Διατροφή Πόσο χρόνο διαρκεί η αυγοτροφή στο ψυγείο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rainbow
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rainbow

Banned
Εγγραφή
13 Οκτ 2007
Μηνύματα
153
Πόλη
Κιλκίς
Οσο αναφορα την αυγοτροφη τη ξηρη που τη μαλακωνουμε με νερο ποσο καιρο διαρκει στο ψυγειο;

Την περιοδο των νεοσσων πως τη δινετε την αυγοτροφη; καθημερινα σε μικρη ταιστρα αυγοτροφης; Εκτος ψυγειου σε 2-3 μερες χαλαει οποτε αν τη βαλουμε σε κανονικη ταιστρα υπαρχει προβλημα
 
εαν δεν εχει φρεσκο αυγο 3 εβδομαδες το ελαχιστο
σε αντιθετη περιπτωση πολυ λιγοτερο για την διατροφη των νεοσσον προτιματε φρεσκοβρασμενο αυγο την αυγοτροφη την χρησιμοποιω συμπληρωματικα 1 κουταλακι του γλυκου την ημερα καθημερινα προσθετουμε φρεσκια ποσοτητα
 
Οσο πιο φρεσκια παντως τοσο καλητερα!\
Εγω την κραταω μεχρι 5 ημερες το πολυ γιατι βαζω μεσα και αυγο.
 
στη συντηρηση με φρεσκο αυγο οπως ειπε ο πασχαλης, εως 5 μερες, εαν δεν εχει οσο ειπε ο αποστολος,
εαν την βαλεις στην καταψυξη μεχρι 4 μηνες αλλα μην βαλεις αυγο γιατι αλλαζει υφη δεν χαλαει, αλλαζει υφη τονιζω και δεν το τρωνε καλα, οποτε φτιαξε μια καλη ποσοτητα, βαλτην στην καταψυξη, βγαζε οση χρειαζεσαι για 5 μερες κα ιπροσθετε αυγο φρεσκοβρασμενο
 
Αν εννοεις την αυγοτροφη που φτιαχνουμε εμεις εμπλουτισμενη με ετοιμη αυγοτροφη σε σκονη, εγω προσωπικα φτιαχνω μια μικρη ποσοτητα γιατι εχω λιγα πουλια την οποια διατηρω στο ψυγειο το πολυ 2 μερες και την ανανεωνω μετα για να μην χανονται οι απαραιτητες βιταμινες της. Αυτο το κανω διοτι βαζω στην αυγοτροφη και καροτο. Η ποιοτητα της εξαρταται σαφως απο της συνθηκες διατηρησης και τα υλικα που θα βαλεις μεσα. Εγω ας πουμε παρολο που δεν βαζω δεν βαζω νερο παραμενει μαλακια και τα πουλακια μου την αγαπουν παρα πολυ! Τωρα που εχω νεοσσους την ανανεωνω καθημερινα ή ανα διημερο
 
Ναι μιλαμε για αυγοτροφη σκετη,το μονο που προσθετω ειναι πολυβιταμινες, ασβεστιο και προβιοτικο,ξεχωριστα δινω το αυγο σε αυγοθηκες

Ειχα στη συντηρηση λιγη αλλα ηταν περιπου ενα μηνα προχθες οταν την ανοιξα μυριζε απαισια και την πεταξα, η αυγοτροφη οταν ειναι φρεσκια μυριζει οπως οι φρουτοκρεμες που δινουνε στα μωρα, γι αυτο ρωτησα ποσο διαρκει στο ψυγειο
 
βαζουμε το βραστο αυγο στο ψυγειο και κάθε μέρα σπαταλαμε 10 λεπτα απο τον χρονο μας για να κατασκευασουμε αυγοτροφη.
αν θελεις μπορεις να την κανεις ολη μαζι, αλλα να φροντιζει να την διατηρης μεχρι 1 εβδομαδα στο ψυγειο, γιατι μετα αλλιωνεται.
 
παιδιά το θέμα αυτό ακόμα δεν το έχω καταλάβει..
Έχω πάρει την αυγοτροφή της Beaphar 200g (Bogena Excellent Eggfood) και την έχω τουλάχιστον 3 εβδομάδες στο ψυγείο. Βάζω στον Ρίκο 2 φορές την εβδομάδα απο ένα κουταλάκι του γλυκού.
Και η ερώτηση είναι επειδή δεν αναγράφεται ημερομηνια λήξης, μέχρι ποτε να την κρατήσω.. Μέχρι να καταλάβω ότι αλλοιώθηκε;
 
στο κατω μερος της συσκευασιας ειναι χτυπημενη αναγλυφα η ημερομηνια ληξης στο ψυγειο διατηρητε ως αυτη την ημερομηνια σε αεροστεγος κλεισμενο δοχειο
 
Back
Top