Διατροφή Πως πείθετε τους παπαγάλους σας να τρώνε ικανή ποσότητα pellets;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MariaSK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@MariaSK Όταν την πήρα ο εκτροφεας της είχε δώσει ήδη κάποια pellets οπότε τα είχε μάθει λίγο. Καθώς ήταν πολύ μωρό και δεν μπορούσε να τα σπάσει της τα έβρεξα και τα έτρωγε με μεγάλη ευχαρίστηση από μόνη της. Επίσης τα έμαθε και από τα cookies που της φτιάχνω. Γενικά όμως τρελενεται από μόνη της για pellets (είναι εύκολο πουλάκι στο φαγητό γενικά).
 
@Ledagcc και ο Cookie μου βολικό και γλυκό πουλάκι είναι αλλά τρώει λίγο μετά με κοιτάει σαν να μου λέει" εντάξει τώρα;" μετά τρώει λίγο ακόμη με ξανακοιτάει "φτάνει τώρα; Ν ανέβω στον ώμο σου;" Και τα pellet έγιναν ιστορία για το υπόλοιπο της ημέρας 🤣🤣🤣
 
Εγώ προσωπικά όταν ξεκίνησα τα πελλετ με βοήθησε πολυ η συμβουλή της @Ledagcc σε ένα θέμα που είχα ανοίξει με τα πελλετ όπου μου παρεθεσε ένα βίντεο το οποίο ακολουθησα....
Δλδ ξεκίνησα να του βάζω μικρή ποσοτητα μέσα στους σπόρους ένα κουταλάκι του γλυκου και σιγά σιγά με το περασμα των βδομαδων μειωνα την ποσοτητα σπόρων και αυξανα την ποσοτητα πελλετ στο μπολακι του.
Βέβαια να ξέρεις ότι αυτό δεν πιανει με όλα τα πουλακια, υπάρχουν διάφοροι τρόποι που μπορείς να πεισεις το πουλακι να τρώει ικανοποιητική ποσοτητα...
Μπορείς πχ να δοκιμάσεις να τα κάνεις σκόνη και να τα βάλεις μαζί με το αυγό η τα λαχανικά αν τρώει🙂
 
Back
Top