Φροντίδα Πόσα καναρίνια να μπουν σε κλούβα 1,6 x 1,6 x 1,7m;

Kzm4427

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2022
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή.Θα ήθελα να ρωτήσω σε κλούβα πτήσης 160μακρος*1,60 βάθος και 1,70 ύψος πόσα καναρίνια είναι σωστό να μπούνε ;
 
Καλώς ήρθες. Δεν ξέρω να σου απαντήσω στο ερώτημά σου, αλλά ήθελα να σε ρωτήσω το ακόλουθο: έχεις ήδη την κλούβα; Αν ναι, χωρίζεται σε κάποια μέρη ή μπορεί να "τμηματοποιηθεί" ώστε να καθίσταται εφικτό το να πιάσεις, απομονώσεις ένα από τα πουλιά, αν π.χ. σου φανεί ότι είναι αδιάθετο;
 
Έχω ήδη κλούβα και την έχω με οδηγούς.Αν θέλω την χωρίζω σε κλουβιά ή εάν θέλω την κάνω κλούβα.Οπως θέλω την χρησιμοποιώ.Αλλα τα αδιαίρετα συνήθως τα βάλω σε εντελώς ξεχωριστό μέρος.
[automerge]1657639543[/automerge]
Τα άρρωστα τα βάζω ξεχωριστά
 
@Kzm4427 βγάλε καμία φωτό να την δούμε. Δυστυχώς ούτε εγώ ξέρω την απάντηση στην ερώτηση σου, αλλά γιατί προτίμησες κλούβα; όσοι έχετε κλούβα, που σίγουρα δίνει το προνόμιο να πετάνε σε μεγαλύτερο χώρο τα πουλιά ( εφόσον δεν μπουν πολλά κ στριμωχτούν) πως αντιμετωπίζετε την περίπτωση που ένα πουλάκι αρρωστήσει; (μακριά από όλους μας, αλλά ..) Δηλ. Πώς το εντοπίζετε μέσα σε μια κλούβα με τόσα άλλα; Κ μάλιστα έγκαιρα πριν κολλησουν τίποτα κ τα άλλα; ή κάτι λιγότερο σοβαρό, όπως τις ψείρες; Κ για τα μικρά; Ποιανού είναι τα αυγά;
 
Το είπα και στο προηγούμενο μύνημα.Η κλούβα χωρίζεται και σε μικρά κλουβιά η αν θέλω την κάνω κλούβα.Εχω κάθετα και οριζόντια χωρίσματα.Οσο για τα άρρωστα τα πάω σε ξεχωριστό μέρος ή ακόμα καλύτερα για να το πω διαφορετικά σε άλλο δωμάτιο. Όσο για την φωτογραφία δεν είμαι και πολύ λάτρης σε κάτι τέτοια οπότε συγχώρεσε με
 
σε κλούβα πτήσης 160μακρος*1,60 βάθος και 1,70 ύψος πόσα καναρίνια είναι σωστό να μπούνε ;
Μιλάμε για αρκετά μεγάλη κλούβα, οπότε υποθέτω αρκετά. Κανένας δεν μπορεί να σου πει ακριβώς πόσα. Το βλέπεις εσύ ανάλογα το αν τσακώνονται, αν έχουν χώρο να πετάξουν κ.α.

πως αντιμετωπίζετε την περίπτωση που ένα πουλάκι αρρωστήσει;
Το βγάζεις από την κλούβα, σε ξεχωριστό κλουβί. Μόνο έτσι.
Πώς το εντοπίζετε μέσα σε μια κλούβα με τόσα άλλα;
Σίγουρα λίγο ποιό δύσκολα από ένα καναρίνι σε μια ζευγαρώστρα, αλλά η συμπτωματολογία είναι η ίδια. Αν το δεις, δηλαδή φουσκωμένο, είτε στην ζευγαρωστρα είτε στην κλούβα καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Κ μάλιστα έγκαιρα πριν κολλησουν τίποτα κ τα άλλα;
Αυτό είναι ένα πρόβλημα.
ή κάτι λιγότερο σοβαρό, όπως τις ψείρες;
Εδώ νομίζω δεν διαφέρει σε κάτι με 2 πουλάκια στις ζευγαρωστρες την μια κάτω από την άλλη. Αν εχει το ένα, θα πάνε και στο άλλο.
Κ για τα μικρά; Ποιανού είναι τα αυγά;
Δυστυχώς δεν γίνονται ζευγαρώματα σε κλούβες, για τον λόγο που ανέφερες. Βάζουμε μόνο τα μικρά και στην αναπαραγωγική περίοδο, αν θέλουμε βαζουμε τα χωρίσματα (αν υπάρχουν).

Όλα αυτά εξαρτώνται από πόσα πουλιά έχεις φυσικά. Το καλύτερο αναμφισβήτητα είναι το κάθε πουλι στο κλουβί του, αλλά αν έχεις 20 πουλιά, είναι δύσκολο ☹
 
Συγνώμη αλλά δε μπορώ να απαντώ την ίδια ερώτηση 10 φορές.Ειπα τα άρρωστα τα πάω σε άλλο χώρο.Δε μπορώ να έχω άσχετες απαντήσεις.Νομιζω είμαι ειλικρινής στην ερώτηση.Δε μίλησα για ζευγάρωμα ούτε για υποθετικές κουβέντες.Καλο είναι αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει. Εάν όχι ας μην με λέει άλλα λόγια να αγαπιόμαστε
[automerge]1657664286[/automerge]
Δε μίλησα για το πώς ξεχωρίζω ένα άρρωστο καναρίνι αλλά με έκανε εντύπωση για ένα τύπο που διάβασα.Αν δε ξέρετε παρακαλώ πολύ άσχετες απαντήσεις μη δίνετε.Διαβαστε πρώτα και μετά απαντάτε
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Sad
Αντιδράσεις: ianos
Απλά με αφορμή την αναφορά σου στην κλούβα, έγιναν κάποιες ερωτήσεις, γιατί δεν έχουμε όλοι τόσο μεγάλα κλουβιά οπότε δημιουργούνται διαφορά ερωτήματα, καθαρά από ενημερωτική διάθεση και τίποτα παρα πάνω.

Η δική μου απάντηση είναι αυτή
Μιλάμε για αρκετά μεγάλη κλούβα, οπότε υποθέτω αρκετά. Κανένας δεν μπορεί να σου πει ακριβώς πόσα. Το βλέπεις εσύ ανάλογα το αν τσακώνονται, αν έχουν χώρο να πετάξουν κ.α.
Ίσως παραθέσουν και άλλα μέλη τις απόψεις τους. Μέχρι τότε μπορείς να διαβάσεις και ένα σχετικό θέμα:https://community.petbirds.gr/threads/Ποσα-καναρινια-μπορει-να-στεγασει-ενα-κλουβι-50χ50χ75.27547/
 
Σέβομαι την απάντηση σού.Αλλα αυτά που είπε η MARY58 δεν έχουνε καμια σχεση απάντηση με αυτό που ρώτησα.
 
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή.Θα ήθελα να ρωτήσω σε κλούβα πτήσης 160μακρος*1,60 βάθος και 1,70 ύψος πόσα καναρίνια είναι σωστό να μπούνε ;
Σύμφωνα με τον τύπο που συμπεριλαμβάνεται στο νήμα που σου υποδείξανε μιλάμε για 130 καναρίνια...
Εσύ πόσα έχεις να στεγάσεις;
 
20 έχω και σφάζονται
Και ανά 2 να τα βάλεις αυτό αν σου τύχει δεν το αποφεύγεις...

Θεωρώ αυτονόητο την ύπαρξη κατάλληλου αριθμού σε πατήθρες, ταίστρες και ποτίστρες, έτσι;

Αν τα έχεις λίγο καιρό μαζί τότε περίμενε να καθοριστεί η ιεραρχία τους, σε λογικά πλαίσια, όχι αίματα κτλ...
[automerge]1657667193[/automerge]
Εγώ έχω σε 3 κλούβες 1,20*0,40*0,40 όπως και σε 1 κλούβα 0,76*0,45*0,45 από 10 πουλάκια στην καθεμία και όταν τους βάζω αυγό, φρούτα ή κέρασμα κάνουν σαν όρνια... Μετά όλα καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειπα τα άρρωστα τα πάω σε άλλο χώρο.
Εκεί είναι που χαλάει το θέμα. Όταν θα καταλάβεις ότι έχει αρρωστήσει το ένα, θα πρεπει να να ξεκινήσεις θεραπεία για όλα. Ακόμα και για αυτά που δεν έχουν νοσησει ακόμα.
Εφ όσον δεν θες ζευγαρωματα απορρίπτεις το γεγονός να βάλεις θυληκά μέσα γιατί αφενός θα γίνουν άσκοπες γέννες και αφετέρου δεν θα κελαηδούν πολυ τα αρσενικά.
Άρα φαντάζομαι θα έχεις μόνο αρσενικά. Τα οποία θα κάνουν κυριαρχία το ενα στο αλλο για τις θέσεις, τις ταιστρες, τις ποτιστρες και άλλα πολλα.
Συμπέρασμα..
Θα πρέπει να βάλεις πολυ λιγότερα από αυτά που χωράει σε μέγιστο βαθμό για να αποφυγεις το υπερβολικό στρες και τους τσακωμούς.
Αυτά.
 
Back
Top