Φροντίδα Πως εξημερώνεται 7 μηνών parrotlet;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkontos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkontos

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2014
Μηνύματα
56
Δυστυχώς δεν θα ξεκινήσω ευχάριστα το ποστ...

Ο Όσκαρ μου, (το parrotlet που μεγάλωσα από μικρό και ήταν συνέχεια πάνω μου) έχει πεθάνει πριν 2 βδομάδες από ατύχημα που φταίω εγώ...

Περιττό να σας περιγράψω πόσο σκατα ένιωσα και νιώθω, το θέμα είναι ότι ο Όσκαρ δεν ήταν πουλί αλλά φίλος, ειμασταν συνέχεια μαζί, μου μιλούσε, σε σημείο που και να έβγαινα εξω από το σπίτι μαζί του, ήξερα πως δεν θα έφευγε...

Λόγο του ότι όσο μαράζι περνάω εγώ το περνούσε και η Alice (η θηλυκή που ήταν στο ίδιο κλουβί μαζί του) πήρα την απόφαση να της πάρω άλλο parrotlet να της κάνει παρέα..

Αλλά λόγω του ότι δεν είχα δύναμη να μεροσω λαι να εκπεδευσω άλλο μικρό από το 0 βρήκα ενα 7 μηνών που ο ιδιοκτήτης με είχε διαβεβαίωσει ότι ήταν μερομενο..

(Υπόψη μερομενω εγω είχα στο μυαλό μου όπως έχω τα δικά μου, δλδ ανοίγω την πορτουλα του κλουβιού βάζω το δάκτυλο μου, πατάνε πάνω τα βγάζω έξω και δεν ξεκολλάνε από πάνω στον ώμο μου)

Το φέρνω σπίτι πάω να το βγάλω από το κλουβί και δεν έβγαινε με τίποτα πετούσε παντού.. Το βγάζω έξω και μου πετούσε σε όλο το σπίτι...

Πώς μπορώ να μεροσω ένα παροτλετ που ειναι είδη 7 μηνών; Να το κάνω σαν τα άλλα; Γίνεται;

Και δεύτερο αυτός που το είχε του έκοβε τα φτερά του και την ουρά του, θα ξανά μεγαλώσουν όπως παλιά;
 
Πολύ λυπήθηκα για την εξέλιξη με το πρώτο σου πουλάκι, πόσο κρίμα... Θέλεις να μας πεις πως έγινε; Όχι από περιέργεια αλλά αφού πρόκειται για ατύχημα, να προσέχουμε όλοι και για τα δικά μας.
Τώρα για το μεγαλούτσικο, λίγο ως πολύ έχεις εμπειρία και τα ξέρεις. Θα είναι πιο δύσκολο, θα χρειαστεί μεγαλύτερη υπομονή. Ίσως το ήμερο πουλάκι που έχεις βοηθήσει δια του παραδείγματος και το άλλο.
Καλά αφού του έχει κομμένα τα φτερά πως το κυνηγούσες σε όλο το σπίτι;
Εξαρτάται πως τα έχει κόψει. Αλλά γενικά ναι θα ξαναμεγαλώσουν.
 
Βασικά παλιά τα είχε κόψει και τώρα πετάει κανονικά αλλά είναι ακόμα κομμένα ανομοιομορφα...

Βασικά έσπασε ο διάβολος το πόδι του για να πεθάνει ο Όσκαρ... Είχε βγει στον σκούφο του μπουφάν μου και δεν το κατάλαβα, και έτυχε την συγκεκριμένη στιγμή και κτυπησα το κεφάλι μου...
Σκέψου ατυχία και γκαντεμιά ο Όσκαρ...

Βασικά το μεγάλο πώς θα τον μαθω αν δε μένει πάνω μου
 
Βασικά το μεγάλο πώς θα τον μαθω αν δε μένει πάνω μου
Θα ξεκινήσεις την εκπαίδευση μέσα στο κλουβί. Με πρώτο στόχο μέσω λιχουδιών να μάθει να ανεβαίνει στο χέρι σου. Μετά τα ελεύθερα πετάγματα στον χώρο. Πολύ αργότερα.
 
Βασικά παλιά τα είχε κόψει και τώρα πετάει κανονικά αλλά είναι ακόμα κομμένα ανομοιομορφα...

Βασικά έσπασε ο διάβολος το πόδι του για να πεθάνει ο Όσκαρ... Είχε βγει στον σκούφο του μπουφάν μου και δεν το κατάλαβα, και έτυχε την συγκεκριμένη στιγμή και κτυπησα το κεφάλι μου...
Σκέψου ατυχία και γκαντεμιά ο Όσκαρ...

Βασικά το μεγάλο πώς θα τον μαθω αν δε μένει πάνω μου

Βασικα επρεπε να κρατησεις Καραντινα.

Επισης ειναι αρκετα δυσκολοτερο να εξημερωσεις αγριο πουλακι που ζει μαζι με αλλο. Προσωπικα το θεωρω σχεδον απιθανο. Γιατι πρεπει απαραιτητα να γινει οπως ο Οσκαρ αφου δεν ηθελες παλι ημερο-ταισμενο στο χερι;
 
Θα προσπαθήσω και ο Θεός βοηθός..
Δεν είπα δεν θέλω να γίνει σαν τον Όσκαρ.. Είπα πως δεν έχω την δύναμη και την ώρα να τον πάρω από μικρό και να τον ξανά κάνω..
Και νόμιζα πως αυτός ήταν μερομενος
 
Απαραίτητο να μείνει μέσα στο κλουβί μέχρι να μάθει να ανεβαίνει στο χέρι σου αυτό είναι το πρώτο βήμα και κανόνας στη περίπτωσή σου.
Οταν αρχισει κάπως να εξοικειώνετε με την παρουσία του χεριού σου αντί να τρέπετε σε φυγή θα σε δαγκώνει, μη του δείξεις ποτέ ότι σε πονάει και μη σταματήσεις όταν συμβεί αυτό. Αντίθετα το τέλος της "ημερίσιας εκπαιδευσης" θα πρέπει να γίνετε μετα απο ένα επιτυχημένο χαδι στο κεφάλι και όχι μετα απο τσίμπημα. Οταν φτάσεις στο σημείο να πλησιάζεις το δαχτυλό σου στο κεφάλι του για χάδι
μη του αφήνεις περιθωρια να σε τσιμπίσει. Αυτό το καταφέρνεις πλησιάζοντας το δάχτυλο κατα μέτωπο (στο δόξα πατρί που λέμε) και όχι απο τα πλάγια ώστε να γυρίσει το κεφάλι του και να σε τσιμπήσει.
λογικά το χάδι στο κεφάλι θα προκύψει πριν το πουλί ανέβει στο δαχτυλό σου.
Εννοείτε ότι όλα γίνονται με πολύ αργές κινήσεις και γλυκόλογα. Απαραίτητα εφόδια η υπομονή και... ένα Betadine 😛
 
Εχω ενα "πουλακι" που θα ηθελα να ερθεις ή να στο δωσω και να εφαρμοσεις τη μεθοδο αυτη.:D
... Οταν φτάσεις στο σημείο να πλησιάζεις το δαχτυλό σου στο κεφάλι του για χάδι
μη του αφήνεις περιθωρια να σε τσιμπίσει. Αυτό το καταφέρνεις πλησιάζοντας το δάχτυλο κατα μέτωπο (στο δόξα πατρί που λέμε) και όχι απο τα πλάγια ώστε να γυρίσει το κεφάλι του και να σε τσιμπήσει.
λογικά το χάδι στο κεφάλι θα προκύψει πριν το πουλί ανέβει στο δαχτυλό σου.
Λογικα θα μεινεις χωρις δαχτυλο πριν προλαβεις να πεις κυμινο.

Επισης ηθελα να ρωτησω αν με το παραπανω αναφερεσαι σε εξημερωση ενος μεμονωμενου πουλιου ή προτεινεις να εφαρμοστει και στην περιπτωση αυτη, που πιθανοτατα θα εχει προλαβει να τελειωσει η καραντινα πριν να εξημερωθει το καινουριο πουλι.
 
Πρώτη μέρα καμιά ανταπόκριση 😛
Φοβάται πολύ 😛
 
Όταν ένα πουλάκι είναι άγριο, δυστυχώς δεν μετράμε την πρόοδο με ημέρες αλλά εβδομάδες και μήνες. Μην ελπίζεις σε γρήγορα αποτελέσματα. Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και υπομονή.
 
Λογικα θα μεινεις χωρις δαχτυλο πριν προλαβεις να πεις κυμινο.
μη τον φοβίζεις δεν δαγκώνουν τοσο δυνατά :)

Επισης ηθελα να ρωτησω αν με το παραπανω αναφερεσαι σε εξημερωση ενος μεμονωμενου πουλιου ή προτεινεις να εφαρμοστει και στην περιπτωση αυτη, που πιθανοτατα θα εχει προλαβει να τελειωσει η καραντινα πριν να εξημερωθει το καινουριο πουλι.
Καλό είναι να ξεκαθαρίσω απο την αρχή ότι αναφέρομαι αποκλειστικά στη συγκεκριμένη ράτσα καθώς δεν
έχω εμπειρία απο άλλα πουλιά.
Αναφέρομαι σε ένα μεμονομένο
Στο θέμα της εκπαίδευσης η καραντίνα (εκτός των άλλων)χρησιμεύει ώστε να δημιουργηθούν οι εξής απαραίτητες βάσεις:
1. Να συνηθήσουν τα πουλιά το νέο τους περιβάλλον
2. Να συνηθήσουν εμάς πρώτα σαν άκακους καθημερινούς διακομιστές τροφής και νερού.
οπότε με το τέλος της καραντίνας και πρίν τα πουλιά γίνουν ζευγάρι μπορούμε σιγά σιγά να ξεκινήσουμε την εξημέρωση.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει στη συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου είναι πώς έβαλε 2 άγνωστα parrotlet στο ίδιο κλουβί και δεν έγεινε "σκοτωμός"

Πρώτη μέρα καμιά ανταπόκριση 😛
Φοβάται πολύ 😛

1. Για πρώτες μέρες προσπάθησε να το κάνεις τις ώρες που ξεκινούν να κουρνιάζουν τα πουλιά δηλ. Νωρίς το βραδάκι καθώς τότε είναι πιο ήρεμα
2. Για πρώτες μέρες βάλε απλά το χέρι σου στο κλουβί, το πουλί θα πάει σε μια γωνιά, θα ανασαίνει γρήγορα και μάλλον θα του φύγει μια κουτσουλιά, αφού μείνει για λίγο εκεί κούνα το χέρι σου αργά προς το μέρος του με σκοπό να το αναγκάσεις να κάτσει σε μια πατήθρα, μετά απλά μείνε εκεί μη κάνεις τίποτα εκτός απο το να λές κανένα γλυκόλογο, παρακολούθα την ανάσα του, ασε το χέρι σου στο κλουβί μέχρι να τείνει να πλησιάζει η ανάσα του σε κανονικούς ρυθμούς (κανένα 10λεπτο), πάρε το χέρι σου αργάαπο το κλουβί.

Αυτά για πρώτες μέρες, ξαφνικά όταν αρχίσεις να απογοητευεσαι, να τελειώνει η υπομονή σου, θα δείς μια θεαματική βελτίωση στη σχέση σας, είναι η στιγμή που θα οπλιστείς με καινούριες δόσεις υπομονής και θα κάνεις το δευτερο βήμα.

καλή επιτυχία
 
Δεν τσ έχω στο ίδιο κλουβί ακόμα, αλλά σε 2 κολλητά κλουβιά :)
 
Βασικά είναι 2 ξεχωριστά κλουβιά που αφήνω κοντά κοντά..

Για καραντίνα προσπαθώ να την κάνω όσο πιο κοντά γίνεται
 
Βασικά είναι 2 ξεχωριστά κλουβιά που αφήνω κοντά κοντά..

Για καραντίνα προσπαθώ να την κάνω όσο πιο κοντά γίνεται

Aυτο δεν λεγεται καραντινα ουτε κατα προσεγγιση. Αυτο λεγεται "κανω οτι νομιζω". Σε ξανασυμβουλευσαμε επι του θεματος αλλα δεν εδωσες μαλλον πολυ σημασια. Σήμερα πήρα και το δεύτερο παρροτλετ
 
Φοίβο έχεις απόλυτο δίκιο...
Θα διορθώσω τις παραλήψεις που έκανα
 
Φοίβο έχεις απόλυτο δίκιο...
Θα διορθώσω τις παραλήψεις που έκανα


Τωρα ειναι μαλλον αργα. Αν τα εχεις ηδη βαλει διπλα διπλα πιθανοτα οτι ηταν να γινει, εγινε. Διαβασε το αρθρο της Καραντινας για γνωση και μελλοντικη "συμμορφωση". Για την ασφαλεια και την υγεια των πουλιων στα λεμε αυτα, νομιζω αυτο μας απασχολει ολους πριν απο οτιδηποτε αλλο.
 
Back
Top