Αναπαραγωγή Πως να ζευγαρώσω τα budgie μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης franchi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
συγνωμη για το οφ τοπικ αλλα στα παπαγαλακια της αγαπης η φωλια πρεπει να εχει βαθουλομα; 😕
 
Νήμα δεν χρειάζονται τα παπαγαλάκια.. Μόνο τη φωλίτσα που δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα κουτί! Όταν μου είχαν γεννήσει τα δικά μου πριν από κάτι χρόνια, θυμάμαι η ιδιοκτήτρια του pet shop, μας είχε πει να μην ανήγουμε το άνοιγμα από πάνω να τα κοιτάμε, ούτε να τα βγάζουμε έξω..Αλλά εγώ τότε, θυμάμαι τα έβγαζα και μια χαρά δεν υπήρχε πρόβλημα.. Και η μαμά τους τα τάιζε κανονικά παρόλα αυτά και όταν μεγάλωσαν ήταν πολύ εξοικιωμένα και εξημερώθηκαν από την πρώτη στιγμή..
 
pos na zeugarosoun ta papagalakia mou; ti folia na balw nima? pos prepei na ginou ola sosta;
τα παπαγαλακια σου τι ειδους ειναι; Budgerigars ή Lovebirds? τα κοινα παπαγαλακια(Budgerigars) δεν θελουν νημα ουτε αλλο υλικο
ειναι ετοιμα για να ζευγαρωσουν; Γνωριζονται, ειναι ηδη ζευγαρι;
 

να συμπληρωσω οτι μπορεις να φτιαξεις μια τετοια φωλια που δειχνει στο θεμα που σου παρεπεμψα ή να παρεις μια ετοιμη απο ενα πετ σοπ...

ti folia na balw nima?

μεσα στη φωλια μπορεις να βαλεις πριονιδι ή ροκανιδι. Ετσι υπαρχει μικροτερος φοβος να σπασουν τα αυγα κι επισης ετσι απορροφαται η υγρασια που δημιουργειται απο τις κουτσουλιες των πουλιων και τα προστατευει απο μυκητες και παρασιτα, οπως θα δεις να λεει το συγκεκριμενο topic.
 
μεσα στη φωλια μπορεις να βαλεις πριονιδι ή ροκανιδι. Ετσι υπαρχει μικροτερος φοβος να σπασουν τα αυγα κι επισης ετσι απορροφαται η υγρασια που δημιουργειται απο τις κουτσουλιες των πουλιων και τα προστατευει απο μυκητες και παρασιτα, οπως θα δεις να λεει το συγκεκριμενο topic.
Θα διαφωνήσω, τουλάχιστο αν πρόκειται για Budgie, τα οποία θέλουν το πάτωμα πεντακάθαρο πριν γεννήσουν. Στο δικό μου έκανα δοκιμή και έβαλα πριονίδι, το οποίο η θυλικιά το καθάρισε... Με αποτέλεσμα να ματώσει λίγο το ράμφος της - τίποτε σπουδαίο.

Πριν εκολαφτεί το 1ο αυγό και οταν βγήκε το 1ο μικρό και αφού άνοιξε τα μάτια καθάρισα τη φωλιά με σκουπάκι και φαράσι ( για τον νεροχύτη). Βέβαια η θυλικιά ήταν σχεδό ήρεμη και δεν είχα προβλήματα.
 
Πόσο καιρό έχεις τα παπαγαλάκια; Τι παπαγαλάκια είναι; Αν τα έχεις λίγο καιρό δε θα ήταν σωστό να επιχειρήσεις να τα ζευγαρώσεις. Πρέπει να τους δώσεις την ευκαιρία να γνωριστούν, να σε γνωρίσουν, να τα γνωρίσεις. Έπειτα με ένα "δεμένο" ζευγάρι τα πράγματα θα είναι καλύτερα.
Πολύ σημαντικό ρόλο για την επιτυχία ή όχι θα παίξει και η ηλικία των πουλιών (πρέπει να είναι ενήλικα).
Σε όλη τη διαδικασία της αναπαραγωγής καλό θα ήταν να ενισχύσεις διατροφή τους με πρωτεΐνες και σπόρους με φύτρο (εννοείται ότι θα πρέπει να έχουν μια ολοκληρωμένη διατροφή έτσι και αλλιώς). Επίσης πολύ σημαντική θεωρείται (κυρίως πριν και κατά την γέννηση των αυγών) και η λήψη ασβεστίου μέσω του σουπιοκόκαλου ή συμπληρωμάτων που διαλύονται μέσα στο νερό κλπ. Έτσι αποφεύγεις δυσάρεστες καταστάσεις όπως η δυστοκία. Εδώ υπάρχει ένα πολύ χρήσιμο σχετικό άρθρο. Αναφέρει (ανάμεσα σε άλλα σημαντικά) την διαδικασία πρόληψης, στην οποία θα πρέπει να δώσεις έμφαση.
 
Εμένα έχουν γεννήσει 2 φορές μην χρησιμοποιήσεις καμία ακριβή φωλιά μπορείς να φτιάξεις και μια μόνος σου κατά την γνώμη μου αν ξέρεις να χειρίζεσαι εργαλεία αρχικά πρέπει να τους δίνεις αυγό βράζε το εσύ (εγώ εκτός ότι είδα καλύτερα αποτελέσματα στην πρώτη με το αγοραστό πέθανε και η παπαγαλινα μου)μην τα ξεχωρίσεις με ζευγαρωστρές! αν έχεις και αλλα παπαγαλακια μέσα στο κλουβί απομάκρυνε τα, πρέπει να έχουν συνηθίσει το περιβάλλον πολύ σημαντικό και όταν γεννηθούν μόνο νερό και φαΐ βάζε τους αλλιώς αν πας να ανοίξεις την φωλιά σου η μανά τους θα τα μισήσει.
Υ. Γ. η φωλιά πρέπει να είναι ξύλινη λεία και κλειστή
 
Θα διαφωνήσω, τουλάχιστο αν πρόκειται για Budgie, τα οποία θέλουν το πάτωμα πεντακάθαρο πριν γεννήσουν. Στο δικό μου έκανα δοκιμή και έβαλα πριονίδι, το οποίο η θυλικιά το καθάρισε... Με αποτέλεσμα να ματώσει λίγο το ράμφος της - τίποτε σπουδαίο.

Πριν εκολαφτεί το 1ο αυγό και οταν βγήκε το 1ο μικρό και αφού άνοιξε τα μάτια καθάρισα τη φωλιά με σκουπάκι και φαράσι ( για τον νεροχύτη). Βέβαια η θυλικιά ήταν σχεδό ήρεμη και δεν είχα προβλήματα.

θα διαφωνησω στην αγρια φυση δεν ειναι ο ανθρωποσ αρα δεν θελει ουτε καθαριωτητεσ ουτε πολλα πολλα αλλιωσ δεν θα τα ταιζει η μητερα τους και θα πεθανουν γιαυτο ξανα σκεψου το
 
Tora perdeftika.

Milagame edo tora gia ta agria Budgies i Love-Birds tis Elladas ;
 
Εκτος του οτι η θνησιμοτητα των μικρων ειναι μεγαλυτερη στη φυση δε χρειαζεται να παιζουμε με τις πιθανοτητες. Προκειται για ζωες που εχουμε κυριολεκτικα στα χερια μας και αφου μπορουμε να τα φροντισουμε καλυτερα εχουμε υποχρεωση να το κανουμε.

Η μανα τους δε θα τα μισησει. Μπορουνε να σου το επιβεβαιωσουνε πολλα μελη απο εδω μεσα που εχουνε ασχοληθει με αναπαραγωγη και παπαγαλων και καναρινιων.
 
Mia kala thiliki Budgie, dextei :

1. Elenxo tis folias kathe mera. An pethenei ena mikro, tha fino meza giati mipos me mizei i mana otan anoigo tin folia ;

2. Na perno ta mikra kai na pernao daxtilidia.

3. Otan einai 5 ta mikra kai selei boithia sto taisma, na perno ta mikra kai na tous balo mpiso stin folia.

4. Na kathariso tin folia stadika apo tin 7-8o mera, kathe tris tesseres meres. Alios mathebei poli koprano meza sti folia.

Ola afto bebaios an ta poulia me exoune sinexisi kai exoune kapio pistoseini. Mia thiliki pou DEN dextei afto DEN kanei gia ektrofei. Einai megali diafora apo EKTREFO poulia kai POLLAPLASIASO poulia.
 
Αλέξανδρε, τί γίνεται όμως αν τύχει το θηλυκό να μην τα δέχεται, αφού έχουμε ανοίξει τη φωλιά και έχουμε βγάλει τα μικρα και τα εχουμε ξαναβαλει μέσα;
Και μια άλλη απορία είναι, πώς μπορώ να ξέρω αν έχω κατάλληλο θηλυκό για εκτροφή ή όχι; Πρέπει να είναι σχετικά ήμερο πουλί;
 
Εκτος του οτι η θνησιμοτητα των μικρων ειναι μεγαλυτερη στη φυση δε χρειαζεται να παιζουμε με τις πιθανοτητες. Προκειται για ζωες που εχουμε κυριολεκτικα στα χερια μας και αφου μπορουμε να τα φροντισουμε καλυτερα εχουμε υποχρεωση να το κανουμε.

Η μανα τους δε θα τα μισησει. Μπορουνε να σου το επιβεβαιωσουνε πολλα μελη απο εδω μεσα που εχουνε ασχοληθει με αναπαραγωγη και παπαγαλων και καναρινιων.
Καταρχάς αν πας να τα αγγίξεις τα χασές ξεκαθαρισμένο δεν το λέω εγώ το λέει η κτηνιατρική. Δεύτερων εννοώντας πολλά έλεγα ότι δεν χρειάζονται παιχνίδια
και να τα βγάζεις από το κλουβί. Όσο για την θνησιμότητα στην φύση ξέρεις τους παράγοντες οι οποίοι την προκαλούν; Είναι τα αλλά ζώα τα οποία τα τρώνε και ένα μικρό ποσοστό είναι η αρρώστιες. Και αν έχεις δίκιο για την θνησιμότητα και για την απομάκρυνση της μάνας από τα μικρά απόδειξε το μου
 
Καταρχήν 19 μύνημα και ακόμη να... Πάρουμε απάντηση από αυτόν που ξεκίνησε το ποστ.
κρίμα, πιθανό κάτι προσωπικό του να εμποδίζει τη συμμετοχή.

Τέλος πάντων μια ξεκινήσαμε το θέμα να επισημάνω:

"οταν έχεις ένα πτηνό που το φροντίζεις δε σε φοβάται και σε εμπιστεύεται όπως έγραψε ο Αλεξανδρος, πιστεύω ότι και τα παιδιά του θα σε αφήσει να πιάσεις και να καθαρίσεις τη φωλιά και το κλουβί και ότι άλλο θές. Εγώ και το κλουβί εβδομαδιαίως με νερό το καθάρισα και τη φωλιά συνολικά 2 φορές καθάρισα και τα μικρούλια χάϊδευα και προσπαθούσα να ταϊσω.

Αν έχεις εκτροφή τώρα και έχεις 10 ζευγάρια το ποθούμενο είναι η παραγωγή αριθμού και όχι η προσωπική σου επαφή. Έτσι ποφεύγεις να τα ενοχλείς για να 'εχεις τη μέγιστη παραγωγή με τις μικρότερες απώλειες
 
Αλέξανδρε, τί γίνεται όμως αν τύχει το θηλυκό να μην τα δέχεται, αφού έχουμε ανοίξει τη φωλιά και έχουμε βγάλει τα μικρα και τα εχουμε ξαναβαλει μέσα;
Και μια άλλη απορία είναι, πώς μπορώ να ξέρω αν έχω κατάλληλο θηλυκό για εκτροφή ή όχι; Πρέπει να είναι σχετικά ήμερο πουλί;

Myriam, to na einai kala Mana pistebo ksekinisi otan agoraso ena pouli. Bebaios prepei na apofaseis prin pas na agoraseis to pouli, giati gini i agora poulion.

An seleis ena pouli gia na exeis ena fteroto filos, gia na exeis parea gia na eyxaristis pou exeis to pouli, den exeis kanena problima. Perneis afto to pouli pou areseis, pou sou fenete ygino kai zoiri. To perneis ton baleis stin klouba kai exeis kathe mera pou ton blepeis tin xara sou. Den pedi rollo na perneis arseniko i thiliko. An tora eisai tis gnomis otan eisai sti toulia i eisai aposkolismeno poles ores kathe mera, tha perneis ena deftero pouli, gia na exei parea o protos. Kai edo poles fores ksekinisi to lathos. Poles fores pernoune tora ena pouli pou einai to antistato se afton pou idi exoune. Panta olo pisteboune an exoune arseniko prepei na pernoune ena thiliko gia na parxei "agapi". Ta poulia den estenoune AGAPI san emeis, exoune mono ton enstinkto. An iparxei alo filo meza stin klouba ta poulia exoune ton enstinkto na zefgaronoune, gia na kanoune mikra, etsi epizisi i ratsa. Kalitero se afto tin periptosei itane na perneis 2 arsenika i 2 thilika. Etsi exoune parea xoris na ginete anaparagogi. Kai den exeis meta to problima pou tha pas me ola ta mikra pou sou kanoune.

An seleis na ekterfeis poulia, ksekinisi oli i istoria alios. Tote den ksekinisis na agoraseis proto ena pouli kai meta "thasoume". Tote diabaseis proto ena i dio biblia, rotas, pas na blepeis se ektrofeis ti ginete, etsi apofaseis siga siga pros pou tha pas. Apofaseis pia ratsa poulion perneis, kai pios prepei na einai to xoro pou exeis gia to pouli. Meta tha psakseis pou exei ektrofeas i kapio Pet-Shop pou sou fernei ta katalila poulia. Kai bebaios tha katharisis apo tin arxei na exeis to dikaioma na alaseis ena i to alo pouli an den teriasoune. Tha perneis ena thiliko pou exei oreo emfanisi, oreo xroma kai pou einai arketo ygino kai iremo. Kai otan ksekinisi to pouli na pai sti folia kai kanei ta proto ayga, katalabeneis poli grigora tha pai kala me ton elenxo pou kaneis i oxi. Sigura mia thiliki pou kanei proti fora ayga den einai toso iremo san mia pou kanei tin 3 i 4 fora ayga, ala prepei na dextei ton elenxo. Kai ena einai sigura den einai oles i thilikes kala manes. Distixos poli ektrofeis poulane afta ta poulia pou einai diskolo stin anaparagogi me ligo lefta sta Pet-Shop. Stin arxei, otan ksekinisis na sfiaxneis tin "ektrofei" sou einai poli psaksimo na bris kala pateres kai Manes, distixos.
Na katalanbeneis ego edina doro kapios filos fetos dio thilikes pou DEN kanoune gia tin ektrofei. I mia den klossai kala i ali den taisei. Ta elega tous anthropous pou tous pirane etsi einai kai gia afto dino doro ta poulia. Alios an den selane afta, tha menane stin megali klouba me ta poulia "Reservas", xoris na tous zefgarono.

Signomi an sas kouraso me to Greeklish mou kai to Stil pou grafo.
 
Back
Top