Διατροφή Πυρώνει ο παπαρουνόσπορος τα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης muthos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ο παπαρουνόσπορος που χορηγείται στα πουλιά δεν έχει τις ιδιότητες του σπόρου της παπαρούνας από τον οποίο βγαίνει το όποιο. Είναι σπόρος ηρεμηστικός, γι αυτό το λόγο από πολλούς λέγεται ότι είναι πυρωτικός. Πρέπει να χρησημοποιείται σε κάποιες περιπτώσεις όχι πάντως για πύρρωμα και αυτό με μέτρο μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο συκώτι ακόμα ακόμα και να σταματήσει το κελάηδημα.
 
Ο παπαρουνόσπορος που χορηγείται στα πουλιά δεν έχει τις ιδιότητες του σπόρου της παπαρούνας από τον οποίο βγαίνει το όποιο. Είναι σπόρος ηρεμηστικός, γι αυτό το λόγο από πολλούς λέγεται ότι είναι πυρωτικός. Πρέπει να χρησημοποιείται σε κάποιες περιπτώσεις όχι πάντως για πύρρωμα και αυτό με μέτρο μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο συκώτι ακόμα ακόμα και να σταματήσει το κελάηδημα.

Και ομως οι περισσοτεροι και εξω στα μαγαζια τον εχουν για σπορο πυρωσεως, αν εχει επιδραση στην αναπαραγωγικη διαδικασια δε ξερω αλλα οτι κατατασεται ως επικινδυνος σπορος στη συνειδηση πολλων ειναι γεγονως, παντως εγω στις καρδερινες δινω τροφη συσκευασμενη που περιεχει καποιο ποσοστο παπαρουνας χωρις να εχω δει κατι ανησυχητικο, παντως να κρατα τα πουλια σε κατασταση ηρεμιας και να τα πυρωνει ταυτοχρονα ειναι λιγο παραξενο
 
κ γω τους εδωσα καποια φαση που αγορασα, τους αρεσε θα ελεγα αλλα δεν δινω συχνα σχεδον καθολου.

απο κει που την πηρα
(πουλανε βοτανα, δεν ηταν pet shop)
μου ειπαν οτι εχει μια ελαφρια ηρεμιστικη δραση κ σαν ροφημα σε ανθρωπους.

μου ειπαν ακομα οτι εχει 2 βασικους τυπους -αυτα που ανεφερε κ η σοφια.

δοκιμασα μια φορα το ροφημα... Κ δεν ειδα καμια ηρεμιστικη-χαλαρωτικη επιδραση
οσο για γευση...
 
Στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τα πουλιά σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποίησα τον παπαρουνόσπορο σαν σπόρο πυρωτικό. Έχω παρατηρήση ότι η παρατεταμένη χρήση του όχι μόνο δεν πυρώνει τα πουλιά αλλά αντίθετα τους κόβει και το κελάδισμα. Πάντα προσπαθώ να βάζω στα πουλιά μου όσο περισσότερους σπόρους μπορώ. Κάποιες στιγμές βάζω και λίγο παπαρουνόσπορο.Αν και είμαι υπέρ της φυσιολογικής ροής των πραγμάτων δηλαδή να πυρώνουν τα πουλιά φυσιολογικά έχω παρατηρήση ότι τα φύλλα από ραπανάκι κάνουν καλή δουλειά. Πάντα όμως με μέτρο.
 
Ειχα δωσει κ΄εγω φυλλα απο ραπανακια, στα ζευγαρια μου, για καποιες μερες.
Τους εφερναν ευεξια, τους αρεσαν πολυ και πραγματι τα ραπανοφυλλα εκαναν καλη δουλεια!
 
Στα τόσα χρόνια που ασχολούμαι με τα πουλιά σχεδόν ποτέ δεν χρησιμοποίησα τον παπαρουνόσπορο σαν σπόρο πυρωτικό. Έχω παρατηρήση ότι η παρατεταμένη χρήση του όχι μόνο δεν πυρώνει τα πουλιά αλλά αντίθετα τους κόβει και το κελάδισμα. Πάντα προσπαθώ να βάζω στα πουλιά μου όσο περισσότερους σπόρους μπορώ. Κάποιες στιγμές βάζω και λίγο παπαρουνόσπορο.Αν και είμαι υπέρ της φυσιολογικής ροής των πραγμάτων δηλαδή να πυρώνουν τα πουλιά φυσιολογικά έχω παρατηρήση ότι τα φύλλα από ραπανάκι κάνουν καλή δουλειά. Πάντα όμως με μέτρο.

το καυτερο ομως
 
η παπαρουνα εμαθα οτι η υπερβολικη δωση καιη την γονιμοτιτα των καναρινιων δηλαδη τα στειρωνει
 
Back
Top