Φροντίδα Πως να φροντίσω το budgie μου;

George Mavridis

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2022
Μηνύματα
26
Πόλη
Athens
Καλησπέρα σας. Σήμερα που έχω τα γενέθλια μου η γυναίκα μου μου έκανε δώρο ένα χαριτωμένο πλασματάκι. Δεν ξέρω τι ράτσα είναι ή το πως πρέπει μα το προσέξω. Έχουμε έναν σκύλο και ένα ενυδρείο. Κάθε συμβουλή από εσάς που ασχολείστε θα ήταν χρήσιμη. Σας ευχαριστώ.
[automerge]1649773261[/automerge]
F79874A0-1A8F-480F-90E7-1F1DDCB62051.webp
 
Καλησπερα και Χρόνια Πολλά Γιωργο!

Το συγκεκριμένο ειδος ονομάζεται Budgie!
Για αρχη χρειαζεσαι ενα επώνυμο συσκευασμένο μειγμα σπορων κατάλληλο για Budgies και φρεσκο νερο καθημερινά.

Για τις πρωτες ημερες καλο ειναι να δωσετε χωρο και χρονο στο πουλακι να συνηθίσει το νεο περιβαλλον.
Να το χαιρεσαι!
 
Θα εχεις την δυνατοτητα να το βγαζεις εκτος κλουβιου εαν και εφ'οσον εξοικιωθει πληρως μαζι σας,να ερχεται δηλαδη στα χερια σας.
Αυτο θα χρειαστει υπομονη και επιμονη.
Τα πουλια γενικα ακολουθουν το προγραμμα του ηλιου,ξυπνανε με την ανατολη και κοιμουνται με την δυση.
Αν το εχεις μεσα στο σπιτι,καλο θα ειναι να προσπαθησεις να τηρειται αυτο το προγραμμα οσο ειναι δυνατον φυσικα.
Αν το εχεις σε δωματιο με φωτα ως αργα,θα χρειαστει να το σκεπαζεις.

Τα πουλια χρειαζονται την επαφη με το ηλιο για 5-10 λεπτακια την ημερα ωστε να συνθετουν βιταμινη D.
Θα πρεπει να μετακινεις το κλουβι σε ενα σημειο που το μισο κλουβι θα λεπει ο ξλιος και το αλλο μισο θα εχει ισκιο ωστε να επιλεγει το πουλακι που θα κατσει για αυτα τα 10 λεπτα.
Ο ηλιος θα πρεπει να ειναι ειτε σε απ ευθειας επαφη ειτε δια της διαθλασεως αλλα σε καθε περιπτωση οχι πισω απο τζαμι.

Αν επιλεγεις να το βγαζεις σε μπαλκονι αυτο θα πρεπει να γινεται υπο επιτηρηση ή να υπαρχει προστασια του κλουβιου απο αρπακτικα ακομα και αν εισαι στο κεντρο της Αθηνας.

Η αγορα να φανταστω εχει γινει απο pet shop?
Ανεβασε μας και μια φωτο να φαινεται ολο το κλουβι γιατι σιγουρα θα υπαρχουν λαθακια λογω απειριας!

Μπορεις να ριξεις και μια ματια στα παρακατω subforums,θα βρεις χρησιμα θεματα!




 
Σιγουρα με την πρωτη ευκαιρια θα πρεπει να πας σε ενα μεγαλυτερι κλουβακι,ειναι μικρο αυτο για το συγκεκριμενο ειδος καθως θα καταλαβεις συντομα οτι τα Budgies ειναι δραστηριο ειδος.
Η καλυτερη επιλογη ειναι ενα 60αρι κλουβι,η γνωστη και ως "κινεζικη ζευγαρωστρα.

Στην περιπτωση σου θα την χρησιμοποιησεις χωρις το χωρισμα στη μεση.

Μαζι με την ζευγαρωστρα θα παρεις και μερικες ξυλινες πατηθρες καθως οι πλαστικες και ιδιαιτερως οι πλαστικες με τις ραβδωσεις δεν ειναι καταλληλες για τα πελματα τους.


Στο υπαρχουν κλουβι ανεβασε την ποτιστρα στο υψος της πανω πατηθρας ωστε να μην κουτσουλησει το πουλακι μεσα στο νερο του.
Επισης στο κλουβακι θα πρεπει να υπαρχει σουπιοκοκκαλο

Οταν με το καλο αλλαξεις κλουβι θα προσθεσεις και καποια παιχνιδια καταλληλα για το ειδος.


Μαρουλι του εχεις βαλει?
 
@Tony Forpus Επίσης κάνει να τρώει φρούτα ;
Ναι κάνει απλώς με μέτρο γιατί είναι υψηλά σε ζάχαρη. Μπορείς να του δώσεις μήλο αχλάδι και φράουλα.
Επίσης εάν σε ενδιαφέρει το φύλο είναι θηλυκό άνω του ενός έτους.
 
Καθαριότητα θέλει κάθε μέρα ; Επίσης πρέπει άμεσα να αλλάξω το κλουβί ;
Καλύτερα μέρα παρά μέρα. Καλό θα ήταν να το αλλάξεις το συντομότερο δυνατό.
 
Σε πρώτη επιλογή έρχονται τα λαχανικά και με μικρότερη συχνότητα τα φρούτα για τα Budgies έχουν την τάση να παίρνουν βάρος.

Λαχανικά και φρούτα καλό πλύσιμο και στέγνωμα πριν τα προσφέρεις.
 

birdmarket.gr Cova Ζευγαρώστρα Με Χώρισμα 29 euro1649794773292.png

Κλουβι ζευγαρωστρα με χωρισμα , με πλαστικο συρταρακι καθαρισμου και επιπλεον πλαστικο χωρισμα ετσι ωστε να μην βλεπονται τα πουλια . 59χ26χ39cm. Αλλα και στο https://kanarinokosmos.gr εχει 60αρα ζευγαρωστρα με 22,70 ευρω η και το
  • Κωδικός Προϊόντος: KN503
  • Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο
  • 27,00€ 1649795264877.webp
1649794840570.png1649794773292.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα σας! Τρίτη μέρα σήμερα με την καινούργια μου φίλη ! Έχει αρχίσει και συνηθίζει σιγά σιγά το σπίτι κτλ. Κάθε πρωί βγαίνουμε μαζί στο μπαλκόνι για 10-15 λεπτά στον ήλιο και μετά την φέρνω μέσα. Έχω την εντύπωση ότι δεν πίνει νερό ή αν πίνει είναι λίγο . Κατά τα αλλά μέχρι την Τρίτη πιστεύω να έχω προλάβει να της αλλάξω κλουβάκι να πάω στο μεγαλύτερο. Τα βραδιά κοιμάται σε μια παράξενη στάση στην κορυφή του κλουβιού🤣! Γενικά είναι ήρεμη και ακόμα και όταν τρώει και είμαι κοντά της δεν τρομάζει. Αυτά! Επίσης έχει ξεκινήσει και βγάζει κάτι φωνούλες εδώ κ εκεί μονής της !
 
Back
Top