Αναπαραγωγή Πότε να βγάλω το αδιαφανές χώρισμα και να μείνει το κάγκελο;

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω ποσες μέρες πρίν την αναπαραγωγή πρέπει να βγάλω το αδιαφανές χώρισμα και να μείνει μόνο το κάγκελο; Διάβασα οτι πρέπει να το βγάλω 3-4 εβδομάδες πρίν την αναπαραγωγή για να γνωριστεί το ζευγάρι, γιατι δεν τα έχω μαζί και είναι η πρώτη τους φορά. Αν όμως το βγάλω δεν θα σταματήσει να κελαηδάει ο αρσενικός;
 
Δεν είμαι. Τραγουδάει βέβαια πολλές φορές τη μέρα με μεγαλύτερη διάρκεια αυτή του ενός λεπτού περίπου. Επισης χωρίς εμπειρία βέβαια νομίζω οτι τα γεννητικά του όργανα είναι πιο πρισμένα από τι ήταν και επίσης κάνει κινήσεις σαν να θέλει να μπει στην άλλη μεριά του κλουβιού, είναι αρκετά δραστηριος δηλαδή. Αλλά απο την άλλη δεν βλέπω να την ταΐζει για παράδειγμα απο το κάγκελο. Επίσης χορηγώ εδώ και 2 εβδομάδες ferti-vit και calci-lux συμφωνα με το πρόγραμμα της oropharma.
 
Φουσκώνει επίσης τα πούπουλα του και στο κεφάλι πανω ετσι τινάζετε και ξεκινά κκαι τραγουδά μεγαλύτερη διαρκεια που έχω μετρήσει 58 δευτερόλεπτα με μια αναπνοή 😛 Δεν ξέρω όμως αν είναι τελείως έτοιμος. Πότε θα το καταλάβω;
 
Έχω την εντύπωση πως το όργανο του είναι ποιο μεγάλο να σου οωτην αλήθεια χεχεχε οχι τυπου αρρώστιας όμως καμια σχέση..
[automerge]1551550822[/automerge]
Την βλέπει;
Τότε για πιο αδιαφανές χώρισμα μιλάς;
Χθες το έβγαλα, τα είχα με αδιαφανές.
 
Ναι αυτη θα ήταν η επόμενη ερώτηση μου αλλά αυτο σκέφτομαι να το κάνω τέλος του μηνα να ανέβει λίγο και η θερμοκρασία. Δεν είναι απαραίτητο να περάσουν κάποιες μέρες μονο με το κάγκελο ώστε να δει το ένα το άλλο πριν τα ενώσω;
 
Άλλοι τραβούν το χώρισμα μόνο όταν ξεκινήσει τη φωλιά το θηλυκό.
Άλλοι το κάνουν νωρίτερα και απλά περιμένουν τα πουλιά να ξεκινήσουν
Όπως ο καθένας βολεύεται.
Για μένα υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε κάθε περίπτωση.
Εσύ απλά επιλέγεις αυτό που σε βολεύει.
 
Το αδιαφανές χώρισμα δεν χρειάζεται όταν πρόκειται για ζευγάρι.
Μπαίνει για να μην έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους, συνήθως 2 αρσενικά πουλιά σε 1 ζευγαρώστρα.
Από όσα έχουν ήδη γραφτεί τώρα είσαι με το διαχωριστικό πλέγμα.
Κανόνας δεν υπάρχει, κάποιοι πετούν τον αρσενικό επιβήτορα χωρίς τίποτα, ούτε γνωριμίες ούτε προκαταρκτικά και μάλιστα τον βγάζουν και τον ξαναβάζουν σε πολλές κανάρες.
Εγώ προσωπικά πάντα τηρώ ένα διάστημα 1-2 εβδομάδων γνωριμίας.
 
Θα ακολουθήσω την πρώτη μέθοδο σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει. Απλά αν κάνει για παράδειγμα φωλιά η θηλυκιά και ο αρσενικός δεν την ταΐζει απτα κάγκελα πως θα είμαι σιγουρος οτι ρίναι έτοιμος αυτός;
 
τον πιανεις στα χερια σου και βλεπεις την περιοχη τον γεννητικων οργανων πιο πρησμενη;
Νομίζω πως δεν προτείνεται το πιάσιμο σε αυτή την φάση γιατί πάει πίσω το πουλί...
 
Μπορώ δηλαδή να αφήσω μόνο το κάγκελο τώρα και σε κανα δύο εβδομάδες να βαλω φωλιά και υλικό στην θηλυκιά και να δω; Επίσης και η θηλυκιά νομίζω οτι έχει φουσκσει εκεί στην περιοχή της αμάρας λες και εχει αυγα μεσα της :)
 
Το αρσενικό μέχρι πότε κελαηδάει; Αν βγάλω το αδιαφανές χώρισμα θα σταματήσει να κελαηδάει κατευθείαν ή θα σταματήσει μόνο όταν συνευρεθούν;
 
Αν βγάλω το αδιαφανές χώρισμα...

Μισό... Δεν είπαμε ότι το έχεις ήδη βγάλει και τα έχεις με το διαχωριστικό πλέγμα;
[automerge]1551559869[/automerge]
Το αρσενικό μέχρι πότε κελαηδάει;
... Θα σταματήσει να κελαηδάει κατευθείαν ή θα σταματήσει μόνο όταν συνευρεθούν;

Στην παρούσα φάση δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει αυτό...
Όταν το αρσενικό δει ή αισθανθεί από το αδιαφανές χώρισμα το θηλυκό στον χώρο του δεν θα κελαηδάει όπως πριν...
 
Τα πουλάκια πρέπει να είναι ήρεμα, χωρίς πολλές παρεμβάσεις. Προσωπικά όταν δεν βλέπω σημάδια τσακωμού τα ενώνω από νωρίς και τα βρίσκουν μόνα τους. Πάντα σχεδόν έφτανε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Θα πρότεινα να τα ενώσεις λοιπον.
 
Θα τα κρατήσω κανα δύο εβδομάδες έτσι με το πλέγμα και θα τα ενώσω. Σε 2-3 βδομάδες τελειώνω και τη χορήγηση ferti-vit βιταμινης ε θα τα ενώσω τότε έτσι λέω.
[automerge]1551562871[/automerge]
Μισό... Δεν είπαμε ότι το έχεις ήδη βγάλει και τα έχεις με το διαχωριστικό πλέγμα;
[automerge]1551559869[/automerge]


Στην παρούσα φάση δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει αυτό...
Όταν το αρσενικό δει ή αισθανθεί από το αδιαφανές χώρισμα το θηλυκό στον χώρο του δεν θα κελαηδάει όπως πριν...
Ναι τα έχω με το διαχωριστικό πλέγμα μόλις απο χθές και γιαυτο ρωτάω για να προλάβω αν χρειαστεί οποιαδήποτε αλλαγή έγκαιρα.
[automerge]1551563250[/automerge]
Α επίσης ξέχασα να αναφέρω τα πουλακια τα ειχα μαζι στην αρχη που τα πήρα για κανα δύο-τρεις μήνες (Αύγουστος-Σεπτέμβριος-Οκτώβριος) οπότε δεν θα έχουν πρόβλημα πιστεύω τσακομού και αποδοχής. Τα χώρισα για να ξεκινήσω όλη την διαδικασία αναπαραγωγής απο την αρχη με χωρισμα με προετοιμασία, διατροφές όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top