Γενικά Πόσο καιρό φροντίζετε πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το 1998 ειχα φτασει τα 101 καναρινια :D
μετα τα χαλασα και ξανα συστηματικα απο τον Οκτωβριο

ΜΦΧ
Πανος
 
και εγω θυμαμαι απο μικρος περιπου απο τα 4 μου χρονια ειχα παπαγαλακια αλλα οσο μεγαλωνα πηρα καναρινια φετος εσπασα το ρεκορ μου με 36 πουλια.
 
παντα ειχμε παπαγαλακια και καναρινια στο σπιτι, δεν τα φροντιζα εγω τοτε.
εδω κα 3 χρονια εχω 2 ζευγαρια καναρινια.
1lory
African Grey
μαινα
lovers 2
ηταν να μην κανω την αρχη
 
AI τότε που θυμαμαί τον εαυτό μου παντα ειχαμε πουλάκια στο σπιτι.Απο τον Νοεμβρη θα ασχοληθώ και με τη αναπαραγωγη τους!
 
εγω ασχολουμε με τα πτηνα περιπου 3 χρονια χωρις να το εχω διακοψει καποια στιγμη αλλα πουλακια ειχα για πρωτη φορα πριν απο πεντε χρονια
 
Εγω ασχολουμαι εδω και 3 χρονια.Αρχισα με 1 καναρινακι που μου χαρισαν και περσι με δωρεες(ενας συναδελφος που μου κολησε το μικροβιο), αγορες και μια γεννα τα εκανα 14. Με αναπαραγωγη ομως ασχοληθηκα περσι, οπως επισης και με την φροτιδα περισσοτερων καναρινιων.
 
Κ εγώ ασχολούμαι εδώ κ 3 χρόνια με καναρινάκια π μου χάριζαν. Μέχρι τώρα όμως δεν έχω ασχοληθεί με αναπαραγωγή. Ελπίζω κάποια στιγμή. 🙂
 
Για σας
Παιδεία εγώ όταν γεννήθηκα τα βρήκα. Στο σπίτι μου τα παπαγαλάκια τα έχουμε από την δεκαετία του 60. Το πρόβλημα μου είναι μονό όταν πάω διακοπές και δεν μπορώ να τους περνώ μαζί μου.
 
🙄Απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, πάντα στο σπίτι μου είχαμε καναρινάκια και παπαγαλάκια. Η μαμά μου τα λατρεύει και μας μεγάλωσε με το να τα σεβόμαστε και να τα αγαπάμε. Και βέβαια πάντα στο σπίτι υπήρχε και ένας σκυλούλος 😉
 
Παλαιοτερα ειχα ενα καναρινι και εδω και εναμησι χρονο εχω αρχισει συστηματικα με καρδερινες κυριως, αλλα και τα 2 μου καναρινακια και 2 παραδεισακια!
 
απ τα 12-13 μου αρχισα να ασχολουμαι με πουλια. αγριοπουλα που πιαναμε με διχτια. Βλεπεται ειμαι απο σαντορινη και εδω για οσους δεν ξερουν ειναι το νησι κολαση για τα αγριοπουλα...
βεβαια σε 2-3 χρονια τα παρατησα (δεν αντεχα να βλεπω να σκοτωνουν φλωρους σπινους κτλ για να τα φανε...) και ξεκινησα να ασχολουμαι με τα καναρινια μεχρι και σημερα, εκτος απ το 2000-2001 που ειμουν φανταρος.
καποια στιγμη νομιζω θα πρεπει να σας περιγραψω σε καποιο τοπικ το τι συμβαινει στο νησι με τα αγριοπουλα...
 
Πριν 15 χρόνια ξεκίνησα με παραδείσια. Το 1996-98 λογω στρατού τα έδωσα σε ένα φίλο και μετά το στρατό άρχισα με τα καναρίνια.Φέτος έβαλα στην παρέα τους και μια καρδερίνα που μου χάρισε ένας φίλος! Θα προσπαθήσω να τη ζευγαρώσω με μια καναρα!
 
στην τεταρτη δημοτικου μου εδωσε η θεια μου 3 παπαγαλακια... Ειχαμε και πιο πριν ενα καναρινι για 1,5 μερα...
 
τα πρωτα μου καναρινια τα ζευγαρωσα το 1993 και γυνεχιζω μεχρι σημερα αρα πανω απο 15 χρονια ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ 2009 ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΚΣΕΛΟΣ
 
για την ψηφοφορια πουλιων;

τα πρωτα μου καναρινια τα ζευγαρωσα το 1993 και γυνεχιζω μεχρι σημερα αρα πανω απο 15 χρονια ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ 2009 ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΚΣΕΛΟΣ
 
παντα ειχαμε πουλια στο σπιτι, συνηθως ενα καναρινι. Γυρω στα 8 μου η γονεις μου πηραν το πρωτο μου μπατζι... Και τωρα μετα απο 12 χρονια εχω 7 μπατζι,2 κοκατιλ κ 1 καναρινακι...
 
Εγώ φέτος ξεκίνησα. Τον Σεπτέμβρη αγώρασα 2 καναρίνια. Αυτά τα ζώα έχουν κάτι το ιδιαίτερο, φέρνουν λίγο από τη φύση στο σπίτι.
 
απο τοτε που θυμαμε τον εαυτο μου ημουν παντα με τουλαχιστον 5 πουλια στο σπιτι... Και παντα βοηθουσα στο καθαρισμα και γενικα στην περιποιηση τους καθως ο πατερας μου παντα ηθελε να με μοιηση σε αυτην την τεχνη της καναροαναπαραγωγης, απο τα 10 ειχα ''δικα ''μου πουλια και απο τοτε ασχολουμε με συστιματικα με τα καναρινια...
 
Kαι εγω απο πολύ μικρή είχα πάντα καναρίνια στο σπίτι μου αλλά τώρα τα 2 τελευταία χρόνια άρχισα να ασχολούμε συστηματικά και να μαθαίνω για τα καναρίνια.
Υ. Γ. Θυμάμαι τον εαυτό μου μικρό κοριτσάκι να σηκώνομαι πρωί απο το κρεβάτι με τις πυτζάμες να πηγαίνω κατευθεία στο καναρινάκι μου και να ακούω την ωραία φωνούλα του.😕
Αλεξία
 
Back
Top