Φροντίδα Πότε λέμε τις λέξεις που θέλουμε να μάθουν τα παπαγαλάκια μας;

Σημασία έχει να του μιλάς.
Ποσό είναι το δικό σου; Γιατί συνήθως αυτό είναι κάτι που το κάνουν όταν είναι μικρά σε ηλικία.
Το πρωί που έχουν ενέργεια είναι σίγουρα μια καλη ωρα, επίσης μπορείς να του έχεις μουσικούλα όταν λείπεις και φυσικά τις ώρες που ασχολείσαι αποκλειστικά μαζί του.
Απλά να του μιλάς αργά και καθαρά και το στόμα σου να είναι κοντά στο προσωπάκι του. Έχω διαβάσει ότι βοηθάει :)
 
Δεν ξέρω πόσο είναι☹ γιατί το αγόρασα από πετ σοπ. Εκεί μου είπαν ότι είναι περίπου 14 15 μηνών. Μουσική του βάζω και όταν είμαι σπίτι και όταν λείπω. Έχω καταλάβει ότι του αρέσει καλύτερα να επικοινωνούμε από μακριά. Του σφυρίζω και τις ποιο πολλές φορές μου απαντάει.
 
3 λεξουλες λεει προς το παρον ο μικρος μας... Και τις 3 τις ειπε πρωτη φορα οταν τον ειχε πιασει η λογοδιαρια το κι εγω του μιλουσα συγχρονος, αλλα αυτες τις λεξεις τις ακουει ολη μερα
 
Δεν ξέρω πόσο είναι☹ γιατί το αγόρασα από πετ σοπ. Εκεί μου είπαν ότι είναι περίπου 14 15 μηνών. Μουσική του βάζω και όταν είμαι σπίτι και όταν λείπω. Έχω καταλάβει ότι του αρέσει καλύτερα να επικοινωνούμε από μακριά. Του σφυρίζω και τις ποιο πολλές φορές μου απαντάει.

Eίναι καλύτερο να μην έχεις μουσική όταν του μιλάς και θέλεις να του μάθεις κάτι. Να το λες ενώ είσαι και στο ίδιο και απο άλλο δωμάτιο. Να το επαναλαμβάνεις με άλλο τονισμό κάθε τόσο για να του τραβάει το ενδιαφέρον. Η τηλεόραση είναι καλή για όταν λείπεις, αλλιώς η μόνιμη ακαταλαβίστικη (για αυτά) πάρλα δεν τα βοηθάει να ξεκαθαρίσουν αυτά που ακούν.
 
Του μιλάς συνεχώς... Του δείχνεις τον ενθουσιασμό σου και πιο ευκολα μπορεί να επαναλάβει μικρές λέξεις..
"ελα εδώ"... Πάμε"."που είσαι"..."αγάπη μου"
Όταν αρχίσει να μιμείται κάποιες λέξεις τότε μπορείς σιγά σιγά να του λες και μεγαλύτερες φράσεις
Πιο ευκολα μπορουν να μιμηθούν τραγούδια,ύμνους ομάδων κλπ σφυρίζοντας του τα.
 
Κατάλαβα έχω αρχίσει εδώ και καιρό τον ύμνο του Ολυμπιακού:D αλλά ακόμα τίποτα...
θέλουν το χρόνο τους... Και να ξέρεις οτι τις πρώτες απόπειρες να μιμηθούν τις κανουν οταν ειναι μόνα τους ή όταν χαλαρωνουν...
Θα στο σφυρίξει κάποια στιγμή και θα σε κάνει πολύ χαρουμενη!
 
Είναι αρσενικό; Επίσης να ξέρεις ότι τα κοκατιλ δεν φημίζονται για τις ομιλητικες τους ικανότητες. Είναι όμως πολύ καλά στο να μιμούνται μελωδίες,όποτε θα το καταφέρεις αυτό το κομμάτι :)
 
Το δικό μου κοκατίλ αρνείται να μάθει μελωδίες, μόνο μερικά σφυρίγματα καταδέχεται να επαναλάβει.
Λέει όμως αρκετές λέξεις, το όνομά του "Οσκαρ", "Οσκαρουλέτος" "Οσκαρουλότατος" (ετσι τον φωνάζουν τα παιδιά μου :D ) και "Πού είναι το πουλάκι μου", "το πουλάκι, το πουλάκι" και όταν δε μας βλέπει φωνάζει μόνο "Πού είναι, πού είναι". Τελευταία τον ακούω και φωνάζει "μηηη" μόλις τον πλησιάσει ο γάτος 😀!
Να του μιλάς και ας μη σου απαντάει εκείνη την ώρα, επεξεργάζεται αυτά που ακούει και θα τον ακούσεις να μιλάει όταν δε θα το περιμένεις!
 
Το δικό μου κοκατίλ αρνείται να μάθει μελωδίες, μόνο μερικά σφυρίγματα καταδέχεται να επαναλάβει.
Λέει όμως αρκετές λέξεις, το όνομά του "Οσκαρ", "Οσκαρουλέτος" "Οσκαρουλότατος" (ετσι τον φωνάζουν τα παιδιά μου :D ) και "Πού είναι το πουλάκι μου", "το πουλάκι, το πουλάκι" και όταν δε μας βλέπει φωνάζει μόνο "Πού είναι, πού είναι". Τελευταία τον ακούω και φωνάζει "μηηη" μόλις τον πλησιάσει ο γάτος 😀!
Να του μιλάς και ας μη σου απαντάει εκείνη την ώρα, επεξεργάζεται αυτά που ακούει και θα τον ακούσεις να μιλάει όταν δε θα το περιμένεις!


θέλω βίντεοο και νομίζω δεν είμαι ο μόνος
 
Το δικό μου κοκατίλ αρνείται να μάθει μελωδίες
Το δικό μου αρνείται να μάθει τα πάντα. Για να ακουστεί πρέπει να φύγω απ το δωμάτιο.. Κ τότε αυτό που ακούγεται ΔΕΝ είναι μελωδία :)
 
Αν δε του σφυράτε μελωδίες ή δε του μιλάτε και δεν επαναλαμβάνετε λέξεις ή μικρές φράσεις δε θα μιλήσουν ποτε, αλλά θα κάνουν τους κλασσικους ήχους που κανουν και τα αγρια στο πετ σοπ.Άντε και κανενα ήχο τηλεφωνου ή συναγερμού...
 
Το δικό μου αρνείται να μάθει τα πάντα. Για να ακουστεί πρέπει να φύγω απ το δωμάτιο.. Κ τότε αυτό που ακούγεται ΔΕΝ είναι μελωδία :)

Είναι ευκολότερο να πιάσουν παιδικές ή γυναικείες φωνές, τα περισσότερα πουλιά. Αν έχεις καμια πολύ μπάσα φωνή μην περιμένεις και πολλά αν δεν την κάνεις λίγο πιο "διασκεδαστική". 😛
 
Back
Top