Αναπαραγωγή Πως θα καταλάβω οτι περιμένω αυγά απο τα Budgies μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σε εμενα εχει καιρο να μπει απ οσο τη βλεπω εγω.
1 φορα ετυχε να ημουν εκει η θηλ. εβαλε το κεφαλι της μεσα και δαγκωσε την τρυπα.
Αμμο υγιεινης θελω να παρω αλλα πουλανε στα πετ σοπ:Con/sed:.
Σημερα που πηρα στα χερια μου το αρσενκο μου δαγκωσε τον αντιχειρα και τον χαιδεψα στο κεφαλι για να ηρεμησει, αλλα παλι με δαγκωσε τωρα ο αντιχειρας μου εχει κανει κατι σαν ενα καρουμπαλακι.
Μου φαινεται οτι εχει βελτιωσει :male: πολυ το δαγκωμα το και οτι εχει γινει πολυ επιθετικος μαζι μου.
Το θηλυκο μεν μου φαινεται γενικα ηρεμο μαζι μου.

Τι να ΚΑΝΩ;
 
Mηπως μπορω να ριξω μεσα στη φωλια την τροφη τους αντι για αμμο υγιεινης;
Μια ιδεα ειπα!
 
Για ποιο λογο να ριξεις την τροφη μεσα στην φωλια; Για να τα προσελκύσεις να μπουν μεσα;
 
Οχι απλως το ειδα σο καποιο βιντεο και ειπα να κανω 1;
 
Κοιτα Βικυ, τα μπάτζι θέλουν καθαρή την φωλιά τους για να γεννησουν. Αν τους βαλεις οτιδηποτε μεσα (πχ πουπουλα, κομματια απο χαρτακια, σκοινια) θα το βγάλουν. Αν τους βαλεις τροφη, πιθανων να την φανε και να αφησουν μεσα τα φλουδια. Αυτο μπορεί να τα εκνευρισει με απροβλεπτες συνεπειες.
Εγω προσωπικα δεν θα σου συνιστουσα να κανεις κατι παρόμοιο. Οταν ερθει η ωρα να αναπαραχθουν, θα το κανουν... Μην αγχωνεσαι. Απολαυσε τις ομορφες αυτες στιγμές χωρις να τα ενοχλείς απο τον ενθουσιασμό σου!
 
Ευχαριστω και κατι αλλο αμμο υγιεινης να τους βαλω τωρα η αφου γεννησει;
 
Βικυ μου καταλαβαινω την ανυπομονησια σου, αλλα μην βιαζεσαι... Ουτε αμμο θα βαλεις. Αφου ειπαμε σε αυτη την φαση θελουν την φωλια τους καθαρη.

Περίμενε πρωτα να γεννησουν, να δεις αν και ποσα πουλάκια θα βγουνε και αναλογα θα αξιολογησεις την κατασταση.Αν καταφερει να βγαλει εναν νεοσσο και διατηρει η μητερα καθαρη την φωλια, δεν χρειαζεται να βαλεις μεσα τίποτα. Αν βγαλει 5-6 μωρα και η φωλια βρωμιζει γρηγορα, τοτε πάλι θα δεις τι θα κανεις, αλλα μην βιαζεσαι... Χαλαρααα!
Ααα και μην τα ενοχλεις με χαιδολογηματα γιατι νιωθωντας οτι απειλουνται θα σε δαγκώνουν δυνατα.
 
Λοιπον οταααν με το καλο γεννηθουν με το καλο τα αβγα πως θα καταλαβω αν ειναι ανσπορα η ασπορα;
 
Βικυ μου αν και προσηλθες πάλι αδιάβαστη:D, ριξε μια ματια σε αυτο το πρόσφατο θεμα https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-κανω-ωοσκοπηση-στα-αυγα-των-μπατζι.16439/ .

Επίσης υπάρχει παντα στην διαθεση ολων των μελών η βοηθεια της Αναζήτησης παλαιότερων σχετικων ποστ για να μην γραφουμε και διαβαζουμε ξανα τα ιδια και τα ιδια. Να ριχνετε παντα και εκεί μια ματια για να αντλείτε οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφορίες.
 
Συγγνωμη αλλα δεν ξερω και πολλα πραγματα για τα μπατζι.
 
Σε ευχαριστω Μιλτιαδη εχω ξαναμπει σε αυτο το θεματακι και με εχει βοηθησει πολυ!
 
Νομιζω πως κατι αλλαζει στο χαλινο,θηλυκου.
Εχει καποια εξωγκοματα και αρχιζει αναμεσα απο τα ρουθουνια να γινεται λιγο σκουρο μπεζ και στα πλαινα του χαλινου. Σημαινει:) κατι αυτο δειτε και φωτο.
 

Συνημμένα

  • DSC04174.webp
    DSC04174.webp
    32,7 KB · Προβολές: 110
  • DSC04175.webp
    DSC04175.webp
    37,8 KB · Προβολές: 91
Θα με βοηθησει κανεις;
Βίκυ, κάνε λίγο υπομονή.
Αν κρίνω από το δικό μου θηλυκό, που ο χαλινός του ήταν καφέ σκούρο, πολύ σκούρο, μάλλον το δικό σου βρίσκεται στην αρχή της πύρωσής του.
Το αρσενικό, πως είναι, έχει αλλάξει κάτι στις συνήθειές του;
Θα σε συμβούλευα πάντως να τους δώσεις αυγοτροφή ή αυγό και πολυβιταμίνες moulti-vit στο νερό τους, βάλε τους και μια φωλιά, οπότε βλέποντας και κάνοντας
 
Φωλια τους εχω βαλει εδω και παρα πολυ καιρο.
Το αρσενικο αρχιζει να μου γινεται λιο επιθετικο και χαλινος μπλε γαλαζιο μα μικρα εξογκωματα.



Κια το Βικυ ειπαμε με υ το κυ.
 
Δηλ. στην αρχη πυρωσης αυτο ειναι καλο σημαδι!
 
Ο χαλινος αρχιζει να σκουραινει ολο και περισσοτερο, η ουρα προς τα κατω, το κεφαλι σκυφτο προς τα κατω. Ειναι σχετικα ηρεμη.:)Δειτε φωτο οι οποιες δεν ειναι πεντα καθαρες αλλ κατι θα καταλαβετε:).
 

Συνημμένα

  • DSC04218.webp
    DSC04218.webp
    25,2 KB · Προβολές: 76
  • DSC04247.webp
    DSC04247.webp
    24,6 KB · Προβολές: 76
Back
Top