Διατροφή Πως θα ήταν αν καλλιεργούσαμε την τροφή των πουλιών μας;

triwps2014

PB New Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2015
Μηνύματα
119
Πόλη
Διδυμότειχο
εχω μια ερωτηση που μαλλον το 60-70% το εχετε σκεφτει φανταστειτε πως θα ηταν αν καλλιεργουσαμε την τρωφη των πουλιων μας οχι οτι πρεπει να μπουμε στον κοπο αλλα θα ειχε και πλακα και θα ξεραμε τουλαχιστον τι ταιζουμε τα πουλια μας! Γραψτε μου την γνωμη σας και αν σας αρεσει η ιδεα θα φτιαξω αρθρο για το πως να την καλλιεργησουμε!
 
Γράψε αν θέλεις το όνομά σου στο προφίλ σου, για να σε προσφωνούμε.

Ναι, μου φαίνεται εξαιρετική ιδέα, τουλάχιστον όσον αφορά τους βασικούς σπόρους. Π.χ, καναβούρι δεν μπορούμε να καλλιεργήσουμε.
θα με ενδιέφερε πολύ ένα τέτοιο άρθρο.
 
Γράψε αν θέλεις το όνομά σου στο προφίλ σου, για να σε προσφωνούμε.

Ναι, μου φαίνεται εξαιρετική ιδέα, τουλάχιστον όσον αφορά τους βασικούς σπόρους. Π.χ, καναβούρι δεν μπορούμε να καλλιεργήσουμε.
θα με ενδιέφερε πολύ ένα τέτοιο άρθρο.
α ναι; ωρεα... Τοτε αν φανει καλη ιδεα σε μερικα ατομα τοτε θα φτιαξω το θεμα για την καλλιεργια... Ναι το ξερω δεν μπωρουμε για καναβουρι αλλα παλλια ειχα ριξει μια χουφτα χυμα σπορους τρωφης και το αποτελεσμα δεν θες να το ξερεις😱 παρεπιπτοντος με λενε θαναση!

Σίγουρα είναι ενδιαφέρον αλλά οι περισσότεροι δεν έχουμε την απαραίτητη διαθέσιμη γη🙄
μπωρεις και σε γλαστρες!
 
Εγώ πάντως που έχω ρίξει κι έχω ρίξει σπόρους απο την τροφή Manitoba τιποτα δεν εχει βλαστήσει ποτέ. Προφανώς κατα την επεξεργασία τους ακτινοβολούν με uv για να τους απο στειρώσουν και τους απενεργοποιούν ως προς τη βλαστική τους ικανότητα.
 
δεν ξέρω ακριβώς :D ένας γνωστός μου εκτροφέας παίρνει τσουβάλι για αυτόν και πουλάει και σε εμένα που έχω 2 καναρινάκια (και δεν έχω petshop κοντά μου) αλλά μπορώ να τον ρωτήσω
 
Περιμένουμε να μας πεις τι πρέπει να γίνει για να έχουμε σπόρους. Ενδιαφέρον το βρίσκω.
 
παιδια παντως εγω εχω μια απλη τρωφη😳 χωρις μαρκα😛 που ειναι φθηνη (2ευρω) και φυτρονουν ολοι👍 ακομα και τα καναβουρια που πεφτουν κατω😕😱 δεν ξερω παντος για πρωτη φυτια θα πρωτεινα λιναροσπορο!

Περιμένουμε να μας πεις τι πρέπει να γίνει για να έχουμε σπόρους. Ενδιαφέρον το βρίσκω.
θα πρωτηνα την ποιο απλη τρωφη και φθηνη τρωφη χωρις μαρκα γιατι ετσι θα μπορουν η σπορι να φυτροσουν γιατι της ακριβεσ της ψηνουν και ετσι δεν μπορουν να φυτροσουν

Θα μπορουσα να τους δώσω σταρι παραγωγης μου;
p_30080_19095DZ.webpφυσικα αν ομως θες καλητερη ποιοτιτα φυτεψε ασπουρι εχει και στεις τρωφες 😉

Εγώ πάντως που έχω ρίξει κι έχω ρίξει σπόρους απο την τροφή Manitoba τιποτα δεν εχει βλαστήσει ποτέ. Προφανώς κατα την επεξεργασία τους ακτινοβολούν με uv για να τους απο στειρώσουν και τους απενεργοποιούν ως προς τη βλαστική τους ικανότητα.
φιλε παρε φτηνες τρωφες που να μην ειναι μαρκας γιατι της ακριβες και της μαρκες της ψηνουν και ετσι δεν μπορουν να φυτροσουν
 
βασικα θελει χρονο ετοιμαζω της φοτο ακομα θα ειναι μεγαλο αρθρο και επησεις αυτο το αρθρο σημερα το εφτιαξα!
 
άντε με το καλό μόλις το ετοιμάσεις να μας ενημερώσεις... Περιμένουμε! Εγώ θα συνεχίσω να ταΐζω σπόρους εμπορίου τα καναρίνια μου.
 
άντε με το καλό μόλις το ετοιμάσεις να μας ενημερώσεις... Περιμένουμε! Εγώ θα συνεχίσω να ταΐζω σπόρους εμπορίου τα καναρίνια μου.
Μην είσαι βιαστικός κι εσύ βρε Κώστα :) Μέχρι να τα μάθουμε, να σπείρουμε, να θερίσουμε, να ξηράνουμε τους καρπούς, θα πάρεις πολλά τσουβάλια ακόμα.
 
Back
Top