Ασθένειες Πως καταλαβαίνουμε αν ένα πουλί έχει κοκκιδίωση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fersis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η ιατρική γνώμη υπάρχει και εδώ
kiklos.info/frag-kalet.html
 
Αν τα πουλιά δεν έχουν κοκκιδια σε τι βοηθά η πρόληψη με κάποιο φάρμακο;
μπορεί να έχει κοκκιδια και να είναι νωρίς για να δούμε κάποια συμπτώματα;
 
Gia na katalabenoume ola ligo kalitero poso noima exei na dinis kapia farmaka PROLIPTIKA.

Pes esei ksereis pas taxidi se mia xora pou exei Salmonelles. Gia na min kindinebeis, na kolas apo tis Salmonelles, tha pas sto Farmakeio kai agoraseis ANTIBIOSI. Den perimeneis omos na katalabeneis exeis symptomata. To perneis to farmako PRIN kaneis to taxidi PROLIPTIKO. To farmako skotoni tora ola ta bakteria meza sto soma sou. Kai afto itane. Meta afto i ENERGI OUSIES pou exei to farmako fefgoune apo to soma sou. An tora esei pragmatika 3 ebdomades argotera pinis nero pou exei Bakteries apo Salmonelles, ti sou kanei to farmako pou pires proliptiko ; TIPOTA.
 
Φιλοι μου καλησπερα, πως ξερουμε οτι δεν εχει κοκκιδια; Καταρχην γνωριζουμε την αρρωστεια; γνωριζουμε τον κυκλο της (ποτε ωριμαζει, ποτε εχει εξαρσει, πως μεταδιδεται, πως ενεργει το φαρμακο και γενικα τι πετυχαινουμε δινοντας το φαρμακο; Εχω εκτροφη 100 ζευγαριων παραγω περιπου 300 -400 γιαβρια και χανω συνολικα 20-35 πουλια.Φιλικα Τεο
 
Ligo piges gia tin kokkidiosi

kiklos.info/krankheiten.html

Coccidiosis

http://www.clemson.edu/LPH/Coccidia%20in%20poultry.pdf

den iparxei kati pou den kseroume pia gia tin kokkidiosi. Iparxoune toso poli erefnes gia tin kokkidiosi pou boris na diabaseis 3 mines.
 
εχω εκτροφη 100 ζευγαριων παραγω περιπου 300 -400 γιαβρια και χανω συνολικα 20-35 πουλια
Μπράβο συνέχισε έτσι!

Να ρωτήσω όμως κάτι, μιας και εγώ δεν είμαι της ίδιας άποψης;
Λές εδώ
... εγω κανω προληπτικα θεραπεια με sb3 μια φορα το χρονο μετα την πτεροροροια, γιατι για εμενα μετραει η προληψη και οχι η πραγματικη θεραπεια, αφου νοσησει το πουλι και μετα.
Εχεις την βεβαιότητα δηλαδή οτι κάνοντας μια προλυπτική θεραπειά
με ESB 3%(έτσι λέγεται το φάρμακο) τον Ιούλιο του 2008,όπως λές, θα έχεις καθαρή απο αυτά τα παράσιτα αναπαραγωγική περίοδο τον ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2009;

Αλλά αυτό που λές εδώ;
Τωρα τα αγριοπουλα (νεοσσοι) θελουν οπωσδηποτε
sb3 στον 1 μηνα με 1 & μισο της ζωης τους και το διαπιστωσα περσι στα φλωρια, στα εικοσι που εβγαλα εχασα τα 12
Μήπως επειδή η εκτροφή ήταν πλήρης κοκκιδίων παρ' όλη την
προληπτική θεραπεία που είχες κάνει στους γονείς τους, 8 μήνες πρίν;
 
Καταρχην φιλε μου Μακη στα καναρινια κανω θεραπεια μεσα Σεπτεμβριου και στα αγριοπουλια στον μηνα επανω. Τωρα τα κοκκιδια υπαρχουν στο σωμα του πουλιου απο την γεννηση του. Η θεραπεια που κανω ειναι γιατι το καθε μικροβιο τεινει να αυξανει τον πληθυσμο του με αποτελεσμα να γεννα τα αυγα στο εντερο του πουλιου,το φαρμακο σκοτωνει τα κοκκιδια οχι τα αυγα του τα οποια εχουν χρονο εκκολαψης 30 - 45 ημερες, επισης στις κουτσουλιες δεν πεθαινουν τα σκουλικια εχουν χρονο ωριμανσης και εκει. Τα 12 φλωρια τα εχασα γιατι δεν εκανα καμια θεραπεια πηγαινοντας στο δογμα εαν δεν αρρωστησει δεν χρειαζεται και την επαθα, εμαθα ομως.
 
Στοχος μου ειναι να διακοπτω τον κυκλο ζωης των κοκκιδιων ετσι ωστε να ειναι υπο ελεγχο, γι αυτο εχω πολυ λιγες απωλειες πλεον στην εκτροφη μου, εσυ Μακη ποσες απωλειες εχεις στην εκτροφη σου; φιλικαΤεο
 
Απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει νόημα η συνέχεια της διαφωνίας μας, εξ άλλου δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσουμε, κάθε άλλο μάλιστα.
Παραθέτω ένα λίνκ για όσους παρακολουθούν το θέμα που νομίζω
δήνει απαντήσεις σε πολλά ερωτηματικά ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ.
spirosnet.com/coccidiosis_1.html
 
Έκανα θεραπεία με bay Cox και το πρήξιμο τις καλιάς έχει μειωθεί λίγο, είναι φυσιολογικό αυτό η έπρεπε να φύγει τελιος.
 
Σήμερα που έπιασα τα πουλιά για να κοιτάξω την κατάσταση τους και απογοητεύτηκα
το ένα ήταν οπός ακριβός ήταν στην αρχή ενώ ήχε ξεπριστει μετά από 10 μέρες που τελείωσε η θεραπεία.
Τι να κάνω;
Να το δώσω ξανά φάρμακο;
 
Back
Top