Ασθένειες Πως μπορω να βοηθησω την καναρα να ξεπερασει τη δυστοκια;

Να μας ενημερώνεις Γιώργο για το πουλάκι! Περαστικά σας!
 
Επίσης εάν δεις οτι το πουλάκι δεν θα αντέξει ίσως πρέπει να δοκιμάσεις και αυτό με το λάδι.. Ξέρω οτι είναι πολύ δύσκολο.. εγώ το έκανα κατ' ανάγκη πριν κάποια χρόνια και ευτυχώς το πουλάκι σώθηκε.. Το έκανα βέβαια σε ζεμπράκι, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό, πάντως το πουλάκι ζει ακόμη.. σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να το κάνει κάποιος ψύχραιμος γιατί εάν τρέμουν τα χέρια σου όπως έτρεμαν τα δικά μου τότε μπορεί να του κάνεις κακό.. εύχομαι όλα να πάνε καλά!
 
αμα δω οτι δεν υπαρχει αλλη λυση θα το προσπαθησω αυτο με το λαδι..σε ευχαριστω!
 
παιδιά το άρθρο γράφει σταγόνες σκέτου ασβεστίου με ένα χρονοδιάγραμμα επαναλήψεων
Σκέτο ασβέστιο πως να δώσεις; Αφού είναι σε σκόνη... Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ τουλάχιστον είναι σε σκόνη και πρέπει να το ανακατέψεις με το νερό...
 
Υπάρχουν και υγρά. Τέλος πάντων αν είναι σκόνη το διάλυμα
 
δωστης αμεσως ασβεστιο... και αν εχεις υπομονη με μια μπατονετα βουτυγμενη σε χλιαρο λαδι... Να μην καιει... με πολυ απαλες κινησεις κανε επαληψη πανω στην αμαρα η θερμοκρασια θα βοηθησει να αποβαλει το αυγο... Το ασβεστιο απαραιτητα... Εγω το χασα το δικο μου και ξερω πως νιωθεις θελει ψυχραιμια οσο ποιο απαλα μπορεις σου ευχομαι ολοψυχα να το γλυτωσεις βγαλε πρωτα απ'ολα απο το μυαλο σου οτιδηποτε σχετιζεται με την αναπαραγωγη προεχει η ζωη του πουλιου απομονωσε την απο το αρσενικο... Θελει προσοχη δεν ειναι μονο το αυγο που μπορει να σπασει μπορει να χει και συνεπειες τυπου καρδιακες προσβολες κ. Α καλη επιτυχια
 
Eκείνο που χρειάζεται ΠΡΙΝ ΑΠ' ΟΛΑ είναι να βεβαιωθεί κανείς οτι όλη αυτή η εικόνα του πουλιού προέρχεται απο ένα αυγό που δεν λέει να βγεί. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ; Αν ο κάτοχος δεν πάρει άμεσα, το θηλυκό στο χέρι του και δεν εξετάσει την αμάρα, πώς μπορεί να είναι σίγουρος; Αν και όταν σιγουρευτεί για το γεγονός η επόμενη κίνηση είναι στο 6ο πόστ, της Μαρίας. Υγρό ασβέστιο απ'ευθείας στο στόμα. Η λήψη ασβεστίου ίσως αποκαταστήσει την δυνατότητα σπασμών της αμάρας και προκαλέσει την έξοδο του αυγού.
 
πιστευω πως ειναι το αυγο γιατι την εχω μαζι με τον αρσενικο 10 μερες εχει φτιαξει φωλια και μεχρι χτες καθοταν καθε μερα συνεχεια αλλα σημερα δεν εκατσε καθολου στην φωλια και καθεται ολη μερα στον πατο του κλουβιου
 
Δεν κατάλαβες Γιώργο μου. Σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν βγάζουμε συμπέρασμα απο τα "συμφραζόμενα". Εδώ χρειάζεται να ΔΕΙΣ και να ΠΙΑΣΕΙΣ για να είσαι σίγουρος. Αλλιώς η συζήτηση είναι στον αέρα. Το αυγό αν κατέβει χαμηλά δεν περιμένει. Ή θα βγεί, ή θα κολλήσει και θα κινδυνεύσει με θάνατο το πουλί ενώ εμείς θα κουβεντιάζουμε για λάδια και για ξύδια. Δεν υπάρχει χρόνος για υποθέσεις. Πάρε το πουλί στο χέρι και πίεσε ελαφρά την κοιλιά χαμηλά για να καταλάβεις αν υπάρχει αυγό. Αν νομίζεις οτι σου είναι δύσκολο αυτό, βρές ένα πιο έμπειρο φιλαράκι που να μπορεί να σε βοηθήσει.
 
παιδια την επιασα την καναρα και ακουμπησα την κοιλια της και ενιωσα κατι σκληρο το αυβο πρεπει να ειναι μεσα.. Αλλα τωρα το βραδι μου φαινεται σαν να καλητερεψε λιγο γιατι την βλεπω πανω στο κλαδι
 
Μπράβο! Τη γλύτωσε η κανάρα! Μη σταματήσεις να τη δίνεις ασβέστιο γιατί θα ακολουθήσουν κι άλλα αυγά τις επόμενες ημέρες!
 
Και αυγό με τσόφλι και στην αυγοτροφη που φτιάχνεις ή την έτοιμη τρίψε σαπιοκοκκαλο με το μαχαίρι ώστε να είσαι σίγουρος ότι παίρνει ασβέστιο!
 
Back
Top