Αναπαραγωγή Πως να καθαρισω τη φωλια;

Derek_Joe

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2014
Μηνύματα
161
Δεύτερη απορία για σημερα! Θελω να καθαρισω τη φωλια αλλά δε ξερω πως. Πως θα μετακινήσω τους νεοσσούς; Να αλλάξω και τη τσοχα να βάλω καινουρια;
 
Εγω καποτε βαζω και διαφορετικη φωλια.. :) Απλα βαλε καινουργια καθαρη τσοχα..
 
Αν έχεις ένα επιπλέον καλαθάκι βάζεις εκεί την νέα τσόχα και βάζεις τους νεοσσους έναν έναν και προσεκτικά στην καινούργια τους φωλιά! :D πόσο ημερών είναι τα μικρά;
 
Είναι δεκα ημερών σημερα. Φοβάμαι να τα πιάσω μη τα κανω κακό. Η φωλια ειναι εξωτερική. Να βάλω μια καινούργια καθαρή με καινούργια τσοχα μεσα! Ειναι πέντε και έχουνε γεμίσει ακαθαρσίες πρέπει να το καθαρισω. Τωρα δλδ μπορω να καθαρισω και το κλουβί;
 
Μην φοβασαι.. Πιαστα σιγα σιγα και βαλτα μεσα στην αλλη φωλια.. Να καθαρισεις τι εννοεις; Σχολαστικο καθαρισμα οχι.. Μονο συρταρακι..
 
Ναι οχι σχολαστικό εννοούσα το συρτάρακι. Οκ θα το κανω σημερα. Ευχαριστω πολυ!
 
Ναι μπορείς να το καθαρίσεις κανονικά! Τα μικρά με προσοχή γιατί 10 ημερών αν σε φοβούνται μπορεί να φύγουν... Αν είναι 5 όμως πρέπει οπωσδήποτε να γίνει η αλλαγή! Περιμένουμε και φωτογραφίες! 😉
 
Οκ θα το κανω σημερα κιολας. :) εχω μια φωτό αλλά ήτανε πριν τρεις μέρες οταν όλα κοιμοντουσαν δε φαίνονται πολυ καλα.
nu7umegy.jpg
9uje3esa.jpg
 
Δε νομιζω να φύγουνε Αλίκη μου ακόμα δεν ειναι τόσο ανεπτυγμένα χτες ανοίξαμε ματάκια:) θα βάλω κ σημερινές φωτό να μου πεις αν πανε όλα καλα με την ανάπτυξη τους κ αν χρειάζεται να βοηθήσω λιγο τη θηλυκια γτ ειναι μόνη της. Τωρα στη δουλεια ειμαι κ περιμένω να παω στο σπίτι να τα δω. Τα πρώτα μωράκια μου ειναι βλέπεις!
 
Πραγματι, η εικόνα δείχνει μια πολύ καθαρή φωλιά. Η γιρλάντα απο κωτσιλιές είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο, και πάντως δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου λέρωμα στο εσωτερικό που σημαίνει υγεία των μικρών και καλό καθάρισμα απο το θηλυκό.
 
Συμφωνώ.. Εμένα αυτό πάντως που μου έκανε εντύπωση, είναι τα υλικά που της έδωσε ο Derek για να φτιάξει φωλιά:)
 
Ναι απλά η φώτο αυτή είναι πριν 3 μέρες. Για βάλτε μέσα σε τρεις μέρες πόσες κουτσουλιές από 5 μωρά!;
 
Αλλαγή τσόχας μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Δηλ αν δεν την πειράξεις την φωλιά τι θα γίνει;

Μια χαρά τα βλέπω... Και σε λίγες μέρες θα βγουν μόνα τους.
 
Η αλήθεια είναι οτι κι' εγώ δεν έχω δεί ποτέ μαλλί για πλέξιμο στην φωλιά. Εχω την γνώμη οτι εγκυμονεί κάποιους κινδύνους να βρεθεί μπλεγμένο σε κάποιο "άγριο" νύχι μιας και είναι πολύ αφράτο, αλλά ας ευχηθούμε οτι θα του πάνε όλα καλά :) Οσο η φωλιά διατηρείται μέσα καθαρή καλόν είναι να κάνει λίγο υπομονή πρίν μπεί στην διαδικασία να καθαρίσει. Καλόν είναι βέβαια να υπάρχει μια απολύτως όμοια καθαρή φωλιά, έτοιμη να δεχτεί τα μικρά και να μπεί στην θέση της λερωμένης, κάποια στιγμή.
 
Το μαλλί ειναι ο λόγος που δε πόσταρα πιο νωρις φωτό. Ντρεπομουνα. Η καναρα μου ειναι πολυ ιδιότροπη της έβαλα δυο ειδών κλωστές να διαλέξει κ όλες καταλήξανε στο πάτο του κλουβιου. Τότε της έβαλα μαλλί ετσι για να δω τι θα κανει και μεσα σε μια ώρα είχε φτιάξει τη φωλια. Ε τότε λέω αυτή ειναι καναρα με άποψη χεχεχ
 
Μπορείς να καθαρίσεις μόνο την εξωτερική φωλιά και όχι το καλαθάκι χωρίς δλδ να χρειαστεί να μετακινήσεις τα μικρά... Σε λίγες μέρες όμως θα πρέπει να τα βάλεις σε φωλιά μόνο με τσόχα γιατί ήδη το ένα είναι πάνω στο άλλο 😛 Εγώ μόνο 4 μετράω! Το 5ο δε ξέρω που είναι... 😛
 
Το πέμπτο μας βγήκε ντροπαλό έκει ειναι το τσέκαρα τωρα. Απλά δε φαινότανε.

Πως δλδ Αλίκη μου να καθαρισω μονο την εξωτερική φωλια;
 
Βγάζεις όλη την εξωτερική φωλιά (με προσοχή η πόρτα να κλείσει μετά μη φύγει κανένα άλλο) βγάζεις το καλαθάκι που είναι καθαρό και το βάζεις σε ένα ασφαλές σημείο αφού μέσα θα είναι τα μωρά και καθαρίζεις το υπόλοιπο που είναι γεμάτο κουτσουλιές! Πάρε ένα σφουγγάρι βάλε λίγο νερό να βγουν οι κουτσουλιές (τα πολλά-πολλά και όσα βλέπει η πεθερά που λέμε) και μετά βάλε μέσα το καλαθάκι με τα μικρά και βάλτη πίσω στη θέση της!
 
Back
Top