Αναπαραγωγή Πως να καθαρισω τη φωλια;

Οκ θα το κανω αύριο. Τωρα άρχισε να ψιλοσουρουπωνει δε θελω να τα ταραξω. Εσωτερικά δε μπορούμε να δούμε σε τι κατάσταση ειναι. Εχω ήδη άλλη φωλια και τσοχα καθαρή. Θα κανω λιγο υπομονή και αργότερα να τους βάλω τη καθαρή τη φωλια σε αλλο σημείο; Εντομεταξυ ο αρσενικός τη ταιζει απο το χωρισμα άρα δε τον μετακινώ σε αλλο κλουβί ακόμα
 
Οκ θα το κανω αύριο. Τωρα άρχισε να ψιλοσουρουπωνει δε θελω να τα ταραξω. Εσωτερικά δε μπορούμε να δούμε σε τι κατάσταση ειναι. Εχω ήδη άλλη φωλια και τσοχα καθαρή. Θα κανω λιγο υπομονή και αργότερα να τους βάλω τη καθαρή τη φωλια σε αλλο σημείο; Εντομεταξυ ο αρσενικός τη ταιζει απο το χωρισμα άρα δε τον μετακινώ σε αλλο κλουβί ακόμα
Τι εννοείς εσωτερικά; Ποια; 😛
Όχι όχι όταν θα τα βάλεις στην καινούργια φωλιά θα την βάλεις ξανά στο ίδιο σημείο!

Δοκίμασε να βάλεις και τον αρσενικό μέσα μπας και ταίσει! 😉
 
Ok. Εσωτερικά εννοώ κατω απο τους νεοσσούς ελπιζω να μην ειναι γεμάτο ακαθαρσίες.
 
Ok. Εσωτερικά εννοώ κατω απο τους νεοσσούς ελπιζω να μην ειναι γεμάτο ακαθαρσίες.
ααα όχι όχι δεν είναι! τα μικρά από 7 ημερών περίπου και μετά σηκώνουν την ουρά τους κάνουν όπισθεν πάνω στην άκρη της φωλιάς και αφοδεύουν! 😉 Αν τα παρατηρήσεις λίγο ίσως και να τα δεις!
 
Φίλε, έχω χάσει καλό πουλί (καφέ red poll), το οποίο ήταν έτοιμο να βγάλει σε δυό μέρες 5 μικρά (σε συνδυασμό με κοβάλτιο), από λάθος νήμα... Θέλει πολλή προσοχή η όλη διαδικασία. Την επόμενη, βάλε κανονικό ενδεδειγμένο νήμα.
 
Φωτεινή με λένε PAIANAS :) της έβαλα δυο είδη κλωστης απο pet shop και τα πετούσε κατω. Το μαλλί το έβαλα γτ ήμουνα σιγουρη οτι θα καταλήξει στο πάτωμα κ αυτο αλλά τελικα αυτή το επέλεξε. Βλακεία μου δεν έπρεπε να το κανω. Του χρόνου θα της βάλω μονο απο pet shop νήμα χωρις να ρισκάρω οτιδήποτε. Δε το περίμενα πάντως οτι θα το διάλεγε.
 
Φωτεινή μου, μη νομίζεις ότι οι πετσοπάδες ξέρουν. Συνήθως οι γνώσεις αρκούνται σε ''λίγο απ'όλα'' και τίποτα ολοκληρωμένο και εμπεριστατωμένο... Ρώτα μας ότι θελήσεις και θα σε κατατοπίσουμε (χωρίς να σημαίνει ότι σε ένα φόρουμ υπάρχουν φωστήρες, απλά είμαστε πολλοί και μοιραζόμαστε γνώσεις, παρατηρήσεις και εμπειρίες).
 
Ναι η αλήθεια ειναι οτι μονο εδω βρήκα τη σωστή καθοδήγηση. Ευχαριστω πολυ για όλα :)
 
Eάν τα πουλιά είναι 15 ημερών αλλάζεις τα πάντα χωρίς πρόβλημα. Άσε που επιβάλλεται ειδικά όταν είναι πολλά πουλιά. Βάλε τσόχα καινούρια και νήμα το οποίο το στρώνεις σα φωλιά. Πλύνε χέρια ή βάλε γάντια και πιάσε προσεκτικά τους νεοσσούς και μετεφερέ τους στην νέα φωλιά. Εκτιμώ ότι γνωρίζεις ότι τηνπρώτη εβδομάδα η φωλιά είναι καθαρή γιατί τις κουτσουλιές των μικρών τις τρώει η θηλυκια.
 
Μόλις αλλάξαμε φωλια! Καινούργια κ καθαρή
sude9u3a.jpg
5esu8a3a.jpg
 
Εντωμεταξύ αυτά δεκαπέντε ημερών δεν κάνουν καμία κίνηση να βγουν εκτός φωλιάς τεμπέλικα μου βγηκανε; :)
 
Ααχχ ααχχ να χαρώ εγώ χρώματα! Να τα χαίρεσαι!
😀 και μένα αυτά που ήταν τρία μες τη φωλιά άργησαν πολύ να βγουν! Ενώ όταν είναι μόνο ένα στη φωλιά βγαίνει αμέσως! Ίσως έχει να κάνει με τον αριθμό των μικρών! Μην αγχώνεσαι όμως! Κάποια στιγμή θα βγουν από τη φωλιτσα! 😉
 
Aπό τη στιγμή που είναι ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ, φυσικά και είναι τα πιο όμορφα... Τα πιο μελωδικά, τα πιο τσαχπίνικα και με άψογο χαρακτήρα! Να τα χαίρεσαι και πάντα τέτοιες ομορφιές!
 
Γύρισα από τη δουλεια και μια ωραια έκπληξη με περίμενε τα μωρά βγήκαν στο κλαρί 😀
tuha5uge.jpg
enapepuv.jpg
ravyva2y.jpg
κάποια μείνανε κατω αλλά πετάνε και ανεβαίνουν στα κλαδάκια. :)
 
Επειγόντως καθάρισμα πατηθρες και πάτο! Τώρα που βγήκαν από τη φωλιά είναι ευκαιρία και πρέπει κιόλας! Μην πατάνε πάνω στις κουτσουλιές! 😉
 
Οκ αυτο σκεφτομουνα να ρωτησω θα το κανω άμεσα! Να σου πω ο αρσενικός ειναι στο χωρισμα η μάνα με τα μωρά στην άλλη πλευρά. Τωρα αυτή θελει να ξαναζευγαρωσει και την είδα να παίρνει πούπουλα απο το ενα το μωρό. Τι να κανω; Δε θελω να τη ξαναζευγαρωσω γτ ειναι η δεύτερη της γέννα τα πρώτα που έκανε ήτανε με αλλο αρσενικό και ήτανε ασπορα. Τωρα με τα πέντε αυτά κουράστηκε πολυ και δε θελω να την ταλαιπωρήσω. Τι με συμβούλευεις να κανω;
 
Ο αρσενικός δεν τα ταίζει τα μικρά; Έστω και από το χώρισμα; Αν τα ταίζει, δώστης νήμα και φωλιά να ασχολείται ώστε να μην μαδάει τα μικρά...
 
Ok. Αυτο θα κανω. Ο αρσενικός όσο προλαβα να δω σημερα ταιζει μονο τη μαμά απο το χωρισμα. Παω νωρις δουλεια και ερχομαι απόγευμα και δε προλαβα να δω αν τα ταιζει κ αυτά. Και ούτε είδα αν αυτά τσιμπάνε καθόλου. Το ενα μονο είδα λιγο να τσιμπάει.
 
Back
Top