Ασθένειες Πως θα ξεχωρισω αν εχει ασθμα, ακαρι ή κατι αλλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ckats
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ckats

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
37
Πόλη
Κιάτο
Εχω μια καναρα 2008 που δεν αναπνεει σωστα. Πως θα ξεχωρισω το τι εχει, αν ειναι ασμα ή μηπως ειναι ακαρι στο αναπνευστικο ή κατι αλλο;
 
Αν έχει ακάρι θα κάνει ηχο σαν να σπαει σποράκια... Αν είναι ασθμα δεν γνωρίζω.. Πάντως επειδή αντιμετώπισα ένα παρόμοιο περιστατικό με το δικό μου καναρίνι σε διαβεβαιώ ότι και η κτηνίατρος αντιμετώπισε το περιστατικό με την εις άτοπον απαγωγη... Ξεκίνησε με αντιβίωση μετα για ασθμα και μετα αντιβίωση κλπ... Πάντως φανταζομαι το ασθμα θα φαίνεται αν του συμβαίνει συχνά και με την προυπόθεση ότι το έχεις σε μέρος με καταλλήλη θερμοκρασία και σταθερή δηλ όχι μεσα εξω... Μέσα έξω αλλα και χωρίς ρεύματα, χωρίς καπνούς. Πάντως αν ανασαίνει και ακούγεται άσχημα δηλ χρου χρου πηγαινε το γιατρο... Περαστικά!
 
πιασε το καναρινι και βαλε το κεφαλι του διπλα στο αυτι σου εαν το ακουσεις να σφυριζει καθος ανασενει τοτε το πιθανοτερο ειναι να εχει ασθμα καθος και οπος καθετε και ανασενει στο κλαδακι του θα το βλεπεις να τρεμοπεζει καθος αναπνεει
 
Αν ειναι ασμα τι φαρμακο προτινεται; Μπορει να δημιουργισει προβλημα στα υπολοιπα πουλια;
 
το αν εχει το ενα ή το αλλο δεν ειναι ευκολο (εκτος αν υπαρχουν ξεκαθαρα συμπτωματα)να το κρινει καποιος απο μακρια, πολυ περισσοτερο να προτεινει και φαρμακα. Το πουλακι καλο ειναι να το δει ειδικος απο κοντα.
τωρα αν δεν ειναι στις προθεσεις σου με δικη σου ευθυνη φρμακα για το ασθμα (που προτεινονται αφου χορηγηθει αντιβιωση για να ελεγχθει τυχον λοιμωξη, οχι κατευθειαν) υπαρχουν εδω
Φάρμακα - Συμπληρώματα για καναρίνια, περιστέρια, παπαγάλους
ελα ομως που αν ειναι ακαρεα η αντιβιωση δεν κανει τιποτα, αρα οχι δοκιμες.

μεχρι τοτε κατι που σιγουρα θα βοηθησει αλλα δεν λυνει το προβλημα (αν ειναι ασθμα, γιατι στα ακαρεα δεν κανει κατι) ειναι να του βρασει φυλλα ευκαλυπτου ή μεντας ή φασκομηλου με ανοιχτο καπακι σε σιγανη φωτια και να το εχεις πιο διπλα(οχι πανω απο το κατσαρολι εννοειται)να εισπνει. Αν δεν βρισκεις κανε το ιδιο με χρηση αντιστοιχων αιθεριων ελαιων
 
Πιασε το καναρινι βρεξε το σβερκο του και απομακρυνε τα πουπουλα και κοιταξε να δεις αν ειναι ερεθισμενη η περιοχη, αν υπαρχουν φουσκαλιτσες ή παρασιτα. Το ακαρι συνηθως προκαλει και ασυνηθιστες πτεροριες στα πουλια εκτος εποχης και συνηθως τα καναρινια ειναι ανυσηχα σαν να προσπαθουν να απομακρυνουν κατι απο το σβερκο τους.Αν ειναι ακαρι pulmasan της bogena η λυση.
Αν εχει ασθμα θα το καταλαβεις ως εξις: πιασε το καναρινι περιμενε λιγη ωρα εως οτου ηρεμισει. Θα το καταλαβεις αυτο στο χερι σου.Χτυπα το χερι σου 2-3 φορες οπως χτυπας ενα σεικερ φραπε και επειτα θα το βαλεις κατευθειαν στο αυτι.Αν εχει ασθμα θα ακουσεις μια διακοπτομενη αναπνοη γρηγορη. Σε αυτη την περιπτωση δε μπορεις να κανεις τιποτα το καναρινι θα ζει ετσι και εσυ θα πρεπει να το συνηθισεις.Αν το πουλι ειναι σε κλειστο χωρο και εχει ασθμα βγαλτο εξω θα δεις οτι θα καλυτερεψει
Υπαρχει ομως και η περιπτωση κρυωματος
Οπως βλεπεις το αναπνευστικο προβλημα μπορει να ωφειλεται στο οτιδηποτε γιαυτο πρωτου δωσεις κατι μαθε πρωτα τι εχει
 
Η καναρα ειναι εξω σε χωρο με αλλα πουλια. Αν ειναι ασθμα υπαρχει προβλημα για τα αλλα πουλια;
 
έχω και εγώ τετιο προβλιμα άλλα το καναρίνι μου είναι 3 ι 4 χρονών νομίζω υπαρχή καπια σχέση;
 
Η καναρα ειναι εξω σε χωρο με αλλα πουλια. Αν ειναι ασθμα υπαρχει προβλημα για τα αλλα πουλια;
Αν εχει ασθμα, αν επαναλαμβανω, τοτε δεν υπαρχει προβλημα με τα υπολοιπα καναρινια



έχω και εγώ τετιο προβλιμα άλλα το καναρίνι μου είναι 3 ι 4 χρονών νομίζω υπαρχή καπια σχέση;
Τα αναπνευστικα προβληματα δεν εχουν σχεση με την ηλικια των καναρινιων

-
 
Back
Top