Αναπαραγωγή Πως να προετοιμάσω τα καναρίνια μου για αναπαραγωγή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aggel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aggel

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
843
Πόλη
Ρόδος
παιδια στο ζευγαρι που εχω για αναπαραγωγη θελω να προετημασω και επειδη δεν ξερω τιποτα σε σχεση μετην προετημασια :Dαν ειναι δυνατον να που πειτε πως να προετημασω:).σας ευχαριστω εκ των προτερων
 
φιλε μου αν διαβασεις μερικα πιο παλια ποστ θα βρεις πολλα θεματα παρομοια με αυτο που ζητας αλλα εγω θα σου ελεγα να μην τα βαλεις για αναπαραγωγη γιατι τωρα μπαινουν οι ζεστες και θα κουρασεις υπερβολικα τα καναρινια σου.
 
aggel exei dikio o lizard. Παντως αν θελεις τελικα να τα βαλης. Βαλτα κοντα για λιγες μερες και οταν τα βαλεις δινετους αυγο βραστο κομενο στη μεση με το τσοφλι
 
Εμενα η γνωμη μου ειναι να μην τα βαλεις καν για αναπαραγωγη αυτην την περιοδο.
Σε λιγο θα μπουνε στην πτεροροια και θα ειναι εξαντλητικο για τα καναρινια σου.
Κανε υπομονη μεχρι την επομενη σεζον.
Ο χρονος περναει γρηγορα.
 
Αν θες να τα βαλεις για αναπαραγωγη εχετε σε δροσερο εσωτερικο χωρο ωστε να μην υπαρξει καποιο προλημα


κωστα δεν νομιζω να παιζει σσυμαντικο ρολο η ζεστη αλλα η πτεροροια οπως ειπε και ο βαλαντης γιατι την εποχη της πτεροροιας που ειναι τωρα τα καναρινια ξυνονται για φαντασου να μεγαλωνουν και νεοσσους θα ειναι πολυ κουραστικο.
 
κωστα δεν νομιζω να παιζει σσυμαντικο ρολο η ζεστη αλλα η πτεροροια οπως ειπε και ο βαλαντης γιατι την εποχη της πτεροροιας που ειναι τωρα τα καναρινια ξυνονται για φαντασου να μεγαλωνουν και νεοσσους θα ειναι πολυ κουραστικο.


Κατα την γνωμη μου οι ζεστη ειναι το μεγαλυτερο προβλημα! Εκτος απο τις ψειρες προκαλειται και εμβρυικη νεκρωση λογω της ζεστης. Τωρα οσο για την πτεροροια ωσπου να αρχισουν τα καναρινια του (πιστευω αν τα εχει σε εσωτερικο χωρο ισως να καθυστερησει η πτερορροια)θα εχουν τελειωσει με την γεννα τους. Οπως και να χει τα πουλια θα ταλαιπωρηθουν η αποφαση ομως αν θα τα βαλεις ειναι δικη σου aggel.
 
εμβρυικη νεκρωση; Αυτο δεν το ηξερα αλλα για πιο λογο να γινει εμβρυικη νεκρωση απο την ζεστη;Και οι ψειρες μπορει δημιουργηθουν και μεσα στο σπιτι την επαθα εγω στις τελευταιες γεννες.
 
παιδια σας ευχαριστω για της απαντησεις σας.osfpellas εδω και ενα μιση μηνα τα ειχα σε ξεχωριστω κλουβι διπλαδιπλα και πριν 2 μερες τους ειχα βαλει αυγο. Τα καναρνια τα εχω σε εσωτερικο χωρο και πριν απο 2 εβδομαδες ειχα γραψει σε ενα ποστ οτι τα πουλακια μου εδω και περιπου ενα μηνα ειναι ακεφα χανουν πουπουλα και συχνα κοιμουνται και μου ειπαν οτι ειναι περιοδος της πρεροροια και οτι ειναι φυσιολογικο. Αλλα τωρα ειναι και παλι μια χαρα ουτε ακεφα ουτε κοιμουνται συχνα και δεν χανουν τοσα πολλα πουπουλα οσο πριν δηλαδη περασαν την πτεροροια η οχι; Εχω και ενα love bird και ειναι στο ιδιο δωματιο θα υπαρξει προβλημα;
 
εμβρυικη νεκρωση; Αυτο δεν το ηξερα αλλα για πιο λογο να γινει εμβρυικη νεκρωση απο την ζεστη;Και οι ψειρες μπορει δημιουργηθουν και μεσα στο σπιτι την επαθα εγω στις τελευταιες γεννες.

Εμβρυικη νεκρωση γινετε φιλε Αρη γιατι υπάρχει πιθανότητα κατα το κλωσσημα των αυγών τα αυγα να βράσουν με αποτέλεσμα να ψοφησουν οι νεοσσοι μεσα στα αυγα. Τωρα το αν δημιουργουνται ψειρες μεσα στο σπιτι ειναι αλλο θεμα. Οπως και να χει η μονη επιλογη που εχει ο aggel αν θελει να ζευγαρωσει τα πουλια του τωρα ειναι να τα εχει σε δροσερο εσωτερικο χωρο.
 
Γιατί ρε παιδιά τα αυτονόητα πρέπει να τα κάνουμε δύσκολα στην εφαρμογή;
Ο κύκλος των πουλιών έχει ως εξής:
Άνοιξη - Αναπαραγωγή
Καλοκαίρι - Πτερόροια
Φθινόπωρο/Χειμώνας - Συντήρηση
Γιατί να αλλάξουμε εμείς κάτι από αυτό; Αν τα πουλιά πέρασαν πτερόροια νωρίς έχει έρθει η ώρα για ξεκούραση και συντήρηση. Του χρόνου θα ξαναέρθει η εποχή αναπαραγωγής. Γιατί τόση βιασύνη και άγχος να βγάλουμε πουλιά παρά φύση; Aggel αυτά δεν πανε μόνο σε σένα αλλά σε αρκετούς (όχι μόνο από το forum) που βιάζονται με τα πουλιά και είτε προσπαθούν χειμώνα αναπαραγωγές, είτε καλοκαίρι είτε ακόμη μόλις πάρουν ένα καινούριο πουλί χωρίς να περάσει καν καραντίνα. Χαλαρά παιδιά, δεν είναι μηχανές που βγάζουν πουλάκια, κατοικίδια είναι.
 
καλα παιδια τελικα το αποφασησα οτι με αυτο που ειπε ο Βασιλης τωρα θα παω να βγαλω αμεσως την φωλια αφου θα τα κουρασω παρα πολυ τοτε θα τα ανπαραξω του χρονου να ειναι καλα και ολα θα γινουν στην ωρα τους. Ευχαριστω βασιλη. το ονομα μου ειναι Αγγελος και θελω να με αποκαλειτε με το ονομα μου
 
καλα παιδια τελικα το αποφασησα οτι με αυτο που ειπε ο Βασιλης τωρα θα παω να βγαλω αμεσως την φωλια αφου θα τα κουρασω παρα πολυ τοτε θα τα ανπαραξω του χρονου να ειναι καλα και ολα θα γινουν στην ωρα τους. Ευχαριστω βασιλη. το ονομα μου ειναι Αγγελος και θελω να με αποκαλειτε με το ονομα μου


Μπραβο! Οσο για το ονομα αν μπορεις γραψε στις πληροφοριες σου και το μικρο σου ονομα ετσι ωστε να σε αποκαλουμε Αγγελο.
 
Sorry για το όνομα αλλά δεν το γράφεις 😉. Χαίρομαι γιατί πιστεύω ότι πήρες σωστή απόφαση και είμαι σίγουρος ότι και τα πουλιά θα σε ανταμείψουν του χρόνου με σωστές γέννες. Μέχρι τότε διάβασμα και ενημέρωση για να είσαι έτοιμος, και ότι χρειαστείς εμείς εδώ είμαστε:)
 
παιδια ομως μπορω να τα εχω μαζι ολο το χρονο η να τα χωρισω;ουτως η αλλως ειναι και μικρος πιστευω για αναπαραγωγη γιατι ειναι 8 μηνων μονο και την επομενη σεζον θα ειναι πολυ καλιτερα για αυτα!
 
Για τα καναρίνια είναι καλύτερα να είναι μόνα τους. Συνήθως βάζουμε τις θηλυκές μαζί σε κλούβες πτήσης και τους αρσενικούς σε ξεχωριστά κλουβιά. Αν τα έχεις μαζί πολύ πιθανόν να αρχίσουν να μαλλώνουν κάποια στιγμή. Όπως και να τα κρατήσεις σε μεγάλα κλουβιά να είναι.
 
Μπορεις να τα εχεις και μαζι αλλα ο αρσενικος δεν θα κελα'ι'δαει με την παρουσια τις θυληκιας.
Η γνωμη μου ειναι να τα εχεις χωρια για να χαιρεσαι το κελα'ι'δαει του αρσενικου.
 
καλητερα να του ληψη κιολας και ποιο καλα που πηρες αυτη την αποφαση γιατη ειναι μικρος.
 
πουλι που εχει προωρη πτερορια ουτε να σκεφτεσαι οτι μπορει να κανει κατι αναπαραγωγικα, με την πτερορια ξεπυρωνουν, ειναι λιγοτερο δραστηρια, ακεφα χρειαζονται πολυβιταμινες και λιγη αυγοτροφη, πονανε οταν ριχνουν τα φτερα τους
 
Back
Top