Ασθένειες Πως να πιάσω το budgie μου

Ευχαριστώ, αν και δεν νομίζω τελικά να τα καταφέρω ...☹ δεν μπορώ να του προκαλώ τόσο φόβο. μήπως να το πήγαινα να το κάνει ο γιατρός;
 
Ευχαριστώ, αν και δεν νομίζω τελικά να τα καταφέρω ...☹ δεν μπορώ να του προκαλώ τόσο φόβο. μήπως να το πήγαινα να το κάνει ο γιατρός;
Νομίζω ότι με το πήγαινε έλα και αν το πιάσει κάποιος άλλος θα τρομάξει περισσότερο. Καλύτερα εσείς να το κάνετε.
 
Αν πιστεύεις ότι δε μπορείς με τίποτα η τελευταία λύση είναι να το κάνει ο γιατρός. Αν φυσικά είναι σχετικά κοντά γιατί φαντάζεσαι ότι θα στρεσσαριστεί το πουλάκι. Πρέπει όπως σου είπα και στην αρχή να "αγνοήσεις" τα τσιροκοπήματα γιατί αυτό που κάνεις το κάνεις για το καλό του. Προσπάθησε και αύριο και αν δε μπορέσεις και δε μπορεί κάποιος άλλος να σε βοηθήσει βλέπεις τι θα κάνεις.
 
Για μένα το πουλί δεν έχει ακάρεα, αλλά αφού το είπε ο γιατρός...
Πετάγομαι κι εγώ ο άσχετος να ρωτήσω, είναι φυσιολογικός ο χαλινός του έτσι όπως φαίνεται; Δεν είχα ποτέ μπατζάκια και δεν ξέρω
 
είναι φυσιολογικός ο χαλινός του έτσι όπως φαίνεται;
Εγώ δεν τον βλέπω φυσιολογικό αλλά από την άλλη δεν φαίνεται να έχει και την κλασική εικόνα των ακάρεων στο ράμφος. Τουλάχιστον με βάση τη μικρή εμπειρία που έχω.
 
Ο χαλινός Διονύση μπορεί να γίνει έτσι στα θηλυκά όταν είναι σε οίστρο.
Άρα πολύ πιθανον να έχουμε απλά μια πυρωμένη πιτσιρίκα :)
 
Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν ειδα βλαβη στο ραμβος... Ολη η "παραμορφωση" ειναι στο χαλινο που δικαιωλογειται στα κοριτσια σε οιστρο...
Βεβαια το ειδε γιατρος. Γι αυτο και δε το ανεφερα παραπανω για να μην θεωρηθεί οτι αμφισβητώ τη δουλεια του.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Αν είναι σε οίστρο και όχι ακαρεα το φάρμακο θα το βλάψει; Να το αφήσω να δω πως θα πάει; Φοβάμαι όμως μη χειροτερέψει μετά και είναι δυσκολότερη η ανάρρωση.
 
Κι η δική μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για ένα θηλυκό σε αναπαραγωγική φάση, δεν βλέπω καμία αλλοίωση κ δεν θα έκανα άμεσα θεραπεία θα ήθελα να δω όμως φωτο κι από τους δακτυλίους των ματιών.
 
Πέρα από την όλη εξέλιξη... σε ότι αφορά το "πιάσιμο" παρόμοιων "καταστάσεων"
Έλενα προσπάθησε σε μισοσκόταδο να το πιάσεις με μία πετσέτα και να το τυλίξεις σα "σουβλάκι".
Θα πρότεινα εντελώς σκοτάδι... ίσα που θα βλέπει ο κάτοχος... και οπωσδήποτε με γάντια.
Είναι απείρως καλύτερα και για τους δύο.
 
Φαντάζομαι οτι η αλλαγή στο χαλινό της έγινε μέσα σε λίγες μέρες και πριν ήταν λείο και μια χαρά ε;
Για φύγει από αυτή τη φάση θα πρέπει να αλλάξεις λίγο τις συνθήκες που ζεί και την έκαναν να ετοιμαστεί για γέννα...
Μπορείς να μειώσεις τη έκθεση στο φως ημέρας λίγο σκεπάζοντας της ώστε να κοιμάται νωρίτερα... Δώσε της μπανιέρα να κάνει μπανάκια καθημερινά και κάνε τη διατροφή της πιο λύτη, δηλαδή το μείγμα σπόρων της για λίγες μέρες και λίγη πρασινάδα. Κομμένες οι αυγοτροφές και το αυγό (αν δίνεις) και γενικά θα πρέπει να σταματήσει να νιώθει το αίσθημα της αφθονίας που τη κάνει έτοιμη για αναπαραγωγή και μεγάλωμα των μικρών που θα μπορούσε να κάνει.
Μικροαλλαγές στη διαρρύθμιση του κλουβιού της θα μπορούσαν να γίνουν,τόσες όσες να μη της προκαλέσουν στρες αλλα να αλλάξει λίγο η ρουτίνα του χώρου της.

Ερώτηση... Ο γιατρός που την είδε έχει γνώσεις από πτηνά(είναι κάποιος από τη λίστα εδώ του φόρουμ;) ή είναι ένας κτηνίατρος που απλά δέχτηκε να δει τη μικρή;
 
Δε ξέρεις πόση χαρά μου δίνεις 😉. και τι πρέπει να κάνω τώρα που είναι σε οίστρο;

Tίποτα ιδιαίτερο, δεν του δίνεις αυγό ή αυγοτροφή αν χρησιμοποιείς, το βάζεις λίγο νωρίτερα για ύπνο (να συμπληρώνει σίγουρα 12 ώρες στο σκοτάδι) και μπανιέρα κάθε μέρα. Αν ήμερο και το πιάνεις να μην χαϊδεύεις/τρίβεις την πλάτη του αν γίνεται ποτέ. Το κεφάλι κι ο λαιμός είναι το πιο κατάλληλο μέρος για χάδια σε θηλυκά πουλιά.
 
6FA63EEE-0B54-4B50-8094-9DDAEE7E437B.webp
Φαντάζομαι οτι η αλλαγή στο χαλινό της έγινε μέσα σε λίγες μέρες και πριν ήταν λείο και μια χαρά ε;
Για φύγει από αυτή τη φάση θα πρέπει να αλλάξεις λίγο τις συνθήκες που ζεί και την έκαναν να ετοιμαστεί για γέννα...
Μπορείς να μειώσεις τη έκθεση στο φως ημέρας λίγο σκεπάζοντας της ώστε να κοιμάται νωρίτερα... Δώσε της μπανιέρα να κάνει μπανάκια καθημερινά και κάνε τη διατροφή της πιο λύτη, δηλαδή το μείγμα σπόρων της για λίγες μέρες και λίγη πρασινάδα. Κομμένες οι αυγοτροφές και το αυγό (αν δίνεις) και γενικά θα πρέπει να σταματήσει να νιώθει το αίσθημα της αφθονίας που τη κάνει έτοιμη για αναπαραγωγή και μεγάλωμα των μικρών που θα μπορούσε να κάνει.
Μικροαλλαγές στη διαρρύθμιση του κλουβιού της θα μπορούσαν να γίνουν,τόσες όσες να μη της προκαλέσουν στρες αλλα να αλλάξει λίγο η ρουτίνα του χώρου της.

Ερώτηση... Ο γιατρός που την είδε έχει γνώσεις από πτηνά(είναι κάποιος από τη λίστα εδώ του φόρουμ;) ή είναι ένας κτηνίατρος που απλά δέχτηκε να δει τη μικρή;


Έτσι ήταν δυο μήνες πριν. Ο γιατρός που την είδε είναι κτηνίατρος.
 
Back
Top