Γενικά Πως διατηρούν τα κόκκινα καναρίνια το χρώμα τους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης DMITS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

DMITS

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
3
Πόλη
Χίος
Παιδιά καλησπέρα,
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος με ποιον τρόπο διατηρούν τα κόκκινα καναρίνια το έντονο χρώμα τους;
Μέχρι τώρα όσα έχω αγοράσει, μετά την αλλαγή φτερώματος, γίνονται αχνα κόκκινα.
Να σημειωθεί ότι τα ταίζω με συσκευασμένη κόκκινη βιταμίνη κι επιπλέον μέσα σε αυτήν βάζω και έξτρα μία άλλη ουσία που είναι για τα κόκκινα καναρίνια. Τις μάρκες δεν τις θυμάμαι για να σας τις πω.
 
Χορηγείται λίγο πριν και κατά την πτερόρροια για καλά αποτελέσματα στον χρωματισμό των πουλιών. Ελέγχεται για επίδραση στο συκώτι των πουλιών σε όχι σωστή χρήση.

Η διατήρηση του χρώματος γίνεται με καροτάκι, πατζάρι, σπιρουλίνα πάπρικα και λιγότερο με έτοιμα σκευάσματα.

Αυτό ζητάς Can-tax - Oropharma
 
Θα συμφωνήσω με τον Μάκη για τον χρωματισμό με διάφορα σκευάσματα-χρωστικές.

Από προσωπική εμπειρία όμως στον τύπο των καναρινιών που εκτρέφω τα ήθελα να πω ότι ο χρωματισμός μόνο με φυσικά προϊόντα (παντζάρι-καρότο-παπρικα δεν μπορεί να χρωματίσει ομοιόμορφα τα καναρίνια.
 
Ο gozi έχει δίκιο για την ποιότητα βαφής με φυσικά μέσα (δεν είναι ομοιόμορφη και πλούσια). Γι' αυτό λέω για συντήρηση του χρώματος καθ' όλη την υπόλοιπη διάρκεια του χρόνου.
 
Χορηγείται λίγο πριν και κατά την πτερόρροια για καλά αποτελέσματα στον χρωματισμό των πουλιών

Δλδ την κοκκινη βιταμινη δεν πρεπει να την παρεχουμε ολο το χρονο; Μονο τοτε που αναφερεις; (λίγο πριν και κατά την πτερόρροια;). Και το καροτο πχ το ξυνω μεσα στους σπορους τους, ή το βαζω ολοκληρο και το τσιμπανε; (Κι εννοειται αυτο μπορεις να το παρεχεις διαρκως -εκτος φυσικα την περιοδο επωασης...)
 
Υπαρχει καποιο σκεύασμα Βητα Καροτινης;Επειδη εχω ψαξει λιγο στο ίντερνετ και δε μπορώ να βρω κατι.. Σας ευχαριστώ
 
Κυριε Μακη σας ευχαριστώ ξανα! Εχετε δοκιμάσει καποιο απ αυτα αβ ξερετε ποιο ειναι το καλύτερο η ειναι ολα περιπου το ιδιο;
 
Tα γονίδια και η ΣΩΣΤΗ διατροφή και βάψιμο, είναι οι κρίσιμοι παράγοντες. Οι μάρκες είναι δευτερεύον θέμα. Εγώ θα σου πώ α, ό άλλος θα σου πεί β.
 
εχω ρωτησει εδω 1-2 φιλους με πετσοπ και δεν εχουν κανενα απο τα πιο πανω. Ο ενας μου ειπε για πορτοκαλι καροφυλλη της οποιας το κυριο συστατικό είναι β καροτινη.Ισχυει;
 
Υπάρχει σε πολλά καταστήματα και χωρίς να το θεωρήσει κάποιος ως διαφήμιση μπορείς να το βρεις http://www.ornitalia.gr/xrostikes/313-betacarotene-10-cws.html
 
εχω ρωτησει εδω 1-2 φιλους με πετσοπ και δεν εχουν κανενα απο τα πιο πανω. Ο ενας μου ειπε για πορτοκαλι καροφυλλη της οποιας το κυριο συστατικό είναι β καροτινη.Ισχυει;
Aυτή έχει βγεί και χρησιμοποιείται για τα ΝΟΡΙΤΣ που θέλουν το πορτοκαλί σαν βασικό λιπόχρωμα.
Εαν την χρησιμοποιήσεις στην αυγοτροφή σου, τα κόκκινα καταστράφηκαν.

Μίλησε με τα παιδιά του συλλόγου σου, διότι ούτως ή άλλως, με BETA CAROTINE και μόνον, δεν μπορεί να έχεις πουλιά εκθεσιακού επιπέδου.
 
ναι το ξερω και θα την δινω σε συνδιασμο με την κατανθαξινη... Οκ θα ρωτήσω τα παιδια εδω στην κυπρο αν δεν βρω κατι θα φερω απο ελλαδα, σας ευχαριστώ πολύ να στε καλα
 
Back
Top