Φροντίδα Πως να φροντίσω το 100 ημερών budgie μου;

Κάνναβης

PB New Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2022
Μηνύματα
21
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα στην παρέα.. κλείσαμε 100 μέρες από την ώρα που βγήκε από το αυγό του..!κ έχω κάποιες απορίες..
Έχει κάποιες γρατσουνιές κάτω κάτω στο ράμφος του.. είναι κάτι ανησυχητικό ή είναι επειδή μασουλαει όλη την ώρα την αλυσίδα από τον λαιμό μου?
Κάποιες φορές κάνει ένα μικρό ρουθουνισμα.. είναι φυσιολογικό?
Πόσες ώρες πρέπει να τόν βάζω για ύπνο..?αν δεν τόν σκεπάσω δεν κοιμάται ποτέ... μόνο επάνω μου..
Πρέπει νά τού δίνω αυγοτροφη η κάποιες έξτρα βιταμίνες ήη αρκεί η τροφή του ? γενικά κάθε μέρα του βάζω κ κάτι έξτρα φρούτο λαχανικό αυγό.. γενικά δοκιμάζει εύκολα... αλλά μόνο αυτά που βλέπει ότι τρώω κ εγω.. πόσο συχνά νά τού δίνω κεχρί σε τσαμπί που το τσακίζει..
Λατρεύει το μπάνιο στον νιπτήρα.. όταν βλέπει νά πλένω τα χέρια μου.. αλλά είμαστε μαζί μόνο απόγευμα... είναι θέμα αυτό εφόσον είναι μέσα στο σπίτι?κ κάθε πότε νά τόν αφήνω?
Δεν τόν έχω δει νά πίνει νερό μόνος του από την ποτίστρα του ποτέ..
Αυτά για την ώρα.. ελπίζω να μην κούρασα με τις ερωτήσεις μου..! τώρα αν κάποιος έμπειρος μπορεί νά μου πει κ το φύλο..μην είναι Ευτέρπη κ τού δημιουργήσω κανένα τραύμα 😜..αν κ δείχνει να μήν βάζει γλώσσα μέσα...αν υπάρχουν λινκ για εκπαίδευση πέρα από τά πρώτα βασικά που κάνει ήδη.. θά ήμουν ευγνώμων.. ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • IMG_20220213_112944_768x1024.webp
    IMG_20220213_112944_768x1024.webp
    31,8 KB · Προβολές: 58
  • IMG_20220213_112921_768x1024.webp
    IMG_20220213_112921_768x1024.webp
    21,2 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20220213_112921_768x1024.webp
    IMG_20220213_112921_768x1024.webp
    21,2 KB · Προβολές: 14
  • IMG_20220213_112939_768x1024.webp
    IMG_20220213_112939_768x1024.webp
    36,7 KB · Προβολές: 13
  • IMG_20220213_112932_768x1024.webp
    IMG_20220213_112932_768x1024.webp
    25,8 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20220213_112936_768x1024.webp
    IMG_20220213_112936_768x1024.webp
    19,5 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20220213_112948_768x1024.webp
    IMG_20220213_112948_768x1024.webp
    24,9 KB · Προβολές: 14
  • IMG_20220213_112951_768x1024.webp
    IMG_20220213_112951_768x1024.webp
    26,3 KB · Προβολές: 14
  • IMG_20220213_113006_768x1024.webp
    IMG_20220213_113006_768x1024.webp
    23,8 KB · Προβολές: 41
@Κάνναβης
Κούκλος ο Αγησίλαος (φαίνεται αρσενικός), να τον χαίρεστε.
Έχει κάποιες γρατσουνιές κάτω κάτω στο ράμφος του.. είναι κάτι ανησυχητικό
Δεν είναι γρατσουνιές, είναι ίνες κερατίνης που δημιουργούνται καθώς τώρα μεγαλώνει το ράμφος του, δεν είναι κάτι ανησυχητικό.
Πόσες ώρες πρέπει να τόν βάζω για ύπνο..?
Τα πουλιά θα πρέπει να ακολουθούν το πρόγραμμα Ανατολής Δύσης, δηλαδή να ξυπνούν με την ανατολή και να κοιμούνται με την δύση σε ένα ήσυχο και σκοτεινό περιβάλλον χωρίς να τα ενοχλούμε.
Πρέπει νά τού δίνω αυγοτροφη
Ναι, μία με δύο φορές την εβδομάδα μπορείς να δίνεις αυγοτροφη έτοιμη συσκευασμένη ή χειροποίητη.
Εναλλακτικά μπορούμε να δίνουμε και αυγό βρασμένο για 15 λεπτά.
Δεν τόν έχω δει νά πίνει νερό μόνος του από την ποτίστρα του ποτέ..
Σπανίως θα το δεις να πίνει νερό.
Πίνουν ελάχιστο νερό άλλωστε είναι πουλιά της ερήμου.
 
Eίναι πολύ όμορφος να τον χαίρεσαι! Να του μιλάς πολύ, πολλά αρσενικά (κυρίως) μπάτζι που μεγαλώνουν απο μικρά με ανθρώπους μιλάνε. Δείξε μας αν θέλεις το κλουβί του να σου δώσουμε καμιά ιδέα για την διαμονή του. Τι τροφή του δίνεις? Να προτιμάς κυρίως τα λαχανικά και τα μυρωδικά βοτάνα και σσπανιότεερα τα φρούτα αποφεύγοντας τα πολύ ώριμα (που είναι και τα πιο γλυκά).
 
@Φοίβος ευχαριστώ πολύ..! αυτό είναι το κλουβακι τού για την ώρα.. διάβασα ότι δεν είναι ότι καλύτερο που είναι στρογγυλό.. αλλά έτσι κ αλλιώς μπαίνει μέσα μόνο για ύπνο..αν καί κάπου διάβασα ότι πρέπει να τόν έχω ελεύθερο μέχρι 3 ώρες.. αλλά πραγματικά τόν πήρα με την προϋπόθεση ότι δεν θα ζει σέ κλουβί.. είμαι στο ψάξιμο πάντως νά τού φτιάξω μία κλούβα με πάρκο από επάνω.. από τροφή του δίνω αυτή την συσκευασμένη..κ μέρα παρά μέρα τού δίνω να δοκιμάσει κ κάτι ακόμα.. αυγό, μπρόκολο, θυμάρι, μήλο, ίνες από μπανάνα, καρύδι.κεχρι τσαμπί κ.α.τους σπόρους τούς αλλάζω μέρα παρά μέρα.. τό νερό του κάθε μέρα..κ την άμμο μία φορά την εβδομάδα..IMG_20220215_205222.webpIMG_20220215_190912_768x1024.webp
 
Όλα ωραία. Το κλουβάκι είναι όντως ακατάλληλο όντας στρογγυλο και με περιορισμένο χώρο. Στα μπάτζι (και σε όλα τα πουλιά) αρέσει να πετούν και δεδομένου του μεγέθους τους είναι κάτι που μπορούμε ευκολότερα να το επιτύχουμε στην αιχμαλωσία. Με μια κινεζικη ζευγαρωστρα 60αρα ή 70άρα θα είναι άρχοντας και δεν θα χρειάζεται να φτιάξεις τίποτα. Είναι πολύ οικονομικές και θα έχει και χώρο στην οροφή για να στήσεις κάτι σαν πάρκο.
 
Καλημέρα.
Πράγματι το κλουβί παρόλο που είναι πολύ ωραίο είναι ακατάλληλο για όλα σχεδόν τα ωδικά πτηνά.
Τα στρογγυλά κλουβιά είναι ένα λάθος των περασμένων δεκαετιών.
Αυτό που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι η θέση του στο χώρο είναι λάθος.
Ακριβώς πίσω του υπάρχει ένας καθρέφτης (αν βλέπω καλά) που ενδεχομένως να δημιουργήσει μια ψευδαίσθηση στον Αγησίλαο ότι υπάρχει και άλλο πουλάκι στο χώρο και να αγχωθεί.
Επίσης το ομοίωμα πτηνού που υπάρχει στο κλουβί καλό θα ήταν να αφαιρεθεί, δεν του προσφέρει κάτι.
Βάλτε του περισσότερα παιχνίδια.
 
Κούκλος ο νεαρός! Όντως δύκολο να βγει Ευτέρπη με τόσο γυαλιστερό ροζ χαλινό. Τα παιδιά είπαν για το κλουβί, εγώ να προσθέσω ότι τα κλαδιά δεν βοηθούν τα πόδια τουεπειδή είναι πλαστικά και απολύτως κυλινδρικά. Οι παπαγάλοι χρειάζονται φυσικού ξύλου με φλοιό, που βοηθά τα πόδια να ασκούνται, λιμάρει νύχια και προσφέρει απασχόληση γιατί τους αρέσει να μασούν και να αποφλοιώνουν ό,τι βρουν. Έχω δύο θηλυκά και μέσα σε 6 μήνες έχουν φάει δύο πάρκα μπάτζι, οπότε αναγκάστηκα να πάρω για κοκατίλ μήπως και ζήσει περισσότερο αυτό. Τα αρσενικά δεν είναι τόσο ενθουσιώδεις στο μάσημα ξύλου, αλλά οπωσδήποτε τα χρειάζεται. Επίσης, το ξύλινο κλαδί με τις φούντες από βαμβάκι χρειάζεται κόψιμο των βαμβακερών τμημάτων, τα παπαγαλάκια τα μασούν και μπορεί να προκαλέσει απόφραξη στο έντερο, που φτιάχνεται μόνο με χειρουργείο (αν βρείτε άνθρωπο που συμφωνεί να κάνει το χειρουργείο).

Η συγκεκριμένη άμμος δεν είναι για κλουβί, αλλά για πάρκο, γιατί είναι βρώσιμη. Επίσης το carbovit δεν προσφέρει κάτι στα μπάτζι, το μόνο που χρειάζονται κανονικά είναι λαχανικά και σπόροι. Αν δέχεται κάποια καλή μάρκα πέλλετ, καλώς, εμπεριστατωμένο συμπλήρωμα-γεύμα. Τώρα όμως που είναι στην ανάπτυξη στους 3 και κάτι μήνες, χρειάζεται και αυγό ή καλής ποιότητας αυγοτροφή, εφόσον ειναι στην ανάπτυξη. Σε 1-2 μήνες θα περάσει και την πρώτη του πτερόρροια που απαιτεί διατροφή υψηλή σε πρωτεΐνες, οπότε καλό είναι να την μάθει από τώρα, για να μην ταλαιπωρηθεί στο μέλλον. Σουπικόκκαλο και πέτρα ασβεστίου μόνιμα στο κλουβί. Υποθέτω τα καμπύλα κάγκελα δεν βοηθούν να σταθεροποιήσετε το κόκκαλο, θα μπορείτε όμως στην ζευγαρώστρα. Οι σπόροι χρειάζονται άλλγμα κάθε μέρα. Τώρα που μεγαλώνει θα τρώει διαφορετικές ποσότητες κάθε μέρα, αλλά σύντομα θα σταθεροποιηθεί και τότε θα μπορείτε να βάζετε κάθε μέρα την ποσότητα που τρώει (και πρέπει να τρώει ακριβώς).

Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω ακριβώς το ημερήσιο πρόγραμμά του. Είναι μονίμως έξω από το κλουβί αλλά μόνο το απόγευμα? Προφανώς δεν μπορεί να είναι εκτός κλουβιού χωρίς επίβλεψη. Επίσης καλό θα ήταν να έχει δικό του χώρο στο δωμάτιο, ένα πάρκο ή πέντε, και για λόγους υγιεινής και για να περνά τον χρόνο του ποιοτικά και παπαγαλίσια. Ακόμα, αναλόγως με την χρήση της συσκευης στο βάθος (τζακι/κουζίνα...?) δεν πρέπει να βρίσκεται εκεί, οι αναθυμιάσεις θα τον σκοτώσουν αμέσως.

Σχετικά με το κεχρί, εξαρτάται από τον τρόπο χρήσης του και της σχέσης που θέλετε να αναπτύξετε με το παπαγαλάκι. Είστε ήδη πολυ δεμένοι, αυτό φαίνεται, και είναι μικρός ακόμα, οπότε η εκπαίδευση που μπορείτε να του προσφέρετε είναι μεγάλη, και αυτό γίνεται με βάση το κεχρί, με αποτέλεσμα να είναι περιττό ως έξτρα. Αν από την άλλη δεν κανετε κάποια συστηματική εκπαίδευση, μερικά εκατοστά κεχρί κάθε κάποιες μέρες επαρκούν.
 
Καλησπέρα στην παρέα.. αρχικά για το κλουβί του δεν θέλω νά τό φτιάξω για νά μου βγει ποίο οικονομικά.. απλά έχω στο μυαλό μου νά διαμορφώσω μία γωνία με αληθινά φυτά ,δεντράκι, κλαδιά..όσο ποίο ασφαλές κ κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον γίνεται καί κάνα χρόνο αργότερα νά τού πάρω κ παρέα.. γενικά μου αρέσουν τέτοιες κατασκευές.. απλά δεν έχω τόν χρόνο αυτή την περίοδο για να ασχοληθώ.. πρέπει να δω και για κατάλληλο φωτισμό και υπόστρωμα για πουλιά γιατί δεν έχω ασχοληθεί.. αλλά αν είναι τόσο κακό για λίγους μήνες θά πάρω μία ζευγαρωστρα..
Για τά παιχνίδια κρατιέμαι να μην τού πάρω .. γιατί έχω παρατηρήσει ότι είναι τρομαγμένος και δεν μπαίνει στο κλουβί του τίς πρώτες μέρες... πρέπει να παίζω εγώ μαζί τούς 2-3 μέρες για να παίξει 😂 τό επόμενο θά είναι ένα παρκάκι που είδα στο πετσοπ.. αλλά με φαντάζομαι να κάνω εγώ κούνια κ γελάω ήδη..
Για τά κλαδάκια είχα σκοπό νά βγάλω τά πλαστικά πού είχε μέσα κ την κούνια.. αλλά για τόν ίδιο λόγο τα άλλαζα ένα ένα.. το παρατήρησα από τότε που έβαλα την σκάλα.. σταμάτησε νά πηγαίνει μόνος του για ύπνο.. μέχρι που μετά από τρεις μέρες κατάφερα να ανέβει κ νά παίξουμε..για το κλαδί με τίς κλωστές μόυ τό πρότειναν ότι τούς άρεσει νά παίζουν.. πράγμα πού δεν είδα... ευτυχώς.. τό αφαίρεσα ήδη..

Γνωρίζω ότι η άμμος είναι βρώσιμη.. έχω κ λίγη σέ μία ταιστρα μήπως θέλει νά φάει.. διάβασα κάνει καλό στην πέψη.. τί άμμο νά χρησιμοποιήσω στο κλουβί?το κάρβουνο το έχω σε μια θήκη.. προληπτικά για τυχόν δηλητηρίαση μου είπαν θά τό ψάξει από μόνο του.. αυγό νά τού δίνω καθημερινά ? πόση ώρα τό αφήνω μέσα? είναι καλύτερο από μία καλή αυγοτροφη?με την ευκαιρία αναμασανε την τροφή τους? τού φεύγουν κάτι σπορακια αρκετή ώρα μετά αφού έχει φάει.. καί δεν έχω βρει πληροφορίες για αυτό..
.

Το πρόγραμμα του είναι ..κάνει απόλυτη ησυχία κ κούνια μέχρι νά ξυπνήσουμε..! μετά είναι όλη μέρα ελεύθερος με την γυναίκα μου.. μετά με την μικρή.. και μαζί μου το απόγευμα.. αλλά πάει μόνο στο κλουβί κ επάνω μας.. όσο τόν ταιζαμε μόνο στο χέρι δεν πήγαινε ποτέ στο κλουβί... γενικά φοβάται για την ώρα τα πάντα αν δεν τά έχω στα χέρια μου.. δεν κάθεται πουθενά αλλού.. καί έχει τρέλα με τό κινητό μου.. στέλνει κ μηνύματα 😂 κ με το ενυδρείο (κλειστό από πάνω) Η τζακοσομπα ήταν ένα τριήμερο στην Χαλκιδική κ εκεί δεν υπήρχε άλλη λύση δεν είχα που νά τόν αφήσω.. αλλά δεν είχε καπνα γενικά..

Τό κεχρί ήταν τα πρώτα σπορακια πού μπόρεσε νά φάει χωρίς να τού τά ανοίγω εγώ.. τώρα τού δίνω λίγο τα σαββατοκύριακα όταν παίζουμε.. γενικά θά ήθελα κάποιες ιδέες για το τί θά μπορούσα να τού μάθω νά κάνει ακόμα.. για την ώρα πάει από το ένα χέρι στο άλλο.. από το ένα άτομο στο άλλο κ πάει στο κλουβί του κ γυρνάει..

Ευχαριστώ πολύ για τίς χρήσιμες συμβουλές σάς.. συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..
 
απλά έχω στο μυαλό μου νά διαμορφώσω μία γωνία με αληθινά φυτά ,δεντράκι, κλαδιά..όσο ποίο ασφαλές

H ασφάλεια που αναφέρεις είναι σημαντική διότι γίνονται εύκολα πολλά ατυχήματα μέσα στα σπίτια μας. Θέλω να πω πως ένα κλουβί είναι απαραίτητο για να προστατεύει το πουλάκι απο το να ταυματιστεί όταν λείπουμε. Απο την παραπάνω περιγραφή σου δεν κατάλαβα αν εννοεις να φτιάξεις κάποιο κλουβί ή απλά μια διαμορφωμένη γωνιά και να το έχεις ελεύθερο. Αν πρόκειται για το δεύτερο ειλικρινά δεν το συνιστώ καθόλου. 🙂

Το αυγό δεν χρειάζεται καθημερινά. Καναδυό φορές την εβδομάδα τώρα που μεγαλώνει κι αργότερα πιο αραιά. Είναι πουλάκια αποκλειστικά σποροφάγα και σχετικά λιτοδίαιτα απο τη φύση τους, δεν χρειάζονται διατροφικές "βόμβες". Μπορείς να δίνεις πρωτεινούχες τροφές φυτικής προέλευσης όπως βλαστώμενους σπόρους ή όσπρια. https://petbirds.gr/article/sprouted-seeds-birds/
 
Γνωρίζω ότι η άμμος είναι βρώσιμη.. έχω κ λίγη σέ μία ταιστρα μήπως θέλει νά φάει.. διάβασα κάνει καλό στην πέψη.. τί άμμο νά χρησιμοποιήσω στο κλουβί?το κάρβουνο το έχω σε μια θήκη.. προληπτικά για τυχόν δηλητηρίαση μου είπαν θά τό ψάξει από μόνο του.. αυγό νά τού δίνω καθημερινά ? πόση ώρα τό αφήνω μέσα? είναι καλύτερο από μία καλή αυγοτροφη?με την ευκαιρία αναμασανε την τροφή τους? τού φεύγουν κάτι σπορακια αρκετή ώρα μετά αφού έχει φάει.. καί δεν έχω βρει πληροφορίες για αυτό..
Όχι σε ταΐστρα, δεν χρειάζονται βοήθεια σε τέτοιο επίπεδο. Μη βρώσιμη νομίζω είναι η Sani? Ομοιώς και το κάρβουνο το δίνουμε αν χρειαστεί. Αυτό ότι "το πουλάκι ξέρει, αν χρειαστεί θα πάει, αλλιώς όχι" είναι μύθοι. Δεν ξέρουν τι είναι, τρώνε δηλητήρια, άρα αν τους έρθει μπορεί να φάνε ένα κουτί κάρβουνο που δεν κανει. Εφόσον ο χώρος είναι περιορισμένος, έχετε πλήρη εποπτεία και δείχνει και ο ίδιος καλά, δεν υπάρχει ο παραμικρος λόγος να το έχετε σε κοινή θέα. Όλοι εχουμε ένα φακελάκι άνθρακα στο κουτί με τις πρώτες βοήθειες, αν δούμε συμπ΄τωματα δίνουμε, αλλά μην νομίζετε ότι θα καταλάβει υποχρεωτικά ότι εφαγε κάτι κακό και θα πάει, ενώ αλλιώς ποτέ.

Αυγό τώρα που είναι μικρό κάθε κάποιες μέρες, μετά λιγότερο συχνά πέραν της εποχής πτερόρροιας. Όχι, είναι θέμα προτίμησης.

Αυτό δεν είναι αναμάσηση με τη την έννοια του μυρικασμού, άλλωστε δεν έχουν δόντια για να μασήσουν, απλώς καθαρίζουν τον σπόρο και τον καταπίνουν. Αν η τροφή δεν έχει σπόρο, την πιάνουν με το ραμφος και την καταπίνουν, δεν εμπεριέχεται μάσηση. Αυτό που κάνουν όμως όλα τα πτηνά είναι να ταΐζουν τους νεοσσούς τους με μισοχωνεμένη τροφή. Εξελικτικά αυτό έχει οδηγήσει πολλά είδη να αλληλοταΐζονται τα ενήλικα πουλιά ως επίδειξη των ικανοτήτων φροντιδας νεοσσών, φροντίδας και συμπάθειας. Ειδικά τα αρσενικά μπάτζι παθαίνουν μια μανία αν είναι ενθουσιασμένα και βγάζουν λίγα σποράκια ακόμα κι αν δεν υπάρχει παπαγαλάκι εκεί. Μπορεί να προσπαθήσουν να ταΐσουν το δάχτυλό μας, ένα παιχνίδι ή και το κενό. Δεν είναι κάτι σοβαρό.

γενικά θά ήθελα κάποιες ιδέες για το τί θά μπορούσα να τού μάθω νά κάνει ακόμα.. για την ώρα πάει από το ένα χέρι στο άλλο.. από το ένα άτομο στο άλλο κ πάει στο κλουβί του κ γυρνάει..
Εξαρτάται τους στόχους σας. Αν θέλετε να μάθει κόλπα, υπάρχουν βίντεο με ιδέες και οδηγίες. Μπορεί επίσης να μάθει να μιλά. Καλό πάντως θα ήταν να μάθει να παίζει και μόνος του, ώστε να μην εξαρτάται αποκλειστικά από εσάς η καλή του διάθεση, γιατί αυτό μπορεί να του προκαλέσει καθάθλιψη αν λέιπετε.
 
Back
Top