Ασθένειες Πως να πιάσω το budgie μου

Έτσι ήταν δυο μήνες πριν. Ο γιατρός που την είδε είναι κτηνίατρος.

O χαλινός άλλαξε στα φυσιολογικά πλαίσια για ένα θηλυκό μπάτζι σε φάση αναπαραγωγής. Στη φωτο που είναι πριν δυο μήνες είναι αρχίσει να αλλάζει χρώμα και υφή και τώρα είναι κανονικά έτοιμη αναπαραγωγικά. Τα ακάρεα αν καλύψουν τον χαλινό πάντα θα δείξουν τα σημάδια τους στο ράμφος. Δεν έχω δει ποτέ ακάρεα να καλύπτουν αποκλειστικά και μόνο όλη την περιοχή του χαλινού.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Ανέστη @Φοίβος, τον Βαγγέλη @vagelis76 και τη Βάσια @Vasia24 ότι στις φωτογραφίες βλέπουμε ένα υγιές πουλάκι. Το ράμφος, τα πόδια και η περιοχή γύρω από τα μάτια είναι καθαρά. Προσωπικά δεν θα ακολουθούσα την συμβουλή του γιατρού και δεν θα ταλαιπωρούσα άδικα το πουλάκι. Γιατρός δεν είμαι, ούτε μπορώ να τον υποκαταστήσω, αλλά τα 15+ χρόνια που ασχολούμαι με την εκτροφή παπαγάλων (μπάτζι αρκετά παλιότερα και πάροτλετ τα τελευταία χρόνια) μου επιτρέπουν να αξιολογώ κάποιες καταστάσεις και να λειτουργώ αναλόγως (για να αποφύγω παρεξηγήσεις μιλάω πάντα για την δική μου εκτροφή).
 
5C2BA17B-4BD8-4D7F-ABF2-6607616CE84A.webp Για πείτε μου τη γνώμη σας..ή είναι η ιδεα μου... Το ένα ποδαράκι δεν είναι πιο πρισμενο και μελανό;
 
Για πείτε μου τη γνώμη σας..ή είναι η ιδεα μου... Το ένα ποδαράκι δεν είναι πιο πρισμενο και μελανό;

Ίσως και να είναι ανεπαίσθητα το μεγαλύτερο δάχτυλο στο δεξί όπως το βλέπουμε στη φωτο, ίσως να το έπιασε λίγο κάπου στα κάγκελα με κάποια άγαρμπη κίνηση. Δεν δείχνει κάτι σοβαρό πάντως, περίμενε μερικές ημέρες πριν αγχωθείς και μας το ξαναδείχνεις. Ειδικά αν το χρησιμοποιεί κανονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το πατάει αλλά επειδή είναι ακόμα φοβισμένο από χθες δεν πολύ κουνιέται για να δω αν το χρησιμοποιεί κανονικά ή έχει κάποια δυσκολία, και δε θέλω με τίποτε να την αναγκάσω να κουνηθεί. Θα περιμένω οπωσ Μου προτείνεις. Της αφήνω χρόνο να μου συγχωρέσει τα χθεσινά... Ούτε να την κοιτάω θέλει ☹
 
Θα πρέπει να ξεπεράσεις το άγχος σου για το πουλάκι, γιατί όσο κι αν είναι από αγάπη και ενδιαφέρον θα σε αποτρέψει στο μέλλον από πιθανές κινήσεις που πρέπει να κάνεις για το καλό του. :)
Ηρέμησε εσύ για να ηρεμήσει κι αυτό γιατι μας "αισθάνονται" και καταλαβαίνουν πως είμαστε. Δες αν χρησιμοποιεί κανονικά το ποδαράκι του και ενημερώσου για πιθανούς γιατρούς κοντά σου ώστε (κούφια η ώρα) αν χρειαστεί να ξέρεις που να πας.
 
Όντως φαίνεται λίγο πρησμένο και μελανό, πιθανόν να χτύπησε κάπου πεταρίζοντας από φόβο.Άστο 3-4 μέρες να ηρεμήσει, όπως είπε και ο Ανέστης @Φοίβος, και αν δεν είναι τίποτα σοβαρό (έτσι θεωρώ αφού το πατάει κιόλας) θα επουλωθεί από μόνο του. Πάντως και σε αυτήν την φωτογραφία τα πόδια φαίνονται καθαρά από ακάρεα. Η κατάσταση του ράμφους ήταν αυτή που σε ώθησε να πας στον κτηνίατρο ή κάποια άλλα συμπτώματα που παρατήρησες;
 
Η κατάσταση του ράμφους ήταν αυτή που σε ώθησε να πας στον κτηνίατρο ή κάποια άλλα συμπτώματα που παρατήρησες;
Ναι, το Ράμφος και ο χαλινός με ανησύχησαν
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Πάντως είμαι να σκάσω. Η σχέση και η επικοινωνία που είχαμε εξαφανίστηκαν εντελώς. Είναι σα να έχω ένα εντελώς ξένο πουλάκι. Χθες ήταν φοβισμένο και μόνο καθόταν σε μια γωνία. Σήμερα είναι άκρως επιθετική και δεν επιτρέπει ούτε να την κοιτάξεις ούτε λόγος να πλησιάσεις το κλουβί. Ευτυχώς άρχισε να τρώει πάλι όμως είναι πολύ επιθετική. ☹
 
Πάντως είμαι να σκάσω. Η σχέση και η επικοινωνία που είχαμε εξαφανίστηκαν εντελώς. Είναι σα να έχω ένα εντελώς ξένο πουλάκι. Χθες ήταν φοβισμένο και μόνο καθόταν σε μια γωνία. Σήμερα είναι άκρως επιθετική και δεν επιτρέπει ούτε να την κοιτάξεις ούτε λόγος να πλησιάσεις το κλουβί. Ευτυχώς άρχισε να τρώει πάλι όμως είναι πολύ επιθετική. ☹
Θα της περάσει. Ετσι ήταν και ο δικος μου την πρώτη φορά που τον έπιασα για να του δώσω φαρμακάκι. Σε συνδυασμό με το δικό σου άγχος που το ένιωσε και ίσως καποια άτσαλη κίνηση, αποτραβιούνται λίγο. Θα δεις όμως ότι πάρα πολύ σύντομα θα επανέλθει βλέποντας την αγάπη που του δείχνεις. Μην αποτραβιέσαι, μίλα της γλυκά, συνέχισε να της φέρεσαι όπως πριν και όλα θα φτιάξουν. Η αγάπη που σου έχει υπάρχει ακόμα απλά είχατε ένα "καυγαδάκι" :)
Όλα είναι καλά, ήταν και "πυρωμένη" και η επαφή με το σώμα της ίσως της ξύπνησε και τα σεξουαλικά ένστικτα γι' αυτό είναι καπως απόμακρη. Πολύ γρήγορα θα ξαναγίνει το διαβολάκι που ξέρεις.
 
Να μη φοβάσαι καθόλου. Ξέρεις πόσα τέτοια έχω περάσει με τον διαβολάκο μου; Και πέρναγα ψυχολογικά τα ίδια με σένα. Τώρα πια τσακωνόμαστε, μου κρατάει μουτρα καμια μέρα και μετά γυρνάμε στα ίδια :)
 
Μαζι με ολα τα παραπανω προσθεσε οτι ειναι και σε οιστρο... Οποτε οι ορμονες της εχουν χτυπησει κοκκινο και δικαιολογει μια παραπανω επιθετικότητα αυτη τη περιοδο...
 
Καλημέρα σε όλους. Σήμερα είναι πιο ήρεμη. Άνοιξα το πορτάκι του κλουβιού και την άφησα στην ησυχία της. Μόνη της πλησίασε την πόρτα και δειλά δειλά βγήκε έξω με ένα μικρό πέταγμα στο τραπέζι. Δεν κουνήθηκα καθόλου και δεν έβγαλα άχνα. Πήγε να πετάξει προς το σαλόνι και έπεσε κάτω. σοκαρίστηκα. έκανε προσπάθειες να πετάξει αλλά τίποτε. Πλησίασα αργά μιλώντας ήσυχα ότι πάω να τη βοηθήσω και άπλωσα το δάχτυλο μου να ανεβεί. το έκανε ( για να το κάνει με το θυμό που μου είχε μάλλον χρειαζόταν πραγματικά βοήθεια) και την επέστρεψα στο κλουβί της από όπου τώρα απλά κάθεται. Πείτε μου παρακαλώ γιατί θα σκάσω. Ποσό ζημιά πια της προκάλεσα; Μηπως επειδή λείπει η ουρά δε μπορεί να πετάξει; 🙁

0088546E-B319-499F-A32B-70F380467786.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι πραγματικά περίεργο το ότι της λείπει ολόκληρη η ουρά. Πώς έγινε αυτό? Οι φτερούγες της φαίνονται κανονικές εννοώ δεν μοιάζει να λείπουν πολλά φτερά πτήσης που θα την έκανε να έχει χάσει την ικανότητα πτήσης. Πετούσε πιο παλιά;
 
Όπως γράφω στο αρχικό ποστ, προσπαθώντας μάταια να την πιάσω για να της βάλω φάρμακο για ακαρεα, χτυπιωταν και τσιριζε τόσο πολύ που μαδηθηκε η ουρά της. Όλο κράτησε δευτερόλεπτα αλλά ήταν αρκετό να κάνει τη ζημιά. Ναι βέβαια πετούσε. Αγαπημένη θέση είχε το κουρτινοξυλο.
 
Απόλυτα λάθος η τακτική να πιάνουμε τα πουλιά σε κανονικό φωτισμό.
Θέλει μισοσκόταδο... Οριακά να βλέπουμε εμείς.
Εκεί πλεονεκτούμε, τα πράγματα γίνονται πανεύκολα και μέχρι να καταλάβει το πουλί τι ακριβώς συμβαίνει εμείς έχουμε τελειώσει.
Έτσι... Ούτε στρεσάρεται, ούτε πιέζεται και ούτε μαδιέται...
 
Έχετε δίκιο αλλά ο πρωτάρης δεν έχει γνώση και εμπειρία. Μοιραίο να κάνει λάθη... Δυστυχώς θέλοντας να τη βοηθήσω εμαθα με το δύσκολο τρόπο. ☹ Και η ζημιά έγινε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εδω ειναι που του δινω αντιβιωση 2 φορες την ημερα για 7 μερες, τον εβαζα στο δωματειο εκλεινα το μπαντχουρι και τον επιανα
 
Back
Top