Αναπαραγωγή Πως θα καταλάβω οτι περιμένω αυγά απο τα Budgies μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Mηπως πρεπει να βαλω τιποτα στη φωλια;
Περιπου ποσα αυγα θα κανει το θηλυκο οταν κι αμα γεννησει.:Con/sed:
 
Τα Budgie συνήθως δεν θέλουν καθόλου υλικό μέσα στη φωλιά (πριονίδι κλπ). Μπορείς να προσθέσεις όμως λίγη άμμο στον πάτο της φωλιάς, για να είναι πιο εύκολο το καθάρισμά της... εφόσον την δεχθούν όμως.

Κάνουν 4 με 5 αυγά συνήθως... αλλά δεν είναι στανταρ. :)

Διάβασε και κάποια σχετικά θέματα:
https://community.petbirds.gr/threads/Το-ζευγάρωμα-των-budgie-μου.15990/
https://community.petbirds.gr/threads/23-ερωταπαντήσεις-για-την-αναπαραγωγή-των-budgie.15916/

edit: Με πρόλαβες Μιλτιάδη! :D
 
καλησπερα κι απο εμενα!
επειδη τα παπαγαλακια ειναι κοινωνικα πουλια θα τα δεις πολλες φορες να φιλιουνται, να καθαριζει το ενα το αλλο και γενικα να κανουν παιχνιδακια. Αυτο δεν σημαινει οτι εγιναν αμεσως και ζευγαρι και ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη.συνηθως ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη αφου γινουν ενος ετους.
στην θυληκια οταν θα ερθει η ωρα για αναπαραγωγη θα γινει ο χαλινος σκουρο καφε,θα πυρωσει οπως λεμε συνηθως. Εκεινη την περιοδο θα βαζεις αρκετη τροφη και αυγοτροφη ή αυγο(προτιμω την αυγοτροφη)
εχουν την φωλια αλλα μην περιμενεις να μπει αμεσως η θυληκια, θα πρεπει να την συνηθισει, να την ξυσει για να την φερει στα "μετρα" της.
συνηθως γεννανε 4-5-6 αυγα ισως και πιο λιγα ισως και πιο πολλα. Το ποσα θα βγουνε ειναι θεμα δικο τους και δεν μπορουμε να κανουμε κατι εμεις για αυτο.Αν θα ερθει εκεινη η ωρα θα τα κανουν ολα μονα τους. Απο εσενα θελουν αγαπη, φροντιδα, καθαριοτητα, τροφη και νερακι.
 
διαβασα αυτα που ειπαν τα παιδια αλλα για μενα αλλου ειναι το θεμα
1)το κλουβι ειναι ακαταληλο,θες και μεγαλυτερο και το πιο σημαντικο η φωλια πρεπει να μπει ψηλα
2)το κλουβι τοχεις σε σταθερο μερος; Πχ καρφωμενο στον τοιχο η το μετακινεις μεσα εξω
 
για το κλουβακι θα συμφωνησω μαζι σου mamalos , οσο για το αν μετακινειται το κλουβακι μεσα εξω(προκαλει στρες στα πουλια εστω και μικρη μετακινηση)
η θεση της φωλιας δεν νομιζω να παιζει μεγαλο ρολο ομως αν ειναι ψηλα ή χαμηλα. Απο την προσωπικη πειρα που εχω δεν εχω δει καμια αλλαγη στην συμπεριφορα αν ειχα ψηλα ή χαμηλα την φωλια, το αποτελεσμα ηταν το ιδιο(η θυληκια εκανε το καθηκον της)
 
δεν σου λεω οτι δεν θα παεισυζηταμε πως θα διευκολυνουμε την ολη κατασταση, πχ βαλε δυο φωλιες μια οπως λες εσυ και μια πιο ψηλα να δεις ποια θα προτιμησουν και απο την πειρα μου αν εχεις 1φωλια ψηλα και 10 φωλιες κατω με 2 ζευγαρια θα σκοτωθουν οι θυληκιες γιαυτην τη μια, ειναι η φυση των πουλιων τετοια που θελουν να πηγαινουν στο ψηλοτερο σημειο ειτε για κουρνια ειτε για φωλια
 
Κλουβι καινουριο σκευτομαι να παρω αυτη τη βδομαδα.
 
Τη φωλια την εχει ροκανισει, οσες φορες εχει μπει μεσα 3-4 την εχω δει εγω:cool14: ποσσες μπαινει ακομα δεν ξερω.
Επισης πολλες φορες καθεται ακινητη κουνιεται ελαχιστα επειδη στειριζεται στη κουρνια και κλεινει τα ματια της τα ανοιγει μονο αμα ακουσει καποιο θορυβο και τρωει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!😱
Γιατι το κανει αυτο:Con/sed:;
 
Να τραβηξα μια φοτο της τρυπας της φωλιας και δειτε πως την εχει ροκανισει.
 

Συνημμένα

  • DSC04052.webp
    DSC04052.webp
    27,1 KB · Προβολές: 97
αντε και σε λιγο.

απλα βαλτα καπου που να μην ενοχλουντε
αν μπορεις ασε το κλουβι για αγοτερα
δεν τους αρεσει πολη η αναστατοση οταν θελλουν να ζευγαροσουν
 
Φοβερο μωρακι.
Οσο για τα παπαγαλακια ελπιζω να εχουμε γεννητουρια συντομα.
 
Το αρσενικο πρεπει να ειναι σε φαση αναπαραγωγης γιατι ολο χτυπαει με το ραμφος του το θηλυκο, τα καγκελα του κλουβιου, τη κουρνια μεχρι και τη φωλια.:Con/sed:;


Ειναι η δεν ειναι;
 
Κοιταξτε στις φοτο πως γινεται το ραμφος του θηλυκου.
Εγω που το βλεπω καλυτερα πανω απο το ραμφος γυρω απο τα ρουθουνια και γυρω γυρω τελος παντων αρχιζει καπως να ξεφλουδιζει να το πω ετσι.😕
 

Συνημμένα

  • DSC04114.webp
    DSC04114.webp
    32,3 KB · Προβολές: 113
  • DSC04130.webp
    DSC04130.webp
    31,5 KB · Προβολές: 115
Αν ο χαλινός του θηλυκού, εκτός του χρώματος αλλάζει και στην υφή του και από λείος και επίπεδος γίνεται ανώμαλος με εξογκώματα, τότε κατά την γνώμη μου βρίσκεται σε αναπαραγωγική φάση.
Από ότι βλέπω στις φωτογραφίες σου, αν και ο χαλινός του θηλυκού σου είναι κάπως πιο σκούρος, παραμένει εν τούτοις σχετικά λείος, άρα δεν έχει φτάσει ακόμη, στην αναπαραγωγική του φάση.
Ίσως να φταίνε και οι φωτογραφίες, δεν είναι αρκετά καθαρές
 
Εχεις δικιο για τις φοτο αλλα δεν θελω να τα ενοχλω πολυ κι ετσι τα τραβαω απο μακρια και κανω ζουμ.
Και ναι εγω που τα βλεπω πιο καθαρα εχει καποια εξογκοματα.
 
εμενα μπικε στην φολια επιτελους η θιλικια
ετιχε ημουνα εκει
μπεικε και αρχισε να ξινει τον πατο την ακουγα
εχει αρχεισι να αφηνι και το αρσενικο να καθετε διπλα της
της πιο πολλες φορες τουλαχιστον...
καλα σημαδια:)
 
Back
Top