Ασθένειες H καρδερίνα μου έχει κοκκιδίωση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τι ειναι πιο ομορφο;
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    41,6 KB · Προβολές: 118
  • 2.webp
    2.webp
    55,4 KB · Προβολές: 132
Αυτο... Ειναι ομορφο.
Καλημερα σας... Κυριε!
 

Συνημμένα

  • 060225-155.webp
    060225-155.webp
    25,2 KB · Προβολές: 114
Proto apo ola ta post 21-23 einai para poli, ma para poli OFF TOPIC. Gia filosophies exoume to ELEYTHERO ZITISI.

Σοβαρα τωρα.. Περιμενουμε νεα Αρη απο το πουλι... Και ευχομαι να ειναι καλα νεα.
To mono neo pou akoume KATA TIN GNOMI MOU einai eftixos to poulaki litrothike apo to pono tou.
Kai gia aftous pou finoune ta poulia na ftanoune afto to stadio, edo mia mikri perigrafie ti ginete se afto to stadio.

Ta kokzidia einai parasita pou kolane sto derma meza sta entera. Edo ksekinisoune na kanoune tripes meza sta entera tou pouliou. An kanoume therapia tis protes tris meres iparxei periptosei na sothoume to pouli. Meta afta ta kokzidia exoune gini toso pola pou oli tin trofi pou troi to pouli ftanei mono gia ta kokzidia. To pouli siga siga pethenei apo pina, giati den ftanoune i ousies tis trofis gia to pouli. Apo tin 5 mera peripou ta kokzidia exoune katastrepsi to derma apo ta entera. Tora ksekinisi na trexei to aima meza sta entera tou pouliou kai afta ta ilika pou einai meza sta entera dilitirisoune to pouli apo meza siga siga. Peripou tin 7 mera pethenei to pouli. Ala afou kapio anthropous eixane akoma elpides kai finoune to kakomiri mexri to telos, exei 3 meres pou ipoferei apistefto to poulaki. Gia fantasete se ti katastasi einai ena agrio pouli pou fini kapion anthropos na ton xaidebei.
 
Γεια σας και παλι απο εμενα το πουλακι σημερα που ξυπνησα ζει και απο οτι ειδα ειχε φαει το πρωι μερικα σπορακια της αγορασα το sulfa και της δινω και πολυβιταμινες σε μεγαλυτερη δοση απο το κανονικο για να παρει τα πανω της. Ειναι περιπου στην ιδια κατασταση με χθες αλλα σημερα δεν τρωει τοσο πολυ. Την εχω κατω απο την λαμπα για να ζεστενετε πανω στο γραφειο μου οπως και στο βιντεο. Ελπιζω να ζησει. Μεχρι να γινει καλα η να πεθανει εγω θα ειμαι απο πανω της ολη την ημερα. Παλι καλα που εχουμε και καταληψη στο σχολειο και μπορω να ασχολειθω μαζι της.
 
Συγνώμη και πάλι που θα το πω αλλά όταν βλέπω τέτοια βιντεάκια με πουλιά σε κακό χάλι τρελαίνομαι. Τρελαίνομαι με την σκέψη ότι για να ικανοποιησουμε τα δικά μας θέλω ταλαιπωρούμε έτσι κάποια άμηρα ζωάκια.Αυτό απευθύνετε σε όλους μας.
Άρη με έχεις μπερδέψει. Την μία λες ότι το πουλί είναι καλύτερα και τρώει λίγα σποράκια την άλλη ότι δεν τρώει και είναι σαν χθες.Απότι είδα στο βίντεο που τράβηξες είναι ένα πουλί εξουθενωμένο και κακοταισμένο από αυτόν που το είχε. Εφόσον λες ότι η κοιλιά της είναι σαν ρουφηγμένη προς τα μέσα σημαίνει ότι το πουλί πάνω απόλα έχει χάσει και βάρος.Αυτό σημαίνει καρίνιασμα. Και νομίζω ότι καταλαβαίνεις.
Το ότι ένα άγριο πουλί κάθετε και το χαιδεύεις καταλαβαίνεις σε τί κατάσταση βρίσκετε.Αυτό το πουλί ακόμα και στις τελευταίες του ώρες(ελπίζω και εύχομαι να μην είναι)δείχνει εμπιστοσύνη στον άνθρωπο. Εμείς όμως δυστυχώς δεν το εμπιστευθήκαμε ποτέ.
 
Γεια σας και παλι απο εμενα αλλα αυτη την φορα εχω παρα πολυ δυσαρεστα νεα η μικρη καρδερινα δυστυχως πεθανε στα χερια μου ειμαι τοσο στεναχωρημενος οσο δεν παει αλλο.
 
ενας νεος εκτροφεας εζησε την εμπειρια ενα αγριοπουλι να αργοπεθαινει στα χερια του. Θα το θυμαται σε ολη του τηζωη.Θα τη στιγματισει (για να το λεω ξερω).

ενας ιδεοοικολογος του καναπε για μια ακομη φορα δεν μπορεσε να βοηθησει(παρολαυτα βρηκε ευκαιρια να αστειοφιλοσοφισει με μια φιλη)

καποιοι εκτροφεις συνειδηειτοποιημενοι (αραγε ηταν ετσι απο την αρχη) σωστα κραυγαζανε "ελεος" τερμα αυτη η ανοησια.

απο τους ιδιους περιμενουμε επιτελους να δωσουν λυση σε καθε νεο παιδι που δεν πρεπει να συνεχισει την ανοησια, το εγκλημα. Επιτελους εσεις οι κατοχοι αγριων εκτροφης γεννημενων σε κλουβι μαζευτητε, οργανωθητε, δωστε την εναλλακτικη ευκαιρια σε καθε λατρη ιθαγενων πουλιων να μην εγκληματισει εναντιον της φυσης. Ειδικα αν αυτος ειναι ενα νεο παιδι. Εχω βαρεθει να δεχομαι παραπονα εμμεσα ή αμεσα απο ατομα σε αυτο το φορουμ και αλλου να λενε "ενταξει εκτροφης αλλα απο ποιον, οπου παιρνουμε και ρωταμε, δεν εχω ή ναι,θα δουμε κλπ".φτιαξτε ενα συλλογο, ενα φορουμ, μια κοινωνικη ομαδα εδω μεσα, που να σας κανει προσβασιμους.ή εν πασει περιπτωσει βρειτε λυση.


Αρη το πουλακι αναπαυθηκε. Τα παιδια ξερανε καλυτερα απο μενα και σενα οτι βασανιζοτανε και στο ειχανε πει. Εσυ μην αναπαυθεις. Παρε την σκυταλη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Παιδια οταν η καρδερινα πεθανε στα χερια μου πηρα ενα κουτακι απο μπατονετες εβαλα μεσα χαρτια και βαμβακι και την εθαψα σε ενα παρκο κοντα στο σπιτι μου γιατι εχει ενα μικρο μερος σαν δασακι. Οταν την ειδα και εκανε σπασμους στα χερια μου δακρυσα την εκλεισα απο πανω με το αλλο χερι και οταν το ανοιξα ειχε πεθανει. Δεν θα το ξεχασω ποτε αν και μου εχει ξανασυμβει το ιδιο πραγμα με καναρινι.
 
Back
Top