Φροντίδα Πως θα μπορεσω να ηρεμησω το budgie μου;

antonis1998

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2015
Μηνύματα
59
Πόλη
Πειραιάς
γεια σας παιδια. το budgie μου ο μαξ καθε φορα που παω να τον βγαλω απτο κλουβι ταραζεται και παει δεξια αριστερα οταν τον βγαζω και τον κραταω καμοια φορα καθεται αλλα τις περισσοτερες φορες πεταει και φευγει με αποτελεσμα να χτυπαει δεξια και αριστερα, πως θα μπορεσω να τον κανω να ηρεμησει, δηλαδη να τον να μην ταραζεται οταν παω να τον βγαλω εξω απτο κλουβι και να καθεται μαζι μου χωρις να ταραζεται;
 
Δεν πρεπει να βγαζεις το πουλι εξω απο το κλουβι γιατι δεν ειναι τελειως εξηκειωμένο μαζι σου και αυτο εχει αποτελεσμα να χτυπαει δεξια και αριστερα με την συνεπεια να γινει μυρραιο και για εσενα αλλα και για τον Μαξ
 
και δηλαδη μετα απο ποσο καιρο να ξεκοινησω να τον βγαζω απτο κλουβι;
 
Μολις ο Μαξ ανεβει στο χερι σου φαει στο χερι σου δεχτει σιγα σιγα τα χαδια σου και δεν εχει κανενα προβλημα τοτε μπορεις νομιζω ομως μπορεις να τον βγαλεις και ας μην εχει δεχτει τελειως τα χαδια σου
 
Οταν με υπομονη κ ηρεμια σε εμπιστευθει θα αρχισεις να τον βγαζεις.
Πρωτα του προσφερεις λιχουδια με το χερι σου εξω απο το κλουβι. Οταν αρχισει να σε πλησιαζει σταδιακα θα εχεις το χερι με τη λιχουδια μεσα στ κλουβι. Μετα θα αρχισει να ερχεται προς το μερος σου και εσυ θα κρατας τη λιχουδια πιο μακρυα ωστε να ερθει μονος του. Καποια στιγμη θα νιωσει οτι δεν κινδυνευει απο το τεραστιο πλασμα με τα μακρυα χερια και θσ σε εμπιστευθει και θα ερθει στο χερι σου μονος του. Αυτο μπορει να παρει και παρα πολυ καιρο. Υπομονη.

Και ποτε μα ποτε μα ποτε δεν πιανουμε το πτηνο αν δε μας ξερει. Ποτε ομως. Αλλιως ξεχνα την εμπιστοσυνη.
 
σαν τι λιχουδια να του δωσω δηλαδη;
Φρουτα, λαχανικα, κεχρι μιλλετ ή τελοσπαντων λιχουδιες για παπαγαλους. Δεν εχω παπαγαλο οποτε δεν ξερω, τα καναρινια μου ας πουμε ερχονταν με γλυστιδα ή περιλλα.
 
του εβαλα καποια λαχανικα και κεχρι θα δω και θα ψαξω και για κατι αλλο σε ευχαριστω πολυ:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να συμπληρωσω φρουτα λαχανικα που λατρευει. Π.χ το μαρουλι σχεδον ολα τα πτηνα λατρευουν το μαρουλι
 
Back
Top