Γενικά Πως σας φαίνονται τα μπάτζι μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sofiazah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@sofiazah καλημέρα! Απ'ο, τι βλέπω το γαλάζιο στα δεξιά είναι αρσενικό και το άλλο θηλυκο, μόνο που το θηλυκό μου φαίνεται πως έχει ακαρεα στο ράμφος. Μπορείς να ανεβάσεις μια καθαρή φώτο από το ράμφος του θηλυκού; να υποθέσω είναι μικρό το κλουβι οπότε να πάρεις ένα όσο πιο μεγάλο μπορείς μιας και είναι δύο. Και να αλλάξεις τις πλαστικές πατηθρες με ξύλινες
 
@Marr Σας ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση του φύλου και γενικότερα να είστε καλά!!Μήπως γνωρίζετε να υπολογίσετε και την ηλικία τους;
Είναι ο Victor και η Victoria!
Έχουμε κάνει κάποια βήματα,τύπου αγοράσαμε ένα μακρόστενο κλουβί μεγάλο «ζευγαρώστρα», ξύλινες πατηθρες, πέτρα για τα ράμφη ,παιχνίδια, μπανιέρα.. Το κλουβί μας ήταν μικρό! Δεν έχω νέες φωτογραφίες , μόλις έχω θα βάλω να μου πείτε γνώμη. Όσο για το Ράμφος της Βικτώρια ανεβάζω μια πιο κοντινή αλλά όχι καλύτερη..
 

Συνημμένα

  • IMG_0539.webp
    IMG_0539.webp
    169,1 KB · Προβολές: 19
@sofiazah το θηλυκό φαίνεται να είναι από 7 μηνών έως και έτους ενώ ο αρσενικός φαίνεται πιο μικρός.. Περίπου 5 μηνών θα τον έκανα, θα βοηθούσε και μια φώτο τού Βίκτωρ με ανοιχτά ματάκια. Τι τρώνε;;
[automerge]1714828475[/automerge]
@sofiazah επίσης για τα ακαρεα θα πρότεινα αρχικά να χωρίσεις τα πουλάκια, να καθαρίσεις καλά τα κλουβιά και τις ταιστρες , να ξεκινήσεις να βάζεις βιταμίνες σύμφωνα με τις οδηγίες και για σιγουριά πριν χορηγησεις οτιδήποτε να την πας σε πτηνιατρο όχι κτηνίατρο
 
Τελευταία επεξεργασία:
@sofiazah
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλώς ήρθες στο Pet Birds.
Σοφία, η αγορά πουλιών από τα παζάρια δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
Οι συνθήκες κράτησης και υγιεινής δεν είναι αυτές που πρέπει με αποτέλεσμα πολλά πουλάκια να είναι άρρωστα.
Κάποιος που εκτρέφει έστω ερασιτεχνικά ή ακόμη και κάποιο pet shop θα ήτανε καλύτερη επιλογή πιστεύω.
Από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι υπάρχουν λίγα ακάρεα στο ράμφος ίσως και στα πόδια του θηλυκού.
Δεν είναι κάτι ανησυχητικό θα πρέπει όμως να του βάλεις μια ειδική αλοιφή γι'αυτές τις περιπτώσεις epithol ονομάζεται.
Τα ακάρεα συνήθως δημιουργούνται από τις κακές συνθήκες διαβίωσης και διατροφής.
Για την ηλικία τους το ίδιο πιστεύω ότι το θηλυκό είναι μεγαλύτερο.
Άν θέλεις διάβασε και τα παρακάτω άρθρα.
Να τα χαίρεσαι!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vada Καλησπέρα και από μένα! Καλή Ανάσταση!Καλώς σας βρήκα,να στε καλά! Τα νέα μέλη της οικογένειας μας, έφτασαν στο σπίτι μας μαζί με δυο σακουλάκια τροφή χύμα , μισό κιλό κίτρινη βιταμίνη, ζήτω συγγνώμη για τις περιγραφες μου παιδιά, δεν έχω ιδέα 🫣🫣( δεν έχω βάλει δεν ξέρω ποσο ). Αγόρασα τροφή παπαγάλων σε συσκευασία, έδωσα φρούτα μήλο μπανάνα βανίλια δεν έφαγαν τίποτα,αυτές οι ψυχούλες δίνουν την εντύπωση ότι δεν έχουν φάει ποτε στη ζωή τους ωμά πράγματα. Παρηγγειλα epithol,θα κάνω ότι μπορώ. Να τα χωρίσω τα πουλιά ; Να βάλω προληπτικά κ στον Βικτορ; Αξιζει να σημειωθεί ότι είναι πολύ αγαπημένα τα πουλιά κ όλη μέρα «αγκαλιασμένα». Επίσης δεν υπάρχει ειδικότητα στην περιοχή μας να εξετάσει τα πουλάκια.
 
@sofiazah λογικό με τέτοιες άθλιες συνθήκες.. Πάρε βιταμίνες της beaphar multi vit για πτηνά, εμπλούτισε και την διατροφή τους με διάφορα, δοκίμασε ξανά το πρωί να κόψεις κάποιο φρούτο σε πολύ μικρά κομματάκια, αν δεις ότι συνεχίζουν να μη τρώνε βγάλε τα, δοκίμασε με λαχανικά και δώσε τους αυγό, πιο πολύ το ασπράδι πάρα τον κρόκο καλά βρασμένο. Το βασικότερο ξεκινά σιγά σιγά να προσθέτεις πελετ παπαγάλων μέσα στους σπόρους. Και προληπτικά δώσε και στον Βίκτωρ 2-3 μέρες το epithol
 
Γενικά για να εμπλουτιστεί η διατροφή τους, θα μπορούσες να δοκιμάσεις και χορταρικά, κηπευτικά ή βότανα. Τις επιτρεπόμενες τροφές θα τις δεις στο ακόλουθο άρθρο. Να τα χαίρεσαι!
 
Back
Top