Γενικά Πόσα χρόνια ζουν τα καναρίνια;

Εμένα έζησε 9 χρόνια, όμως ξέρω περίπτωση που έζησε 13 και άλλη που έζησε 7.
Σίγουρα όμως έχει να κάνει με την ποιότητα ζωής που του προσφέρεται και, γιατί όχι, και με την καταγωγή του.:)
 
και, γιατί όχι, και με την καταγωγή του.
Πολύ σωστά...
Γιατί υπάρχουν μεταλλάξεις καναρινιών που τα 3-4 χρόνια αποτελούν θαύμα μακροβιότερης επιβίωσης γι αυτά τα πουλιά...
 
Γιατί υπάρχουν μεταλλάξεις καναρινιών που τα 3-4 χρόνια αποτελούν θαύμα μακροβιότερης επιβίωσης γι αυτά τα πουλιά...
Γιάννη μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα;
Ευχαριστώ!
 
Γιάννη μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα;
Ο μέσος όρος της ζωής κάποιων πουλιών περιορίζεται για "πρακτικούς λόγους" σε ελάχιστους μήνες...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ο μόνο που μπορώ να καταλάβω ότι μιλάμε για ισπανικά καμπουρικα
Μιλάω για κάθε ανθρώπινη παρέμβαση ή καλύτερα αλλαγή στο DNA, που παραμορφώνει το σκελετό και όχι μόνο των πουλιών...
Αναμενόμενο το μικρό προσδόκιμο στη ζωή τους και εδώ θα ήθελα να το σταματήσω γιατί αν συνεχίσουμε θα χαλάσει και η διάθεσή μας εκτός από το θέμα Σταμάτη...
Ας μείνουμε στα καλά της εκτροφής.
 
Όσο περισσότερο περιποιούμαστε τα καναρίνια μας, αναφερόμενοι στον τόπο & τρόπο διαμονής τους αλλά κυρίως στην διατροφή τους.. Τόσο περισσότερο θα ζήσουν και θα μας χαρίζουν όμορφες αναμνήσεις.
 
..όσο περισσότερο περιποιούμαστε τα καναρίνια μας, αναφερόμενοι στον τόπο & τρόπο διαμονής τους αλλά κυρίως στην διατροφή τους.. Τόσο περισσότερο θα ζήσουν και θα μας χαρίζουν όμορφες αναμνήσεις..

Όπως το λες, Δημήτρη.
Ο τόπος και ο τρόπος.
ΚΥΡΙΟΤΑΤΑ, η ποιότητα του αέρα, η καθαρή ατμόσφαιρα.
Είναι εξαιρετικά ευαίσθητα σε αυτό.
Το νέφος του κέντρου της Αθήνας, σκότωσε το αγαπημένο μου καναρινάκι. Αν τότε ήξερα, ποτέ δεν θα είχα πάρει καναρίνι σε τέτοιες συνθήκες.
Δεν είναι τυχαία η χρήση των καναρινιών - και όχι άλλων πτηνών - σε χώρους στοών ορυχείων, είτε από ανθρακωρύχους είτε από ερευνητές, σε εποχές που δεν υπήρχαν αναλυτές αερίων και μάλιστα φορητοί, για να διαπιστώνεται η ύπαρξη άοσμων δηλητηριωδών αερίων επικίνδυνων για τη ζωή...
Καθώς και σε "ύποπτα" σπήλαια σε περιοχές με ηφαίστεια, με υδρογονάνθρακες στο υπέδαφος κλπ.
 
Η ηλικία των καναρινιών πλέον ρυθμίζεται από την μετάλλαξη και τις όποιες τροποποιήσεις έχει υποστεί το γενετικό υλικών των πουλιών.
Τα πολλά χρόνια επιβίωσης υπάρχουν μόνο στα ημίαιμα "ντόπια" πουλιά.
Οι μεταλλάξεις έχουν πολύ μικρότερο προσδόκιμο ζωής που σε κάποιες περιπτώσεις δεν ξεπερνούν τα δυο τρία χρόνια.
Βλέπετε ο άνθρωπος κατέστρεψε πολλές από τις δομές του "οπλισμού" της φύσης πάνω σε κάποια πουλιά... και καμαρώνει μάλιστα για τα 94αρια που παίρνει στις εκθέσεις.
Το πόσο θα ζήσει μετά... χαλαρά δεν τον ενδιαφέρει.
Και δε θα βάλω μέσα τα διάφορα "φάρμακα" για να τα ανεβάσουν στην κατάταξη και στη βαθμολογία. Μιλάω καθαρά για το γενετικό υλικό.
 
Οι μεταλλάξεις έχουν πολύ μικρότερο προσδόκιμο ζωής που σε κάποιες περιπτώσεις δεν ξεπερνούν τα δυο τρία χρόνια.
Φρίκη. Γιάννη, έχεις υπόψη σου κάποια -ες μετάλλαξη - εις από αυτές που δίνουν τόσο μικρό προσδόκιμο ζωής;
 
Πόσο θα μπορούσε να ζήσει και να επιβιώσει ένα κατεστραμμένο γενετικά ζωντανό?
Πόσο μπορεί να μείνει ζωντανό κάποιο ον που δεν μπορεί να σταθεί και να φάει σωστά;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ας μείνουμε όμως στο θέμα. Γιατί εδώ μπορεί να το χαλάσω .. με τις προσωπικές "προκαταλήψεις" και "ταμπού".
Και θα πως ίσως πολλά που δεν πρέπει.
 
Ο τίτλος του θέματος είναι : Πόσα χρόνια ζουν τα καναρίνια
Εσύ Γιάννη, αναφέρεσαι σε μεταλλάξεις με μικρότερο προσδόκιμο ζωής
Οι μεταλλάξεις έχουν πολύ μικρότερο προσδόκιμο ζωής που σε κάποιες περιπτώσεις δεν ξεπερνούν τα δυο τρία χρόνια.
Δεν καταστρέφεται το θέμα αν μας πεις ποιες από αυτές γνωρίζεις ότι έχουν μικρότερο προσδόκιμο ζωής. Αν αυτό το παράδειγμα που δίνεις πιο πάνω είναι εντός αυτής της ομάδας καναρινιών με μικρότερο προσδόκιμο ζωής, έχεις υπόψη σου ποια είναι η μετάλλαξη των πουλιών στο βίντεο του ποστ 21 και πόσα περίπου χρόνια ζουν αυτά τα καναρίνια;
 
ο ναμνακος μου τον Αύγουστο κλείνει 9 χρόνια μαζί μας. Δεν γνωρίζω την ακριβή ηλικία του (ήρθε ένα βράδυ στο μπαλκόνι μας) και παρόλα τα προβληματάκια υγείας που έχει, είναι ζωηρότατος, άφοβος, περίεργος και καλός τραγουδιστής σαν την πρώτη μέρα
πάντως έχω δει καναρινάκι (το είχε ο θείος του άντρα μου στα Σελιανίτικα) που όταν το γνώρισα ήταν 19 χρονών,υγιέστατος και φωνακλάς (δυστυχώς δεν ξέρω σε ποια ηλικία ακριβώς το έχασε)
 
ο Πύραυλος(timbradoxwhite recessive) κλείνει τα 12 και μπαίνει στα 13 αισίως στις 24 Απριλίου. Αν και καταβάλλει προσπάθεια να τραγουδήσει δεν μπορεί όπως στο παρελθόν αλλά φλερτάρει ακόμη με αξιοπρέπεια θα έλεγα...
 
Το πρώτο καναρινάκι που κατάφερα να αποκτήσω, φέτος την άνοιξη θα κλείσει αισίως τα 8 χρόνια ζωής! Υγιέστατος κα πολύ φαγάνας, προσπαθεί να τραγουδήσει, αλλά πλέον μας χαρίζει το τραγούδι του μόνο στο τσακίρ κέφι! 😛
Το εντυπωσιακό είναι πως πλέον δεν με φοβάται καθόλου και ξέρει πως και να τον πλησιάσω με το χέρι δεν πρόκειται να του κάνω κακό αλλά να του βάλω να φάι. Είναι φοβερό πως χτίζεται η εμπιστοσύνη με τα ζωάκια που φροντίζουμε. :)
 
Τα καναρίνια μου είναι πολύ νεαρά ακόμη. Δεν έχουν συμπληρώσει καν το ένα έτος. Θυμάμαι όμως τον πατέρα μου που ήταν μεγάλος "καναρινάς" να λέει πάντοτε ότι τα δικά του ζούσαν πάνω από δέκα χρόνια. Δεν ξέρω αν ήταν αληθές αυτό ή αν υπερέβαλλε από υπερηφάνεια για τα... Δικά του καναρίνια. ΄Μου είχε μάθει όμως, ότι το παν στη μακροζωΐα τους ήταν η καλή ζωή, δηλαδή το καθαρό περιβάλλον, το ευρύχωρο όσο το δυνατόν κλουβί, η καλή διατροφή και γενικά η φροντίδα του πτηνού. Έφτιαχνε μόνος του μεγάλες χειροποίητες κλούβες και το χειμώνα τα φύλασσε σε ζεστό, ευάερο και ευήλιο δωμάτιο. Δε θα τον ξεχάσω ποτέ να σπάει τα σπυριά τους με τα χέρια τους κι εκεί που ήταν σχεδόν ετοιμοθάνατα στην κυριολεξία να ανασταίνονται και να χαλούν τον κόσμο με το κελάηδημά τους.

Είμαι σίγουρος ότι είναι κάπου τώρα, σε κάποια παραδείσια κανάρια νησιά, ρουφάει τον καφέ του από το φλιτζάνι, καπνίζει το τσιγάρο του και απολαμβάνει το τραγούδι τους. Ήταν η ενασχόληση που τον έκανε πραγματικά ευτυχισμένο...
 
Ένας θείος μου έχει ένα καναρίνι που είναι 11 και κάτι και άλλο ένα που θα μπει στα 13. Τα δικά μου είναι πολύ νεαρά ακόμη, το ένα είναι τριών και το άλλο τεσσάρων. Ελπίζω όμως να ξεπεράσουν σε χρόνια αυτά του θείου μου 😉
 
Back
Top