Αναπαραγωγή Την τέταρτη ημέρα πρέπει να επιστρέψω τα αυγά στη φωλιά;

Μεγάλο ποσοστό υγρασίας - ελάχιστη άνοδος θερμοκρασίας( καιρός) - η καναρα δεν κάθεται όλη την μέρα στην φωλιά - δεν ξέρεις πότε έκανε το αυγό άρα μπορεί να είναι μόνο 4-5 ώρες - μου έχει τύχει πολλές φορές λόγω εργασίας και δεν είχα πρόβλημα ακόμα και Ιούνιο μήνα.
 
Καλημέρα. Τελικά ακολούθησα τη μέθοδο του να βγάλω το αυγό της 3ης ημέρας έστω και καθυστερημένα. Υπήρχε κάμερα στο χώρο και παρακολούθησα την κανάρα σύνολο στη φωλιά έκατσε περίπου 3-4 ωρες απο της 7 το πρωί μέχρι της 4. Θεώρησα πως δεν θα έχει πρόβλημα. Το αυγό αυτο αποθηκεύτηκε στους 18 βαθμούς και 70% υγρασία ενώ τα υπόλοιπα δύο στους 17 με 50% υγρασία. Θα δούμε σε λίγες μέρες τα αποτελέσματα αν δεν είναι καλά στην επόμενη γέννα θα ξέρω πως να το αντιμετωπίσω και δεν θα βγάλω το αυγό. :)
 
Καλημέρα. Τελικά ακολούθησα τη μέθοδο του να βγάλω το αυγό της 3ης ημέρας έστω και καθυστερημένα.

Ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα αποκτάς εκτροφική εμπειρία για το μέλλον...👍
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τέλεια! Μπορείς να επαναφέρεις τα αληθινά αυγά και να αποσύρσεις τα ομοιώματα, ώστε να ξεκινήσει εντατικά την επώαση τους!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έξοχα! Μπράβο σου! Για πρώτη αντικατάσταση αυγών τα πήγες περίφημα και άψογα! Εφόσον το θηλυκό επωάζει εντατικά, μετράς 14 με 15 ημέρες για την εκκόλαψη. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυγοτροφή και αυγό να βάλω μια τελευταία μέρα αύριο και να το σταματήσω 2 εβδομάδες ή να μην βάλω ουτε αύριο;
Συνέχισε κανονικά ότι έκανες!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
να βγάλω το αυγό της 3ης ημέρας έστω και καθυστερημένα.
Αφού το έκανες ας περιμένουμε τα αποτελέσματα.
Μήπως το έχεις σημαδέψει ποιο αυγό ήταν;
Θα είχε ιδιαίτερα μεγάλο ενδιαφέρον να βλέπαμε την εξέλιξή του.
Γιατί αν η κανάρα κατά τη διάρκεια της ημέρας είχε ανεβάσει θερμοκρασίες τότε το αυγό της τρίτης μέρας.. Δυστυχώς έχει νεκρωθεί...
δεν ξέρεις πότε έκανε το αυγό άρα μπορεί να είναι μόνο 4-5 ώρες
Ασφαλώς όχι... Το αυγό βγαίνει πολύ νωρίς... μια με μιάμιση ώρα το πολύ από την αυγή της ημέρας.
ελάχιστη άνοδος θερμοκρασίας
Ελάχιστα καναρίνια κρατούν χαμηλά τις θερμοκρασίες την τρίτη μέρα.
Είναι ένα φυσικό ένστικτο που έχασαν μέσα από τους αιώνες συμβίωσης με τους ανθρώπους...
Πιθανόν μόνο στις καρδερίνες πλέον να το συναντούμε.
μου έχει τύχει πολλές φορές λόγω εργασίας και δεν είχα πρόβλημα ακόμα και Ιούνιο μήνα.
Το γεγονός πως έτυχε σε μας δεν είναι ασφαλές δείγμα για να προτείνουμε κάτι που θα καταστρέψει τη ζωή μέσα στο αυγό σε απίθανα μεγάλο ποσοστό. Και ένα αυγό που έχει έχει ξεκινήσει έστω και για μια - δύο ώρες η επώαση μέσα του δεν μπορεί να μείνει εκτός της απαραίτητης θερμοκρασίας αλλά και της περιστροφής που κάνει η μητέρα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να βασίζομαι σε θεωρίες και όχι στις δικές μου εκτροφικές εμπειρίες... Σε έμενα δούλεψε η μέθοδος αυτή άρα αυτή κρατάω δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι παραπάνω να αναλύσουμε διότι είναι απλό το βγάζεις ή το αφήνεις!
 
Οχι δεν το σημάδεψα το άφησα όπως είναι και ότι γίνει.
Κρίμα.. όπως και να χει καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα.
όχι στις δικές μου εκτροφικές εμπειρίες
Γιατί αυτές δε φτάνουν..
Οι προσωπικές εμπειρίες μας (όλων) δεν είναι "πανάκεια" και οπωσδήποτε δεν είναι απαραίτητα σωστές.
 
Οχι δεν το σημάδεψα το άφησα όπως είναι και ότι γίνει.
Εγώ νομίζω ότι θα γεννήσει κιαλλο αυγό αύριο έτσι την κόβω σαν να μην ξεφούσκωσε πολύ και οτι όλα θα εκκολαφθούν όλα μια χαρά. Ευχαριστώ τον καθένα για την βοήθεια.
[automerge]1552818985[/automerge]
Εγώ νομίζω ότι θα γεννήσει κιαλλο αυγό αύριο έτσι την κόβω σαν να μην ξεφούσκωσε πολύ και οτι όλα θα εκκολαφθούν όλα μια χαρά. Ευχαριστώ τον καθένα για την βοήθεια.
Σίγουρα πάντως υπάρχει το σωστό και το λάθος όσων αφορά τον αν κάνει να βγάζουμε το αυγό την τριτη μέρα ή όχι και με κάποιες προϋποθέσεις. Με τον καιρό θα βρω την απάντηση. Δεν μπορεί πιστεύω να είναι και τα δύο σωστά με τα ίδια αποτελέσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί αυτές δε φτάνουν..
Οι προσωπικές εμπειρίες μας (όλων) δεν είναι "πανάκεια" και οπωσδήποτε δεν είναι απαραίτητα σωστές.
Ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του.
 
Μηπως δεν χρειάζεται τόσο πολύ (4-5 φορες την εβδομάδα);

Γνώμη μου είναι να κόψεις τελείως το αυγό ή την αυγοτροφή καθ' όλη την διάρκεια της επώασης.
 
Γνώμη μου είναι να κόψεις τελείως το αυγό ή την αυγοτροφή καθ' όλη την διάρκεια της επώασης.
Ναι ναι αυτό θα κάνω, σήμερα ήταν η τελευταία μέρα που έδωσα αυγό.
 
Back
Top