Γενικά Πόση ώρα κρατάει η πτήση του παπαγάλου σας;

Την Μπουμπού την έβγαζα για περπάτημα 3 με 5 ώρες κάθε μέρα. Φτάναμε στο σημείο να θέλει να γυρίσει σπίτι κι εγώ να θέλω να συνεχίσω την βόλτα. Το καλοκαίρι την είχα μαζί μου έξω μέχρι και 8ωρο όπου της έπαιρνα φαγητό και νερό μαζί μου. Για την Λινκ θα μου άρεσε π.χ όταν φτιάξει ο καιρός με το λουρί να κάθεται στον ώμο μου και να πηγαίνουμε 10-30-60 λεπτά για περπάτημα αν της αρέσει βέβαια. Αλλά μετά από όλες τις γνώμες δεν θα μπω στον κόπο να το δοκιμάσω
 
Δυστυχώς, θα πρεπει να συμφωνήσω μαζί σου. Στην πραγματικότητα θέτω το ζήτημα ως εξης: θέλουμε οικόσιτο φιλικό πτηνό, ερχόμαστε κοντά του, αποκτούμε άνεση και το αντιμετωπίζουμε σαν μέλος της οικογένειας, κι επειτα θέλουμε να του εξασφαλίσουμε αυτό που του έχει στερηθεί απο τη δική μας διάθεση να διατηρούμε πουλιά σαν πετ, δλδ θελουμε να βρούμε τροπο να έρθει πιο κοντά στη φύση του και στην ελευθερία και για αυτο στίβουμε το μυαλό μας να βρούμε τρόπους να πετά, ενώ διαπιστώνουμε σταδιακά ότι τα πουλιά πετούν, όχι για να πάνε βόλτα, αλλά για να εκπληρώσουν συγκεκριμένες ανάγκες, σκοπιμότητες κλπ, που συνδέονται με την επιβίωσή τους, και τότε έρχεται η στιγμή να αποφασίσουμε τι προέχει για εμάς...η ελευθερία του πτηνού, όπως την εχουμε στο μυαλό μας ως το ύψιστο ιδανικό ή η επί μακρόν συντροφικότητα μαζί μας και κυρίως η ασφάλειά του, και φυσικά καταλήγουμε στην τελευταία επιλογή, καθώς γνωρίζουμε τις μικρές πιθανότητες επιβίωσης που έχει ενα οικόσιτο πουλί που απελευθερώνεται.
Αλήθεια τωρα, δεν θα θελα με την καμία να ειμαι ο σκύλος σου... Κουράστηκα και μονο που διάβασα για τη διάρκεια των περιπάτων σας. 😛 Πρόσεξε μην βρεις τρόπο να ξεπατώσεις και την Λινκ στο πέταγμα, γιατί μετά απο αυτά που έγραψες σε βλεπω ικανό.😎
 
Έχει τύχει να πάρω τον αδερφό μου τηλ να έρθει να πάρει την Μπουμπού με το αμάξι και εγώ να συνεχίσω την βόλτα με τα πόδια. Γενικά την έβγαζα 30 λεπτά βόλτα και ήθελε περισσότερη ώρα. Όσο περνούσε όμως ο καιρός τόσο απολάμβανα την βόλτα μαζί της και ξεχνούσα να επιστρέψω. (Η Μπουμπού ήταν και η αιτία που έκοψα το τσιγάρο). Εδώ στην Λευκάδα έκανα κάθε μέρα 33 με 35 χιλιόμετρα με το ποδήλατο όταν πρωτοήρθα (πριν ξεκινήσω την δουλειά) για δύο μήνες ανάλογα την διαδρομή που διάλεγα κάθε φορά. Το καλοκαίρι δεν μπορώ να κάτσω με τίποτα στο σπίτι οπότε το χάρνες θα ήταν τέλειο αν γινόταν όπως το χω στο μυαλό μου. Πετσέτα στον ώμο για τα δωράκια της Λινκ και βόλτες έξω με τα πόδια.

Αν το σκεφτούμε όμως γενικά το θέμα Γιάννη όλοι μας (τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ) προσφέρουμε στα ζωάκια μας παραπάνω από όσα θα είχαν αν ήταν ελεύθερα στην φύση. Από την τροφή μέχρι και την ασφάλεια τους. Ας ελπίσουμε μόνο ότι θα μπορούμε να τους τα προσφέρουμε εφ' όρου ζωής.
 
Εγώ που τα βγάζω για μία ώρα και κάτι πετάνε συνεχώς στο δωμάτιο.. Αλλά πιο πολύ το ευχαριστιούνται εκτός δωματίου.. Δηλ στο σαλόνι που τα πηγαίνω.. Αλλά επειδή σαλόνι, κουζίνα και τραπεζαρία είναι ένα δυστυχώς δεν μπορώ να τα πηγαίνω συνέχεια λόγο κουζίνας.. Και όποτε τα πηγαίνω στο σαλόνι.. Εννοείται πως δεν χρησιμοποιεί κανένας την κουζίνα εκείνη την ώρα...
Αν τα έχω στο δωμάτιο μου και χρειαστεί να βγω για να πάρω κάτι έρχονται απο πίσω μου.. Αλλά αν κλείσω την πόρτα.. Ανεβαίνουν πάνω στην κάσα της πόρτας και με περιμένουν να γυρίσω..
Και τέλος πάντων πετάνε συνεχώς.. Ακόμα και να τους έχω φτιάξει κάτι να φάνε... Πάνε παίρνουν τροφή.. Τρώνε και συνεχίζουν το πέταγμα τους...ίσως επειδή είναι και Μικρά πετάνε τόσο πολύ η αυτό δεν παίζει ρόλο;
 
Ίσως επειδή έμαθαν από μικρά.:)
Αυτό με τη κάσα να το προσέχεις κυρίως μήπως κάποιο άλλο άτομο κατά λάθος τους προκαλέσει ατύχημα.
Και βέβαια γενικά το γράφω, ποτέ τα πουλιά ελεύθερα στο δωμάτιο όταν λείπουμε από το σπίτι έστω και για λίγο.
 
Back
Top