Διατροφή Πως να βάλω το καρότο στη διατροφή των καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
υποτιθεται πως καθαριζουμε πρωτα το κλουβι και εγω προσωπικα καθαριζω καθε σαββατο και γενικη βαζω μια φορα τον μηνα, με ξυδι και ζεστο νερο. και δεν τα βασω οριακα στα καγκελα. το σημειο που ακουμπαει δεν το φτανει ουτε το τρωει 😉
 
Αν τα πουλιά έχουν βάλει το καρότο στη διατροφή τους (αυτό είναι το δύσκολο της υπόθεσης) θα το τιμήσουν όπως και να είναι.
Τα δικά μου με τριμμένο το καρότο λερώνουν τον τόπο όλο.
Ολόκληρο στο πρώτο 24ωρο δε μένει τίποτε όταν το βάζω στην κλούβα πτήσης. Τώρα για μικρό αριθμό πτηνών καλύτερα τριμμένο... Προσοχή όμως μικρές ποσότητες.
Δεν προσφέρεται για κέρασμα στην κανονική του μορφή το καρότο. Τριμένο όμως, είναι ένα πρώτης τάξεως υλικό για να κρατήσει μαλακιά και νωπή την ξηρή αυγοτροφή μας. Βάλτο στην συνταγή σου, αφαιρόντας ένα 10-15% του νερού που χρησιμοποιείς για την διάλυση της καταξανθίνης και των όποιων πρόσθετων.
 
Μην με πείτε υπερβολική, αλλά θεωρώ ότι το να βάζουμε λαχανικά και φρούτα στα κάγκελα είναι απαγορευτικό, καθώς τα κάγκελα μπορούν να έχουν πολλά μικρόβια που μπορούν να περάσουν στο στόμα των καναρινιών μας. :) Αυγοθήκη και ξερό ψωμί!
Έχεις δίκιο... υπάρχουν ειδικά στηρίγματα για τα φρούτα και τα λαχανικά που καλύπτουν κάθε επιμόλυνση από το κλουβί. Σχετικά πρόσφατα διόρθωσα κάποια σοβαρά λάθη μου σε σχέση με την χορήγησή των λαχανικών.
Έχω τον τρόπο μου στη τροφοδοσία τόσο για τα φρούτα, όσο και για τα λαχανικά, αλλά εγώ δεν είμαι το πρότυπο για μίμηση...
Όποιος έχει τη δυνατότητα να τα προσφέρει τριμμένα τα λαχανικά στην αυγοτροφή, να είναι σίγουρος πως είναι και το καλύτερο.
Αν όμως δε δίνει αυγοτροφή τότε τα λαχανικά είναι απαραίτητα σε όποια μορφή κι αν είναι... ακόμη και ολόκληρα.
 
Εμένα δεν το αγγίζει καν το καρότο, ούτε τριμμένο ούτε άτριφτο. Όπως και το μπρόκολο.
Το μαρούλι μέσα σε λίγες ώρες γίνεται αόρατο,όπως και το μηλαράκι.
 
Εμένα δεν το αγγίζει καν το καρότο, ούτε τριμμένο ούτε άτριφτο. Όπως και το μπρόκολο.
Το μαρούλι μέσα σε λίγες ώρες γίνεται αόρατο,όπως και το μηλαράκι.
Ναι απλά επειδή πρέπει να τρώνε καρότο και μπρόκολο (σε σχέση με το μαρούλι είναι πολύ πιο θρεπτικά και πολύ πιο σημαντικά να τα προσθέσουμε στην διατροφή των καναρινιών μας) καλό θα ήταν να του τα δίνεις μέσω της αυγοτροφής της σπιτικής.. Αν κάνεις φυσικά!
 
Ναι απλά επειδή πρέπει να τρώνε καρότο και μπρόκολο (σε σχέση με το μαρούλι είναι πολύ πιο θρεπτικά και πολύ πιο σημαντικά να τα προσθέσουμε στην διατροφή των καναρινιών μας) καλό θα ήταν να του τα δίνεις μέσω της αυγοτροφής της σπιτικής.. Αν κάνεις φυσικά!

Αλίκη αυτό κοιτάω τώρα και ειδικά την δικιά σου σπιτική αυγοτροφή.
Μάλλον αύριο θα βγω για ψώνια προβλέπω μιας και δεν έχω βρώμη, φρυγανιά ολικής και μπρόκολο.
Α ούτε μπανάνα και πορτοκάλι δεν τρώει... Και η μόνη λύση είναι η αυγοτροφή σπιτικιά.
 
Αλίκη αυτό κοιτάω τώρα και ειδικά την δικιά σου σπιτική αυγοτροφή.
Μάλλον αύριο θα βγω για ψώνια προβλέπω μιας και δεν έχω βρώμη, φρυγανιά ολικής και μπρόκολο.
Α ούτε μπανάνα και πορτοκάλι δεν τρώει... Και η μόνη λύση είναι η αυγοτροφή σπιτικιά.
Η σπιτική νομίζω είναι ότι καλύτερο... Τι γίνεται όμως στις μεγάλες ποσότητες και στην έλλειψη χρόνου;
Αναγκαστικά κινείσαι προς τις έτοιμες.
 
Κοντεύω να γίνω γραφική αλλά μια επισήμανση, τα λαχανικά τα προσθέτουμε φρεσκοτριμμένα στην έτοιμη αυγοτροφή. Δεν είναι στα βασικά συστατικά της. Γιατί διαφορετικά δεν έχει χρόνο συντήρησης στο ψυγείο λόγω της αυξημένης υγρασίας και φυσικά τα λαχανικά χάνουν τα ωφέλιμα στοιχεία τους.
 
Η σπιτική νομίζω είναι ότι καλύτερο... Τι γίνεται όμως στις μεγάλες ποσότητες και στην έλλειψη χρόνου;
Αναγκαστικά κινείσαι προς τις έτοιμες.

Έλα που όμως υπάρχει απεριόριστος χρόνος προς το παρόν, οπότε λέω να ασχοληθώ μιας και είναι για μια ποσότητα και θα υπολογίσω τα μισά όσα αναφέρει η αλίκη στην στερεά τροφή,τα λαχανικά φρούτα θα τα τρίψω και θα τα προσθέσω πριν του το σερβίρω το μείγμα, για να μην χάνουν τις ουσίες τους.
 
ευχαριστω, ναι ειναι εξαιρετικη! Μια φορα δοκιμασα να βαλω οταν την δινω στο πουλι και λιγους ολοκληρους σπορους βρωμης. το ενα τρελαθηκε με τους σπορους (αν και δεν ξερω γιατι) το αλλο παλι αδιαφορησε... μπορειτε αν θελετει να το δοκιμασετε...
 
Α ούτε μπανάνα και πορτοκάλι δεν τρώει...
Δεν τα βάζω αυτά στην αυγοτροφή και γενικά δε δίνω πολλά φρούτα. Δίνω πολλά λαχανικά και από φρούτα μήλο! Άντε και λίγο αχλαδάκι και σταφυλάκι!

Κοντεύω να γίνω γραφική αλλά μια επισήμανση, τα λαχανικά τα προσθέτουμε φρεσκοτριμμένα στην έτοιμη αυγοτροφή. Δεν είναι στα βασικά συστατικά της. Γιατί διαφορετικά δεν έχει χρόνο συντήρησης στο ψυγείο λόγω της αυξημένης υγρασίας και φυσικά τα λαχανικά χάνουν τα ωφέλιμα στοιχεία τους.
Γι αυτό το λόγο όταν δεν έχω χρόνο ή έχω φρέσκα λαχανικά τη φτιάχνω, προσθέτω τα φρεσκοκομμένα λαχανικά και μόλις χωρίσω σε μερίδες, μπήκε κατάψυξη! 😉 Αυτή την επισήμανση ίσως πρέπει να τη βάλω στη συνταγή Μαρία...

Έλα που όμως υπάρχει απεριόριστος χρόνος προς το παρόν, οπότε λέω να ασχοληθώ μιας και είναι για μια ποσότητα και θα υπολογίσω τα μισά όσα αναφέρει η αλίκη στην στερεά τροφή,τα λαχανικά φρούτα θα τα τρίψω και θα τα προσθέσω πριν του το σερβίρω το μείγμα, για να μην χάνουν τις ουσίες τους.
Αυτό είναι το καλύτερο! Με τα βασικά συστατικά ουσιαστικά φτιάχνουμε ένα μείγμα ξηρό (βρώμη, φρυγανιά τρυμένη, αποξηραμένα βότανα και αυγό) και εκεί προσθέτεις τα λαχανικά και ό,τι άλλο θες! Εγώ τώρα ας πούμε βάζω και γύρη! 😉

ευχαριστω, ναι ειναι εξαιρετικη! Μια φορα δοκιμασα να βαλω οταν την δινω στο πουλι και λιγους ολοκληρους σπορους βρωμης. το ενα τρελαθηκε με τους σπορους (αν και δεν ξερω γιατι) το αλλο παλι αδιαφορησε... μπορειτε αν θελετει να το δοκιμασετε...
Αθηνά μου δεν συστήνω να βάζουμε στην αυγοτροφή σπόρους για τον απλούστατο λόγο ότι η αυγοτροφή μέσα σε 5-7 ώρες πρέπει να αποσυρθεί, ενώ οι σπόροι μπορούν να μείνουν και να τους φάνε όποτε αυτά θέλουν! Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέτεις όσους έξτρα σπόρους θες σε μία ξεχωριστή αυγοθηκή (κία, καμελίνα, βρώμη κτλ). 😉
 
Γι αυτό το λόγο όταν δεν έχω χρόνο ή έχω φρέσκα λαχανικά τη φτιάχνω, προσθέτω τα φρεσκοκομμένα λαχανικά και μόλις χωρίσω σε μερίδες, μπήκε κατάψυξη! 😉 Αυτή την επισήμανση ίσως πρέπει να τη βάλω στη συνταγή Μαρία...
Ναι Αλίκη μου, συπλήρωσέ την γιατί το ξέρω από πείρα. Την έχω πατήσει που την βρήκα με αρχή μούχλας και πήγε χαμένη.
 
Back
Top