Αναπαραγωγή Πότε να βγάλω το αδιαφανές χώρισμα και να μείνει το κάγκελο;

Εγώ θα έλεγα βγάλτο από τώρα και ξέχνα το προγραμμα του fertivit. Αυτοι εννοούν ότι σταματάς ή max στις 4 βδομάδες ή με το που γεννηθεί το πρώτο αυγό αν ειναι πριν τις 4 βδομάδες.
Τα ένωσα και τα παρακολουθώ απο το πρωί. Την τάισεεε κατα της 5 η ώρα το είδα ζωντανά, πολύ χάρηκα. Μια φάση πέτυχα μόνο να την ταΐζει. Οταν τα έβαλα μαζί τους έδωσα και σπανάκι και όλα καλά, ήρεμα χωρίς να μαλώνουν ολα αρμονικά και το απόγευμα τσουπ την ταιζειιι. Παιζουν και με το νήμα που το έχω εδώ και 3 μέρες μέσα. Τώρα απλά περιμένω να έρθουν σε επαφή;
 
Τώρα φωλιά νήμα και ασ τα όλα στη φυση
Έχω δύο φωλιές εξωτερικές γιατί εσωτερική δεν θα ήθελα. Το νήμα υπάρχει περίπτωση να μην τους κάνει και να θέλουν άλλο να βάλω δύο διαφορετικά νήματα; Αν σε μια βδομάδα απο τωρα που τα ένωσα δεν κάνουν φωλιά σημαίνει οτι δεν είναι εντελώς έτοιμα;
 
Ένα ένα ερώτημα και στον κατάλληλο χώρο.
Εδώ μιλάμε για το διαχωριστικό...
Αν θες κάτι άλλο γι;α φωλιές και νήματα καλό είναι να δημιουργήσεις νέο θέμα.
 
Έχω δύο φωλιές εξωτερικές γιατί εσωτερική δεν θα ήθελα. Το νήμα υπάρχει περίπτωση να μην τους κάνει και να θέλουν άλλο να βάλω δύο διαφορετικά νήματα; Αν σε μια βδομάδα απο τωρα που τα ένωσα δεν κάνουν φωλιά σημαίνει οτι δεν είναι εντελώς έτοιμα;

Θεωρητικά ναι, υπάρχει περίπτωση όπως και με τις φωλιές, που άλλα προτιμούν τις εσωτερικές και άλλα τις εξωτερικές, έτσι και με το νήμα άλλα προτιμούν το κλασσικό λευκό βαμβακερό και άλλα το juta ή/και πιο περίεργα...
Ναι, αν αδιαφορούν ή παίζουν σκορπώντας το νήμα, τότε δεν είναι έτοιμα.
Το θέμα είναι να μπορούμε να τα κατευθύνουμε εμείς εκεί που θέλουμε όσο βέβαια αυτό είναι δυνατόν.
 
Αν θες κάτι άλλο γι;α φωλιές και νήματα καλό είναι να δημιουργήσεις νέο θέμα.
Nαι ναι συγνώμη. Με καλύψατε πάντως ευχαριστώ πολύ.
[automerge]1551819065[/automerge]
Θεωρητικά ναι, υπάρχει περίπτωση όπως και με τις φωλιές, που άλλα προτιμούν τις εσωτερικές και άλλα τις εξωτερικές, έτσι και με το νήμα άλλα προτιμούν το κλασσικό λευκό βαμβακερό και άλλα το juta ή/και πιο περίεργα...
Ναι, αν αδιαφορούν ή παίζουν σκορπώντας το νήμα, τότε δεν είναι έτοιμα.
Το θέμα είναι να μπορούμε να τα κατευθύνουμε εμείς εκεί που θέλουμε όσο βέβαια αυτό είναι δυνατόν.
Έχω την εντύπωση πάντως πως είναι σχεδόν έτοιμα. Η κανάρα είναι φουσκωμένη απο κάτω μπαινοβγαίνει στη φωλιά ψάχνει τον αρσενικό συνέχεια (μέχρι σήμερα που τα ένωσα). Ο αρσενικός απο την άλλη βλέπω τις τριχούλες απο κάτω απο το γεννητικό του όργανο χωρίς να τον πιάνω, είναι αρκετά πρησμένο και προς τα έξω, πολύ δραστήριος, κελάειδημα (μέχρι που τα έβαλα μαζί, μετά τσιμουδιά). Σήμερα επίσης την τάισε και τον βλέπω τραβάει νήμα και πάει πέρα δώθε-είναι λογικό απο τον αρσενικό? Έχω κάνει και όλη την διατροφική προετοιμασία, νομίζω πλησιάζουμε, χωρίς άγχος. :) 😉 Αναμονή και επιμονή. Ευχαριστώ τον καθένα για την πολύτιμη βοήθεια του. Θα ανεβάσω φώτο και νέα στην πορεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα σε όλους. Χτίζουμε φωλιάααα. Ναιιι χεχεχεχε επιτέλους. Πολύ χάρηκα. Μετά απο 3 μέρες που είναι το νήμα μέσα τελικά σήμερα βλέπω τη φωλιά με νήμα. Κάθεται η θηλυκιά μέσα και τη φτιάχνει και ο αρσενικός παίρνει που και που νήμα αλλά είναι άσχετος που φαίνεται 😀 δεν το πάει στη φωλιά, πολύ λίγο κάποιες φορές, όλο κάτω το ρίχνει. Αλλά τουλάχιστον δεν χαλάει τη φωλιά, ούτε σαματά κάνει. Τώρα η ερώτησή μου είναι η εξής: πότε θα έρθουν σε επαφή απο στιγμή σε στιγμή; Ρωτάω σε περίπτωση που μπορέσω να τα παρακολουθήσω. Είμαι πολύ χαρούμενος, ευχαριστώ άπαντες για την βοήθεια σας.
 
Τώρα η ερώτησή μου είναι η εξής: πότε θα έρθουν σε επαφή απο στιγμή σε στιγμή;

Συνήθως με το που ξυπνήσουν. Αλλά και καθόλη τη διάρκεια της μέρας.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν ξέρω να σου πω πότε θα έρθουν σε επαφή.. Αλλά μάλλον αυτά ξέρουν 🙂
Αυτό όμως που θέλω να σου πω είναι ένα Μπραβο για το αποτέλεσμα!
Χαίρομαι με την χαρά σου και ευχαριστώ που την μοιράστηκες μαζί μας. 🙂👍)
 
Καλημέρα Γιάννη! Πολλά μπράβο! Καλή αρχή στην αναπαραγωγή τους! Θα ολοκληρώσουν σύντομα την φωλιά τους!

Από εδώ και πέρα προσπάθησε να αποφεύγεις τις πολλές ενοχλήσεις και να περιοριστείς στα απολύτως απαραίτητα, δηλαδή να τα ανεφοδιάζεις με τροφή, νερό και να τα παρατηρείς διακριτικά για λίγο, ώστε να βεβαιωθείς για την ομαλότητα των δρώμενων. 😉 👍
 
Ο αρσενικός μου πολύ ήρεμος φαίνεται τι αντιδράσεις πρέπει να έχει τώρα σε αυτή τη φάση; Γιατί δεν βλέπω να την ταΐζει τρώει μόνο και που και που παίρνει νήμα και το κάνει βολτες. Δεν ξέρω βέβαια αν φταίει που η θηλυκιά δεν σταματάει να χτίζει φωλιά βάζει νήμα ξαναπάει παίρνει δεν σταματάει μήπως γιαυτό είναι ήρεμος ο άλλος;
[automerge]1551952231[/automerge]
Αα ξέχασα την άλλη φωλιά την βγάζω ε;
 
Το ότι βλέπεις ήρεμο το αρσενικό, δεν σημαίνει ότι είναι αδρανές και απαθές στα αναπαραγωγικά του καθήκοντα. Θα πράττει τα δέοντα τις στιγμές που δεν είσαι εκεί. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, αλλά οφείλεις να προσπαθήσεις να μην τα ενοχλείς, ώστε να παραμένουν ήρεμα και ανενόχλητα. Σου το λέω φιλικά από προσωπική εμπειρία!
 
Δεν τα ενοχλώ έβαλα σπόρους υγείας λαχανικά και νερό και κάθομαι 3 μέτρα μακρυά σε μια καρέκλα δεν κάνω ούτε κινήσεις απλά κάθομαι και τα κοιτάω και για παράδειγμα είδα μόλις τον αρσενικό να της ανοίγει το στόμα και τα φτερά και το ιδιο και αυτή και να κάνει αυτόν τον θόρυβο που κάνουν οταν μαλώνουν ο αρσενικός. Αυτό έγινε όταν έτρωγε η θηλυκιά σπόρους, πήγε ο αρσενικός κοντά να φάει και τον τσίμπησε στην ουρά και έκαναν αυτό που προανέφερα αλλά για πολύ λίγο τώρα πάλι τα ίδια αυτή χτιζει αυτος τρώει 😀 πολύ μαρεσει. Μάλλον πρέπει απλά να τα αφήσω μεχρι να δω το πρώτο αυγό. Ο φόβος μου είναι μήπως δεν είναι έτοιμος αλλά δεν νομίζω.
 
Ο φόβος μου είναι μήπως δεν είναι έτοιμος αλλά δεν νομίζω.
Αυτό είναι κάτι που θα αποδειχθεί οσονούπω. Αρκεί ένα ΣΩΣΤΟ βάτεμα για να έχεις μια ολόκληρη σειρά από γόνιμα αυγά.
 
Τέλεια! Όλα κυλούν καλά! Αν παρατηρείς σύντομες και ήπιες έριδες μεταξύ τους, μιας που το ανέφερες, μην τοποθετήσεις διαχωριστικό. Συμβαίνουν αυτά στα ζευγάρια, αλλά βρίσκουν αμέσως τις ισορροπίες και την αρμονία τους!
 
Oχι οχι διαχωριστικό δεν βάζω. Ολα είναι μια χαρά. :D Τώρα απλά περιμένω τα αυγά και να δω αν είναι γονιμοποιημένα; Σε καμιά εβδομάδα περίπου;>
 
Oχι οχι διαχωριστικό δεν βάζω. Ολα είναι μια χαρά.
Τέλεια! Μπράβο! Σε ακραίες μόνον περιπτώσεις κρίνεται αναγκαίο.

Τώρα απλά περιμένω τα αυγά και να δω αν είναι γονιμοποιημένα; Σε καμιά εβδομάδα περίπου;>
Η ωοσκόπηση πραγματοποιείται επτά με οκτώ ημέρες αφότου επωάζονται τα αυγά. Εφάπτεις με πολύ προσοχή και λεπτότητα στα αυγά έναν φακό και ελέγχεις το εσωτερικό τους. Έχεις επιχειρήσει στο παρελθόν; :)
 
Back
Top