Αναπαραγωγή Πως μπορώ να ζευγαρώσω ένα αρσενικό με δύο θηλυκές κανάρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης djpietro
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

djpietro

PB New Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2013
Μηνύματα
136
Πόλη
Λευκωσία
Καλημερα σε ολους! Μιας και φετος ειχα παει αρκετα καλα στην αναπαραγωγη και γενικα εχω καποια εμπειρια, θελω του χρονου να βαλω 1 αρσενικο με 2 θυληκα μιας και εχω μερικα πολυ καλα αρσενικα. Ποσο ευκολο ειναι να γινει; Τι πρεπει να προσεξω;θα ταιζει η καναρα μονη της τα μικρα; Ο αρσενικος μενει με την καναρα μεχρι να τελειωσει τα αυγα και μετα τον βγαζω; Ποσες μερες διαφορα θα πρεπει να εχουν οι 2 γεννες απο αυτες τις 2 καναρες;
Απολογουμαι για τις πολλες ερωτήσεις...
Σας ευχαριστώ πολύ
Πετρος
 
Πέτρο καλημέρα
Ποσο ευκολο ειναι να γινει;
Δεν είναι καθόλου δύσκολο, συνηθίζεται άλλωστε σε περιπτώσεις απουσίας αρσενικών, ή όπως στη δική σου περίπτωση κάποιων εξεζητημένων. Σε εκτροφές που έχουν στόχο το εμπόριο αυτό γίνεται κατά κόρον.
Τι πρεπει να προσεξω;
Θα πρέπει να αποφύγεις το "δέσιμο" του ζευγαριού. Δηλαδή ξεκινάς την προετοιμασία σου και όποιο από τα θηλυκά είναι πραγματικά έτοιμο τοποθετείς στον κλωβό και το αρσενικό που τον απομακρύνεις μετά τη γέννηση του τρίτου αυγού. Γνωρίζω περιπτώσεις που "τραβούν" το αρσενικό μετά την γονιμοποίηση και τον επανατοποθετούν για λίγα λεπτά την επόμενη μέρα. Το ίδιο φυσικά κάνεις και με το άλλο θηλυκό. Αν πρέπει να συνυπάρχει ταυτόχρονα και στα δυο θηλυκά η τοποθέτηση του θα γίνεται εναλλάξ αλλά αυξάνονται οι περιπτώσεις άσπορων αυγών.
θα ταιζει η καναρα μονη της τα μικρα;
Ασφαλώς, με την απουσία του αρσενικού από τις πρώτες μέρες αναγκαστικά θα σηκωθεί να σιτιστεί και αυτό θα συνεχιστεί και μετά τις εκκολάψεις. Προσοχή χρειάζεται στο χώρο ώστε να μην εκτεθούν τα αυγά σε χαμηλές θερμοκρασίες ή να υποσιτίζεται το θηλυκό λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών που το υποχρεώνουν να μην σηκώνεται για να φάει.
Ο αρσενικος μενει με την καναρα μεχρι να τελειωσει τα αυγα και μετα τον βγαζω;
Όπως σου είπα και πιο πάνω ο αρσενικός βγαίνει σχετικά γρήγορα ώστε να μη "δεθεί" το ζευγάρι. Θα επιστρέψει όταν το θηλυκό προετοιμάσει τη νέα φωλιά αλλά με ιδιαίτερη προσοχή. Σ' αυτή την περίπτωση υπάρχει φόβος είτε να μην αναγνωρίζει τα μικρά ως δικά του και να τα επιτίθεται άρα το χώρισμα είναι απόλυτα απαραίτητο, είτε να χάσεις τη δεύτερη γέννα αν η κοπελιά είναι υπερπροστατευτική.
Ποσες μερες διαφορα θα πρεπει να εχουν οι 2 γεννες απο αυτες τις 2 καναρες;
Σε αυτές τις περιπτώσεις καλύτερα είναι τα θηλυκά να τα προετοιμάσεις για διαφορετικό χρόνο (7-10 μέρες) ωοτοκίας, κρατώντας το δεύτερο σε χαμηλότερο φως και θερμοκρασία για μια εβδομάδα. Εδώ όμως θα πρέπει να προσέξεις να επιλέξεις το σωστό και πιο έτοιμο θηλυκό ως πρώτο. Καλύτερο όλων μάλιστα είναι αυτό να έχει προηγούμενη εκτροφική εμπειρία.
Προσωπικά πιστεύω πως μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις πρέπει να επιλέγουμε αυτό το είδος ζευγαρώματος. Στην περίπτωσή σου κρίνεις πως πραγματικά υπάρχει; Αν ναι, θα πρέπει να φροντίσεις να υπάρχουν δύο παρένθετες μάνες - ζευγάρια (παραμάνες) ώστε οι πολυπόθητοι νεοσσοί τους να μεγαλώσουν και να τραφούν σωστά σε όλο το αρχικό στάδιο.
 
... Θελω του χρονου να βαλω 1 αρσενικο με 2 θυληκα μιας και εχω μερικα πολυ καλα αρσενικα.

H αιτιολογία αυτή είναι πράγματι ο σοβαρότερος λόγος γι' αυτού του είδους το ζευγάρωμα αλλά θα ήθελα να δώσω μια ευρύτερη όψη στο θέμα. Η προσπάθεια μεταφοράς των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών ενός σπουδαίου πουλιού, είναι σχεδόν "υποχρέωση" του Εκτροφέα. Το να διασπαρούν τα γονίδια ενός σπουδαίου γεννήτορα σε όσο το δυνατόν περισσότερα νέα πουλιά είναι η βασική επιδίωξη. Τα θηλυκά που μπορεί να χρησιμοποιηθούν πιθανόν να φτάσουν και σε διψήφιο αριθμό. Ο λόγος είναι προφανής. Όμως εκτός απο τα ωφέλη ο τρόπος του "επιβήτορα" μπορεί να δημιουργήσει και προβλήματα. Ποιά είναι αυτά ; Πριν απ'όλα δημιουργείται ένα πλήθος νέων πουλιών που είναι κατα 50% αδέλφια. Ο εκτροφέας πρέπει να έχει έτοιμες απαντήσεις για την συνέχεια. Επίσης πρέπει να ξέρουμε οτι πέραν απο τα σπουδαία χαρακτηριστικά, το αρσενικό θα κληροδοτήσει και τα ελαττώματά του. Αυτά τα ελλατώματα δεν θα έχουν πλέον μόνον λίγους φορείς, κλλά ένα πλήθος νέων πουλιών. Πριν λοιπόν απο μια τέτοια κίνηση πρέπει να υπάρχει γνώση και σαφής αντίληψη για το πού πάμε.
- Η γνώμη μου, όσον αφορά, το πρακτικό μέρος είναι οτι η μέθοδος αυτή, είναι τόσο απλή όσο και δύσκολη. Ολα εξαρτώνται απο το θηλυκό. Οπως έχουμε κουβεντιάσει και σε άλλες δεδομένες περιπτώσεις τα πουλιά έχουν την ατομικότητα του χαρακτήρα τους και αυτό δεν είναι πάντα εύκολο να ελεγχθεί. Κατά τα άλλα, οι συμβουλές και επισημάνσεις πιο πάνω, του Γιάννη, είναι η άποψη ενός εκτροφέα που ζεί το θέμα απο κοντά. Υπάρχουν και άλλες προσεγγίσεις; Σιγουρα. Το πιθανότερο, οτι ο καθένας μας εχει την δική του.:)
 
Κυριε Γιαννη προκειται για εξαιρετικες περιπτωσεις αρσενικων και ελπιζω πως ζευγαρωνοντας με πανω απο 1 καναρα θα μου βγαλει ανταξιους απογόνους η και καλυτερους.Αυτο θα το κανω με 3-4 αρσενικους με πολυ καλα γονιδια. Τα υπολοιπα ζευγαρια θα τα εχω συνεχεια μαζι και παραμανες πιστευω θα εχω τουλαχιστο μια με δυο. Ο αρσενικος μπαινει στο ταισμα των μικρων λιγες μερες με τη μια και λιγες με την αλλη;Η τον βαζω μονο για να ζευγαρωσει 2-3 μερες και τον βγαζω; Τωρα συμφωνω οτι θα εχω αρκετα πουλια κατα 50 % αδελφια αλλα αυτο πιστεύω δε θα ναι κατι που δε θα μπορω να αντιμετωπισω. Οσο αφορα τα ελαττωματα κυριε Μακη μου πιστευω οτι εφοσον θα το κανω σημαινει πιστευω κατα την ταπεινη μου παντα γνωμη οτι τα ελαττωματα του συγκεκριμενου αρσενικου ειναι σαφως πιο λιγα απο τα σπουδαια χαραρακτηριστικα του οποτε βασιζομενος στα καλα και οχι στα ελαττωματα ευελπιστω να δω τα περισσοτερα πουλια με τα καλυτερα των χαρακτηρηστικων του πατερα...
Σας ευχαριστώ πολύ ξανα
 
Αυτο θα το κανω με 3-4 αρσενικους με πολυ καλα γονιδια.
Νομίζω πως είναι πολλά. Αν έχεις 3-4 τόσο καλά αρσενικά θα έπρεπε να φροντίσεις (χρόνος υπάρχει) να βρεις 3-4 θηλυκά με καλά ή άριστα στοιχεία και να αφήσεις τα ζευγάρια να έχουν την σωστή πορεία τους.
Ο αρσενικος μπαινει στο ταισμα των μικρων λιγες μερες με τη μια και λιγες με την αλλη;Η τον βαζω μονο για να ζευγαρωσει 2-3 μερες και τον βγαζω;
Νομίζω πως καλύφθηκε η ερώτηση στο ποστ 42. Μην έχεις ελπίδες πως θα μπει στη διαδικασία ανατροφής των μικρών... Να παρακαλάς να τα αποδεχτεί όταν τον ξαναβάλεις μέσα. Γι αυτόν θα είναι άγνωστα μικρά.
Τωρα συμφωνω οτι θα εχω αρκετα πουλια κατα 50 % αδελφια αλλα αυτο πιστεύω δε θα ναι κατι που δε θα μπορω να αντιμετωπισω. Οσο αφορα τα ελαττωματα κυριε Μακη μου πιστευω οτι εφοσον θα το κανω σημαινει πιστευω κατα την ταπεινη μου παντα γνωμη οτι τα ελαττωματα του συγκεκριμενου αρσενικου ειναι σαφως πιο λιγα απο τα σπουδαια χαραρακτηριστικα του οποτε βασιζομενος στα καλα και οχι στα ελαττωματα ευελπιστω να δω τα περισσοτερα πουλια με τα καλυτερα των χαρακτηρηστικων του πατερα...
Η βελτίωση των απογόνων ακόμη και ενός εξαιρετικού ζευγαριού προϋποθέτει φοβερές γνώσεις που λίγοι τις διαθέτουν. Η έκφραση του @mgerom που ακολουθεί εμπεριέχει και τις απαντήσεις
Πριν λοιπόν απο μια τέτοια κίνηση πρέπει να υπάρχει γνώση και σαφής αντίληψη για το πού πάμε.
 
Απο την στιγμή που θα επιλέξεις αυτό τον τρόπο ζευγαρώματος, το αρσενικό θα έχει παρουσία μόνο κατά την αρχική επαφή για να γονιμοποιηθούν τα αυγά. Ολη η δουλειά θα βγεί απο το θηλυκό. Μάλιστα, αν είναι δυνατόν, τα αρσενικά που συμμετέχουν σ' αυτή την διαδικασία πρέπει να απομακρύνονται και απο τον χώρο. Το θηλυκό πρέπει να μείνει ΜΟΝΟ του, μέχρι να βγάλει τους νεοσσούς στην κλούβα. Πρέπει να τους πάει τουλάχιστον 25-27 ημερών. Δεν πρέπει να "ξαναπυρώσει" σύντομα. Αν για κάποιους λόγους πάει σε νέα φωλιά νωρίτερα, τα προβλήματα θα είναι έντονα. Αρα οποιαδήποτε παρουσία του αρσενικού, ακόμα και με τη μορφή έντονου κελαηδήσματος, πρέπει να αποφεύγεται.
 
Μετά μην απορήσεις γιατί οι απόγονοι είναι κακοί γονείς δηλαδή αρσενικα που δεν ταΐζουν και θηλυκα που δεν αφήνουν αρσενικό να πλησιάσει φωλιά...
Δεν είναι μόνο αυτό είναι ότι στην προσπάθεια αυτή να βγάλεις καλά πουλια να χάσεις τα μισα.
Μιλάμε για πουλιά ράτσας θέλω να ελπίζω.
Λοιπόν βάλε τα δύο θηλυκά μαζί σε μια 90 άρα και προετοίμασε τα μαζί. Μετά θα βάλεις τον αρσενικο στην μέση και άσε τον να δεθεί και με τις δύο. Θα βάλεις δύο φωλιες μια στην μια άκρη και μια την άλλη καλλυμενες να μην έχει οπτική επαφή το άλλο θηλυκό.
 
Μετά μην απορήσεις γιατί οι απόγονοι είναι κακοί γονείς δηλαδή αρσενικα που δεν ταΐζουν και θηλυκα που δεν αφήνουν αρσενικό να πλησιάσει φωλιά...
Δεν είναι μόνο αυτό είναι ότι στην προσπάθεια αυτή να βγάλεις καλά πουλια να χάσεις τα μισα.
Μιλάμε για πουλιά ράτσας θέλω να ελπίζω.
Λοιπόν βάλε τα δύο θηλυκά μαζί σε μια 90 άρα και προετοίμασε τα μαζί. Μετά θα βάλεις τον αρσενικο στην μέση και άσε τον να δεθεί και με τις δύο. Θα βάλεις δύο φωλιες μια στην μια άκρη και μια την άλλη καλλυμενες να μην έχει οπτική επαφή το άλλο θηλυκό.
Εννοείς να αφήσει το αρσενικό μέσα με τα 2 θηλυκά για όλη την διάρκεια της αναπαραγωγής;
 
Ναι ακριβώς αυτό χώρος να υπάρχει και αν τα θηλυκά συνηθίσουν το ένα το άλλο από νωρίς θα έχει μεγάλη επιτυχία.
Μεγαλύτερη από τις άλλες μεθόδους αφαίρεσης αρσενικων και καλύτερα αποτελέσματα...
 
Απο την στιγμή που θα επιλέξεις αυτό τον τρόπο ζευγαρώματος, το αρσενικό θα έχει παρουσία μόνο κατά την αρχική επαφή για να γονιμοποιηθούν τα αυγά. Ολη η δουλειά θα βγεί απο το θηλυκό. Μάλιστα, αν είναι δυνατόν, τα αρσενικά που συμμετέχουν σ' αυτή την διαδικασία πρέπει να απομακρύνονται και απο τον χώρο. Το θηλυκό πρέπει να μείνει ΜΟΝΟ του, μέχρι να βγάλει τους νεοσσούς στην κλούβα. Πρέπει να τους πάει τουλάχιστον 25-27 ημερών. Δεν πρέπει να "ξαναπυρώσει" σύντομα. Αν για κάποιους λόγους πάει σε νέα φωλιά νωρίτερα, τα προβλήματα θα είναι έντονα. Αρα οποιαδήποτε παρουσία του αρσενικού, ακόμα και με τη μορφή έντονου κελαηδήσματος, πρέπει να αποφεύγεται.
Κυριε Μακη θα ειναι αδυνατο να μην ακουει αρσενικα αφου θα ειναι ολα μεσα στον ιδιο χωρο στο εκτροφειο...χωρις οπτικη επαφη μεν αλλα θα τα ακουει... Δηλαδη να κανω τις προσευχες μου τα θυληκα που θα βαλω να ειναι καλες μανες 🙂
 
Είναι τα πρακτικά προβλήματα που δημιουργεί αυτή η εκτροφή. ☹
Μη περιμένεις εύκολες λύσεις. Πρέπει να είσαι απο πάνω και να έχεις ποικιλία εναλλακτικών. Οι παραμάνες που ταίζουν μέχρι και ενήλικα πουλιά, είναι μια λύση.
 
Ναι ακριβώς αυτό χώρος να υπάρχει και αν τα θηλυκά συνηθίσουν το ένα το άλλο από νωρίς θα έχει μεγάλη επιτυχία.
Μεγαλύτερη από τις άλλες μεθόδους αφαίρεσης αρσενικων και καλύτερα αποτελέσματα...
Φιλε εχω 9 90αρες κλουβες απο τις οποιες τις 6 σίγουρα θα μπορουσα να τις χρησιμοποιησω γι αυτό το σκοπο. Οταν λες να μην εχουν οπτικη επαφη; Με τη φωλια πως το εννοεις;θα μπορουσα να εχω τον αρσενικο στη μεση και να τον βαζω στις καναρες ανα διαστήματα;
 
Ναι ακριβώς αυτό χώρος να υπάρχει και αν τα θηλυκά συνηθίσουν το ένα το άλλο από νωρίς θα έχει μεγάλη επιτυχία.
Μεγαλύτερη από τις άλλες μεθόδους αφαίρεσης αρσενικων και καλύτερα αποτελέσματα...
Και ναι μιλαμε για ράτσες και οχι κοινα καναρινια 🙂
 
Και ναι μιλαμε για ράτσες και οχι κοινα καναρινια 🙂
Έχει σημασία αν τα πουλιά είναι ράτσας ή όχι;
Δηλαδή τα απλά πανέμορφα κοινά καναρίνια έρχονται σε δεύτερη μοίρα; Ή η ζωή τους αξίζει λιγότερο;
Όλα τα πουλιά που έχουμε στην εκτροφή μας πρέπει να έχουν ίδια αντιμετώπιση άσχετα με το πόσα χρήματα ξοδέψαμε γι΄αυτά.
Επί της ουσίας τώρα. Η εκτροφή αυτή έχει εκ των πραγμάτων προβλήματα. Αν δεν τα ζήσεις δεν μπορείς να τα κατανοήσεις. Μαθαίνουμε όλοι από τέτοιες ενέργειες.
Απλά θα περιμένω να μας πεις τις εντυπώσεις σου μετά το εγχείρημα.
 
Κυριε Γιάννη δεν είπαμε το αντιθετο... Βεβαίως και τα κοινα καναρινια ειναι πανεμορφα και είχα για πολλα χρονια, απλα με ρωτησαν αν είναι ρατσες και απαντησα 🙂και γω ετσι λεω για πρωτη χρονια θα μαθω ελπιζοντας να εχω καλα αποτελεσματα... Το μονο σιγουρο που εχω μαθει μ αυτη την ενασχοληση ειναι να μην ξανακανω τα λαθη του παρελθοντος και εκανα πολλα μεχρι τωρα, αλλα ετσι ειναι ελπιζω κάθε χρονο και καλυτερα. Σας ευχαριστώ πολύ ξανα
 
Δεν ειπα οτι τα κοινα ειναι κατωτερα αλλα δεν μιλαμε για στανταρτς, οταν λοιπον δεν μας νοιαζει αυτο δεν μας ενοχλει αν το πουλι θα λεει μια νοτα λιγοτερη ή αν θα εχει ενα μαυρο φτερο κατω απο ματι συνεπως δεν αναγκαια η χρηση επιβιτορα και μπορουν να μπουν και τα ζευγαρια κανονικα.
 
Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αυτή τη μέθοδο.
Σε άλλες ράτσες και άλλα είδη ίσως είναι απαραίτητο ανάλογα τι στόχους έχει ο εκτρέφεας.
Και επιβήτορα ενδέχεται να χρησιμοποιεί και αιμομιξίες να χρειαστεί να κάνει.
 
Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ αυτή τη μέθοδο.
Σε άλλες ράτσες και άλλα είδη ίσως είναι απαραίτητο ανάλογα τι στόχους έχει ο εκτρέφεας.
Και επιβήτορα ενδέχεται να χρησιμοποιεί και αιμομιξίες να χρειαστεί να κάνει.
Έχεις τα δίκια σου. Άλλωστε κάπως έτσι προήλθαν και οι ράτσες των καναρινιών... με επιλεκτική εκτροφή.
Το θέμα είναι ως ερασιτέχνες και θιασώτες των καναρινιών τι πρέπει να κάνουμε;
Ποιο είναι το κατά περίπτωση σωστό?
 
Back
Top