Φροντίδα Πόσα καναρίνια μπορώ να βάλω μέσα στην υπό κατασκευή κλούβα;

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Έχω μπει στη σκέψη να φτιάξω μια κλούβα για τα καναρίνια μου επειδή έχω τρία (1 ζευγάρι και ένα σόλο). Ηθελα να ρωτήσω πόσα καναρίνια μπορώ να βάλω μέσα, αν υπάρχει πρόβλημα να είναι αρσενικά πάνω από δύο και θηλυκά πάνω από δύο όλα μαζί στην ίδια κλούβα και αν θα κελαηδάνε;
 
Ηθελα να ρωτήσω πόσα καναρίνια μπορώ να βάλω μέσα
Εξαρταται από τις διαστάσεις που έχεις κατά νου.

Το ότι θα έχεις κάποιες αψιμαχίες είναι αναπόφευκτο. Τα αρσενικά κυρίως. Είναι θέμα ποιο θα κυριαρχήσει. Και αυτα που δεν θα κυριαρχήσουν δεν "περνάνε καλά" μέσα στην κλούβα. Τα αρσενικά καναρίνια είναι καλύτερο να βρίσκονται σε ξεχωριστά κλουβιά χωρίς ούτε καν να βλέπονται μεταξύ τους. Εφόσον θέλεις το κελάηδημα αυτή είναι η συνθήκη.

αν θα κελαηδάνε

Όπως προκύπτει από τα παραπάνω.. Το κελάηδημα θα μειωθεί αρκετά έως πολύ. Σε κάποιες περιπτώσεις και ειδικότερα στα πουλάκια που δεν θα κυριαρχήσουν έναντι άλλων, ίσως και καθόλου.

Πριν καιρό έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με εσένα. Με την βοήθεια των εμπείρων φίλων από εδώ και τα όσα μου είπαν, απέρριψα την ιδέα της κλούβας. Ακριβώς επειδή θέλω το κελάηδημα.

Η κλούβα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Διάβασε παρακάτω:

 
Έχω μπει στη σκέψη να φτιάξω μια κλούβα για τα καναρίνια μου

Η κατασκευή έχει κάποιο ρίσκο...
Και από άποψη αποτελέσματος αλλά και από άποψη κόστους αν χρησιμοποιήσεις τα κατάλληλα ακριβά υλικά...
Είσαι σίγουρος πως δεν σε καλύπτουν αυτές του εμπορίου που υπάρχουν για όλα τα βαλάντια;
Εκτός αν παίζει και η χαρά της δημιουργίας οπότε πάω πάσο...
[automerge]1560693174[/automerge]
Ηθελα να ρωτήσω πόσα καναρίνια μπορώ να βάλω μέσα

Αυτό φυσικά εξαρτάται από το μέγεθος της κλούβας.
[automerge]1560693771[/automerge]
Αν υπάρχει πρόβλημα να είναι αρσενικά πάνω από δύο και θηλυκά πάνω από δύο όλα μαζί στην ίδια κλούβα και αν θα κελαηδάνε;

Κλούβες με μεικτό πληθυσμό δύναται να υπάρχουν μόνο κατά τις περιόδους της πτερόρροιας και του χειμώνα και συνήθως από άτομα γεννημένα την Άνοιξη του ίδιου χρόνου.

Για διαφορετικών ηλικιών πουλιά καλό είναι να συμβιώνουν τα θηλυκά μόνα τους σε μία κλούβα και τα αρσενικά μόνα τους σε άλλη κλούβα και μόνο στην περίπτωση που είναι καναρίνια χρώματος ή τύπου ή τέλος πάντων δεν μας ενδιαφέρει το ρεπερτόριο τους.

Τέλος, αν σε ενδιαφέρει η ελεύθερη και μη ελεγχόμενη, εκ των πραγμάτων, αναπαραγωγή και συμβίωση τους θα σε καλούσα να το ξανασκεφτείς και να διαβάσεις ότι σου προτάθηκε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις! Όντως είναι η χαρά της δημιουργίας αλλά και της κατασκευής κατά τέτοιο τρόπο ώστε το χειμώνα να τα βάζω μέσα στο σπίτι χωρίς να έχω πέντε - έξι κλουβιά. Έχω ήδη ένα ζευγάρι που περιμένω να ζευγαρώσει αν δεν δω φως μετά θα πάρω μόνο αρσενικά γιατί πραγματικά μόνο για το κελάηδημα τα θέλω! Να συμπληρώσω πως εχω και ερωτήσεις σχετικά με το ζευγάρωμα γιατί σίγουρα κάτι δεν κάνω σωστά ! Έχω ανεβάσει σχετική ερώτηση οπότε αν κάποιος έχει διαθεση και ξέρει ας μου πει! Ευχαριστω
 
ώστε το χειμώνα να τα βάζω μέσα στο σπίτι

Γιατί θα πρέπει να τα βάζεις μέσα στο σπίτι τον χειμώνα;
Αν είναι θέμα κρύου δεν χουν πρόβλημα μέχρι και μερικούς βαθμούς κάτω από το μηδέν.Αρκεί να έχουν σωστή διατροφή και να προστατεύονται από τα κρύα ρεύματα αέρα.. Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος; Π.χ. Θέμα χώρου κλπ?
 
...ώστε το χειμώνα να τα βάζω μέσα στο σπίτι χωρίς να έχω πέντε - έξι κλουβιά...

Τότε πάρε κάτι τέτοιο 68,5X34X52 , ενός όγκου, με πολύ εύκολη μεταφορά και τοποθέτηση όπου θελήσεις, μεγάλο ωφέλιμο χώρο, πολύ άνετη παραμονή ενός τραγουδιστή, κατάλληλο για ζευγαρώστρα, κατάλληλο για να μεγαλώσουν τα μικρά μιας γέννας 1-6 και κατάλληλο για να ξεχειμωνιάσουν 2-4 θηλυκά...

1159.jpg

.-
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι ίσα ίσα απλά σκεφτόμουν τις παγωνιές! Υπάρχει πολύς χώρος έξω αλλά αν κάνει καμιά παγωνιά τύπου -5 δεν θα έχουν πρόβλημα; Επίσης θέλω κλούβα για να μπορούν να πετάνε και λίγο! Τα μικρά τα κλουβιά τα βλέπω και πνίγομαι νιώθω ότι ταλαιπωρούνται εκεί μέσα!
 
Όχι ίσα ίσα απλά σκεφτόμουν τις παγωνιές! Υπάρχει πολύς χώρος έξω αλλά αν κάνει καμιά παγωνιά τύπου -5 δεν θα έχουν πρόβλημα;

Το θέμα είναι η απευθείας έκθεση στα όποια καιρικά φαινόμενα...
Στους -5 βαθμούς αν προσέξεις να ΜΗΝ παγώσει το νερό ΔΕΝ έχεις θέμα...
Εννοείται πως θα πρέπει να έχουν ήδη περάσει πτερόρροια έξω...
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ώστε το χειμώνα να τα βάζω μέσα στο σπίτι χωρίς να έχω πέντε - έξι κλουβιά
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα βάλεις μέσα στο σπίτι.
Αυτό σου λέμε όλοι με κάθε τρόπο.
Μπορείς να φτιάξεις μια κλούβα στις διαστάσεις που σε βολεύει και εκεί μόνιμα πλέον να ζουν τα καναρίνια που επιτρέπει ανάλογα με το μέγεθός της.
 
Γεια σας!
Θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι ως προς το κομμάτι του πλήθους των καναρινιών... :)

Υπάρχει ένας "κανόνας" για να υπολογισθεί το πλήθος, σύμφωνα με τον οποίο πρέπει να

πολλαπλασιασετε τις διαστάσεις της κλούβας (σε μέτρα) επί τριάντα.

Μήκος x Πλάτος x Ύψος x 30


🌑Θυμηθείτε να μετατρέψετε τα εκατοστά σε μέτρα... (Εγώ τουλάχιστον κάνω συχνά αυτή τη χαζομάρα και μου βγαίνουν αστρονομικά νούμερα 🙈)

Καλή επιτυχία :)
 
Θα το κάνω ελπιζω να πετύχει! Θα στειλω φωτο και σχετικα!
Θα πετύχει...
Θυμήσου μόνο να ρωτάς ΠΡΙΝ τις αγορές των υλικών αλλά και για τυχόν τεχνοτροπίες... Υπάρχουν αρκετοί έμπειροι φίλοι στο DIY.

Θα κάνω την αρχή και θα προτείνω:
- αν κάνεις χρήση κουνελόσυρμου αυτό να είναι ανοξείδωτο κι ας είναι ακριβότερο.
- αν κάνεις χρήση dexion στη σελίδα του Leroy Merlin έχει υπολογιστή για το τι ακριβώς θα χρειαστείς.
- συνήθως παίρνεις από αλλού τα dexion και από αλλού τις βίδες.
- κτλ
 
πολλαπλασιασετε τις διαστάσεις της κλούβας (σε μέτρα) επί τριάντα.

Μήκος x Πλάτος x Ύψος x 30

Αυτό μου άρεσε σαν πληροφορία👍 :).. Δηλαδή εάν έχω μια κλούβα π.χ. 1.3m x 0.60m x 1m x 30 = 23.4?

Άρα 23 πουλάκια σε μια τέτοια κλούβα; Προσωπικά μου φαίνονται κάπως πολλά..🙄
 
Είναι ένας "τύπος" που κυκλοφορεί στο internet Δημήτρη χωρίς καμία απολύτως βάση και υποδομή.
Μπορεί κάποιος να βάλει *30 ή *40 και να τον διαμορφώσει όπως τον βολεύει...
Ο σωστός αριθμός πουλιών δεν μπορεί να βγει με τύπους και κανόνες όπως άλλωστε συμβαίνει με όλα τα έμβια όντα.
Ο σωστός αριθμός πουλιών είναι μια συνάρτηση μεταξύ της άνεσης, των καυγάδων, της έντασης και κυρίως των θέσεων σίτισης και κουρνιάσματος σε μια κλούβα.
Αν δηλαδή κουρνιάζουν πουλιά σε χαμηλές θέσεις γιατί δεν υπάρχει χώρος για να κουρνιάσουν όπως πρέπει ψηλά, τότε έχουμε υπερπληθυσμό στο κοινόβιο.
Μάλιστα σε περιπτώσεις που υπάρχουν καυγάδες στην κλούβα πρέπει να μειώνουμε τους αριθμούς των πουλιών άσχετα αν "χωράει" κι άλλα..
Έτσι μπορεί να παρατηρηθεί πως σε μια κλούβα τα 15 πουλιά είναι λίγα ενώ ταυτόχρονα σε μια ίδια τα 12 να είναι πολλά.
Όλα λοιπόν είναι σχετικά... και όλα πρέπει πάντα να ελέγχονται και να εξετάζονται κατά περίσταση.
 
Back
Top