Γενικά Πόσο καιρό φροντίζετε πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ο μονος λογος που σηκωνομουν πολυ πρωι απο το κρεβατι ηταν οταν περιμεναμε μικρα και απο τις 6.00 ξυπνουσα για να δω αν ειχαν βγει!
το μονο που καταφερνα ηταν να νυσταζω μετα ολοι την μερα...
 
Από τα 5 μου άρχησα με τα γνωστά παπαγαλάκια. Από τότε δεν έχω σταματήσει να φροντίζω πουλιά:D
 
ασδ

καλησπερα σταυρο. Ασχολουμαι με πουλια απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου. Τα πρωτα μου κατοικιδια ηταν κατι πασχαλινα κοτοπουλακια, απγοτερα ενα καναρινι και 7 χρονων απεκτησα τη πρωτη μου καρδερινα. Απο τοτε δεν περασα ουτε μια μερα χωρις να υπαρχουν καρδερινες σπιτι μου. Επιτυχημενη αναπαραγωγη καρδερινων ειχα για πρωτη φορα το 2003. Επισης ειμαι fan των φασιανιδων γενικα και κατα καιρους ειχα διαφορα ειδη φασιανων, εκτος απο τις κοτες phoenix που εχω απο το 2000 και ειναι η 2η αδυναμια μου μετα τις καρδερινες!
 
Νομίζω πως θα είχε αρκετό ενδιαφέρον να δούμε τι θα μας δείξει μια τέτοια δημοσκόπηση. :) Αν και ο τίτλος της εξηγεί περί τίνος πρόκειται, θα ήθελα απλώς να σας ζητήσω να επιλέξετε το χρονικό διάστημα κατά το οποίο ασχολείστε με τα πουλιά οργανωμένα, τα φροντίζετε δηλαδή συστηματικά σε όλες τις περιόδους της ζωής τους, συμπεριλαμβανομένης της αναπαραγωγής.

Θα σας παρακαλούσα μόνο να ψηφίσετε με ειλικρίνεια. Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται για διαγωνισμό


Καλησπερα,
Εγω φροντιζω καναρινια από περυσι. Δηλαδη τη μικρη μου απο περυσι και τον μπομπιρα απο τελη του 08 (Οκτωβρη). Πριν ειχα 2 ψαρια, αλλα δε συγκρινεται!
 
καναρίνια είχα απο το δημοτικό και τώρα πια είμαι 28 χρονών αλλά πιο συστηματικά ασχολούμαι τα τελευταία 3χρόνια. Τα πουλάκια αν και μια σταλιά σαν παρουσία μέσα στο σπίτι μου - δεν μπορώ να φανταστώ μια μέρα απο την ζωή μου χώρις την αύρα τους και το τσιτσίρισμα τους!
 
Γειά σου Σταύρο πριν απ΄όλα οφείλω ένα ευχάριστώ σε όλους έσας που με βοηθήσατε πολυ να μάθω πόσα πολλα δεν ξέρω μετά τοσα χρόνια ενασχόλησης. Ο μπαμπάς μου είχε και έχει πολλά ζώα και πτηνά απο μεράκι χήνες, φασιανόυς, πέρδικες, ορτυκια, παγώνια, νανακια κ. Α. Εγώ του πιο ελαφρού έχω κανάρια 15 χρόνια δεν αναπαράγω 7 χρόνια, τώρα έχω 2 κανάρια μια καρδερινούλα και ένα κοκατιλ. Να πω επίσης ότι ενα μήνα έμεινα χωρίς πουλιά και έπαθα σύνδρομο στέρησης!
 
καλησπερα σε ολους.
Ασχολουμε απο παρα πολυ μικρος με τα πουλια.
καναρινια κυριως και λιγο με καρδερινες.
Αλλα ειχα ενα μεγαλο κενο που τα ειχα παρατησει.
Εχω μια δεκαετια που ξανα αρχισα με καναρινια
σε ολες τις μορφες και τα σταδια μιας καλης εκτροφης
 
εδώ και ένα μήνα με ένα ζευγάρι καναρίνια, άν και πρίν δεκαετίες παιδι, είχα σκαθιά, καρδερίνες και φλώρους που έπιανα μόνος
 
Εγω απαντησα εδω και πεντε χρονια αλλα βιαστηκα τελικα. 🙄 Μετρησα μονο τα παπαγαλακια και εβγαλα απεξω τα αγριοπουλια που ασχολουμαστε εδω και δεκα χρονια :)
 
Γειά σε όλους.
Τα πρώτα μου πουλιά ήταν 2 καρδερίνες που μου χαρίσανε,τη μιά την είχα 7 χρόνια και την άλλη 9 τισ πρόσεχα σαν τα μάτια μου.
Τα τελευταία 4 χρόνια ασχολούμαι με την αναπαραγωγή, ερασιτεχνικά, καναρινιών(2 ζευγάρια)
 
εχω καναρινακια πανω απο 10 χρονια αλλα μονο εφετος εβαλα να ζευγαρωσουν 2 ζευγαρια
 
fetos jekinisa me toys eptamenous fterotous filous moy kai ta pao kala mazitous kai e cho 6 zevgaria kanarinia kai 1 zevgari karderinia kai i polipa ithagenis poulia pou echo stin katochimoy ine agorakia ala me ejoretikes fones gia mena XXXX
 
Geia sas...Prwth fora prin ena mhna arxisa na asxoloumai,me ta kanarinakia..Alla dystyxws exasa mia kanara ...Afou eixe genisei 4 aygoulakia mou arwstise endiamesa kai pethane thn 8 mera paw sta aygoulakia tis...Opws katalavenete ayto me stenaxwrese poly...Alla synexizw na diavazw kai na enhmeronomai gia na epixeirisw alo ena zeygaroma,Twra exw valei alo ena zeygari...Provlhmatizomai mono sto ti prepei na ta taizw prin vgalw to diaxwristiko apo to klouvi...
 
Μπορεί να είμαι σχετικά "μικρή"σε ηλικία αλλα η αλήθεια είναι πάνω απο 20 χρόνια...
Μέχρι τα 6 μου έμενα στο χωριό, άρα ασχολιόμουν με... Κοτούλες.
Στην Αθήνα απο εκείνη την ηλικία είχα καναρινάκια τα οποία φρόντιζα εγώ αλλά και ο πατέρας μου έχει πολλά ζευγάρια.
Και βέβαια τα τελευταία χρόνια έχω τους παπαγάλους μου!
 
Fetos ksekinisa na asxoloume Kai exw poly oreksi...Mou aresei na ta fronizw Mou kanoun parea...Kai thelw na mathw polla giayta...Ksexasa na sa pw oti exw Kanarinia...Em me exoun trelanei...😀
 
kalispera paidia,frontizo kanaria ta telaiutea 8 xronia,kai 8a synexiso gia xronia akoma,euxomai se olous kali anaparagogiki periodo,filika manos.
 
Εγω ειμαι πλ καινυρια🙂.. 24.01.09πηρα τ μωρακι μυ.. Απο μικρη βεβαια ειχα πλ ζωακια-γατεσ, σκυλυσ, παπακια(ηταν τρελα!)χαμστερακι, ψαρια χελωνεσ, κυνελια κτλ.η1η φορα πυ σκεφτηκα οτι θλ παπαγαλο=πριν πλ χρονια οταν εβλεπα1σειρα+ο πρωταγ. Ειχε1ασπρο κοκατιλ, πορωθηκα πυ ειχε κοκκινα μαγυλακια! Ειπα πωσ οταν γινω φοιτητρια θα παρω1τετοιο. Εγινα λοιπον φοιτητρια+πηγα να παρω, ομωσ γι αρχη πηρα κτ μικροτερο-1Lovebird. Εχω ξετρελαθει+ανυπομονω να τ εκπαιδευσω+να παρω+αλλα!=σα μικρο παιδι! Παιχνιδιαρικο+για ζουληγμα:-D!
 
εγω ασχολουμαι 10 χρονια με πουλια κ μου αρεσει να τα ακουω που κεηλαδανε
 
Back
Top