Αναπαραγωγή Πως θα καταλάβω οτι περιμένω αυγά απο τα Budgies μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vic

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
144
Πόλη
Αθήνα
Εχω ενα ζευγαρι μπατζι εδω και καιρο. Πως θα καταλαβω οτι ειναι ετοιμο το θηλυκο να κανει αυγα;:girl::male:...



vic!
 
τι ηλικια εχουν;
ποια ειναι η διατροφη τους;
εχουν φωλια;
 
και εγω το ιδιο θελο να ροτησω
πος θα καταλαβω
η θιλικια εφαγε οολο το μπλοκ ασβεστιου σε 1 εβδομαδα
και τρονε σχισζουνε χαρτι
πος θα καταλαβο οτι ειναι ετοιμα
φολια εχω βαλει αυτο το κουτι για μικρα παπαγαλακια
τροφη κανονικη
αυγο καθε 2 μερα σιγα μην το πλισιασουνε
αυγο σκονη 2 κουταλακια καφε καθε 2 μερα αυτο το τρονε καπος
τα φρουτα λαχανικα ουτε που τα πλισιαζουν
βιταμινεσ καθε 3 ημερα η 2 θορες εβδομαδα
τα πουλακια ειναι πανο απο χρονον
μιτη αγορι μπλε μιτη κοριτσι καφε
αλλα πος θα καταλαβο οταν ειναι καιρος τους;
και κατι αλλο ειναι η εποχη τους τορα σοστα;
η τα εχω βεδερξη!
 
ειναι καλη η εποχη, αν το ζευγαρι ειναι σε καταλληλη ηλικια, θα δειξει πρωτα ενδιαφερον το ενα για το αλλο κ μετα θα δεις ενδιαφερον για τη φωλια
 
Γεια σας

ΗΛΙΚΙΑ

Το αρσενικο το πηρα νωριτερα απο το θηλυκο. Ο χαλινος του ειναι μπλε προς το γαλαζιο ενω του θηλυκου ασπρο προς το ροζ. Τα ματια του θηλυκου ειναι πιο μαυρα απο του θηλυκου. Υπαρχει περιπτωση να μην κανουν αυγα;

ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Την τροφη τους,το νερο, λιχουδια stick και μηλο η καροτο τα οποια δεν τα αγγιζουν. Μηπως θα επρεπε να τους δωσω τιποτα αλλο. Ας πουμε βιταμινες, αυγοτροφη... Στο σουπερ μαρκετ εχει κελαϊδινη, βιταμηνες αλλα στις βιταμηνες εχει ζωγραφισμενα καναρινια για αυτο δεν παιρνω.

ΦΩΛΙΑ

Ναι εχουν και μαλιστα πολυ καιρο.Ζευγαρωνουν, φιλιουνται, ξυνονται κ. Α. Στη φωλια εχουν μπει ελαχιστες φορες και μερικες φορες τους βαζω με το ζορι.

Θα σας στειλω φοτο αλλη φορα.

:girl:+ :male: = !

vic ;
 
Το αρσενικο το πηρα νωριτερα απο το θηλυκο.
ναι, αλλα ποτε; ξερεις περιπου την ηλικια τους;

Ο χαλινος του θηλυκου ασπρο προς το ροζ. Τα ματια του θηλυκου ειναι πιο μαυρα απο του θηλυκου.
εμενα δεν μου ακουγεται για θηλ., σε φαση αναπαραγωγης, βαλε μια φωτο

Την τροφη τους,το νερο, λιχουδια stick και μηλο η καροτο τα οποια δεν τα αγγιζουν. Μηπως θα επρεπε να τους δωσω τιποτα αλλο.

τα στικ να τα αποφευγεις, ειναι παχυντικα... Κ ακριβα! Λαχανικα κ φρουτα να επιμεινεις κ καποια στιγμη θα δοκιμασουν, κανε μια αναζητηση στο σχετικο φορουμ, θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα θεματα για τη διατροφη

Στη φωλια εχουν μπει ελαχιστες φορες και μερικες φορες τους βαζω με το ζορι.
😱 Τι εννοεις;

Τα πουλακια ειναι ζωντανα πλασματα, κ εχουν το δικο τους ρυθμο, για τον οποιο πρωτα απο ολα φροντιζει η φυση... 😉

δεν ειναι ουτε παιχνιδια, ουτε κουρδιστα ρομποτακια, που εξυπηρετουν τις δικες μας επιθυμιες😎
 
Το αρσενικο το πηρα περιπου το Νοεμβριο και το θηλυκο 2 βδομαδες μετα περιπου.

Ο χαλινος του θηλυκου ειναι οπως ειπα αλλα τωρα πηγα και ειδα οτι αρχιζει να γινεται καπως καφε. Οταν την πηρα ηταν πολυ καφε απο το ιδιο πετ σοπ που αγορασα και το αρσενικο.
A kai 1 fotogραφια της φωλιας. Θα στειλω κι αλλες αργοτερα.

Οσο για τα παπαγαλακια δεν θα το ξανακανω :sorry
vic .
 

Συνημμένα

  • DSC04024.webp
    DSC04024.webp
    35,3 KB · Προβολές: 328
Η φωτο δεν ειναι πολυ καθαρη, ταπεινη μου γνωμη, ασχολησου με τη διατροφη τους κ την καθαριοτητα, μην τα πολυ ενοχλεις κ ασε τα υπολοιπα πανω τους...
αν ειναι σε καταλληλη ηλικια κ διαθεση θα δειξουν ενδιαφερον για την φωλια...
βαλε οπωσδηποτε σουπιοκοκκαλο κ μια πετρα/μινεραλ μπλοκ
 
Πετρα μινελαρ μπλοκ εχω απλως εχει μικρινει. Οριστε και πιο καθαρες φοτο.

vic
 

Συνημμένα

  • DSC04028.webp
    DSC04028.webp
    28,4 KB · Προβολές: 263
  • DSC04012.webp
    DSC04012.webp
    57,7 KB · Προβολές: 286
Ναι καπως ετσι ειναι αλλα υπαρχει και σε αλλλες γευσεις ασ πουμε. Οπως πορτοκαλι τετοιο εχω εγω κερασι, ακτινιδιο και κανονικο. Εγω παντως τα ειχα παρει απο την Ξανθη τωρα δεν ξερω που αλλου υπαρχει...
 
Σουπιοκοκκαλο ειναι απαραιτητο;
Α τελικα κελαηδινη να παρω
Σημερα τα ειδα που εξυναν το ενα το αλλο και που φιλιθηκαν


vic:girl:
 
Σουπιοκοκκαλο ειναι απαραιτητο;
Α τελικα κελαηδινη να παρω
Σημερα τα ειδα που εξυναν το ενα το αλλο και που φιλιθηκαν

vic:girl:

Ναι το σουπιοκόκκαλο είναι απαραίτητο Κόκαλο σουπιάς

Να πάρεις συσκευασμένη τροφή ειδική για την συγκεκριμένη ρατσα πουλιών που έχεις.

Τα παπαγαλάκια είναι κοινωνικά και τρυφερά (στις μεταξύ τους σχέσεις) πουλιά και εκδηλώνουν αυτή την τρυφερότητα με το να ταιζουν το ένα το άλλο ή να ξύνονται αναμεταξύ τους ακόμα και αν δεν πρόκειται για ζευγάρι
 
Θα τρελαθω!

😛 σημερα που τα εβγαλα εξω κι εκατσαν στο κρεβατι.
Αμεσως αρχιζαν να φιλιουνται ελεος.;
 

Συνημμένα

  • DSC04049.webp
    DSC04049.webp
    52,5 KB · Προβολές: 193
Ισως! Εξαλου δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να φιλιουνται μεσα η εξω απο το κλουβι. Επισης πολλες φορες το θηλυκο καθεται σε ενα σημειο και κλεινει τα ματια της. Και τρωει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!
 
Επισης ειμαι σιγουρη οτι ειναι θηλυκο δεσ καθαροτατη φοτο:).
 

Συνημμένα

  • DSC04039.webp
    DSC04039.webp
    30,8 KB · Προβολές: 242
δεν φαινεται παντως να ειναι πυρωμενο. Ο χαλινος του ειναι πολυ ανοιχτοχρωμος... Θα επρεπε να ειναι πιο σκουρος...

Βεβαιωσου πως τους κανεις καλη διατροφικη προετοιμασια... (το κυριοτερο ειναι το αβγο)
 
Back
Top