Αναπαραγωγή Πότε πρέπει να επιστρέφω τα αληθινά αυγά στην φωλιά;

Με την κανάρα πάνω από το αυγό για περισσότερες από 4-5 ώρες η καταστροφή είναι αναπόφευκτη..

Ευτυχώς που μου το διευκρίνισες γιατί αυτές τις μέρες μαζεύω αυγά από την Οrnella και την Fina οι οποίες έχουν "βιδωθεί" στη φωλιά από την πρώτο αυγό. Και για καλή μου τύχη, γιατί δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό που λες, τα μαζεύω πρωί πριν φύγω από τη δουλειά. Αυτό που φοβάμαι είναι μην τις πετύχω την ώρα που γεννάνε το αυγό και τις στρεσάρω δημιουργώντας πρόβλημα...
 
Αυτό που φοβάμαι είναι μην τις πετύχω την ώρα που γεννάνε το αυγό και τις στρεσάρω δημιουργώντας πρόβλημα
Παρακάλα να μην την πετύχεις την ώρα που θέλει να το βγάλει γιατί θα το δεις να πέφτει από ψηλά κάτω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Παρακάλα να μην την πετύχεις την ώρα που θέλει να το βγάλει γιατί θα το δεις να πέφτει από ψηλά κάτω.

Τι ώρα να το κάνω βρε Γιάννη μου για να είμαι σίγουρος; Εγώ τα μαζεύω κατά τις 7 το πρωί... Δόξα τω Θεώ τα έχουν γεννήσει μέχρι τότε...Αλήθεια πέρα από την πλάκα, τι ώρα περίπου γεννάνε ξέρουμε;
 
Εγώ τα μαζεύω κατά τις 7 το πρωί
Μια με μιάμιση ώρα από τη στιγμή που "χαράζει" στο χώρο σου...
Είναι ο ιδανικός χρόνος για να απομακρύνεις τ' αυγά από τις φωλιές.
Σε σχεδόν απόλυτο ποσοστό... όσες κανάρες ήταν να γεννήσουν χωρίς προβλήματα... Το έχουν κάνει ήδη.
Ιδανικότερο είναι βέβαια να καρτεράς την ώρα που θα σηκωθεί και θα βγει από τη φωλιά της όντας φρεσκογεννημένη...
 
Υποθέτοντας ότι η εκκόλαψη στατιστικά στα καναρίνια ξεκινά συνήθως από το 3ο αυγό, και ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να τα επιστρέψει το πρωί της τρίτης ημέρας, λογικά τα 2 προηγούμενα τα επιστρέφει την 3η ημέρα το απόγευμα, και η εκκόλαψή τους ξεκινά λίγες ώρες μετά την εκκόλαψη των πρώτων 2 και λίγες ώρες πριν την εκκόλαψη του 4ου, κ. Ο. Κ.
 
Back
Top