Αναπαραγωγή Πως μπορώ να σώσω τα νεογέννητα τρυποκάρυδου;

Μαρία εύχομαι όλα να πάνε καλά και να τα καταφέρουν τα πουλάκια. Οι δρυοκολάπτες (τρυποκάρυδοι) έχουν σχεδόν όλοι (όλα τα είδη) λίγο κόκκινο στο κεφάλι ή στα φτερά κάτω απο την ουρά. Είχε καθόλου κόκκινο ο γονιός που έβλεπες? Για να μην έρχεται άλλο πουλί ίσως πρόκειται για είδος στο οποίο μόνο του το θηλυκό μεγαλώνει τα μικρά του.
 
16536739860811869610359142534447.webp
[automerge]1653674275[/automerge]
@Φοίβος ναι είχε κόκκινο, μάλλον μόνο η μαμά τα τάιζε γιατί δεν ήρθε κανένας άλλος να τα ταϊσει.ευχαριστω πολύ. Τα ταϊζουμε κάθε τρεις και λίγο μετά κοιμούνται και όταν ξυπνανε ξεκινάμε πάλι χιχιχιχι
 
@Gogou Maria , αν δεν έχει εμφανιστεί ο άλλος γονέας, πολύ σωστά έπραξες. Αν πάλι θεωρήσουμε ότι είναι ζωντανός και θα σσχολείτο, ίσως από μόνος του (δεν το ξέρω) και να μην μπορούσε να τους δώσει αυτό που χρειάζονταν για να μεγαλώσουν σωστά. Όπως και νά 'χει προσωπικά το ίδιο θα έπραττα με εσένα, αν και στην πραγματικότητα θα ήθελα κάποιος να με καθοδηγεί και να τα μεγαλώσω / επανεντάξω ο ίδιος. Πάντως, θα σου έλεγα να κρατήσεις το τηλέφωνο του εθελοντή και να τον ρωτήσεις πως μπορείς να μάθεις νέα των μικρών και την κατάληξή τους. πχ την απελευθέρωση στη φύση. (ίσως και να ζητούσα αν μπορούν να τα απελευθερώσουν στην περιοχή που τα βρήκα, αν δεν υπάρχει πιο καλή περιοχή για το είδος τους)
Και θα το ξαναπώ.ΜΠΡΑΒΟ σου (μου θύμισες ότι δεν πρέπει να στρέφω τη ματιά μου αλλού, όταν βλέπω τους αδυνάτους και αποφεύγω να μπλέξω)
 
@ianos ευχαριστώ πολύ και σας ευχαριστώ πολύ όλους που με βοηθήσατε με τα μικρά εννοείται ότι έχω κρατήσει και του εθελοντή και της ομάδας δράση για την άγρια ζωή στην Θεσσαλονίκη. Τώρα που θα πάω σπίτι θα τους πάρω τηλέφωνο να τους ενημερώσω ότι τα παρέδωσα στον εθελοντή.εχθες όλη μέρα δεν ήρθε ο άλλος γονιός ούτε και σήμερα μέχρι που έφυγα.
 
Πρέπει να νιώθεις πολύ όμορφα Μαρία προσφέροντας σ' αυτές τις μικρές ψυχές την ευκαιρία να ζήσουν!
Ανάλογες αντιδράσεις-δράσεις μας καθιστούν Ανθρώπους...να είσαι καλά κι ένα μεγάλο ευχαριστώ!
 
@Gogou Maria κ πάλι μπράβο σου Μαρία. Θα σου έλεγα όχι μόνο να κρατήσεις επαφή με τον εθελοντή κ την ομάδα δράσης για να μαθαίνεις για την υγεία τους αλλά κ όταν με το καλό είναι έτοιμα για απελευθέρωση, εάν μπορείς πήγαινε κ εσύ να τα δεις στο ταξίδι τους προς την ελευθερία. 🥰
 
Καλησπέρα μόλις μίλησα με την δράση για την άγρια ζωή και μου είπαν δυσάρεστα νέα ☹️☹️τα μικρά δεν τα κατάφεραν διότι ήταν πολύ αδύναμα, το ένα εκείνο το βράδυ που τα παρέδωσα στον εθελοντή και το άλλο την επόμενη.. Κρίμα και χάρηκα που τα έσωσα και θα πήγαιναν κάπου που γνωρίζουν περισσότερα για να επιβιώσουν ☹️☹️☹️☹️☹️
 
@Gogou Maria
Δυστυχώς οι περισσότεροι νεοσσοί άγριων πτηνών δεν επιβιώνουν όταν χάσουν τους γονείς τους, και ούτε η ανθρώπινη παρέμβαση μπορεί να τα βοηθήσει.
Πάντως εσύ έκανες αυτό που έπρεπε.
Άλλωστε και να ζούσαν θα ήταν πολύ δύσκολο να ενταχθούν στο φυσικό τους περιβάλλον ξανά.
 
κριμα.κι εγω ειχα περυσι ενα ζευγαρι στο δεντρο -μια δαφνη απεναντι στη γωνια, και ευτυχως -περυσι-αναπτυχθηκαν χωρις προβλημα. Φετος ειδα για λιγο σε αυτην την ιδια τρυπα τρυποκαρυδους. αλλα μαλλον φταινε οι εργατες του Δημου που ειχαν κλαδεψει τα δεντρα φετος την πετσοκοψαν τη δαφνη και δεν καλυπτεται απο φυλλα η τρυπα αυτη.βλεπω ομως τρυποκαρυδους στη γειτονια εδω διπλα στο στρατοπεδο κοδρα που ειμαι. εχουν πολυ γελιο-οταν πελεκανε τον κορμο ακουγεται απο μακρυα! 😁
 
Back
Top