Διατροφή Πυρώνει ο παπαρουνόσπορος τα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης muthos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

muthos

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2006
Μηνύματα
821
Πόλη
Περιστέρι
καλησπερα σημερα πηγα σε ενα pet shop και ειδα εναν να περνει παπαρουνα και μπηκα στον πηρασμο και ρωτησα τη κανει η παπαρουνα και μου ειπαι οτι πυρωνει τα πουλια αλλα δεν ξερει και αν τους κανει και κανενα κακο! Μπωριτε να με διαφοτισετε;
 
Ποιο ειδος. Αυτο που φυτρωνει στους αγρους η αγρια, η' αυτην που χρησιμοποιητε στην παρασκευη διαφορων σκευασματον φαρμακευτικων (π.χ. Οπιο). Για την δευτερη το μονο που ξερω ειναι πως στις δεκαετιες του 40-50 , χρησιμοποιουσαν τους σπορους τους εβραζαν (συγκεκριμενα)και τους εδιναν στα μωρα για να ηρεμουν(κοιμουντε). Τωρα αν εχει αναλογες επιπτωσεις στα πουλια δεν ξερω.
Μην το χρησιμοποιησεις χωρις πρωτα να ξεψαχνισεις το θεμα καλα!😎
 
Ποιο συγκεκριμενα (το εψαξα)η αγρια παπαρουνα των αγρων ονομαζεται, Παπαβερ η Ρο'ι'ας και περιεχει ενα αλκαλοειδες την ρο'ι'αδινη (εξου και το ονομα) κατι που εχει ηρεμιστικες ιδιοτητες. Ενω η "ημερη" που καλιεργειται ονομαζεται Μηκων η υπνοφορος απο οπου παραγεται το οπιο και τα παραγωγα του. Νομιζω πως το ονομα της τα λεει ολα!:D
 
καλημερα σοφια να σε καλα που εψαξες,τωρα τη να σου πω και ο πελατης αλλα και ο πολητης αυτο μου ειπαι οτι τα πηρωνη τα πουλια βεβαια δεν θα δω τηποτα και δεν θα παρω τηποτα αν δεν σηγουρευτω πρωτα
 
Παπαρουνόσπορος (Poppy Seed)
 

Συνημμένα

  • poppy-seed.webp
    poppy-seed.webp
    60 KB · Προβολές: 459
Παιδια τι να σας πω την προηγουμενη χρονια ειχα παρει και εγω να βαλω στα καναρινια μου αλλα ουτε καν την αγγιξαν. Δεν ξερω ισως να εφταιγα και εγω, τους την εβαλα χυμα σε ξεχωριστη ταιστρα και ισως να ηθελε ανακατεμα με την βασικη τροφη δεν ξερω.
Αυτη την εμπειρια εχω εγω με τον παπαρουνοσπορο.. Οποιος ξερει πως την χωρηγουμε ας βοηθησει...

φιλικα Δημητρης
 
Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum.
Επειδη πολλη κουβεντα γινεται για τoν παπαρουνοσπορο, αυτος
ειναι που διατιθεται απο τα διαφορα pet shopsκαι μαλιστα με με-
γαλη ευκολια, για "καλο πυρρωμα πουλιων"και επειδη πολλοι
θελουν με οποιοδηποτε τροπο να γεννησει το-τα ζευγαρια τους,
"μπαινουν στον πειρασμο, η πειθονται" για αγορα και χορηγηση
του παπαρουνοσπορου στα πουλια, εχοντας την εντυπωση οτι
αμεσως θα "πυρρωσουν -ζευγαρωσουν τα πουλια τους και θα
αποκτησουν νεοσσους.
Κατ αρχας για να μπορει να γινει ζευγαρωμα πουλιων υπαρχει
ολοκληρη διαδικασια προετοιμασιας προς ζευγαρωμα, με στοχο
αποκτηση νεοσσων -αναπαραγωγη.
Μεσα σε αυτην διαδικασια υπαρχουν ελεγχομενοι τροποι χορη
γησης διαφορων βιταμινων π.χ Ε ,ως προς την δοσολογια και τον
χρονο χορηγησης και λοιπων ιχνοστοιχειων πρωτεινων κλπ.,
, με αυτονοητες τις καταλληλες συνθηκες φωτος-θερμοκρασιας -
υγρασιας κλπ. Και την περιοδο που πρεπει.
Η χρηση του παπαρουνοσπορου,επειδη μας ειπαν οτι ειναι οτι το
καλυτερο για το " πυρρωμα" των πουλιων,θα καταντησει, οτι
το χειροτερο για την υγιεια -συκωτι των πουλιων, με πιθανες
μη αναστρεψιμες βλαβες.
 
Τον συγκεκριμένο σπόρο δεν τον χρησιμοποιώ ούτε στο μείγμα σπόρων που δίνω στα πουλιά αλλά ούτε ως "γιατρικό". Με την ευκαιρία αυτή όμως θα ήθελα να πω πως θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στη χρήση όλων των "turboχορτων" γενικά, όχι γιατί αμφισβητώ τις θεραπευτικές τους ιδιότητες (κάθε άλλο μάλιστα) αλλά γιατί δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποια αναφορά που να βασίζεται σε επιστημονικά στοιχεία, για την δοσολογία και τον τρόπο χορήγησής τους. Μη μου πείτε ότι δεν έχει σημασία επειδή είναι φυσικό χορταράκι γιατί και το αβοκάντο φυσικό φρουτάκι είναι. Για όσους δεν το γνωρίζουν, είναι τοξικό για τα πουλιά.

Στο το θέμα της προετοιμασίας και της αναπαραγωγικής ετοιμότητας, νομίζω πως ο ρόλος μας θα πρέπει να είναι ο εφοδιασμός των πουλιών με τα απαραίτητα, ούτως ώστε να μπορούν να φέρουν εις πέρας την αποστολή τους χωρίς να κινδυνεύσει η υγεία τους, παρά ο εκβιασμός και ο εξαναγκασμός με όποιο κόστος και για οποιοδήποτε λόγο.
 
Πριν 4 χρονια με διαβεβαιωναν οτι το μονο που πρεπει να κανω για να ζευγαρωσουν τα πουλια ειναι να δινω σπορο παπαρουνας!
Και κατι αλλο κουφο!
Να βαζω πιπερι στο αβγο που τρωνε!

Αυτες ηταν οι πρακτικες των εμπειρων τοτε εκτροφεων!
Το αποτελεσμα απο 4 ζευγαρια ολοκληρη αναπαραγωγικη χρονια πηρα 1 νεοσσο! ΑΝΗΜΕΡΑ ΠΑΣΧΑ! Ακομα θυμαμαι την χαρα που πηρα!

Σας πληροφορω υπαρχουν πολλοι ακομα που λενε ακριβως τα ιδια!
 
Δημήτρη χωρίς να θέλω σε καμία περίπτωση να πω ότι αυτές οι αντιλήψεις επικρατούν μονάχα στα άτομα που ασχολούνται πολλά χρόνια με την εκτροφή πουλιών, πιστεύω πώς οποιοσδήποτε και σε οποιοδήποτε τομέα δεν φροντίζει να ενημερώνεται διαρκώς, θα συντηρεί τέτοιου είδους θεωρίες είτε θεωρείται έμπειρος είτε πρωτάρης.

Σαφώς και η θεωρία από μόνη της δεν είναι αρκετή για την εξέλιξη του χόμπι μας εν προκειμένω, σίγουρα όμως και η εμπειρία από μόνη της πολλές φορές οδηγεί σε απλοποιήσεις του τύπου: πύρωμα = καυτό = πιπέρι. Έχω ακούσει επίσης ότι πρέπει να βάζουμε και αλάτι στο αβγό που δίνουμε στα πουλιά. Αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να τους δίνουμε και κανένα τσίπουρο πού και πού για να βοηθήσουμε να επιτευχθεί γρηγορότερα η αποπλάνηση;

Από τη στιγμή που οι συνθήκες περιβάλλοντος (διάρκεια ημερήσιου φωτός και θερμοκρασία) φτάσουν τα όρια με τα οποία η φύση σηματοδοτεί την έναρξη του ζευγαρώματος, είτε κάνουμε κάτι εμείς είτε όχι σε δύο πουλιά διαφορετικού φύλου που βρίσκονται στο ίδιο κλουβί, αυτά θα ζευγαρώσουν. Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε ή τουλάχιστον θα έπρεπε, είναι να τους δώσουμε τα απαραίτητα εφόδια για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο έργο τους, χωρίς να πεθάνουν από εξάντληση.
 
:cool1 ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ
ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΥΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟ ΒΡΑΣΤΟ [1ο & ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ]
[2] ΤΟ ΦΩΣ ΤΟ ΤΕΧΝΙΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΖΗ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΥΣ ΡΟΛΟΙ
& ΤΑ ΦΕΡΝΗ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ.
[3] ΤΑ ΦΥΤΑ ΤΑ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΚΙΝΔΥΝΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΩΤΙΚΗ.
ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΗ & ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΡΩΣΤΕΙΕΣ ΝΑ
ΠΕΦΤΟΥΝ ...
[4ο] ΕΙΝΑΙ Η ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ..
 
παιδια εγω προσοπικα ειναι κατα τον διαφορων τουρμπο χορτων και σισκευασματων δεν λεω μπωρει μερικα να κανουν και καλο στα πουλακια μας αλλα κανενα μαγαζι απο οπου τα αγωραζουμε δεν ξερει ποσο πρεπει να χοριγουμε! Εφτιαξα το ποστ για την παπαρουνα γιατι ειδα αρκετους να την περνουν και μου ειπαι και ο μαγαζατορας οτι την περνουν παρα πολυ για να πυρωνουν τα πουλια αλλα μου ειπαι και κατι αλλο μαλλον καταλαθος οτι μερικοι που την χοριγισαν στα πουλακια μετα απο λιγες μερες εχαναν τα πουπουλα τους
 
αλλα μου ειπαι και κατι αλλο μαλλον καταλαθος οτι μερικοι που την χοριγισαν στα πουλακια μετα απο λιγες μερες εχαναν τα πουπουλα τους

Εστω και καθυστερημενα γιατι τωρα ειδα το θεμα θα ηθελα να σας πληροφορησω οτι οντως τα πουλια εχουν
πτερροροια οταν τα δινουμε παπαρουνα που πουλουν στα pet shop. Εχω προσωπικη εμπειρια γιατι μου εδωσαν
μια μικρη ποσοτητα για να πυρωσει δηθεν το καναρινι και το μονο αποτελεσμα που ειχα ηταν να χανει το πουλι
συνεχως φτερα μεχρι που την σταματησα.
 
prosoxi stin paparouna giati exei polles parenergeiesssss
ase pou mporeis na mpeis k mesa .
 
Είπαμε μακρυά απο τα ναρκωτικά παιδιά.

"Εξ άλλου δεν φτάνουν για όλους"
 
εγω χρησιμοπιο πολλα χρονια παπαρουνα για μια βδομαδα πριν το σμιξιμο μαζι με την αυγοτροφη. Δεν εχω προβληματα αλα δεν εχω παρατηρισει και τιποτε θεαματικα αποτελεσματα
 
Καλησπέρα σε όλους. Πρώτα πρώτα θέλω να ευχηθώ σε όλους καλές γιορτές και η Ανάσταση του Θεανθρώπου να μας φωτίσει όλους. Στο θέμα μας τώρα τον παπαρουνόσπορο.1ον. Δεν έχει τις ιδιότητες της παπαρούνας από την οποιά βγαίνει το όπιο.2ον. Σαν σπόρος είναι το ίδιο ηρεμιστικός όπως η παπαρούνα.3ον. Σε υπερβο΄λική χρήση του μπορεί να σταματήσει το κελαήδημα και να προκαλέσει πτερόροια. Όσο καιρό ασχολούμαι με την εκτροφή ωδικών πτηνών ποτέ δεν τον χρησιμοποιήσα σαν πυρωτικό παρά μόνον όποτε χρειάστηκε να ηρεμήσω λίγο κάποιες από τις καρδερίνες μου και αυτό πάλι με μέτρο. Είμαι λάτρης της φυσιολογικής εξέλιξης των πραγμάτων. Καλύτερα λίγο παραπάνω υπομονή παρά κάποια ανεπιθύμητα αποτελέσματα. Ευχαριστώ.
 
Και εγω εχω ακουσει πολλα για την παπαρουνα, τυφλωνει τα πουλια, σταματαει το κελαηδισμα, τα κρατα σε κατασταση ηρεμιας, μπορει να φτασει μεχρι και στον θανατο κτλπ τον πουλανε για δηλητηριο🙄

μια αναμεικτη δοση διαφορων σπορων μαζι με παπαρουνα δεν προκαλει αρνητικα αποτελεσματα, φυσικα και μπορει να εχει επιπτωσεις εαν δινετε σκετη σε ξεχωριστη ταιστρα, οπως εχουν επιπτωσεις και ολοι οι σποροι εαν δινονται σκετοι, οποτε μη σας πιανει πανικος, δεν τρεχει τιποτα, εδω τροφες αναμεικτες και περιεχουν τον εν λογο σπορο
 
Back
Top