Διατροφή Πως να βάλω το καρότο στη διατροφή των καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αναλυτική και άψογη η @alicedros
😀 :D

Ναι Αλίκη μου, συπλήρωσέ την γιατί το ξέρω από πείρα. Την έχω πατήσει που την βρήκα με αρχή μούχλας και πήγε χαμένη.
Επειδή δεν μπόρεσα να επεξεργαστώ το αρχικό ποστ, έγραψα όλα αυτά που λες και ξαναλες για το καλό όλων μας σαν σχόλιο! Ελπίζω να το διαβάσουν όσοι δοκιμάσουν την αυγοτροφή μου!

ναι σωστο.. Τι ειναι η κια και η καμελινα;
Αθηνά μου εδώ και κάτι μήνες έχω προσθέσει στην τροφή των πουλιών μου και κάποιους έξτρα σπόρους που βάζω ξεχωριστά σε μια αυγοθήκη και ανανεώνω το μείγμα 2-3 φορές την εβδομάδα. Οι σπόροι αυτοί είναι κία, καμελίνα, λιναρόσπορος, περίλλα λευκή, βρώμη, (τώρα το χειμώνα)κανναβούρι, νίζερ(με μέτρο), αγκάθι Μαρίας και γαιδουράγκαθο (που επειδή είναι πολύ σκληρό πρώτα το χτυπάω με το blender, και μετά το βάζω στην αυγοθήκη). Δε ξέρω αν αυτοί οι σπόροι είναι υπερβολή, αλλά θέλω να έχουν ποικιλία στη διατροφή τους και θέλω το καλύτερο γι αυτά! Επίσης πολλές φορές από αυτούς τους σπόρους φτιάχνω βλαστωμένους σπόρους, για τους οποίους επίσης τρελαίνονται και είναι και απαραίτητοι στην πτερόροια και στην αναπαραγωγή! Απλά θέλουν προσοχή μην μουχλιάσουν. Μπορείς και στην αναζήτηση του φόρουμ να πατήσεις "Βλαστωμένους Σπόρους" θα βρεις πολλές πληροφορίες γι αυτούς! 😉
 
πολυ ωραια ιδεα, ειναι καλο να εισαι δημιουργικη για τα πουλακια σου, το αξιζουν 🙂
υπαρχουν αυτοι οι σποροι ετοιμοι σε πετ σοπ ή καπου αλλου;
 
υπαρχουν αυτοι οι σποροι ετοιμοι σε πετ σοπ ή καπου αλλου;
Πολλά πετ σοπ τους πουλάνε μεμονωμένους! Απλά προσοχή πως τους συντηρούν και σε τι κατάσταση! Δυστυχώς αυτοί οι μεμονωμένοι σπόροι δεν πωλούνται συσκευασμένοι. Εγώ έχω βρει ένα πετ σοπ που τους διατηρεί σε μικρή ποσότητα και όπως πρέπει! Σε κουτιά που κλείνουν καλά, και είναι και πεντακάθαρα! Του την έχω πει και αυτουνού ότι πολλοί τους έχουν χύμα και μες τη σκόνη και τα ζωύφια και μου έχει πει ότι προτιμάει να μην τους πουλάει καθόλου από το να τους πουλάει σε κακό χάλι! Τα προσέχει πολύ αυτά!
 
... Του την έχω πει και αυτουνού ότι πολλοί τους έχουν χύμα και μες τη σκόνη και τα ζωύφια και μου έχει πει ότι προτιμάει να μην τους πουλάει καθόλου από το να τους πουλάει σε κακό χάλι...

Ακόμα και η γνωστή μεγάλη αλυσίδα πέτσοπ έχει, σε ορισμένα καταστήματα, τα δοχεία με τους σπόρους των πουλιών ανοιχτά και εκτεθειμένα δίπλα δίπλα με τις τροφές των σκύλων και τον τρωκτικών! Βάζει σκυλοτροφή ο υπάλληλος και καταλήγει στους σπόρους, περνάει ο κάθε πελάτης και βουτάει τα χέρια του μέσα…. Τις προάλλες αγόρασα από εκεί ένα κοπάδι pencilfish (ψαράκια γλυκού νερού) και επειδή δεν έβρισκε την απόχη πήρε αυτή που είχε στο κλουβί με τα ζεμπράκια… 😕

Μηδενική ευαισθησία σε θέματα υγιεινής. Και αυτά είναι μερικά που μπορεί να παρατηρήσει κάποιος. Φανταστείτε τι άλλα θα συμβαίνουν στο παρασκήνιο.
 
κοπάδι pencilfish (ψαράκια γλυκού νερού) και επειδή δεν έβρισκε την απόχη πήρε αυτή που είχε στο κλουβί με τα ζεμπράκια… 😕
Τα ξέρω τα έχω δει κι εγώ. Άσχετο και άσχετη tetra είναι αυτά; Και από που παίρνεις από Μεσογείων;
 
Τα pencilfish δεν είναι τέτρα, ανήκουν στο γένος Nannostomus (Νανόστομοι, νάνος + στόμα) και υπάρχουν πολλά είδη.
Σε πολλά καταστήματα πάω, δεν θέλω να αναφέρω απο που πήρα τα συγκεκριμένα. Τελευταία όμως τα είδα στην Τατοίου.

Στην Μεσογείων δεν έχω πάει ποτέ.
 
Back
Top