Αναπαραγωγή Πυρωμενη καναρα 3 μηνες δεν κανει φωλια

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
Καναρα προετοιμασμενη μ πυρωμενη απο το φεβρουαριο ενω ειναι τερμα φουσκωμενη απο κατω, εχει μαδησει σαν να γενναει, με τον αρσενικο τα παει τελεια αλλα φωλια γιοκ! Τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση; Να σημειωσω πως της δινω πολυβιταμηνες στο νερο και ειδικο σκεβασμα σε σταγωνες για το πυρωμα. Αυτο βεβαια απο αρχες απριλιου που ηταν ετσι κ αλλιως πυρωμενη. Η καναρα ειναι στη κατοχη μου απο περισυ το καλοκαιρι. Εκανε μονο ενα αυγο στο πατωμα μιας κ δ την ειχα προετοιμασει για ζευγαρωμα. Ειναι του 2013.
 
Γενικα παιζει με τα νηματα, κοιταει τις φωλιες που της εχεις;
 
Ασβεστιο ειχε με ολες του τις μορφες ακομη και σε υδαολτοδιαλυτο γτ σκεφτηκα κ αυτη την εκδοχη αν κ δ της λειπει. Οσο για το νημα παιζει κ το σκορπαει. Της εχω και εσωτερικη και εξωτερικη φωλια...
 
Δεν θα έχει ακόμα την διάθεση για να χτίσει φωλιά.
Μια από τις δικές μου ήταν έτσι για κανένα μήνα.
Όταν το πήρε απόφαση έκανε φωλιά,ζευγάρωσε και τώρα έχω 5 νεοσσούς.
 
Η δικη σ ηταν φουσκωμενη πισω; Γτ εμενα κ φουσκωμενη ειναι κ 3 μηνες εχουν περασει. Το οτι δεν εχει διαθεση για φωλια ειναι το μονο σιγουρο, αυτο ειναι ομως το ζητουμενο. Γτ δ φτιαχνει τοσο καιρο;
 
Η δικη σ ηταν φουσκωμενη πισω; Γτ εμενα κ φουσκωμενη ειναι κ 3 μηνες εχουν περασει. Το οτι δεν εχει διαθεση για φωλια ειναι το μονο σιγουρο, αυτο ειναι ομως το ζητουμενο. Γτ δ φτιαχνει τοσο καιρο;
Ναι ήταν φουσκωμένη. Και την ίδια απορία είχα και εγώ.
Γιατί δεν κάνει φωλιά.
 
Εμενα προσωπικα δεν ηταν φουσκωμενη, ουτε την επιασα καμια φορα εδω και 2 μηνες που ξεκινησε τις γεννες. Μπορει και να μην το προσεξα λογω ασχετοσυνης, ποιος ξερει. Δηλαδη εχεις προσεξει οτι απο τον Φεβρουαριο ειναι πυρωμενη; Αν ακολουθησες τη διαδικασια με τα χωρισματα στη ζευγαρωστρα, αφησε τα μαζι μονο οταν ασχοληθει με τη φωλια.

*αν κανεις σωστη διατροφη οι πολυβιταμινες νομιζω δεν χρειαζονται, και δεν γνωριζω αν υπαρχει καλυτερο "πυρωτικο" απο το πολυ φως και τη ζεστη.
 
Οι περιγραφές που έκανες @panos_har μου δείχνουν την εικόνα ενός ανθρώπου που παρατηρεί, ψάχνει και ανιχνεύει το κάθε τι πάνω στο πουλί περιμένοντας κυριολεκτικά να δει το αυγό να βγαίνει...
Όμως οι ζωντανοί οργανισμοί εισπράττουν αυτή την πίεση είτε γιατί τα πιάνουμε στρεσάροντάς τα είτε γιατί δεν τα αφήνουμε στην απόλυτη ηρεμία - ησυχία που χρειάζονται αυτές οι διαδικασίες για να μπορέσουν να ολοκληρωθούν.
Ειλικρινά σε τέτοιες περιπτώσεις ευνοημένοι είναι οι απόλυτα αδαείς, αυτοί που δεν ξέρουν τίποτε, που αφήνουν τα πουλιά και ότι βγει... Εκεί λοιπόν παρουσιάζονται οι εξελίξεις με φυσική ροή... Ομαλά... όμορφα... όπως πρέπει!
Αν δεχτούμε πως έχουν προηγηθεί όλες οι απαραίτητες για την καλή υγεία των πουλιών και τη σωστή προετοιμασία του οργανισμού τους. Γι' αυτό που θα ακολουθήσει... Τότε δεν έχουμε παρά με υπομονή να περιμένουμε...
Και θα περιμένουμε όσο χρειαστεί. Γιατί γέννα αυγών με το "όπλο" δεν γίνεται...
Θα περιμένουμε πρώτα απ' όλα να στρώσουν οι καιρικές συνθήκες... Θυμίζω πως πριν 10-12 μέρες είχαμε χιόνια!
Θα περιμένουμε να ρυθμιστεί η υγρασία, να ανέβει η θερμοκρασία να ανέβει η ένταση του ηλιακού φωτός...
Θα περιμένουμε...
Και πρέπει να το κάνουμε...
Γιατί αυτό είναι το σωστό...

ΥΓ... αν θες τη συμβουλή μου.. χαλάρωσε, δώσε χρόνο και θα απολαύσεις όλα όσα δικαιούσαι...
 
Γιαννη ευχαριστω για τις συμβουλες μα δεν ειμαι ανθρωπος που πειραζει γεννικα τα πουλια. το οτι επιασα το πουλι 3-4 φορες μεσα στους 3 μηνες δεν το πρεσαρει αλλωστε με τα δικα μου πουλια εχουμε πολυ καλη σχεση και ειναιξ απολυτα εξοικειωμένα μαζι μου ζευγαρωνουν κλωσσανε ταιζουν μπροστα μ... σκεφτηκα και εγω τις καιρικες συνθηκες αλλα μπορει ο καιρος να κανει ενα πουλι να πυρωσει αλλα οχι να κανει φωλια; γτ πιστευα πως το πυρωμα ειναι συνεπεια του καλου καιρου και η φωλια συνεπεια του πυρωματος...
 
Γιαννη ευχαριστω για τις συμβουλες μα δεν ειμαι ανθρωπος που πειραζει γεννικα τα πουλια. το οτι επιασα το πουλι 3-4 φορες μεσα στους 3 μηνες δεν το πρεσαρει αλλωστε με τα δικα μου πουλια εχουμε πολυ καλη σχεση και ειναιξ απολυτα εξοικειωμένα μαζι μου ζευγαρωνουν κλωσσανε ταιζουν μπροστα μ... σκεφτηκα και εγω τις καιρικες συνθηκες αλλα μπορει ο καιρος να κανει ενα πουλι να πυρωσει αλλα οχι να κανει φωλια; γτ πιστευα πως το πυρωμα ειναι συνεπεια του καλου καιρου και η φωλια συνεπεια του πυρωματος...
Έχω μια απορία...
Πως ξέρετε πως πύρωσε ένα πουλί;
Πως είστε σίγουροι;
 
κατ εμε ενα αδιάψευστο σημάδι (εως τωρα) ειναι το φουσκωμα στοι θηλυκό και το καθάρισμα απο φτερά εκείνης της περιοχής και της κοιλιάς.
 
Κ. Γιαννη γι΄ αυτο ρωτησα και εγω γιατι περα απο στησιματα και φιλακια και ταισματα δεν ειχα δει τιποτα στη δικια μου. Υπαρχει πιθανοτητα αυτο το φουσκωμα να ειναι κατι αλλο;
 
κατ εμε ενα αδιάψευστο σημάδι (εως τωρα) ειναι το φουσκωμα στοι θηλυκό και το καθάρισμα απο φτερά εκείνης της περιοχής και της κοιλιάς.
Αυτό είναι η προετοιμασία του οργανισμού για να μπει στη διαδικασία...
Μπορεί σαν φαινόμενο να δείχνει διάθεση του οργανισμού να περάσει σε αυτή τη φάση, αλλά αυτό δε σημαίνει πως μπήκε ή μπορεί να μπει άμεσα...
Χρειάζεται χρόνος και υπομονή,
 
στα δικα μου θηλυκα αυτο ειναι το τελευταιο σημαδι πριν την γεννα. μπορει να φτιαξει φωλια και να μην εχει φουσκωσει η αμαρα αλλα μολις φουσκωσει αμεσα κανει και αυγα. μονο στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει ακολουθηθει αυτος ο κυκλος!
 
στα δικα μου θηλυκα αυτο ειναι το τελευταιο σημαδι πριν την γεννα. μπορει να φτιαξει φωλια και να μην εχει φουσκωσει η αμαρα αλλα μολις φουσκωσει αμεσα κανει και αυγα. μονο στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει ακολουθηθει αυτος ο κυκλος!
Τότε ή έχει οργανικό πρόβλημα και πρόβλημα υγείας το πουλί ή ο τρόπος σου έχει κάποια κενά.
 
η απλα τελικα κανενας οσο και να ασχοληθει με τα καναρινια δεν μπορει να ξερει τπτ και ολα γινονται μονα τους και οχι απο εμας... ακομη και ενας εκτροφεας λοιπον ειναι απλα ενας απλος ανθρωπος που ταιζει τα πουλια και τους δινει οτι αυτα ζητανε και οποτε γουσταρουν. σε τετοια θεματα μαλλον πρεπει να προσπαθησουμε να μαθουμε περισσοτερα πραγματα ολοι μας γτ στα βασικα ολοι καλοι ήμαστε :) τετοιες περιπτωσεις κρεμανε τις γνωσεις μας :)
 
η απλα τελικα κανενας οσο και να ασχοληθει με τα καναρινια δεν μπορει να ξερει τπτ και ολα γινονται μονα τους και οχι απο εμας... ακομη και ενας εκτροφεας λοιπον ειναι απλα ενας απλος ανθρωπος που ταιζει τα πουλια και τους δινει οτι αυτα ζητανε και οποτε γουσταρουν. σε τετοια θεματα μαλλον πρεπει να προσπαθησουμε να μαθουμε περισσοτερα πραγματα ολοι μας γτ στα βασικα ολοι καλοι ήμαστε :) τετοιες περιπτωσεις κρεμανε τις γνωσεις μας :)
Ευτυχώς έχεις δίκιο.
 
Back
Top