Αναπαραγωγή Πότε να βγάλω να μωρά καναρίνια απο το κλουβί;

ΜΥΡΤΩ

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας,

Αρχικά ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και ελπίζω να με φωτίσετε διότι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα για τα καναρίνια.

Τον Νοέμβριο βρήκα στο μπαλκόνι του γραφείου μου ένα καναρίνι που ήταν λίγο χτυπημένο στο πρόσωπο. Το πήρα στο σπίτι και μπετατίν πήγαν όλα καλά. Μερικές ημέρες μετά έκανε αυγά τα οποία έπεσαν κάτω στο κλουβί. Έτσι κατάλαβα ότι ήταν κοριτσάκι. Νόμιζα ότι ήταν έγκυος και αγόρασα φωλιά. Φυσικά χωρίς αποτέλεσμα. Τον Ιανουάριο πήραμε έναν όμορφο αρσενικό και σήμερα που μιλάμε έχουμε και δύο πανέμορφα μωράκια τα οποία γεννήθηκαν 19/2/2009. Εχθές έβγαλα τον αρσενικό από το κλουβί διότι δεν τάιζε πλέον τα μικρά αλλά κυνηγούσε την μαμά για... Αυτό που θέλω να ξέρω είναι γιατί δεν κελαηδάει; Απλά χρειάζεται χρόνο; Και ακόμα μία ερώτηση. Πότε θα πρέπει να χωρίσω τα μωρά από την μαμά; Αυτά για αρχή. Ευχαριστώ
 
Γειά σου Μυρτώ.
Τα μωρά μπορείς να τα χωρίσεις, άφοβα νομίζω, το επόμενο Σαββατοκύριακο (21-22/3).
Αν η κανάρα είναι σε καλή κατάσταση και θέλεις κι' εσύ μπορείς να επαναφέρεις τον αρσενικό για μια ακόμα γέννα. Μην περιμένεις πολλά κελαηδίσματα τώρα. Εχει άλλα, στο μυαλό του. Κάποιες στιγμές θα τραγουδάει, και μάλιστα έντονα προς την κανάρα
για να κάνει φανερή την επιθυμία του, για συνέχεια της αναπαραγωγικής επαφής τους.
Αποφάσησε και πράξε αναλόγως. Καλή επιτυχία για την συνέχεια
και να χαίρεστε τα νέα πουλάκια
 
Back
Top