Ασθένειες Πως μπορω να βοηθησω την καναρα να ξεπερασει τη δυστοκια;

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
αμα εχει η καναρα μου δυστοκια με ποιον τροπο μπορω να την βοηθησω να το ξεπερασει;
 
Έχει δυστοκία ή φοβάσαι μήπως έχει; Τι παρατήρησες;
 
φοβααι πως εχει γιατι την εχω με τον αρσενικο 10 μερες και ενω εχει φτιαξει φωλια και μπαινει μεσα, σημερα δεν την ειδα καθολου μεσα στην φωλια και την βλεπω συνεχεια να καθεται στον πατο του κλουβιου και εχει φουσκωσει
 
ααα είναι βάσιμοι οι φόβοι σου. Προχώρα γρήγορα με σταγόνες ασβεστίου στο στόμα σύμφωνα με το άρθρο, πιάνοντας πολύ προσεχτικά το πουλάκι μην σπάσει μέσα της το αυγό. Έχεις ασβέστιο υποθέτω;
 
Ναι εχω, αυτο που με προβληματιζει ειναι πως εχω σουπιοκοκαλο, αυγο, καθε μερα αλλαγη νερου ολα..
πω το επαθε αυτο;
 
Ο ήλιος την βλέπει; Πολλά μπορεί. Αυτά τα ψάχνεις στην συνέχεια. Τώρα προέχει η ζωή του πουλιού.
 
Ναι δυστυχώς αυτά που λένε με λάδια κτλ είναι επικίνδυνα. Άσε που εξαρτάται και σε ποια φάση παρουσιάζει την δυστοκία.
 
Γιώργο μην το καθυστερείς! Ακόμα και τα λεπτά είναι πολύτιμα! Γρήγορα φτιάξε διάλυμα νερού και βάλε μέσα όσο ασβέστιο πρέπει, μετά πιάσε τη θηλυκια και δώστης είτε με σύριγγα είτε με την ποτίστρα με το ζόρι! Μην πιάσεις καθόλου την κοιλιά της γιατί μπορεί να σπάσεις τ αυγό μέσα!
 
φοβαμαι να την πιασω για να μην της κανω κακο.. Δεν μπορω να την αφησω και να γινει απο μονη της;
 
ΌΧΙ! Στην κατάσταση που μας περιέγραψες δεν νομίζω να τρώει ή να πίνει νερό! Πιάστη σιγά σιγά και προσεκτικά με απαλές κινήσεις και δώστης να πιει νεράκι! Μόνο που αυτό κάντο σε εσωτερικό χώρο μη σου φύγει από τα χέρια και την χάσεις... Αν την αφήσεις δε θα αντέξει... Εφόσον είναι φουσκωμένη και στον πάτο του κλουβιού θέλει βοήθεια από σένα!
 
Τις εδωσα νερο... Βρισκετε καατω αλλα σηκωνεται και λιγο για να φαει.. Την ειδα να τρωει λιγο και μετα να ξαναπεφτει... Αν αφηνα τον αρσενικο θα υπηρχε κανενα προβλημα;
 
Γιατί να τον βάλεις τον αρσενικό μέσα; Άστη μόνη της να την παρακολουθείς και να της δίνεις νερό με ασβέστιο. Σε μια μικρή αυγοθήκη στο πάτωμα που κάθεται βάλτης σουσάμι να φάει που έχει πολύ ασβέστιο. Είναι και φουσκωμένη;
 
Ειναι αλλα οχι πολυ... Το πρωι ανασενε πολυ δυνατα σαν να δυσκολευοταν... Τωρα εχει ηρεμησει λιγο και αναπνεει καλυτερα
 
Μακάρι να τη σκαπουλάρει το πουλάκι! Απλά το αυγό που έχει μέσα της πρέπει να βγει αλλιώς δε θα αντέξει... ☹ Ξαναδώστης νερό με ασβέστιο, βράσε αυγό, κάντο κομματάκια με το πιρούνι βάλτο σε μια ταίστρα εσωτερική στον πάτο. Το αυγό μαζί με το τσόφλι και τρίψε και σαπιοκόκκαλο. Πολλοί βάζουν λάδι στην κοιλίτσα ώστε να γλιστρήσει το αυγό αλλά δε ξέρω αν πρέπει να το κάνεις... Θέλει εμπειρία.
 
Back
Top