Ασθένειες Πως μπορώ να είμαι σίγουρη ότι είναι δυστοκία;

ΝΤΙΝΑ

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
80
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα και βοηθεια! Προειδοποιω οτι το κειμενο που ακολουθει ειναι τεραστιο. Κι εγω μολις σημερα διαβασα αυτο το υπερκατατοπιστικο αρθρο αλλα φοβαμαι οτι ειναι ηδη αργα. Εχω ενα αρσενικο καναρινι απο τον ιουλιο το οποιο ολοφανερα θελει να ζευγαρωσει. Πριν απο μιαμιση εβδομαδα πηρα ενα θηλυκο το οποιο μετα απο εξεταση του πτηνιατρου που επισκεπτομαι πολυ τακτικα, ηταν απολυτα υγειες. Εκανα προσπαθειες να προχωρησω στο ζευγαρωμα καθοδηγουμενη απο τις οδηγιες του γιατρου και της ιδιοκτητριας του petshop, ομως η θηλυκια ηταν πολυ επιθετικη απεναντι στον αρσενικο και δεν εκανε καμοια κινηση για φωλια κτλ. Επειτα πριν τεσσερις ημερες λιγο πριν τον υπνο, εμφανισε ολα τα συμπτωματα που αναφερονται στο αρθρο και ενω το πρωι θα την ξαναπηγενα στο γιατρο την βρηκα νεκρη στο κλουβακι της. Αργοτερα της ιδιας ημερας πηγα σε ενα αλλο petshop, εξηγησα την κατασταση και ζητησα μια καινουρια θηλυκια εξακριβωμενα υγειης. Μου απαντησαν να μην ανησυχω και για πρωτη φορα μου αναφερθηκαι ο ορος δυστοκια, ως αιτια του θανατου του πρωτου θηλυκου μου. Πηρα μια καινουρια η οποια ενω εκει ηταν ζωηρη και δυνατη με το που την εφερα στο σπιτι (!) μιση ημερα περιπου μετα (τα ειχα ηδη βαλει μαζι γιατι ετσι μου ειπε ο εμπορος-ηταν λεει ετοιμη-) εμφανισε κι αυτη τα ιδια συμπτωματα... Σημερα το πρωι και αφου την ειδα να κοιματε μεχρι τις 10.30 και να αναπνεει με δυσκολια, την πηγα πισω στο pet μηπως και μπορουν να τη σωσουν (δε θα αντεξω να τη δω κι αυτην νεκρη), μου ειπαν να επιστρεψω το απογευμα να μου δωσουν μια καινουρια. Πειτε μου καλοι μου ανθρωποι, η δυστοκια ειναι τοσο συχνο φαινομενο ή εχω κατι στο σπιτι μου που τα σκοτωνει; ερωτηση σχετικα ρητορικη κρινοντας απο το οτι ηδη εχω ενα καναρινι που χαιρει ακρας υγειας και πιστεψτε με προσεχω παρα πολυ. Επισης τα συμπτωματα που αναφερονται στο αρθρο ειναι κοινα με πολλων αλλων παθησεων. Πως μπορω να ειμαι σιγουρη οτι η δυστοκια ηταν η αιτια και στις δυο των περιπτωσεων; ευχαριστω οποιον μπηκε στον κοπο να διαβασει τον σιδηροδρομο μου και sorry για τα ορθογραφικα...
 
Καλώς ήρθες!
Θα μας διευκόλυνες αν έγραφες με πεζά γράμματα αντί για κεφαλαία (είναι πιο εύκολα στην ανάγνωση).
Διάβασε τα περί καραντίνας στο παρακάτω άρθρο, θα δεις ότι είναι μια σημαντική λεπτομέρεια.
Δες επίσης αν τηρείς και τις υπόλοιπες αρχές που αναφέρονται.
Επίσης πριν από την αναπαραγωγή χρειάζεται προετοιμασία του ζευγαριού (αφορά τη διατροφή τους και τις ώρες φωτισμού). Οπότε δες και σχετικά ποστ στο φόρουμ της αναπαραγωγής.

https://community.petbirds.gr/threads/Συνοπτικός-οδηγός-Γενικές-αρχές-φροντίδας-πουλιών.2393/

Καλή επιτυχία!
 
kali mera ntina,
sou euxome na pane ola kala, den exo na sou doso apantisi. sorry

na sas po ligo kai gia tin dikia mou kanarina.
stis 30-03-08 ixe 3 auga stin folia
stis 31-03-08 ixa to problima tis distokias pou ixa pari thn lathos apofasi, ala doksa ton theo glitose i kanara mou kai apobale to spasmeno augo.
01-04-2008 i kanara mou ixe sinelyhi kai itane kala.:)
02-04-2008 simera to proi 7.15 thn ida pali na diskoleuete😡, tin pira kai tis ebala tin kilia gia 2-3 deuterolepta kato apo tin brisi. 12.00 eixe 4 auga i folia kai i kanara etroge pali. to tetarto augo omos ine mikro kai exei megethos peripou 2/3 enos kanonikou.

tha sas enimerono gia nea mas.
kai pali euxaristo poli se olous
toni
 
Δαμιανέ και toni ευχαριστώ! Δαμιανέ διάβασα προσεκτικά τις χρήσιμες πληροφορίες και ευχαριστώ. Όσων αφορά την καραντίνα έχεις απόλυτο δίκιο. Δε θα προχωρούσα σε τόσο σύντομη επαφή αν δε μου το πρότειναν οι εκάστοτε "ειδικοί". Πραγματικά έχω χαθεί στο "χάος" των πληροφοριών... Τουλάχιστον ο αρσενικός μου δείχνει γερός και δυνατός. (Δε θα το άντεχα διαφορετικά, το λατρεύω σαν άνθρωπο). Όσων αφορά τις υπόλοιπες οδηγίες συμφωνώ απόλυτα και ήδη τις ακολουθώ (με κάποιες μικρές εξαιρέσεις). Άρα τι φταίει, μπορεί να υποθέσεις; Αν εξαιρέσουμε ότι η μοναδική προμήθεια ασβεστίου που έδωσα στις θηλυκιές ήταν μέσω βραστού αυγού (οπότε εδώ εντοπίζουμε ένα βασικό λάθος), τι άλλο μπορεί να έφταιξε και πιθανότατα έχω σκοτώσει όχι μία αλλά δύο έως τώρα κανάρες (δεν περιμένω από το petάδικο να δώσει σημασία στη δεύτερη, έτσι μου έρχεται να ζητήσω πίσω την ίδια και να προσπαθήσω με την βοήθεια όλων σας, να τη σώσω μόνη μου.); Και πάλι sorry για την πολυλογία. Ουφ! Αρχίζω να απελπίζομαι...
 
Μας έγραψες ότι τα πουλιά εμφανίζουν συμπτώματα, μέσα στο πρώτο 4ήμερο από τότε που τα παίρνεις. Από αυτό, εγώ καταλαβαίνω ότι τα πουλιά έχουν πρόβλημα ήδη από το κατάστημα και αφού όπως λες τηρείς ό,τι αναφέρεται στο άρθρο που σου έδειξα, δε νομίζω να πρόλαβες να κάνεις κάτι λάθος, που να βλάπτει το πουλάκι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Αρα μάλλον το κατάστημα δεν σου έδωσε υγιές πουλάκι.

Μήπως να δοκίμαζες και σε άλλο κατάστημα και να ακολουθούσες από την αρχή τις οδηγίες του φόρουμ; Χωρίς βιασύνη, χωρίς ανυπομονησία, χωρίς βεβιασμένες προσδοκίες. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, όμως το χόμπυ μας απαιτεί υπομονή. Σκέψου δηλαδή ότι η καραντίνα του νέου πουλιού θα πρέπει να διαρκέσει τουλάχιστον 20 - 30 μέρες, μετά θα αρχίσεις την προετοιμασία, η οποία γίνεται σταδιακά, οπότε τα πουλιά θα τα βάλεις μαζί τουλάχιστον 2 μήνες μετά την αγορά του θηλυκού. Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν μόνο αν και τα δυο πουλιά αποδειχθούν απολύτως υγιή. Αν παρουσιάσουν πρόβλημα τότε θα πρέπει να δαπανηθεί χρόνος και για την αποκατάσταση της υγείας τους.

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, όμως οι δικές μας λάθος κινήσεις έχουν άμεσο αντίκτυπο στην ίδια τη βιωσιμότητα των πουλιών μας, οπότε είναι καλύτερα να είμαστε σίγουροι για τις κινήσεις που κάνουμε.

Φιλικά
 
Συμφωνώ αλλά ήδη το δεύτερο θηλυκό ήταν από άλλο μαγαζί... Όπως και να ΄χει είπαν θα μου δώσουν ένα άλλο τώρα το απόγευμα που θα έρθει κάποιος πιο ειδικός. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου. Μόνο πες μου αν υπαρχει περίπτωση το αρσενικό μου που ήδη "γλυκάθηκε" από τις δυο προηγούμενες, να πάθει τίποτα νευρικό από την αναμονή. Εννοώ πως ήδη το έβαλα σε μια διαδικασία... Α! Και κάτι τελευταίο. Ο τελευταίος petάς μου έδωσε μια βιταμίνη για το νερό-πορτοκαλί στο χρώμα σταγόνα- και την έβαζα και στα δυό πουλάκια για τρείς ημέρες. Όνομα: TABERNIL. Έχει οδηγίες μόνο στα ισπανικά(?) Έιναι γνωστή;
 
- Εγω θα έλεγα οτι η μικροβιολογική πανίδα του αρσενικού σου,
είναι στο φόρτε της και όσα θηλυκά και αν του πάς θα έχουν την ίδια
κατάληξη. Η πρώτη περίπτωση μπορεί να ήταν σύμπτωσης, αλλά αφού
υπάρχει επανάληψη του "έργου"!

Υ. Γ Ουδεμίαν σχέση έχουν αυτά με την "Δυστοκία" και καλόν είναι να μεταφερθούν
(αν μπορει ο Σταύρος).
 
Μάκη δε καταλαβαίνω. Εννοείς ότι το αρσενικό μου είναι άρρωστο; Είναι εξετασμένο λεπτομερέστατα από γιατρό (πριν από μία εβδομάδα) ο οποίος διέγνωσε ότι είναι απόλυτα υγειές. Άρα πως μου δείχνεις την πόρτα έτσι εύκολα απο αυτό το θέμα ζητώντας μόνο την άποψη του συνομιλιτή μου; Έχω λιγότερα δικαιώματα σε αυτή τη συζήτηση;
 
ΝΤΙΝΑ είπε:
Άρα πως μου δείχνεις την πόρτα έτσι εύκολα απο αυτό το θέμα ζητώντας μόνο την άποψη του συνομιλιτή μου; Έχω λιγότερα δικαιώματα σε αυτή τη συζήτηση;
Το θέμα έπρεπε να μεταφερθεί όχι επειδή αποκλείεται η περίπτωση της δυστοκίας αλλά επειδή το θέμα στο οποίο παρουσίασες το πρόβλημα αφορούσε στο σχολιασμό του άρθρου περί δυστοκίας. Η δική σου περίπτωση αποτελεί ξεχωριστό θέμα από το άρθρο και δικαιούται αποκλειστική συζήτηση, έστω και αν πρόκειται αποδεδειγμένα για δυστοκία. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Όπως και να έχει το δεύτερο θηλυκό εμφάνισε συμπτώματα πριν καν το φέρω σε επαφή με το αρσενικό. Οπότε επειμένω ότι το ενδεχόμενο της δυστοκίας είναι πολύ κοντά και στις δικές μου περιπτώσεις. Δεδομένου ότι ο γιατρός μου είπε πως τα θηλυκά ούτως ή άλλως κυοφορούν αυτή την εποχή, απλά αν δε ζευγαρώσουν τα αυγά είναι τζούφια. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι την πρώτη θηλυκιά την βρήκα νεκρή στη φωλίτσα της με αίμα στην γεννητική περιοχή. Αυτό δεν είναι συμπτώμα κολλητικής νόσου, έτσι δεν είναι; Αν κάνω λάθος ευχαρίστως αποχωρώ από τη συζήτηση.
 
Σταύρο μόλις είδα και τη δική σου απάντηση. Οκ βρε παιδιά, ούτως η άλλως δε προσφέρω και καμοιά καινούρια πληροφορία οπότε προς το παρών σταματάω εδω. Θα ακολουθήσω τισς οδηγίες σου Σταύρο και υποθέτω πως όλα θα πάνε καλά. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!:D
 
Mηπως έχει δίκιο η Ντίνα στο ότι οι κανάρες είχαν τα αυγά απο το πέτ σοπ απλά εκει απο αδιαφορία δεν είχαν δώσει κόκκαλο η ασβέστιο στα πουλιά και τελικα δυσκολευοντε με τα αυγά τους;
 
Μάκη δε καταλαβαίνω. Εννοείς ότι το αρσενικό μου είναι άρρωστο; Είναι εξετασμένο λεπτομερέστατα από γιατρό (πριν από μία εβδομάδα) ο οποίος διέγνωσε ότι είναι απόλυτα υγειές. Άρα πως μου δείχνεις την πόρτα έτσι εύκολα απο αυτό το θέμα ζητώντας μόνο την άποψη του συνομιλιτή μου; Έχω λιγότερα δικαιώματα σε αυτή τη συζήτηση;

Οχι, δεν εννοώ οτι το αρσενικό σου είναι άρρωστο. Εννοώ οτι τα μικρόβια
που ΦΕΡΕΙ ειναι τόσα και τέτοιου είδους που αποτελούν κύνδινο για τα
υπόλοιπα πτηνά που έρχονται σε επαφή μαζί του.Λέω την γνώμη μου
την οποίαν μπορείς να κρίνεις, όπως εσύ νομίζεις.
-Αν διαβάζω καλά ! Για πρώτη φορά άκουσες την λέξη ΔΥΣΤΟΚΙΑ απο το πετ-σοπ που αγόρασες την δεύτερη κανάρα. Σε ενόχλησε που έχω αντίθετη άποψη
απο την άποψη του πωλητή; και που διαφωνώ κάτω απο ένα τόσο σοβαρό άρθρο να υπάρχει η γνώμη αυτού του κυρίου;
Νομίζεις οτι αν το θέμα σου συζητηθεί κάτω απο έναν άλλο τίτλο, σου μειώνει
κανείς το δικαίωμα στην ανταλλαγή απόψεων;
Εγώ αντίθετα νομίζω οτι αποκτά αυτοτέλεια και αναβαθμήζεται σαν θέμα.
Να θυμήσω και κάτι που ίσως διαφεύγει. Η γεννετική περιοχή δεν έχει διαφορετική έξοδο απο την πεπτική οδό. ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΆΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ.
Πάντως και μόνο το γεγονός οτι στεναχώρησα μια κυρία με υποχρεώνει
να ζητήσω συγγνώμη γι' αυτόν το λόγο. (Σας παρακαλώ όμως, μη μου
ζητήσετε να αλλάξω άποψη)
 
Παρεξήγησες βρε Μάκη! Δεν του δωσα και τόση βαρύτητα του θέματος. Απλά καθότι νέα στο σπορ, θέλω να έχω καθαρή εικόνα για το πότε κάνω μια λειτουργική συζήτηση ή απλώς καθυστερώ τους συνομηλιτές μου. Αν δε με ενδιέφερε η άποψη σας θα συζητούσα τώρα με τον petά και όχι μαζί σας. Εντούτις όντως σας καθυστερώ, μια που ήδη επέστρεψα και τη δεύτερη θηλυκιά. Πήρα όμως μια τρίτη. Αύριο ακολουθεί επίσκεψη στο γιατρό και απο εκεί και πέρα ακολουθώ τις πολύτιμες οδηγίες που μου έδωσαν οι φίλοι του forum. Αν δω κάτι να πηγαίνει στραβά και πάλι σε εσάς θα απευθυνθώ! Οπότε ας μη χαλάμε τις καρδιές μας και δεν υπάρχει λόγος να μου ζητάς συγνώμη. Σε ευχαριστώ και που ασχολήθηκες. 🙂
 
Ο Μάκης πιθανότατα ενοούσε ότι τα πουλιά στο pet shop είχαν άλλη φυσιολογική πανίδα εκεί κ δεν μπορούσαν να συνηθίσουν σπίτι σου. Προσωπικά πιστεύω κάτι ανάλογο κ για τα δικά μου πουλιά καθότι δεν είμαι πολύ σχολαστική με την καθαριότητα τους, δλδ δεν καθαρίζω κ κάθε μέρα το κλουβί τους. Παρόλα αυτά φαίνονται (κ είναι) απολύτως υγιή. Αν όμως φέρω κάποιου άλλου το πουλί π είναι συνηθισμένο σε πλήρη καθαριότητα μπορεί να μην έχει αναπτύξει τα κατάλληλα αντισώματα κ έτσι να μην αντέξει.. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ στους ανθρώπους εξάλλου.
 
diamantenia είπε:
Ο Μάκης πιθανότατα ενοούσε ότι τα πουλιά στο pet shop είχαν άλλη φυσιολογική πανίδα εκεί κ δεν μπορούσαν να συνηθίσουν σπίτι σου.
Δείτε λίγο και τα post #20 και #22 του θέματος https://community.petbirds.gr/threads/Πρώτη-προσπάθεια-ζευγαρώματος-καναρινιών.2560/ Είναι σχετικά με το θέμα νομίζω :)
 
; Είναι εξετασμένο λεπτομερέστατα από γιατρό (πριν από μία εβδομάδα) ο οποίος διέγνωσε ότι είναι απόλυτα υγειές.;
Ντινα μια και το αναφερεις συχνα θα ηθελα να διευκρινισεις1. αν ο γιατρος που επισκεπτεσαι ειναι ειδικευμενος για πτηνα.2. Αν αναφερεται στο σχετικο post του forum
 
Πάντως θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου καταδείκνυες ένα τρόπο εντοπισμού των όποιων μικροβίων μπορεί ο αρσενικός μου να κουβαλάει. Ο γιατρός του τον εξετάζει συχνά βρίσκοντας τον εντελώς υγειή και καθαρό. Ο ίδιος δεν εμφανίζει σημάδια φαγούρας ή ότι άλλο. Χρησιμοποιώ παρασιτοκτόνο σκόνη και απολυμαντικό (ιοκτόνο, βακτηριοκτόνο, μυκητοκτόνο, απωθητικό των ψειρών) για το μπανάκι του, όποτε ο γιατρός του μου έχει υποδείξει. (Μπορώ αν θες να σου στείλω τα ονόματα αυτων των φαρμάκων -δεν ξέρω αν τελικά επιτρέπεται να τα λέω δημοσίως-). Καθαρίζω κι απολυμαίνω πολύ τακτικά τα κλουβάκια τα οποία για την ώρα κρατάω μόνο μέσα σε εσωτερικό χώρο. Και πίστεψε με το σπίτι μου είναι ήδη πεντακάθαρο μια που και εγώ είμαι σε ενδιαφέρουσα. Ένας λόγος παραπάνω για να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μικρόβια που δεν έχουν ήδη εντοπιστεί. Αν έφτασες ως εδώ please πες μου τι μου έχει διαφύγει. Thanks εκ των προταίρων (ωχ! Ελπίζω να μη πρέπει να ανοίξουμε καινούριο θέμα για αυτό:μια παρένθεση είναι...)
 
-Η μικροβιακή πανίδα του αρσενικού σου, μπορεί να διαπυστωθεί
μόνον με μικροσκοπικές εξετάσεις, στο αίμα και στίς μειώσεις του.
Το μικροβιακό φορτίο που φέρνει κάθε πουλάκι ξεκηνάει ακόμα και μέσα
απο το αυγό. Δεν σημαίνει οτι επειδή εσύ κάνεις το καλύτερο
για να μην αρρωστήσει και να είναι καθαρό και υγειές,έπαψε να φέρει
όλο αυτό το φορτίο που του κληροδώτησαν οι γονείς του και
το πρότερο περιβάλλον του. :)
 
Back
Top