Διατροφή Πόσο χρήσιμο είναι το αυγό στην διατροφή των καναρινιών μας;

nasospappas

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2015
Μηνύματα
22
Πόλη
Λιβαδειά
Έχω μια βασική απορία για το καναρίνι μου όσο αναφορά την αυγοτροφή. Το καναρίνι που μου χάρισαν είναι περίπου 1 έτους και δεν ξέρω κάθε πότε να του δίνω αυγό, το έχω περίπου ένα μήνα και δεν του έχω δώσει καθόλου. Θα ήθελα να ξέρω κάθε πότε να του δίνω αλλά και σε τι το ωφελεί. Σας ευχαριστώ
 
Το αυγό είναι μια πολύ καλή, εξαιρετική θα έλεγα τροφή για όλα τα όντα, για τον άνθρωπο αλλά και για τα πτηνά.
Σε όλες τις περιπτώσεις είναι σωστό να καταναλώνεται μετά από πολύ καλό βράσιμο (10-15 λεπτά) ώστε να εξολοθρεύονται ακόμη και τα πιο ανθεκτικά άτομα βακτηρίων της σαλμονέλας και πιθανόν και άλλων παθογόνων ή νοσογόνων καταστάσεων που έχει.
Στα πτηνά λοιπόν μπορεί να δίνουμε άφοβα, το 1/4 ενός πολύ καλά βρασμένου αυγού (με το τσόφλι του) μια δυο φορές την εβδομάδα προσέχοντας να μη μένει περισσότερο της μιας ημέρας ειδικά τους ζεστούς μήνες του χρόνου.
Η επιστημονική "ανάλυση" του αυγού μας έχει δώσει:
Για το λεύκωμα - ασπράδι :
  • Νερό 85-90%
  • Πρωτεΐνες (αλβουμίνες) 12%
  • Λίπος 0,25%
  • Τέφρα 0,6%
  • Υδατάνθρακες (κυρίως λακτόζη) 0,7%
  • Μικρές ποσότητες λεκιθίνης, χοληστερόλης, βιταμινών Β και ενζύμων
Για τον κρόκο - λέκιθο
  • Νερό 45-51%
  • Πρωτεΐνες 16-17%
  • Λίπος 31-36%%
  • Τέφρα 1,3%
  • Υδατάνθρακες 0,2-1,1%
Αν σκεφτούμε πως ένα και μόνο αυγό έχει την διατροφική αξία δύο (2) ολόκληρων λίτρων γάλακτος (!) ή μιάμιση φορά το βάρος του σε κρέας (100 γρ). Πέραν αυτού, περιέχει πρωτεΐνες ζωικής προέλευσης πολύ υψηλής ποιότητας, πιο πλήρεις από εκείνες του γάλακτος, πιο θρεπτικές από του κρέατος ή του ψαριού.
Εξ' αιτίας της μεγάλης συγκέντρωσης των παραπάνω είναι κατάλληλο για τη διατροφή και τη γαλουχία των νεοσσών των πτηνών μας και αποτελεί από μόνο του σχεδόν πλήρη και ολοκληρωμένη τροφή.
Πολλές φορές έχει απασχολήσει την ομάδα μας αυτό το θέμα και ασφαλώς μπορείς να διαβάσεις κάποια σχετικά θέματα, Βραστα αυγα ή αυγοτροφη του εμποριου στα καναρινια; • PetBirds
πηγή
 
Εγώ το μόνο που θα προσθέσω είναι να πω για την συχνότητα που πρέπει να το δίνουμε ανά περίοδο.

Συχνότητα χορήγησης: Το κάθε πότε θα τη βάζουμε στα καναρίνια εξαρτάται από την κάθε εποχή.
  • Περίοδος ανάπαυσης - Χειμώνας (Οκτώβρη - Φλεβάρη): 1 φορά την εβδομάδα.
  • Προετοιμασία αναπαραγωγής (Μάρτη - Απρίλη): από 1 φορά την εβδομάδα αυξάνω τη συχνότητα μέχρι να φτάσω να τους τη δίνω καθημερινά μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία.
  • Αναπαραγωγή: όταν έχουμε νεοσσούς θα ήταν καλύτερα να δίνουμε σκέτο βραστό αυγουλάκι καθημερινά στους γονείς να ταίζουν και αυτή την αυγοτροφή να τη δίνουμε από 10 ημερών και ημερισίως.
  • Πτερόρροια (Ιούλιος - Σεπτέμβριος): 3 φορές την εβδομάδα.

Και αν θες μπορείς να του φτιάχνεις εσύ αυγοτροφή! Σπιτική, θρεπτική, φρέσκια και υγιεινή! Εγώ εδώ και χρόνια τους φτιάχνω αυτή εδώ εύκολα και οικονομικά και έχω δει μεγάλη αλλαγή στην υγεία τους! Και τα πουλάκια μου τρελαίνονται! Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή • PetBirds
 
η χορήγηση του αυγού ειδικά στην αναπαραγωγή είναι το μόνο θέσφατο που έχω, είχα και θα έχω στην εκτροφή.
δεν θα ξεχάσω χαρακτηριστικά όταν για κάποια περίοδο είχα γιόρκ, σε μια φωλιά λοιπόν με 2 νεοσσούς
είχαν πάει τα πουλάκια 3 ημερών και δεν είχαν την αναπτυξη που θα έπρεπε. Τάιζα μόνο αυγοτροφή πατέ.
Βάζω αυγό και μέσα σε 2 μέρες τα δαχτυλίδωσα με τα χίλια ζόρια. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
 
Back
Top