Αναπαραγωγή Πως διακόπτω την αναπαραγωγή των καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλησπέρα σε όλους και εύχομαι να είστε όλοι καλά!
Έχω ενα ζευγάρι καναρινιών και θέλω να σταματήσω την αναπαραγωγή τους...
Ο λόγος που θέλω να το κάνω αυτό, είναι επειδή ο αρσενικός είναι λίγο αδύνατος (εμφάνιση καρίνας) και δεν θέλω να επιβαρύνω άλλο την υγεία του.

Το ζευγάρι έχει 3 μικρά 11 ημερών, και ταΐζουν κανονικά.

Έχω παρατηρήσει διάθεση για δεύτερη γέννα, άρα νομίζω πως πρέπει να δράσω.

Τι πρέπει να κάνω λοιπόν;
 
Μόλις η καναρα πάει για δεύτερη φωλιά,την αφήνεις μονη στο κλουβί. Στο άλλο μισό ή σε άλλο κλουβί το αρσενικό και τα μικρά, αν τα ταιζει. Μετα τις 30 μέρες των μικρών, αν τρώνε καλα μόνα τους, βάζεις τον αρσενικό να ξεκουραστεί.
Τα αυγά τα πετάς σταδιακά ή τα κρατάς. Η καναρα μπορεί γενικά και μόνη.
Αρσενικό και θηλυκό να μην έχουν κοντινή επαφή.
 
Ευχαριστώ πολύ. Όταν εννοείς χωρίζω, εννοείς με χώρισμα στην ζευγαρωστρα ή εντελώς εκτός κλουβιού;
Ότι σου είναι πιο εύκολο, αν θες χώρισμα θα μπορεί να την ταΐζει και μετά από λίγο θα ξεκινήσουν διαδικασία για δεύτερη αναπαραγωγή, η αν θες το βγάζεις σε άλλο κλουβί για να μην ξανά ζευγαρώσει αλλά και να έχει χώρο παραπάνω η καναρα και οι νεοσσοί.
 
Ναι, έχω την δυνατότητα, να τον βγάλω εκτός κλουβιού. Και πάλι ευχαριστώ
[automerge]1584461752[/automerge]
Τα αυγά τα πετάς σταδιακά ή τα κρατάς. Η καναρα μπορεί γενικά και μόνη.
Μάλλον θα την αφήσω να επωάσει τα αυγά και να ολοκληρώσει την δεύτερη γέννα μόνη της, μιας και είναι νωρίς και έχω περιθώριο μέχρι τον Ιούνιο που σταματούν οι γενες.
Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα πρεπει να εξετασεις το γεγονος οτι ο αρσενικος σου παρουσιαζει καρινα ομως,το οτι ειναι στην αναπαραγωγη ενα αρσενικο πτηνο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα παρουσιασει καρινα.
Θυμισε μου ποια τροφη δινεις.
 
Back
Top