Γενικά Πόση ώρα κρατάει η πτήση του παπαγάλου σας;

Είναι από ένα έως δύο χρόνων η Λινκ αλλά είμαστε μαζί περίπου πέντε μήνες. Το έχω στα μελλοντικά σχέδια με χαρνες ώστε να την δένω στο κλουβί και να κάθεται πάνω μου η δίπλα μου όσο είμαστε στην αυλή. Ακόμη και για καφέ θα μπορώ να πάω μαζί της
 
... Να ρωτήσω αν γνωρίζετε: η / ο Λινκ, θεωρείται πλεον αρκετά μεγάλο σε ηλικία πουλι για να δεχθεί να βάλει χάρνες; Αν όχι, θα υπήρχε πλεονέκτημα να δοκιμάσει ο Άγγελος, κι αν ναι, ποιο θα ήταν το πιθανό κόστος σε κίνδυνο του ιδίου του πουλιού;
Είναι μεγάλο πουλί σε ηλικία ( +όχι ταϊσμένο στο χέρι) αλλά για να μην είμαι αρνητική ας δεχθώ ότι με υπομονή κι επιμονή όλα μπορούν να γίνουν, οπότε και η Λινκ θα... Μπορούσε με μεγάλη προσπάθεια να δεχτεί (... Κάποτε) το harness.
Έχοντας προσωπική εμπειρία αυτό που μπορώ να πω για το ''λουράκι'' είναι πως η μόνη χρησιμότητα που (διαπίστωσα πως) έχει είναι ότι σου δίνει τη δυνατότητα να βγάζεις βόλτα (μη φανταστείτε για *ώρες και έχοντας πάντα συγκεκριμένο ενδιαφέρον δηλ κίνηση-βόλτα) έναν παπαγάλο και αυτός να μην μπορεί να φύγει-πετάξει ανεξέλεγκτα. Εννοώ πως ενώ έχει την δυνατότητα να πετάξει (κάνοντας μόνο κύκλους), κανένα πουλί δεν πιστεύω πως θα το κάνει, παρά μόνο αυτά που έχουν εκπαιδευτεί από μωρά (ακόμα και γι αυτό αμφιβάλω, διότι είναι άλλο να πετά ελεύθερο και εντελώς άλλο να πετά σε συγκεκριμένη απόσταση και με προκαθορισμένη τροχιά).
Επίσης κάτι άλλο πολύ σημαντικό είναι πως η εκπαίδευση δεν πρέπει να σταματήσει-διακοπεί ποτέ, δηλ κάθε μέρα (το πολύ κάθε δυο) θα πρέπει το πουλί να φοράει το harness διότι δεν θέλουν και πολύ να μην ξανα δεχθούν να το φορέσουν...

Είναι από ένα έως δύο χρόνων η Λινκ αλλά είμαστε μαζί περίπου πέντε μήνες. Το έχω στα μελλοντικά σχέδια με χαρνες ώστε *να την δένω στο κλουβί και να κάθεται πάνω μου η δίπλα μου όσο είμαστε στην αυλή. *Ακόμη και για καφέ θα μπορώ να πάω μαζί της
*Δεν είναι τόσο απλό το θέμα... Ποτέ δεν είχα βγάλει βόλτα τον Μάριο με harness χωρίς να έχω και το κλουβί του μαζί. :)Σε πληροφορώ Άγγελε πως μετά από κάποια ώρα (10-15΄) πάντα μας χρειαζόταν για να μπει μέσα... Καλή η διαφήμιση και όσα ''λέγονται'' για το λουράκι αλλά άλλο τα λόγια και άλλο η πράξη... (για διάφορα ισχύει αυτό, το γράφω και γι αυτούς που δίνουν συμβουλές κυρίως στο fb ενώ η εμπειρία τους στους παπαγάλους είναι άντε...2-3 χρόνια) 😉
 
Είναι από ένα έως δύο χρόνων η Λινκ αλλά είμαστε μαζί περίπου πέντε μήνες. Το έχω στα μελλοντικά σχέδια με χαρνες ώστε να την δένω στο κλουβί και να κάθεται πάνω μου η δίπλα μου όσο είμαστε στην αυλή. Ακόμη και για καφέ θα μπορώ να πάω μαζί της
Κρατα μικρο καλαθι γιατι τα πουλια αυτης της οικογενειας ειναι ξεροκεφαλα και δεν σηκωνουν κ πολλα πολλα! Μενει βεβαια να αποδειξεις το αντιθετο, απλα κρατησε το, για να μην απογοητευτεις!
 
καλησπερα στην παρεα και απο εμενα. Ο αφρικαν γκρευ(γωγος) οταν βγενει απο το κλουβι του μετα απο δεκα λεπτα που καθετε στο σταν θα πεταξη απο το δωματιο στο σαλονι κανοντας συνηθως δυο κυκλους και θα γυρηση παλι στο σταν. Θα ξαναπεταξη παλι αν του προκαλεση κατι περιεργια. Ο σενεγαλης(ιου) οταν βγει απο το κλουβι του θα πεταξη στην αρχη στο δωματιο. στην συνεχεια με ψαχνει πετωντας σε ολο το σπιτι μεχρι να με βρει και να μου κατσικοθη στον ωμο για να ποιουμε καφε, δεν πινη ο ιου, να δουμε τις εξελιξης στο ιντερνετ, να μου μασηση τις συνηθησμενες μπλουζες που φοραω γιατι δεν τις αφηνη σε ησυχια, για να επιστρεψη σε χρονο μηδεν στον ωμο μου οταν τον επιστρεφω στο σταν. με τον γωγο τον λεμε τσιμπουρι. ειχα και εγω αγγελε μια εμπειρια φρικης πριν ενα μηνα με τον ιου. ανοιγωντας την σιτα του μπαλκονιου ο ιου πεταξε για να ανεβη πανω μου, ηρθε απο αλλο δωματιο και δεν προλαβα να κλεισω την σιτα. το αποτελεσμα ηταν να βλεπω τον ιου να πεταει μακρια με κατευθηνση προς κατι φοινικες 500 μετρα περιπου απο το σπιτι που μενω στην κω. το ευτυχημα ηταν οτι εκει που μενω τα σπιτια ειναι αρεοκατοικημενα και ειδα προς τα που πηγε. αμεσως εβγαλα τον γωγο στο μπαλκονι και το κλουβι του ιου, και αρχησαμε και σφυριζαμε για να ακουση βασικα τον γωγο. εβαλα αθλητικα και τρεχωντας εφυγα προς τους φοινικες ενω μαζι με τον γωγο σφυριζαμε. το αποτελεσμα ο ιου ολο το απογευμα πουθενα. τρελαθηκα και ημουν συγουρος οτι δεν θα τον ξαναδω. ενημερωνα τους παντες να εχουν το νου τους για ενα πρασινο παπαγαλο. στο σημειο αυτο κανουν πολη τζοκιν και βολτα το σκυλο τους. τους ελεγα να κοιτανε στα δεντρα και τους εδωσα το κινητο μου. Οταν αρχησε να σουρουπονη πειρα κατευθηνση προς το σπιτι απαγοητευμενος. Ξαφνου φτανωντας στο σπιτι ακουω ενα τσιου. Δεν εδωσα σημασια. το ξαναακουω και λεω, αυτος ειναι ο ιου. αρχισα να παρατηρω το δεντρο, πρασινος ο ιου πρασινα τα φυλα και σουρουπω δεν τον εβλεπα. τοτε πειρα το κλουβι και το εβαλα στην φυλοσια, και ξαφνου βλεπω τον ιου. Δεν μπορετε να φανταστειτε την χαρα μου. Να ειστε καλα που με ανεχτηκατε, απλα πιστευω οτι ο ιου επεστρεψε χαρις στα σφυριγματα του γωγου.
 
... Η προσέγγισή σου είναι πάντα προσεκτική και με περίσκεψη...
Ευχαριστώ, οι απαντήσεις μου (συνήθως) προέρχονται από προσωπική εμπειρία...
Ας γράψω και για τον Κόκι sulphur-crested cockatoo (έζησε για 30 χρόνια στο πατρικό μου).
Ο οποίος πετούσε κάποιες φορές στο σαλόνι, (έχει 18 μέτρα μήκος) και όταν πετούσε δημιουργούσε...😛ωστικό κύμα! Γενικά όμως και αυτός πετούσε για λίγα δεύτερα. Συνήθως καθόταν στο σταντ ( φυσικό δέντρο-πρωτοποριακό πριν 30 χρόνια) και ανοιγόκλεινε τις φτερούγες του, τις οποίες γύμναζε με αυτόν τον τρόπο.
 
Έκτορα ελπίζω ποτέ να μην το πάθω αλλά σημασία έχει ότι ο ιου γύρισε πίσω.

Σίσσυ αν ποτέ φορούσε χάρνες θα ήταν μόνο για περπάτημα. Σίγουρα στην καφετέρια θα του προκαλούσε εκνευρισμό ο κόσμος που θα ήθελε να τον χαϊδέψει οπότε αυτό θα το απέφευγα. Είναι καλό όμως για το αυτοκίνητο αν δεν κάθεται μέσα σε κλουβί. Τα Χριστούγεννα θα πάω Γιάννενα οπότε θα κάνει την πρώτη της βόλτα με αυτοκίνητο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά αλλά μέχρι τότε θα ζητήσω και συμβουλές για το τι να προσέξω.

Τάκη είμαστε ακόμη στην φάση "μην με αγγίζεις και ας σου κάνω ότι θέλω". Δεν λέω για χάδι αλλά γενικά δεν θέλω να την ακουμπάω καθόλου. Μπορεί να φτιάχνω καφέ, να ετοιμάζω κάτι να φάω, να πλένω τα δόντια και να κάθεται στα δάχτυλα ή και την ώρα που γράφω κάτι στο λαπ τοπ, αλλά αν πάω να την αγγίξω βγάζει μια κραυγή και γυρνάει να με δαγκώσει. Χθες για πρώτη φορά σκέφτηκα ας με δαγκώσει πόσο θα πονέσω; Τελικά πόνεσα αρκετά αλλά νομίζω πήρε το μήνυμα ότι το αντέχω. Μένει αργότερα να το δοκιμάσω πάλι. Αν της περάσω ότι το δάγκωμα δεν με πονάει τότε ίσως με ελάχιστη πίεση και φιστίκι να δεχτεί το χαρνες
 
. Σίσσυ αν ποτέ φορούσε χάρνες θα ήταν μόνο για περπάτημα. Σίγουρα στην καφετέρια θα του προκαλούσε εκνευρισμό ο κόσμος που θα ήθελε να τον χαϊδέψει οπότε αυτό θα το απέφευγα. *Είναι καλό όμως για το αυτοκίνητο αν δεν κάθεται μέσα σε κλουβί
αλλά αν πάω να την αγγίξω βγάζει μια κραυγή και γυρνάει να με δαγκώσει, θες για πρώτη φορά σκέφτηκα ας με δαγκώσει πόσο θα πονέσω; Τελικά πόνεσα αρκετά αλλά νομίζω πήρε το μήνυμα ότι το αντέχω. Μένει αργότερα να το δοκιμάσω πάλι. **Αν της περάσω ότι το δάγκωμα δεν με πονάει τότε ίσως με ελάχιστη πίεση και φιστίκι να δεχτεί το χαρνες
*Όταν... Είσαι συνεπιβάτης και μπορείς να κρατάς το πουλί που φοράει harness,
όταν. Είσαι συνεπιβάτης, ώστε να μπορείς να του βγάλεις το harness όταν το βαρεθεί...
**Δεν είναι απλό θέμα... Μπορεί το δάγκωμα να ''μην σε πονάει'' αλλά η πίεση να δεχτεί το harness (έστω και με δόλωμα ένα φιστίκι) δεν θα είναι ελάχιστη, σε διαβεβαιώ (αφού το ζητούμενο δεν είναι απλά να το φορέσει αλλά να το δεχτεί για ''κάποια ώρα'' )... Θα το διαπιστώσεις στην πορεία:)
 
Ετσι προετοιμαστηκαμε https://www.instagram.com/p/BSLeqh6DjiR/ και ετσι καταληξαμε
https://www.instagram.com/p/BSLfcqyDFAx/
ΥΓ αμα δεν παιζει σορρυ δεν εχω υπολογιστη και απο κινητο δυσκολα...
ΥΓ Οι λογοι που το κανα πολοι, ομολογω και για φιγουρα αλλα και να ναι εκπαιδευμενος/εξικιωμενος με τον χωρο εξω απο το σπιτι ετσι ωστε μην σπασει ο διαολος κανα ποδαρι και καταληξει εξω. Να ξερει να γυρισει κλπ 1 στο 1000000 μπορει να τον εχω στο μπαλκονι και να γινει ενας σεισμος κατι, να πεσει το κλουβι να υπαρχουν περισδοτερες πιθανοτητες να βρεθει/να γυρισει σπιτι.
Ενα πχ μια φορα τον ειχα στο μεταφορικο κλουβακι να τον φερει η μαμα στο καταστημα για να μην ειναι μονος του. Ξεχασα να της πω πως αμα το κρατησει απο την οροφη θα πεσει η βαση. Ετσι και εγινε βγηκε απο το ισογειο και της επεσε. Ο μαικλ πηγε λιγο πιο περα και μαζευτηκε με την κουνια του παλι μεσα.
 
Νομίζω ότι κατάλαβα πλέον τον ορισμό της ζήλιας. Την πρώτη φορά που τον άφησες τι έκανε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Νομίζω ότι κατάλαβα πλέον τον ορισμό της ζήλιας. Την πρώτη φορά που τον άφησες τι έκανε;
Ηταν φοβισμενος και μπηκε στο σπιτι.
Εχει ερωτα με το κινητο και την κουνια του ετσι αμα δεν με ακουει ή καθυστερει σηκωνω το κινητο πιο ψιλα ή "κουδουνιζω" την κουνια και ερχεται αμεσως
 
Με το κινητό έχει και η Λινκ κόλλημα. Ίσως επειδή βλέπει τον εαυτό της. Δεν την έχω μάθει όμως με εντολή να επιστρέφει στο κλουβί. Για να την βάλω μέσα την πλησιάζω και ανεβαίνει στο χέρι μου. Μετά πλησιάζω το κλουβί προς τ γην πόρτα και μπαίνει μέσα
 
Είναι καλό όμως για το αυτοκίνητο αν δεν κάθεται μέσα σε κλουβί. Τα Χριστούγεννα θα πάω Γιάννενα οπότε θα κάνει την πρώτη της βόλτα με αυτοκίνητο.
Νομίζω ότι ακόμα κι αν κάποιος άλλος οδηγεί το αυτοκίνητο είναι επικίνδυνο για ατύχημα. Φαντάσου να πετάξει μέσα στην καμπίνα το πουλί για να μην πω να έρθει στο κεφάλι του οδηγού, στο παράθυρο κλπ. Ξανασκέψου το
 
Νομίζω ότι ακόμα κι αν κάποιος άλλος οδηγεί το αυτοκίνητο είναι επικίνδυνο για ατύχημα. Φαντάσου να πετάξει μέσα στην καμπίνα το πουλί για να μην πω να έρθει στο κεφάλι του οδηγού, στο παράθυρο κλπ. Ξανασκέψου το
Συμφωνώ με τον Γιάννη...
Κρατώντας το λουράκι με το χέρι μου πολύ κοντά στο σωματάκι του, ώστε να μη μπορεί να πετάξει (σχεδόν ούτε να κουνηθεί)...μόνο έτσι τον κρατάω μέσα στο αυτοκίνητο
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Συμφωνω απολυτα με τη Σισσυ. Ο παπαγαλος οταν ειμαστε στο αμαξι πρπεει να ειαι στο μεταφορικο του η στο κλουβι του. Εχω παρει κ γω harness αλλα δε το εχω χρησιμοποιησει ποτε. Πολυ μικρη η χρησιμοτητα του σε σχεση με τον τοσο ντορο για το συγκεκριμενο προιον.
 
*Όταν... Είσαι συνεπιβάτης και μπορείς να κρατάς το πουλί που φοράει harness,
όταν. Είσαι συνεπιβάτης, ώστε να μπορείς να του βγάλεις το harness όταν το βαρεθεί...
**Δεν είναι απλό θέμα... Μπορεί το δάγκωμα να ''μην σε πονάει'' αλλά η πίεση να δεχτεί το harness (έστω και με δόλωμα ένα φιστίκι) δεν θα είναι ελάχιστη, σε διαβεβαιώ (αφού το ζητούμενο δεν είναι απλά να το φορέσει αλλά να το δεχτεί για ''κάποια ώρα'' )... Θα το διαπιστώσεις στην πορεία:)
Εγω παντως το θεωρω απίθανο!
 
Το harness μου θυμιζει τα δεσμια εκπαιδευτικά τηλεκατευθυνομενα αεροπλανακια που αναγκαστικα κανουν γυρω γυρω απο τον χρηστη για να μαθει τον χειρισμο του! Η τις χρυσομυγες που ποιανανε κατι πιτσιρικαδες και τις δενανε απο το ποδι για να πεταξουνε!
 
Για το θέμα της πτήσης στο χώρο... Ναι συνήθως αρέσκονται να κάνουν ελάχιστα πετάγματα και πιο πολύ όταν ένα πουλί είναι το μοναδικό στο σπίτι. Γιατί αν υπάρχουν 2-3 και μάλιστα μεσαίου ή μικρού μεγέθους...άντε πιάσε τα, δημιουργούν σμήνος και ουτε που σου δίνουν σημασία.
Αν το πουλάκι είναι μόνο του και αρέσκεται να μένει κοντά μας τότε αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να το παρακινούμε να κάνει πετάγματα... Εστω μικρά στο χώρο αλλά πιο συχνά. Δηλαδή να το στέλνουμε να πάει στο κλουβί του κι εκείνο μετά από λίγο θα ξαναέρθει κοντά μας... Και ξάνα το ίδιο.
Να το δελεάζουμε με μια λιχουδιά και να το προσκαλούμε να έρθει κοντά μας από μια απόσταση που μπορεί να τη διανύσει εύκολα και ακούραστα.Αν το πουλί είναι δεμένο μαζί μας... Δε μένουμε στο καναπέ περιμένοντας να πετάει γύρω γύρω, γιατί δε θα το κάνει σχεδόν ποτέ. Του δημιουργούμε σημεία που μπορεί να χρησιμοποιήσει έχοντας κάποιο ενδιαφέρον.. Οπως ένα σταντ με δραστηριότητες... Το κλουβί του που ανοιγει... Το τραπέζι που ίσως κάποιο παιχνιδάκι του κεντρίσει τη περιέργεια και θα πετάξει μέχρι εκεί ώστε να ασχοληθεί με αυτό.
 
Εγω παντως το θεωρω απίθανο!
Κι εγώ το θεωρώ απίθανο και γι΄αυτό αγόρασα το harness πριν καν βρω μετά από ψάξιμο, ποιος (εκείνη την εποχή ήταν μόνο ένας-δυο; ) εκτρέφει parroplets... Είναι εξαιρετικό ότι σου δίνει τη δυνατότητα να βγαίνεις βόλτα με τον παπαγάλο σου (στην ουσία μόνο αυτό προσφέρει).
Το θέμα είναι να εκπαιδεύσεις και όχι καταπιέσεις το πουλί να το αποδεχθεί και να έχεις τη διάθεση-δυνατότητα να συνεχίζεις καθημερινά να του φοράς το λουράκι (για κάποια ώρα), την οποία κίνηση καλό θα ήταν να συνδυάσει με έξοδο διότι αλλιώς καταλήγει αγγαρεία.
 
Back
Top