτι εμείς εδώ είμαστε γιατροί, όσο και έμπειροι να είμαστε, όσο και να ενδιαφερόμαστε για τα πουλιά. Αν θυμάμαι καλά μέλος του PB επισκέπτεται τον παραπάνω γιατρό με πολύ καλά αποτελέσματα. Αν Κωνσταντίνε δεν νοιώθεις σίγουρος για την διάγνωση που έκανε ο γιατρός, καλό θα είναι να πάρεις μια δεύτερη γνώμη και απο άλλον γιατρό.
 
Αυτες ειναι!
 

Συνημμένα

  • DSC00121.webp
    DSC00121.webp
    10,2 KB · Προβολές: 92
  • DSC00124.webp
    DSC00124.webp
    31,5 KB · Προβολές: 82
  • DSC00123.webp
    DSC00123.webp
    4,4 KB · Προβολές: 80
  • DSC00122.webp
    DSC00122.webp
    8,5 KB · Προβολές: 77
Τελικα παιδια μετα απο μια αλλη επισκεψη σε πτηνιατρο πηγα και πηρα κατι σαν βιταμινες νομιζω κατα των εντερικων λοιμωξεων που θα βοηθησει στο να δυναμωσει το εντερο τους. Μολις 2 μερων χρησης και ειναι πολυ καλυτερα η μικρουλα μου!:D
Αα και ξεχασα να πω οτι περναει πτερορρια!
 
Τελικα παιδια μετα απο μια αλλη επισκεψη σε πτηνιατρο πηγα και πηρα κατι σαν βιταμινες νομιζω κατα των εντερικων λοιμωξεων που θα βοηθησει στο να δυναμωσει το εντερο τους. Μολις 2 μερων χρησης και ειναι πολυ καλυτερα η μικρουλα μου!:D
Αα και ξεχασα να πω οτι περναει πτερορρια!


Μπραβο Κωνσταντινε. Τελικα δεν ηταν κατι ανησυχιτικο. Σε ποσο καιρο θα περασει η πτεροροια;Και θα βγαλει φτερακια παλι; Τι σου ειπε ο γιατρος;
 
Back
Top